«Նեոօսմանիզմի գաղափարը պարտադրվեց մեզ», պնդում է նախկին դեսպանը
Երեւան: Մեդիամաքս: Թուրք պաշտոնաթող դիվանագետ Ունալ Չեվիկյոզը հայտարարել է, որ Արեւմտյան լրատվամիջոցների կողմից Արդարություն եւ զարգացում կուսակցության (AKP) արտաքին քաղաքականության լուսաբանումն է նպաստել Թուրքիայում որոշումներ կայացնողների շրջանակներում նեո-օսմանյան նկրտումների տարածմանը:
Թուրքական Today's Zaman-ի հետ հարցազրույցում, անդրադառնալով այն համատարած համոզմունքին, թե Թուրքիան իր կարողություններից ավելի մեծ նպատակներ է հետապնդում Մերձավոր Արեւելքում, թուրք պաշտոնաթող դիվանագետը պատասխանատվությունը մասամբ բարդել է արեւմտյան մամուլի վրա:
Ունալ Չեվիկյոզն ասել է, որ նեոօսմանիզմի թեմայով հրապարակումներն ու մեկնաբանություններն արեւմտյան լրատվամիջոցներում հայտնվեցին պաշտոնական Անկարայի կողմից 2002-2009 թթ.-ին որդեգրած տարածաշրջանային քաղաքականությանը զուգընթաց:
Պաշտոնաթող դիվանագետի համոզմամբ, արեւմտյան ԶԼՄ-ների նման անդրադարձը թուրքական արտաքին քաղաքականությանը նպաստեց թուրք առաջնորդների շրջանում ինքնավստահության բարձրացմանը:
«Նեոօսմանիզմի գաղափարը պարտադրվեց Թուրքիային»,- նկատել է Ունալ Չեվիկյոզը:
Նրա կարծիքով, իր նկրտումների եւ իրական կարողությունների միջեւ հավասարակշռություն գտնելու համար Թուրքիան պետք է գործի միջազգային հանրության հետ միասին:
2001-2004 թթ.-ին Ունալ Չեվիկյոզը եղել է Թուրքիայի դեսպանն Ադրբեջանում, 2004-2007թթ.-ին՝ Իրաքում, իսկ 2010-2014թթ.-ին ՝ Մեծ Բրիտանիայում: 2007-2010 թթ.-ին նա զբաղեցնում էր Թուրքիայի ԱԳՆ քաղաքական տնօրենի պաշտոնը: Ունալ Չեվիկյոզը թուրքական պատվիրակության ղեկավարն էր 2008թ. հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման ուղղությամբ Բեռնում ընթացող բանակցություններում: 2008 թվականի սեպտեմբերին նա Երեւան էր այցելել Թուրքիայի նախագահի հատուկ բանագնացի կարգավիճակում:
2014 թ. նոյեմբերին նա Hurriyet թերթում հրապարակել էր «Թուրք-հայկական հարաբերությունների համար խաղի կանոնները փոխող նոր իրավիճակ է հարկավոր» հոդվածը՝ առաջարկելով բացել Հայաստանի հետ սահմանը:

«Нам навязали идеи неоосманизма», утверждает отставной турецкий дипломат
Ереван /Медиамакс/. Отставной турецкий дипломат Унал Чевикез заявил, что освещение турецкими СМИ внешней политики партии Справедливости и развития (AKP) способствовало распространению идеи неосманизма в правящих кругах Турции.
В интервью газете Today's Zaman турецкий экс-дипломат возложил на западную прессу часть вины за мнения о том, что Турция ставит перед собой недостижимые цели на Ближнем Востоке.
Унал Чевикез сказал, что публикации и комментарии о неоосманизме в западной прессе появились параллельно с региональной политикой официальной Анкары, проводимой в 2002-2009 гг.
Он уверен, что подобное освещение западными СМИ турецкой внешней политики способствовало укреплению уверенности турецких лидеров в себе. «Идея неоосманизма была навязана Турции», - отметил Унал Чевикез.
В 2001-2004 гг. Унал Чевикез был послом Турции в Азербайджане, в 2004-2007 – в Ираке, а в 2010-2014 гг. – в Великобритании.  В 2007-2010 гг. они занимал должность политического директора МИД Турции. Унал Чевикез был руководителем турецкой делегации на переговорах об урегулировании армяно-турецких отношений в Берне в 2008 году. В сентябре 2008 года он посетил Ереван в качестве специального посланника президента Турции.
В ноябре 2014 года газета Hurriyet опубликовала статью Унала Чевикеза «Необходима новая ситуация, меняющая правила игры в армяно-турецких отношениях», в которой он предлагал открыть границу с Арменией.