Լուսանկարը` Ա.Զաքարյանի արխիվից
Մեդիամաքս-ը շարունակում է «50 գլոբալ հայերը» հատուկ նախագիծը եւ ներկայացնում Արմեն Զաքարյանին՝ Միչիգան-Դիարբորն համալսարանի պրոֆեսորին եւ Արդյունաբերական ու արտադրական համակարգերի մշակման եւ կառավարման բաժին ամբիոնի վարիչին:
Արմեն Զաքարյանը ծնվել է 1966թ. Երեւանում: Հաճախել է Նիկոլ Աղբալյանի անվան թիվ 19 դպրոցը, որից հետո ընդունվել է Հայաստանի պետական ճարտարագիտական համալսարանի (Պոլիտեխնիկ) մեխանիկական ճարտարագիտության ֆակուլտետը: Այնուհետեւ մեկնել է ուսման ԱՄՆ-ի Հարավային Կալիֆոռնիայի համալսարան: Եղել է նորաբաց Հայաստանի Ամերիկյան համալսարանի առաջին դասախոսներից մեկը: Արդյունաբերական ճարտարագիտության վերաբերյալ դոկտորական ատենախոսությունը պաշտպանել է 1997թ. Այովայի համալսարանում: 1997թ.-ից մինչ այսօր աշխատում է Միչիգան-Դիարբորն համալսարանի արդյունաբերական եւ արտադրական սիստեմների ճարտարագիտության դեպարտամենտում: Ծավալուն ծրագրեր է իրականացրել ամերիկյան այնպիսի խոշորագույն կորպորացիաների հետ, ինչպիսիք են Ֆորդը, Ջեներալ Մոթորսը եւ Քրայսլերը: 2009թ. նա այդ ֆակուլտետում պրոֆեսոր է եւ ամբիոնի վարիչ: Արմենը 10-ից ավելի հայ ուսանող է ներգրավել եւ աջակցել իրենց ուսմանը համալսարանում: Արմենի ուսանողներից շատերը իրենց կարիերան շարունակել են ամերիկյան խոշորագույն կորպորացիաներում:
Մինչեւ 24 տարեկանը Երեւանում եմ բնակվել: Հայրս՝ Վանիկ Զաքարյանը, մաթեմատիկոս էր եւ Գիտությունների ազգային ակադեմիայի անդամ, իսկ մայրս՝ Ռիտան, մասնագիտությամբ քիմիկոս էր: Ընտանիքս ապրում էր Դեմիրճյան փողոցի վրա, եւ ես հաճախում էի Կրուպսկայայի անվան դպրոցը (այժմ՝ Նիկոլ Աղբալյանի անվան միջնակարգ դպրոց - Մեդիամաքս), որն այն ժամանակ լավագույններից մեկն էր համարվում: Դպրոցն ավարտելով՝ ընդունվեցի Պոլիտեխնիկ՝ շինարարական ֆակուլտետ: Այնտեղ 2 տարի սովորելուց հետո զորակոչվեցի բանակ, իսկ վերադառնալով Երեւան՝ փոխեցի մասնագիտական ուղղությունս դեպի մեքենաշինություն:
Ուսումս ավարտեցի 1990թ., երբ աշխատանք գտնելու հնարավորությունները շատ չէին: Այդ ժամանակաշրջանում Երեւանում մեկնարկեց Ամերիկյան համալսարանի հիմնադրման գործընթացը: Հայկական Բարեգործական Ընդհանուր Միությունը, որը աջակցում էր Ամերիկյան համալսարանի հիմնադրամնը, ֆինանսավորում էր մագիստրոսական ծրագրեր, որոնց շրջանակներում 11-12 հայ ուսանողներ հնարավորություն էին ստանում իրենց ուսումը շարունակել կամ
Հարավային Կալիֆոռնիայի համալսարանում, կամ Բերքլիում Կալիֆոռնիայի համալսարանում: Ինձ հաջողվեց հաղթահարել մրցույթը եւ 1991թ. մեկնեցի ԱՄՆ՝ Լոս-Անջելեսի Հարավային Կալիֆոռնիայի համալսարան: Ընտրեցի արդյունաբերական եւ համակարգային ճարտարագիտության ուղղությունը (industrial and system engineering), քանի որ այն ամենամոտն էր իմ մասնագիտությանը:
