Ամերիկան ստեղծել է աշխարհակարգ. հիմա նա այն քանդում է - Mediamax.am
Ձեր ուշադրությանն ենք ներկայացնում ամերիկացի քաղաքագետ, Eurasia Group-ի նախագահ Իեն Բրեմերի հոդվածի թարգմանությունը։
2026 թվականը շրջադարձային է։ Համաշխարհային անկայունության խոշորագույն աղբյուր է լինելու ոչ թե Չինաստանը, Ռուսաստանը, Իրանը կամ աշխարհում առկա մոտ 60 հակամարտությունները։ Այդ աղբյուրը լինելու են Միացյալ Նահանգները։ Դա Eurasia Group-ի «2026 թվականի գլխավոր ռիսկերը» զեկույցի կենտրոնական ուղերձն է. աշխարհի ամենահզոր երկիրը, որը կառուցել եւ ղեկավարել է հետպատերազմական աշխարհակարգը, այժմ ակտիվորեն քանդում է այն։
Պատժամիջոցներից, ռազմածովային ճնշումից եւ նավթային լիակատար շրջափակումից հետո ամերիկյան հատուկ նշանակության ուժերը Կարակասում գերի վերցրեցին Վենեսուելայի բռնապետ Նիկոլաս Մադուրոյին եւ բերեցին Նյու Յորք՝ մեղադրանք առաջադրելու համար։ Դա նախագահ Դոնալդ Թրամփի ամենամաքուր ռազմական հաղթանակն էր համաշխարհային ասպարեզում։
Թրամփն արդեն Արեւմտյան կիսագնդի նկատմամբ իր մոտեցումը անվանել է «Դոնրոյի դոկտրին»։ Սա ԱՄՆ երբեմնի նախագահ Ջեյմս Մոնրոյի Հյուսիսային եւ Հարավային Ամերիկայում ամերիկյան գերակայության մասին թեզի նրա տարբերակն է. եթե Մոնրոն զգուշացնում էր եվրոպական տերություններին չմիջամտել ամերիկյան տարածաշրջանի գործերին, Թրամփը կիրառում է ռազմական ճնշում, տնտեսական հարկադրանք եւ անձնական հարաբերությունների պարզում՝ տարածաշրջանը իր կամքին ենթարկելու համար: Եվ սա միայն սկիզբն է:
Դա ամենեւին «Ամերիկան առաջին հերթին» մեկուսացման քաղաքականություն չէ։ Միացյալ Նահանգները ավելի ու ավելի է փոխկապակցվում Իսրայելի եւ Պարսից ծոցի երկրների հետ։ Թրամփի՝ Իրանին հարվածելու եւ եվրոպական քաղաքականությանը միջամտելու պատրաստակամությունը չի վկայում ներկայության նվազեցման մասին։ «Ազդեցության ոլորտների» հայեցակարգը նույնպես տեղին չէ։ Թրամփը աշխարհը չի բաժանում մրցակից տերությունների միջեւ, որտեղ բոլորը մնում են իրենց տարածքում։ Վաշինգտոնը վերջերս Թայվան ուղարկեց պատմության մեջ զենքի ամենամեծ խմբաքանակը, իսկ ԱՄՆ վարչակազմի դիրքորոշումը Հնդկա-Խաղաղօվկիանոսյան տարածաշրջանում չի վկայում Ասիան Չինաստանին զիջելու ցանկության մասին։
Թրամփի արտաքին քաղաքականությունը չի հենվում ավանդական առանցքների վրա՝ դաշնակիցներ ընդդեմ հակառակորդների, ժողովրդավարություններ ընդդեմ ավտոկրատիաների, ռազմավարական մրցակցություն ընդդեմ համագործակցության։ Այն հիմնված է ավելի պարզ հաշվարկի վրա. կարո՞ղ եք բավականաչափ ուժեղ հարված հասցնել նրան վնասելու համար։ Եթե պատասխանը «ոչ» է, եւ դուք ունեք ինչ-որ բան, որն անհրաժեշտ է Թրամփին, դուք թիրախ եք։ Եթե պատասխանն «այո» է, նա գործարք կկնքի ձեզ հետ։
