Օզդեմիր. Ցեղասպանությունը ճանաչող բանաձեւը բեկանման ենթակա չէ
Երեւան: Մեդիամաքս: Գերմանիայի «Դաշինք 90/Կանաչներ» կուսակցության համանախագահ Ջեմ Օզդեմիրը Մեդիամաքսին ասել է, որ Բունդեսթագի կողմից ընդունված Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող բանաձեւը բեկանման ենթակա չէ:
«Գրեթե միաձայն Բունդեսթագը ճանաչել է հայերի ցեղասպանությունը: Ուստի միայն Գերմանիայի Բունդեսթագը կարող է այդ բանաձեւը տնօրինել, քանի որ հենց Բունդեսթագն է՝ որպես սահմանադրական մարմին, որոշում կայացրել այդ բանաձեւի բովանդակության եւ կառուցվածքի վերաբերյալ», - Մեդիամաքսի հետ զրույցում ասել է ազգությամբ թուրք գերմանացի խորհրդարանականը:
Նա ընդգծել է, որ «Գերմանիայի Դաշնային կառավարությունը կիսում է այն տեսակետները, որոնք ներկայացված են բանաձեւում»:
Ջեմ Օզդեմիրը շեշտել է, որ բանաձեւի ընդունմամբ գերմանացի խորհրդարանականները առաջնային ցանկացել են ընդգծել, որ այսօրվա Գերմանիան ընդունում է 1915 թվականին տեղի ունեցածում Գերմանական կայսրության մեղքը եւ ձախողումը:
«Երբեք նպատակ չենք հետապնդել ինչ-որ կերպ մեղադրել Թուրքիայի ներկայիս իշխանություններին: Մենք հույս ունենք, որ Թուրքիան պատրաստակամություն կցուցաբերի եւ քննարկումներ կկազմակերպվեն այս թեմայով: Կարեւոր է, որ Հայաստանը եւ Թուրքիան զարգացնեն լավ եւ բարիդրացիական հարաբերություններ», - Մեդիամաքսին ասել է «Դաշինք 90/Կանաչներ» կուսակցության համանախագահը:
Ջեմ Օզդեմիրը «Օսմանյան կայսրությունում 1915 եւ 1916 թթ. հայերի ու մյուս քրիստոնյա փոքրամասնությունների ցեղասպանության հիշատակի եւ դատապարտման մասին» բանաձեւի հեղինակն է: Բանաձեւը ձայների մեծամասնությամբ ընդունվել էր 2016 թվականի հունիսի 2-ին:
Վերջերս Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելը հայտարարել էր, որ չի պատրաստվում «ետ քաշվել» Բունդեսթագի կողմից ընդունված բանաձեւից:

Ozdemir: Resolution on Armenian Genocide cannot be overruled
Yerevan/Mediamax/. Co-chairman of the German Bundestag’s Alliance ‘90/The Greens political party Cem Ozdemir said that the Bundestag resolution on the Armenian Genocide cannot be overruled.
“In an almost unanimous decision the German Bundestag acknowledged the genocide against the Armenians. Since the German Bundestag decided on this resolution as a constitutional body, only the German Bundestag itself could overrule it,” German parliamentary of Turkish descent told Mediamax.
He stressed that German Federal government shares the assessment expressed in the resolution.
Cem Ozdemir emphasized that with this resolution the German parliamentaries intended to admit the German Empire’s own guilt and failure in the year of 1915.
“It was never intended to point the finger at present-day Turkey. We hope for an open and respectful debate in Turkey about the crimes of the (so called) Young Turks, and furthermore, we hope that Turkey and Armenia develop and intensify their good-neighbourly relations,” Co-chairman of Alliance ‘90/The Greens told Mediamax.
Cem Ozdemir is the author of “Remembrance and Commemoration of the Genocide of Armenians and Other Christian Minorities 101 Years Ago” resolution. The resolution was approved by a majority of votes on June 2, 2016.
German Chancellor Angela Merkel stated recently that she “is not distancing herself from a Bundestag resolution on Armenian Genocide”.