Հետաքրքիր տարիներ էին, քանի որ անկախությունից հետո մենք առաջին հայ ուսանողներից էինք Լոս-Անջելեսում, ինչը նորություն էր այնտեղի հայերի համար: Ուսումն, իհարկե, շատ էր տարբերվում մեր իմացածից, այնպես որ ստիպված էինք սովորել ե՛ւ լեզուն, ե՛ւ ամերիկյան կրթական համակարգի տրամաբանությունը:  Համացանց դեռ գոյություն չուներ եւ լինում էին դեպքեր, որ քննություն ենք հանձնել, անգամ տեղյակ չլինելով թե այն ինչ է իրենից ներկայացնում, օրինակ` անգլերեն լեզվի GRE քննությունը:
Կցանկանայի շեշտել այն մեծ աջակցությունը, որը ստանում էինք այդ շրջանում Միհրան Աղաբաբյանից՝ Հարավային Կալիֆոռնիայի համալսարանի մեր հոգաբարձուից եւ Հայաստանի ամերիկյան համալսարանի առաջին նախագահից:
Լոս-Անջելեսում մնացի մինչեւ 1993թ.: Ամեն ամառ գալիս էի Հայաստան, եւ ամառը հատուկ ծրագրով դասավանդում էի Ամերիկյան համալսարանում, ինչպես նաեւ օգնում էի Երեւան ժամանած ամերիկացի դասախոսներին: Այդ մարդկանց թվում փայլուն դեմքեր կային, ում անունները մինչեւ հիմա շատ մեծ համբավ ունեն ԱՄՆ-ում, օրինակ Շմուել Օրենը՝ Բերքլիի համալսարանի դասախոսը:
Արմեն Զաքարյանը
Մագիստրատուրան ավարտելուց հետո երկընտրանքի առջեւ կանգնեցի. ինչպե՞ս շարունակել մասնագիտական ուղիս`ընդունվել ասպիրանտուրա, թե՞ փորձել աշխատանք գտնել արդյունաբերական ոլորտում: Քանի որ աշխատանքի փորձ չունեի, ուսումը շարունակելու տարբերակն ավելի իրատեսական էր: 1993թ. դիմեցի մի շարք համալսարաններ եւ բավականին մեծ թվով ընդունելության առաջարկներ ստացա: Որոշեցի կանգ առնել Այովայի համալսարանի վրա, որը նաեւ կրթաթոշակ էր տրամադրում ուսման ողջ ընթացքի համար: Որոշմանս մեկ այլ պատճառներից էր այն, որ դասախոսը, ում հետ պետք է աշխատեի, շատ հայտնի էր իր բնագավառում:
Իհարկե, Այովան շատ է տարբերվում առաջադեմ Լոս-Անջելեսից: Այն փոքր, տիպիկ միջինամերիկյան նահանգ է՝ ցուրտ ձմեռներով, սառը անձրեւներով, որտեղ առանձնապես զբաղմունք չկա: Այնպես որ, ինձ մնում էր միայն սովորել: Այդ ընթացքում կրկին եկա Հայաստան եւ մի քանի ամիս հավանականության տեսություն ու վիճակագրություն դասավանդեցի Ամերիկյան համալսարանում արդյունաբերական համակարգեր մասնագիտությունն ուսումնասիրող ուսանողներին:
Ի վերջո, 1997թ. պաշտպանեցի դոկտորական թեզս եւ շուտով աշխատանքի հրավեր ստացա Միչիգանի համալսարանի Դիարբորնի մասնաճյուղից եւ տեղափոխվեցի այնտեղ:
Միչիգանի համալսարանը համարվում է աշխարհի ամենահեղինակավոր համալսարաններից մեկը՝ մտնելով այսպես կոչված «Բաղեղի լիգայի» մեջ: Այն նաեւ աշխարհի խոշորագույն առողջապահական համալիրներից մեկն ունի: Դիարբորնի մասնաճյուղը, որը գտնվում է համանուն քաղաքում, ունի մոտ 9 հազար ուսանող, որից 350-ը սովորում են Արմենի ամբիոնում:
