Օզդեմիր. Ցեղասպանությունը ճանաչող բանաձեւը բեկանման ենթակա չէ
Երեւան: Մեդիամաքս: Գերմանիայի «Դաշինք 90/Կանաչներ» կուսակցության համանախագահ Ջեմ Օզդեմիրը Մեդիամաքսին ասել է, որ Բունդեսթագի կողմից ընդունված Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող բանաձեւը բեկանման ենթակա չէ:
«Գրեթե միաձայն Բունդեսթագը ճանաչել է հայերի ցեղասպանությունը: Ուստի միայն Գերմանիայի Բունդեսթագը կարող է այդ բանաձեւը տնօրինել, քանի որ հենց Բունդեսթագն է՝ որպես սահմանադրական մարմին, որոշում կայացրել այդ բանաձեւի բովանդակության եւ կառուցվածքի վերաբերյալ», - Մեդիամաքսի հետ զրույցում ասել է ազգությամբ թուրք գերմանացի խորհրդարանականը:
Նա ընդգծել է, որ «Գերմանիայի Դաշնային կառավարությունը կիսում է այն տեսակետները, որոնք ներկայացված են բանաձեւում»:
Ջեմ Օզդեմիրը շեշտել է, որ բանաձեւի ընդունմամբ գերմանացի խորհրդարանականները առաջնային ցանկացել են ընդգծել, որ այսօրվա Գերմանիան ընդունում է 1915 թվականին տեղի ունեցածում Գերմանական կայսրության մեղքը եւ ձախողումը:
«Երբեք նպատակ չենք հետապնդել ինչ-որ կերպ մեղադրել Թուրքիայի ներկայիս իշխանություններին: Մենք հույս ունենք, որ Թուրքիան պատրաստակամություն կցուցաբերի եւ քննարկումներ կկազմակերպվեն այս թեմայով: Կարեւոր է, որ Հայաստանը եւ Թուրքիան զարգացնեն լավ եւ բարիդրացիական հարաբերություններ», - Մեդիամաքսին ասել է «Դաշինք 90/Կանաչներ» կուսակցության համանախագահը:
Ջեմ Օզդեմիրը «Օսմանյան կայսրությունում 1915 եւ 1916 թթ. հայերի ու մյուս քրիստոնյա փոքրամասնությունների ցեղասպանության հիշատակի եւ դատապարտման մասին» բանաձեւի հեղինակն է: Բանաձեւը ձայների մեծամասնությամբ ընդունվել էր 2016 թվականի հունիսի 2-ին:
Վերջերս Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելը հայտարարել էր, որ չի պատրաստվում «ետ քաշվել» Բունդեսթագի կողմից ընդունված բանաձեւից:

Оздемир: Резолюция по Геноциду не может быть отменена
Ереван/Медиамакс/. Сопредседатель немецкой партии «Союз 90/Зеленые» Джем Оздемир сказал Медиамакс, что принятая Бундестагом резолюция по Геноциду армян не может быть отменена.
«Бундестаг признал Геноцид армян почти единогласно. И только парламент может распоряжаться этой резолюцией, потому что именно Бундестаг как конституционный орган принял решение о содержании и структуре резолюции», - сказал в беседе с Медиамакс немецкий парламентарий турецкого происхождения.
Он подчеркнул, что «Федеральное правительство Германии разделяет представленные в резолюции позиции».
Джем Оздемир подчеркнул, что, принимая резолюцию, немецкие парламентарии хотели, в первую очередь, подчеркнуть, что современная Германия признает вину и ошибку Германской империи в событиях 1915 года.
«В наши цели не входило обвинять современные власти Турции. Мы надеемся, что Турция проявит готовность и организует обсуждения по этой теме. Важно, чтобы Армения и Турция наладили хорошие и добрососедские отношения»,- сказал Медиамакс сопредседатель партии «Союз 90/Зеленые».
Джем Оздемир является автором резолюции «О памяти и осуждении осуществленного в 1915 и 1916 гг. в Османской империи геноцида армян и других христианских меньшинств». Резолюция была утверждена большинством голосов 2 июня 2016 года.
Недавно канцлер Германии Ангела Меркель заявила, что не намерена «дистанцироваться» от принятой Бундестагом резолюции.