Թրամփը ցանկանում էր ազատվել Մադուրոյից, եւ Մադուրոն ոչինչ չկարողացավ անել նրան կանգնեցնելու համար։ Նա չուներ դաշնակիցներ, որոնք պատրաստ էին գործել, չուներ բանակ, որը կարող էր հակահարված տալ, չուներ ազդեցության լծակներ Թրամփին հետաքրքրող որեւէ բանի հետ կապված։ Եվ նա հեռացվեց։ Կարեւոր չէ, որ Վենեսուելայի ռեժիմի կառուցվածքն անփոփոխ մնաց, եւ կայուն ժողովրդավարական կառավարության անցումը քաոսային եւ վիճահարույց է լինելու։
Թրամփը գոհ է, որ Վենեսուելան շարունակում է կառավարվել նույն ռեպրեսիվ ռեժիմի կողմից, քանի դեռ այն հետեւում է իր հրահանգներին: «Ավելի վատ կլինի» սպառնալիքն արդեն աշխատում է. Թրամփը հայտարարել է, որ Վենեսուելայի նոր կառավարությունը 30-50 միլիոն բարել նավթ կհանձնի Միացյալ Նահանգներին, որի եկամուտները կվերահսկի ԱՄՆ նախագահը: Վենեսուելայում ձեռքբերված հաջողությունը դրդելու է Թրամփին առաջ շարժվել՝ լինի դա Կուբան, Կոլումբիան, Նիկարագուան, Մեքսիկան, թե Գրենլանդիան:
Սպեկտրի մյուս ծայրում Չինաստանն է: Երբ Թրամփը անցյալ տարի բարձրացրեց մաքսային դրույքները, Պեկինը պատասխանեց հազվագյուտ եւ կարեւորագույն հանքանյութերի արտահանման սահմանափակումներով: Խոցելիությունը բացահայտված էր, եւ Թրամփը ստիպված եղավ նահանջել: Այժմ նա մտադիր է պահպանել լարվածության թուլացումը եւ համաձայնության գալ ցանկացած գնով:
Սա ջունգլիների օրենք է, այլ ոչ թե մեծ ռազմավարություն. միակողմանի ուժը կիրառվում է այնտեղ, որտեղ, Թրամփի կարծիքով, նա կարող է դա իրեն թույլ տալ՝ կտրված նորմերից, բյուրոկրատական գործընթացներից, դաշինքային կառուցվածքներից եւ բազմակողմ հաստատություններից: Մինչդեռ սահմանափակումները սրվում են այլ ոլորտներում՝ ընտրողները դժգոհ են գներից, առջեւում միջանկյալ ընտրություններն են՝ հնարավոր կորուստներով, առեւտրային լծակները նվազում են, իսկ ժառանգությունն ամրապնդելու նրա ցանկությունը մեծանում է: Արդյունքում աճում է անվտանգության ոլորտում ռիսկեր ստանձնելու Թրամփի պատրաստակամությունը։ Արեւմտյան կիսագնդում Միացյալ Նահանգներն ասիմետրիկ առավելություն ունեն, որին ոչ ոք չի կարող հակադրվել, եւ Թրամփը կարող է հեշտ հաղթանակներ ապահովել նվազագույն դիմադրությամբ եւ ծախսերով։ Սակայն հարցը միայն Ամերիկայի անմիջական հարեւանները չեն:
Սպառնալիքները Գրենլանդիայի հասցեին ցույց են տալիս, որ Եվրոպան նույնպես Ամերիկայի թիրախների ցանկում է։ Մեծ Բրիտանիան, Ֆրանսիան եւ Գերմանիան՝ մայրցամաքի երեք խոշորագույն տնտեսությունները, 2026 թվական մտան թույլ կառավարություններով: Ռուսաստանը կանգնած է շեմին, իսկ ԱՄՆ վարչակազմի բացահայտ աջակցությունը ծայրահեղ աջերին էլ ավելի է մասնատում մայրցամաքը։ Եթե եվրոպացիները ազդեցության լծակներ արագ չգտնեն, նրանք լուրջ ճնշման են բախվելու։
Երկրների մեծ մասի համար անկանխատեսելի, անվստահելի եւ վտանգավոր ԱՄՆ-ին արձագանքելը հրատապ աշխարհաքաղաքական մարտահրավեր է դարձել։ Ոմանք կձախողվեն։ Եվրոպան, հավանաբար, չափազանց ուշ կհարմարվի։ Ոմանք կհաջողեն. Սի Ցզինպինը կարող է իրեն երկարատեւ խաղ թույլ տալ։ Նա դեռ շատ երկար իշխանության գլխին կլինի 2029 թվականին Թրամփի ժամկետի ավարտից հետո։