Այդ համալսարանում սկսվեց իմ կյանքի նոր եւ շատ հետաքրքիր փուլը: Աշխատանքը հետաքրքրական էր այն տեսանկյունից, որ հիմնականում գործ ունեինք արդյունաբերական մեծ ընկերությունների՝ General Motors, Ford, Chrysler եւ AT&T-ի հետ: Մեծ թվով խոշոր նախագծեր էինք իրականացնում այդ կորպորացիաների հետ: Հետաքրքիր էր այն, որ զբաղվում էինք ոչ միայն գիտահետազոտական աշխատանքով, այլեւ գործ ունեինք իրական մարդկանց եւ իրական բիզնեսների հետ: Դա, իր հերթին, հնարավորություն էր տալիս մեծ թվով ուսանողներ բերել Հայաստանից: Առաջին վեց տարում հաջողվեց ԱՄՆ բերել մոտավորապես 12-13 հայ ուսանողների, որոնց ուսումն ամբողջությամբ ֆինանսավորվում էր:
Արմեն Զաքարյանը ընտանիքի հետ
ԱՄՆ բերած իմ ուսանողների ճնշող մեծամասնությունը շատ մրցունակ էր, չափազանց մոտիվացված էր եւ շատ լավ պատրաստված տեսական առումով: Այդ մասին վկայում է նաեւ այն հանգամանքը, որ ուսումն ավարտելուց հետո բոլորը բավականին մրցակցային պայմաններում կարողացան աշխատանքի ընդունվել ամերիկյան խոշոր ընկերություններ: Ուսանողներիցս մեկը, օրինակ, ավարտելուց հետո 23 տարեկանում աշխատանքի անցավ Մայքրոսոֆթ ընկերություն, սակայն մի քանի տարի անց որոշեց, որ պետք է բիզնես-դպրոց ավարտի եւ խոշոր վարկ վերցնելով՝ ընդունվեց Կոլումբիայի համալսարան:
Մեկ ուրիշը, ով շատ ուժեղ ծրագրավորող է, սկսեց իր կարիերան ԱՄՆ Առողջապահության ազգային ինստիտուտում (NIH), ապա տեղափոխվեց Նյու-Յորք՝ Bloomberg ընկերություն, իսկ ներկայումս զբաղեցնում է JPMorgan Chase ընկերության փոխնախագահի պաշտոնը:
Արմենի հայ ուսանողների հաջողություններն իսկապես տպավորիչ են: Նրանք աշխատում են այնպիսի հեղինակավոր ընկերություններում, ինչպիսիք են Microsoft-ը, Yahoo-ն, Symantec-ը եւ Neftlix-ը:
Իմ ողջ ակադեմիական կարիերան անցել է Միչիգան-Դիարբորն համալսարանում: 1997թ. սկսեցի աշխատանքս որպես ավագ դասախոս (assistance professor), հետո դարձա դոցենտ (Associate Professor) եւ պրոֆեսոր: Ի վերջո, 2009թ. նշանակվեցի ամբիոնի վարիչ:
Հիմնական աշխատանքս հիմա ադմինիստրատիվ բնույթ է կրում, եւ, ցավոք, շատ ժամանակ չունեմ ուսանողներով զբաղվելու համար: Մեր ամբիոնում այժմ 15 դասախոս կա, որոնցից 8-ը շուտով թոշակի կանցնեն, այնպես որ, զբաղված ենք նոր կադրեր որոնելով, փորձում ենք գիտահետազոտական հիմքեր ստեղծել, որպեսզի բարձրացնենք մեր աշխատանքի արդյունավետությունը:
Նախկինում Երեւան ավելի հաճախ էի գալիս, քանի որ իմ գիտահետազոտական աշխատանքիս համար ինձ ուսանողներ էին հարկավոր: Վերջին անգամ Հայաստանում էի 2 տարի առաջ: Որոշ ադմինիստրատիվ բնույթի ծրագրեր ունեմ հայաստանյան բուհերի հետ եւ մոտ ժամանակներս, հուսով եմ, կկարողանամ հայրենիք գալ:
Արմենը եւ Մարինան 2 զավակ ունեն, որոնք ծնվել են ԱՄՆ-ում: Մեծ տղան՝ Հարրին, սովորում է քոլեջում: Փոքրը՝ Վանիկը, դեռ 7-րդ դասարանում է:
Մեծ տղաս սեպտեմբերից սկսել է քոլեջ հաճախել եւ դեռ չգիտի, թե ինչով է ուզում զբաղվել, սակայն հաստատ գիտակցում է, որ ճարտարագիտությունը
