•    15 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2007 ԹՎԱԿԱՆԻ ՀՈՒՆՎԱՐԻ 24-31
Հունվարի 25-ին ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ռուսաստանցի համանախագահ Յուրի Մերզլյակովը, պատասխանելով Կոսովոյի խնդրի կարգավորման մասին հարցին, նշել էր, որ «դա կստեղծի նախադեպ, քանի որ առաջին անգամ եվրոպական տարածքում խոսք է գնում նախկին ինքնավարության մասին»:
ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ֆրանսիացի եւ ամերիկացի համանախագահներ Բեռնար Ֆասյեն ու Մեթյու Բրայզան ասել էին, որ դեմ են կոսովյան կարգավորման մոդելը օգտագործել որպես ունիվերսալ:
Բեռնար Ֆասյեն, Մեթյու Բրայզան եւ Յուրի Մերզլյակովը Բեռնար Ֆասյեն, Մեթյու Բրայզան եւ Յուրի Մերզլյակովը
«Յուրաքանչյուր հակամարտության ունի իր յուրահատկություններն ու դժվարությունները, եւ յուրաքանչյուրի համար պետք է գտնել առանձին լուծում»,- հայտարարել էր Մեթյու Բրայզան:
Միջնորդները ոգեւորված են
Հունվարի 29-ին ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներն իրենց գոհունակությունն էին հայտնել «մի շարք հիմնարար սկզբունքների ամփոփման գործում Հայաստանի եւ Ադրբեջանի նախագահների կողմից ցուցաբերած կառուցողական մոտեցման վերաբերյալ»:
«Նախագահները վճռականորեն են պաշտպանում իրենց ազգային շահերը, միեւնույն ժամանակ նրանք հնարավորություն են ստեղծում, որպեսզի խաղաղ գործընթացն առաջ ընթանա», - ասված էր միջնորդների հայտարարության մեջ:
•    10 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2012 ԹՎԱԿԱՆԻ ՀՈՒՆՎԱՐԻ 24-31
Եվրոպայի Խորհրդի գլխավոր քարտուղարը «դիրքորոշում չունի»
Հունվարի 24-ին Եվրոպայի Խորհրդի գլխավոր քարտուղար Տուրբիերն Յագլանդը հայտարարել էր, որ «դիրքորոշում չունի» Հայոց ցեղասպանության հարցի եւ դրա ժխտումը քրեականացնելու մասին օրենսդրական նախաձեռնությունների վերաբերյալ:
Տուրբիերն Յագլանդը Տուրբիերն Յագլանդը
«Որպես Եվրախորհրդի գլխավոր քարտուղար ես չունեմ դիրքորոշում այս առնչությամբ: Չեմ ուզում Կազմակերպության եւ անդամ-պետությունների անունից մեկնաբանել Ֆրանսիայում տեղի ունեցող քննարկումները: Երբ զբաղեցնում էի Նորվեգիայի վարչապետի, ԱԳ նախարարի եւ խորհրդարանի նախագահի պաշտոնները` ես միշտ կողմ էի այն դիրքորոշմանը, որ պատմությունը պատմաբանների եւ պատմական գրքերի համար է եւ չէի սատարում պատմական հարցերի շուրջ քաղաքական որոշումների կայացմանը: Գիտեմ, որ Թուրքիայի կառավարությունն առաջարկել էր ստեղծել պատմաբանների հանձնաժողով եւ հայտարարել է, որ կընդունի այդ հանձնաժողովի առաջարկները: Այս հարցի առնչությամբ ես նույնպես դիրքորոշում չունեմ. նման որոշումներ ընդունում են ազգային խորհրդարանները եւ կառավարությունները», - հայտարարել էր Եվրախորհրդի գլխավոր քարտուղարը՝ պատասխանելով ԵԽԽՎ-ում հայաստանյան պատվիրակության անդամ Նաիրա Զոհրաբյանի հարցին:
Պետք չէ «վտանգավոր դռներ բացել»
Հունվարի 26-ին ԱՄՆ պետքարտուղար Հիլարի Քլինթոնն անդրադարձել էր Ֆրանսիայի Սենատի կողմից ընդունված ցեղասպանությունների, այդ թվում՝ Հայոց ցեղասպանության ժխտումը քրեականացնող օրինագծի ընդունմանը:
Հիլարի Քլինթոնն ասել էր, որ ԱՄՆ Պետքարտուղարությունը զգուշավոր է խոսքի ազատությանը վնաս հասցնելու հարցում եւ նշել էր, որ ամենաճիշտ տարբերակն այդ հարցը պատմաբաններին թողնելն է:
«Ես կարծում եմ, որ իշխանության ուժի կիրառմամբ պատմական հարցերի լուծումը մի շատ վտանգավոր դուռ է բացում», - ասել Հիլարի Քլինթոնը ԱՄՆ Պետքարտուղարության աշխատակիցների հետ հանդիպմանը:
Հիլարի Քլինթոնը Հիլարի Քլինթոնը
Հունվարի 30-ին Թուրքիայի Եվրամիության հարցերով նախարար Էգեմեն Բաղիշը, անդրադառնալով Ֆրանսիայի Սենատի կողմից ընդունված օրինագծին, ասել էր, որ նման օրինագծերը ընդամենը «թղթի կտոր են»: Ցյուրիխում լրագրողների հետ ճեպազրույցի ժամանակ նա ասել էր. «Այսօր մենք Շվեյցարիայում ենք, եւ ես հայտարարում եմ, որ 1915թ. դեպքերը ցեղասպանություն չեն: Թող գան ու ձերբակալեն ինձ»:
Սպառազինության «լրջագույն մակարդակ»
Հունվարի 28-ին Հայաստանի Նախագահ Սերժ Սարգսյանը ՀՀ զինված ուժերի ստեղծման 20-ամյակի կապակցությամբ շնորհավորական ուղերձում, մասնավորապես, ասել էր.