Ամերիկյան հզորությանը հասցված վնասը այս վարչակազմից ավելի երկար կտեւի։ Դաշինքները, գործընկերությունները եւ վստահությունը պարզապես հաճելի բաներ չեն. դրանք ուժի բազմապատկիչներ են, որոնք Վաշինգտոնին տալիս են այնպիսի լծակներ, որոնք չեն կարող ապահովել միայն ռազմական եւ տնտեսական ուժը։
Թրամփը վատնում է այս ժառանգությունը՝ այն դիտարկելով որպես սահմանափակում, այլ ոչ թե առավելություն, կառավարելով այնպես, կարծես ամերիկյան հզորությունը անսահման է, եւ նա կարող է ուժով փոխել աշխարհը՝ առանց երկարաժամկետ հետեւանքների։ Սակայն նրա կողմից ոչնչացվող դաշինքները չեն վերականգնվի, երբ հաջորդ նախագահը պաշտոն ստանձնի։ Վստահության վերականգնումը սերունդներ է պահանջում, եթե այն

Америка создала мировой порядок. Теперь она его разрушает - Mediamax.am
2026 год – переломный. Крупнейшим источником глобальной нестабильности станут не Китай, Россия, Иран или около 60 конфликтов по всей планете – больше всего со времен Второй мировой войны. Им станут Соединенные Штаты. Это главная мысль доклада Eurasia Group «Главные риски 2026»: самая могущественная страна мира, та самая, что построила и возглавила послевоенный мировой порядок, теперь сама активно его демонтирует.
После санкций, масштабного военно-морского давления и полной нефтяной блокады американский спецназ захватил венесуэльского диктатора Николаса Мадуро в Каракасе и доставил его в Нью-Йорк для предъявления обвинений. Диктатор смещен и предан правосудию без американских потерь – это была самая чистая военная победа президента Дональда Трампа на мировой арене.
Трамп уже назвал свой подход к Западному полушарию «Доктриной Донро». Это его версия утверждения президента Джеймса Монро о превосходстве Америки в Северной и Южной Америке –если Монро предупреждал европейские державы не вмешиваться в дела американского региона, то Трамп использует военное давление, экономическое принуждение и сведение личных счетов, чтобы подчинить регион своей воле. И это только начало.
Это вовсе не изоляционизм «Америка прежде всего». Соединенные Штаты все больше увязывают себя с Израилем и государствами Персидского залива. Готовность Трампа нанести удар по Ирану в прошлом году и вмешиваться в европейскую политику вовсе не говорит о сокращении присутствия. Концепция «сфер влияния» тоже не подходит. Трамп не делит мир с соперничающими державами, где каждый остается на своей территории. Вашингтон только что отправил Тайваню крупнейший за всю историю пакет вооружений, а позиция американской администрации в Индо-Тихоокеанском регионе не свидетельствует о желании уступать Азию Китаю.