եւ բժշկությունը իր համար չեն: Մի պահ իրավաբան էր ուզում դառնալ, բայց հիմա կարծես մտափոխվել է դեպի մարկետինգ ու բիզնես ասպարեզ: Փոքր տղաս շատ ակտիվ է սպորտում՝ ֆուտբոլ եւ թենիս է խաղում:

Фото: из архива А.Закаряна
Mедиамакс продолжает спецпроект «50 глобальных армян» и представляет очередного героя - Армена Захаряна, профессора и главу департамента по производству инженерных систем Университета Мичиган в Дирборн.
Армен Закарян родился в 1966 году в Ереване. Учился в ереванской школе N19, затем поступил на факультет механического инжиниринга Политехнического института. Продолжил образование в США, где получил степень магистра по промышленной и системной инженерии в Университете Южной Калифорнии в Лос-Анджелесе в 1993 году. Докторскую диссертацию Армен защитил в университете Айовы в 1997 году. С того же года он стал работать в департаменте по производству инженерных систем Университета Мичиган в Дирборн. С 2009 года является профессором и главой данного департамента.
Армен был вовлечен в ряд крупномасштабных проектов с американскими корпорациями Ford Motor Company, General Motors и Chrysler. Его исследования спонсировались армией и ВМС США. Армен Закарян является автором многочисленных научных публикацией в области «разумного замысла» и производства. Он привлек и поддержал учебу в Университете Мичигана в Дирборне более десятка студентов из Армении, большинство из которых сделали карьеру в крупнейших американских корпорациях.
Я родился в Ереване в 1966 году и жил там до 24-х лет. Мой отец Ваник Закарян - математик и член национальной Академии наук Армении, а мать Рита - химик. Я ходил в школу им. Крупской (сегодня им.Никола Абгаляна - Медиамакс), которая в то время считалась одной из лучших.  По окончанию школы в 1983 году я поступил на инженерно-строительный факультет Государственного инженерного университета Армении (ГИУА-Политехник). Два года спустя меня призвали в армию, и я служил в Гюмри. После увольнения продолжил образование в Политехнике, но сменил специализацию на машинную инженерию.
В 1990 году, когда я закончил учебу, в стране происходили огромные изменения и перспектив найти работу по специальности в Армении практически не было. Тогда в Ереване был основан Американский университет, и Всеармянский благотворительный союз (AGBU) финансировал магистерские программы 11-12 армянских студентов в двух американских вузах: Калифорнийском университете в Беркли и Университете Южной Калифорнии. Я был одним из студентов, выбранных по этой программе, и в 1991 году отправился в Университет Южной Калифорнии в Лос-Анджелес продолжать обучение по специальности промышленной и системной инженерии.
