«Նեոօսմանիզմի գաղափարը պարտադրվեց մեզ», պնդում է նախկին դեսպանը
Երեւան: Մեդիամաքս: Թուրք պաշտոնաթող դիվանագետ Ունալ Չեվիկյոզը հայտարարել է, որ Արեւմտյան լրատվամիջոցների կողմից Արդարություն եւ զարգացում կուսակցության (AKP) արտաքին քաղաքականության լուսաբանումն է նպաստել Թուրքիայում որոշումներ կայացնողների շրջանակներում նեո-օսմանյան նկրտումների տարածմանը:
Թուրքական Today's Zaman-ի հետ հարցազրույցում, անդրադառնալով այն համատարած համոզմունքին, թե Թուրքիան իր կարողություններից ավելի մեծ նպատակներ է հետապնդում Մերձավոր Արեւելքում, թուրք պաշտոնաթող դիվանագետը պատասխանատվությունը մասամբ բարդել է արեւմտյան մամուլի վրա:
Ունալ Չեվիկյոզն ասել է, որ նեոօսմանիզմի թեմայով հրապարակումներն ու մեկնաբանություններն արեւմտյան լրատվամիջոցներում հայտնվեցին պաշտոնական Անկարայի կողմից 2002-2009 թթ.-ին որդեգրած տարածաշրջանային քաղաքականությանը զուգընթաց:
Պաշտոնաթող դիվանագետի համոզմամբ, արեւմտյան ԶԼՄ-ների նման անդրադարձը թուրքական արտաքին քաղաքականությանը նպաստեց թուրք առաջնորդների շրջանում ինքնավստահության բարձրացմանը:
«Նեոօսմանիզմի գաղափարը պարտադրվեց Թուրքիային»,- նկատել է Ունալ Չեվիկյոզը:
Նրա կարծիքով, իր նկրտումների եւ իրական կարողությունների միջեւ հավասարակշռություն գտնելու համար Թուրքիան պետք է գործի միջազգային հանրության հետ միասին:
2001-2004 թթ.-ին Ունալ Չեվիկյոզը եղել է Թուրքիայի դեսպանն Ադրբեջանում, 2004-2007թթ.-ին՝ Իրաքում, իսկ 2010-2014թթ.-ին ՝ Մեծ Բրիտանիայում: 2007-2010 թթ.-ին նա զբաղեցնում էր Թուրքիայի ԱԳՆ քաղաքական տնօրենի պաշտոնը: Ունալ Չեվիկյոզը թուրքական պատվիրակության ղեկավարն էր 2008թ. հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման ուղղությամբ Բեռնում ընթացող բանակցություններում: 2008 թվականի սեպտեմբերին նա Երեւան էր այցելել Թուրքիայի նախագահի հատուկ բանագնացի կարգավիճակում:
2014 թ. նոյեմբերին նա Hurriyet թերթում հրապարակել էր «Թուրք-հայկական հարաբերությունների համար խաղի կանոնները փոխող նոր իրավիճակ է հարկավոր» հոդվածը՝ առաջարկելով բացել Հայաստանի հետ սահմանը:

“The idea of neo-Ottomanism was imposed on Turkey,” retired Ambassador says
Yerevan /Mediamax/. Retired Turkish diplomat Unal Cevikoz has said that Western media’s coverage of the Justice and Development Party's (AK Party) foreign policy could have triggered neo-Ottoman ambitions among policy makers.
Touching upon the widespread belief that Turkey aimed higher than its capabilities in the Middle East in an interview to Today's Zaman, the retired Turkish diplomat placed responsibility on the Western media.
Unal Cevikoz said that the “neo-Ottomanism” theme appeared in the Western media extensively following Turkey’s regional policy of 2002-2009.
According to the retired diplomat, the Western media's coverage of Turkey’s foreign policy led to overconfidence in the Turkish government.
“The idea of neo-Ottomanism was imposed on Turkey,” pointed out Cevikoz.
According to him, in order to strike a balance between its ambitions and capability, Turkey should have acted together with the international community.
Unal Cevikoz served as Turkey's Ambassador to Azerbaijan (2001-2004), Iraq (2004-2007) and the UK (2010-2014). From 2007 to 2010 he was the deputy undersecretary of the MFA for bilateral political affairs. In 2008, he headed the Turkish delegation in negotiations aimed at the normalization of Armenian-Turkish relations in Bern. In September 2008, he visited Armenia as Turkish President’s special envoy.
In November 2014, he published his article “Turkish-Armenian Relations Need a New Game-Changer” in Turkish Hurriyet Daily suggesting the border with Armenia be opened.