«Հիշենք, որ մենք սկսել ենք զենքերը եւ նույնիսկ փամփուշտները հատ-հատ հաշվելուց եւ այսօր ունենք սպառազինության լրջագույն մակարդակ։ Մենք մետր առ մետր խրամատ ենք փորել, հարյուրավոր կիլոմետրերով ռազմական ամրություններ, զինվորականների համար հազարավոր բնակարաններ եւ պաշտպանության նախարարությանը հարիր շենք կառուցել։ Ռազմարդյունաբերական համալիր ենք ստեղծել եւ բանակի արժանի ընկալում ձեւավորել։ Այս ամենը միասին ենք արել, ողջ ժողովրդով»:
•    5 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2017 ԹՎԱԿԱՆԻ ՀՈՒՆՎԱՐԻ 24-31
Հովիկ Աբրահամյանի հեռանալը
Հունվարի 25-ին Հայաստանի նախկին վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանը հայտարարել էր, որ դադարեցնում է անդամակցությունը Հայաստանի Հանրապետական կուսակցությանը:
«Ես կայացրել եմ իմ կյանքի կարեւոր եւ դժվար որոշումներից մեկը եւ հայտարարում եմ, որ դադարեցնում եմ իմ անդամակցությունը Հայաստանի Հանրապետական կուսակցությանը: Երկար եմ մտածել այս որոշումը կայացնելիս: Անկեղծ ասեմ՝ հեշտ որոշում չէր ինձ համար, քանի որ կուսակցությանը նվիրել եմ իմ կյանքի մի էական հատված՝ մոտ երկու տասնամյակ»,- ասված էր Հովիկ Աբրահամյանի հայտարարությունում:
Հովիկ Աբրահամյանը Հովիկ Աբրահամյանը
«Ես հեռանում եմ ՀՀԿ-ից, բայց շարունակելու եմ ակտիվ զբաղվել քաղաքականությամբ, քանզի համոզված եմ, որ ունեմ բավարար ուժ, գիտելիքներ ու փորձ՝ ծառայելու մեր պետությանն ու ժողովրդին: Շարունակելու եմ ապրել եւ աշխատել հանուն Հայաստանի»,- հայտարարել էր Հովիկ Աբրահամյանը:
«Էլիտան պետք է փոխվի»
Հունվարի 26-ին վարչապետ Կարեն Կարապետյանը ասել էր, որ «եթե հասարակությունը բողոքում է էլիտայից, ապա վերջինս պետք է փոխվի»:
«Էլիտան որոշ իմաստով հասարակության «ճակատային մասն է», ազգի
«ճակատային մասը»: Եվ եթե հասարակության մեջ խնդիրներ, թերըմբռնումներ, բողոքներ կան էլիտայի հետ կապված, ապա վերջինս պետք է փոխվի», - ասել էր վարչապետը:
Մեկնաբանելով Հայաստանի նախագահի խոսքերը այն մասին, որ ինքը վարչապետի անվան հետ է կապում բարեփոխումների հաջողությունը, Կարեն Կարապետյանը ասել էր.
«Եթե նախագահն ինձ բարեփոխումներ իրականացնող է համարում, ապա դա առաջին հերթին պատասխանատվություն է ինձ համար: Ամեն դեպքում ես պետք է այնպես կազմակերպեմ աշխատանքս, որպեսզի միայն նախագահը ինձ «բարեփոխիչ» չանվանի»:

•    15 YEARS AGO: JANUARY 24-31, 2007
OSCE Minsk Group Russian Co-chair Yuri Merzlyakov answering the question on the settlement of the Kosovo conflict on January 25, stated that “it will become a precedent, as for the first time in the European territory the case concerns a former autonomy.”