Это были интересные годы. Тогда еще не было интернета, и мы практически ничего не знали об американской образовательной системе. Все было в новинку - мы одновременно учили язык и логику американской образовательной системы. По прибытию в университет нам сказали, что в течение нескольких дней мы должны будем сдать экзамен GRE, но что он из себя представляет, никто из нас не знал. Мне бы хотелось отметить огромную помощь, которую нам оказывал тогда Мигран Агабабян, наш попечитель в Университете Южной Калифорнии и первый президент Американского университета Армении. Я оставался в Лос-Анджелесе до декабря 1993 года. Каждым летом я возвращался в Армению и работал в AUA ассистентом Шмуеля Орена, одного из самых известных профессоров по инжинирингу, работающему сейчас в Университете Беркли.
Армен Закарян
После получения магистерского диплома в 1993 году мне предстояло определяться с продолжением карьеры. Я интересовался исследованиями в сфере инжиниринга и решил продолжить обучение в аспирантуре Университета Айовы в департаменте по производству инженерных систем, где мне предложили полную стипендию и дали уникальную возможность работать с одним из наиболее видных специалистов в этой области.
Айова-сити, конечно, сильно отличается от Лос-Анджелеса. Это маленький университетский городок, в котором сильные морозы и холодные дожди - обычное явление. Так что мне не оставалось ничего иного, как всецело посвятить себя учебе. Летом 1994 года я вновь вернулся в Армению и преподавал студентам Американского университета курс инжиниринга и статистики. В 1997 году я защитил докторскую диссертацию, и вскоре получил предложение от Мичиганского университета в Дирборне, где и начал работать в сентябре 1997 года.
Мичиганский Университет считается одним из самых престижных университетов в мире и входит в состав так называемой «Лиги плюща» (Public Ivy). Он включает в себя один из крупнейших здравоохранительных комплексов в мире. Кампус в Дирборне является одним трех кампусов Мичиганского университета, там учатся около 9.000 студентов, 350 из которых - в департаменте Армена Закаряна.
Начало работы в Университете Мичигана в Дирбоне обозначило новый и очень интересный этап в моей карьере. Я вел активные исследовательские программы, многие из которых касались работы с крупнейшими американскими корпорациями, такими как General Motors, Ford, Chrysler и AT&T. Работа касалась создания приложений и алгоритмов для решения реальных проблем этих корпораций, что делало мою работу еще более интересной. Эта исследовательская деятельность предоставила мне возможность привлечь 12-13 студентов из Армении и предоставить им гранты на обучение.
Армен Закарян с семьей
Подавляющее большинство моих армянских студентов, которые работали над исследовательскими проектами, были чрезвычайно мотивированы, хорошо подготовлены, имели очень сильную академическую базу. Лучшим подтверждением их успешности является тот факт, что все они продолжают карьеру в крупных американских корпорациях. Один из моих студентов после 5 лет карьеры в Microsoft, решил продолжить свое обучение и получить MBA в Бизнес-школе Колумбийского университета. Другой мой бывший студент начал карьеру в Национальном институте здравоохранения, затем работал в Bloomberg, а в данный момент он является вице-президентом JPMorgan Chase.
Достижения армянских студентов Армена Закаряна действительно впечатляют. Они работают в таких престижных кампаниях, как Microsoft, Yahoo, Symantec, Netflix и Saleforce.
Вся моя академическая карьера прошла в Университете Мичигана в Дирбоне. Я начал работать здесь старшим преподавателем (assistant professor) в 1997 году, затем получил степень доцента (Associate Professor), в 2003 году стал профессором, и в 2009 году - главой департамента.
К сожалению, моя нынешняя административная деятельность практически не оставляет свободного времени, и я не могу уделять должного времени исследованиям и набору студентов. В нашем департаменте работает 15 преподавателей, и мы предлагаем несколько программ как для бакалавров, так и магистров.
У Армена и его жены Марины двое сыновей, оба родились в США. Старший сын Гарри учится в колледже. Младший сын Ваник учится в 7-м классе.
Старший сын еще не принял решения относительно своей будущей профессии, но он точно исключает инжиниринг и медицину в качестве будущего карьерного выбора. Ваник активен в спорте и играет в футбол и теннис.