Внешняя политика Трампа не опирается на традиционные оси – союзники против противников, демократии против автократий, стратегическое соперничество против сотрудничества. Она строится на более простом расчете: можете ли вы нанести ответный удар достаточно сильный, чтобы ему навредить? Если ответ «нет» и при этом у вас есть что-то, что ему нужно, вы мишень. Если «да» - он заключит сделку.
Трамп хотел избавиться от Мадуро, и Мадуро ничего не смог сделать, чтобы остановить его. У него не было союзников, готовых действовать, не было армии, способной нанести ответный удар, не было рычагов влияния на что-либо, что волновало Трампа. Поэтому его устранили. Неважно, что вся режимная структура Венесуэлы осталась нетронутой, и любой переход к стабильному демократическому правительству будет беспорядочным и спорным.
Трамп доволен тем, что Венесуэла продолжает управляться тем же репрессивным режимом, если только тот согласен выполнять его указания. Угроза «или еще хуже будет» уже работает: Трамп объявил, что новые венесуэльские власти передадут Соединенным Штатам 30-50 миллионов баррелей нефти, доходы от которой будет контролировать президент США. Успех в Венесуэле подтолкнет Тампа пойти дальше – будь то на Кубе, в Колумбии, Никарагуа, Мексике или Гренландии.
На другом конце спектра – Китай. Когда Трамп повысил тарифы в прошлом году, Пекин ответил экспортными ограничениями на редкоземельные элементы и критически важные минералы – незаменимые компоненты для широкого спектра потребительских и военных продуктов XXI века. Уязвимость была выявлена, Трамп был вынужден отступить. Теперь он намерен сохранить разрядку и заключить сделку любой ценой.
Это закон джунглей, а не большая стратегия: односторонняя сила применяется везде, где, по мнению Трампа, он может это себе позволить, в отрыве от норм, бюрократических процессов, союзнических структур и многосторонних институтов, которые когда-то придавали ей легитимность. По мере того как ограничения усиливаются в других областях – избиратели недовольны ценами, на горизонте промежуточные выборы с возможными потерями, торговые рычаги сокращаются – и растет его стремление закрепить свое наследие, будет расти готовность президента рисковать в сфере безопасности. В Западном полушарии у Соединенных Штатов есть асимметричное преимущество, которому никто не может противостоять, и Трамп может одерживать легкие победы с минимальным противодействием и затратами. Но ближайшие соседи Америки – не предел для подхода Трампа.
Угрозы Гренландии демонстрируют, что Европа тоже входит в список целей Америки. Великобритания, Франция и Германия, три крупнейшие экономики континента, вступают в год со слабыми, непопулярными правительствами, с Россией у порога и американской администрацией, открыто поддерживающей крайне правых, что еще больше фрагментирует континент. Если европейцы оперативно не найдут способов получить рычаги влияния и навязать издержки, которые волнуют Трампа, они столкнутся с серьезным давлением.
Для большинства стран реагирование на непредсказуемые, ненадежные и опасные США стало срочной геополитической задачей. Некоторые потерпят неудачу. Европа, возможно, слишком поздно адаптируется. Некоторые преуспеют - Си Цзиньпин может позволить себе играть в долгую. Он будет у власти еще долго после того, как срок Трампа закончится в 2029 году.
Ущерб самой американской мощи переживет эту администрацию. Союзы, партнерства и доверие – это не просто приятные дополнения, это мультипликаторы силы, дающие Вашингтону рычаги влияния, которые не способны удержать лишь военная и экономическая мощь. Трамп растрачивает это наследство, рассматривая его как ограничение, а не как актив, управляя так, будто американская мощь действует вне времени, и он может изменить мир силой без долгосрочных последствий. Но союзы, которые он разрушает, не восстановятся, когда следующий президент вступит в должность. Доверие восстанавливается поколениями – если его вообще можно восстановить.