The French and the U.S. Co-chairs of the OSCE Minsk Group Bernard Fassier and Matthew Bryza opposed using the Kosovo model of the settlement as a universal one.
Bernard Fassier, Matthew Bryza and Yuri Merzlyakov Bernard Fassier, Matthew Bryza and Yuri Merzlyakov
“Each conflict has its peculiarities and complications and for each of them a certain solution should be found,” Matthew Bryza stated.
Mediators encouraged
On January 29 the OSCE Minsk Group Co-chairs stated that they are “encouraged by the constructive approach of the leaders of Armenia and Azerbaijan as they seek to finalize a set of basic principles for the resolution of the Nagorno-Karabakh conflict.”
“The presidents are defending their national interests vigorously, and they are doing so in a way that allows the peace process to continue moving forward,” the statement read.
•    10 YEARS AGO: JANUARY 24-31, 2012
Secretary General of the Council of Europe has “no position”
On January 24 Secretary General of the Council of Europe Thorbjorn Jagland stated that he had no position on the issue of the Armenian Genocide and legislative initiatives on criminalization of its denial.
Thorbjorn Jagland Thorbjorn Jagland
“As Secretary General of the Council of Europe, I do not have a position on this. I do not want to comment, on behalf of the entire Organization and of course the member countries, on the discussion in France. But in my past capacities as Prime Minister and Foreign Minister of Norway, and as Speaker of the Parliament and Chair of the Foreign Affairs Committee there, I always took the stand that history is for historians and history books, and I was not in favor of taking political decisions on historical events. I note that the Turkish Government has proposed to set up a commission composed of historians in order to come forward with its views on this issue, and that it will accept the recommendations from such a commission. I do not have a stance on that either. It is up to national parliaments and governments to take a position on it. It has not been discussed anywhere in the Council of Europe,” stated the Secretary General of the Council of Europe in response to the question of Naira Zohrabyan, member of the Armenian Delegation to PACE.
Don’t open “dangerous doors”
On January 26 Secretary of State Hillary Clinton commented on the bill passed by the French Senate, criminalizing the denial of genocides, including the Armenian Genocide.
She said the U.S. administration was wary of compromising free speech. She said the issue was best left for scholars.
“To try to use government power to resolve historical issues I think, opens a door that is a very dangerous one to go through,” Clinton said at an event with U.S. State Department employees.
Hillary Clinton Hillary Clinton
On January 30 commenting on the French Senates’ bill criminalizing the denial of genocides including the Armenian Genocide, Turkey’s Minister for EU Affairs Egemen Bagis said that these laws are nothing but a “piece of paper.” At the meeting with the journalists in Zurich, Bagis said: “We are today in Switzerland and I am saying the 1915 incidents were not Genocide. Let them come and arrest me.”
“Impressive level of weaponry”
On January 28 Armenian President Serzh Sargsyan made a congratulatory address on the occasion of the 20th anniversary of the creation of the Armed Forces of Armenia.
“Let’s recall that at the beginning we were counting arms and even bullets, while today we have an impressive level of weaponry. We have dug trenches meter by meter, hundreds of kilometers of military fortifications; we have constructed thousands of apartments for the servicemen and a respectable building for the Ministry of Defense. We have created a military-industrial complex and created a worthy image of the army. We have done all this together, the entire nation.”
•    5 YEARS AGO: JANUARY 24-31, 2017
Hovik Abrahamyan leaves
On January 25 former Prime Minister of Armenia Hovik Abrahamyan announced the termination of his membership in the Republican Party of Armenia (RPA).
“Announcing termination of my membership in the Republican Party of Armenia, I have made one of the toughest and most important decisions in my life. I have considered this decision for quite a long time. Honestly, it was not an easy choice for me, as I dedicated about two decades to this party, a considerable segment of my life,” Hovik Abrahamyan’s statement reads.
Hovik Abrahamyan Hovik Abrahamyan
I am leaving RPA, but I will continue my active political activity, as I am convinced that I have enough energy, knowledge and experience to serve our country and people. I will continue to live and work for Armenia,” Hovik Abrahamyan said.
“Elite needs to change”
On January 26 Prime Minister of Armenia Karen Karapetyan believes that “if the society has complaints about the elite, the latter needs to change.”
“The elite performs as the face of the society and the nation in a way. And if the society has complaints, misunderstandings or problems with the elite, the latter needs to change,” Prime Minister said.
While commenting on Armenian President’s statement that he ties success of the reforms to the name of the Prime Minister, Karen Karapetyan said:
“If the President calls me a reformer, it’s a responsibility for me first and foremost. In any case I must organize my efforts in a certain way, so that not only the President brands me a reformer.”