•    15 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2007 ԹՎԱԿԱՆԻ ՀՈՒՆՎԱՐԻ 24-31
Հունվարի 25-ին ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ռուսաստանցի համանախագահ Յուրի Մերզլյակովը, պատասխանելով Կոսովոյի խնդրի կարգավորման մասին հարցին, նշել էր, որ «դա կստեղծի նախադեպ, քանի որ առաջին անգամ եվրոպական տարածքում խոսք է գնում նախկին ինքնավարության մասին»:
ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ֆրանսիացի եւ ամերիկացի համանախագահներ Բեռնար Ֆասյեն ու Մեթյու Բրայզան ասել էին, որ դեմ են կոսովյան կարգավորման մոդելը օգտագործել որպես ունիվերսալ:
Բեռնար Ֆասյեն, Մեթյու Բրայզան եւ Յուրի Մերզլյակովը Բեռնար Ֆասյեն, Մեթյու Բրայզան եւ Յուրի Մերզլյակովը
«Յուրաքանչյուր հակամարտության ունի իր յուրահատկություններն ու դժվարությունները, եւ յուրաքանչյուրի համար պետք է գտնել առանձին լուծում»,- հայտարարել էր Մեթյու Բրայզան:
Միջնորդները ոգեւորված են
Հունվարի 29-ին ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներն իրենց գոհունակությունն էին հայտնել «մի շարք հիմնարար սկզբունքների ամփոփման գործում Հայաստանի եւ Ադրբեջանի նախագահների կողմից ցուցաբերած կառուցողական մոտեցման վերաբերյալ»:
«Նախագահները վճռականորեն են պաշտպանում իրենց ազգային շահերը, միեւնույն ժամանակ նրանք հնարավորություն են ստեղծում, որպեսզի խաղաղ գործընթացն առաջ ընթանա», - ասված էր միջնորդների հայտարարության մեջ:
•    10 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2012 ԹՎԱԿԱՆԻ ՀՈՒՆՎԱՐԻ 24-31
Եվրոպայի Խորհրդի գլխավոր քարտուղարը «դիրքորոշում չունի»
Հունվարի 24-ին Եվրոպայի Խորհրդի գլխավոր քարտուղար Տուրբիերն Յագլանդը հայտարարել էր, որ «դիրքորոշում չունի» Հայոց ցեղասպանության հարցի եւ դրա ժխտումը քրեականացնելու մասին օրենսդրական նախաձեռնությունների վերաբերյալ:
Տուրբիերն Յագլանդը Տուրբիերն Յագլանդը
«Որպես Եվրախորհրդի գլխավոր քարտուղար ես չունեմ դիրքորոշում այս առնչությամբ: Չեմ ուզում Կազմակերպության եւ անդամ-պետությունների անունից մեկնաբանել Ֆրանսիայում տեղի ունեցող քննարկումները: Երբ զբաղեցնում էի Նորվեգիայի վարչապետի, ԱԳ նախարարի եւ խորհրդարանի նախագահի պաշտոնները` ես միշտ կողմ էի այն դիրքորոշմանը, որ պատմությունը պատմաբանների եւ պատմական գրքերի համար է եւ չէի սատարում պատմական հարցերի շուրջ քաղաքական որոշումների կայացմանը: Գիտեմ, որ Թուրքիայի կառավարությունն առաջարկել էր ստեղծել պատմաբանների հանձնաժողով եւ հայտարարել է, որ կընդունի այդ հանձնաժողովի առաջարկները: Այս հարցի առնչությամբ ես նույնպես դիրքորոշում չունեմ. նման որոշումներ ընդունում են ազգային խորհրդարանները եւ կառավարությունները», - հայտարարել էր Եվրախորհրդի գլխավոր քարտուղարը՝ պատասխանելով ԵԽԽՎ-ում հայաստանյան պատվիրակության անդամ Նաիրա Զոհրաբյանի հարցին:
Պետք չէ «վտանգավոր դռներ բացել»
Հունվարի 26-ին ԱՄՆ պետքարտուղար Հիլարի Քլինթոնն անդրադարձել էր Ֆրանսիայի Սենատի կողմից ընդունված ցեղասպանությունների, այդ թվում՝ Հայոց ցեղասպանության ժխտումը քրեականացնող օրինագծի ընդունմանը:
Հիլարի Քլինթոնն ասել էր, որ ԱՄՆ Պետքարտուղարությունը զգուշավոր է խոսքի ազատությանը վնաս հասցնելու հարցում եւ նշել էր, որ ամենաճիշտ տարբերակն այդ հարցը պատմաբաններին թողնելն է:
«Ես կարծում եմ, որ իշխանության ուժի կիրառմամբ պատմական հարցերի լուծումը մի շատ վտանգավոր դուռ է բացում», - ասել Հիլարի Քլինթոնը ԱՄՆ Պետքարտուղարության աշխատակիցների հետ հանդիպմանը:
Հիլարի Քլինթոնը Հիլարի Քլինթոնը
Հունվարի 30-ին Թուրքիայի Եվրամիության հարցերով նախարար Էգեմեն Բաղիշը, անդրադառնալով Ֆրանսիայի Սենատի կողմից ընդունված օրինագծին, ասել էր, որ նման օրինագծերը ընդամենը «թղթի կտոր են»: Ցյուրիխում լրագրողների հետ ճեպազրույցի ժամանակ նա ասել էր. «Այսօր մենք Շվեյցարիայում ենք, եւ ես հայտարարում եմ, որ 1915թ. դեպքերը ցեղասպանություն չեն: Թող գան ու ձերբակալեն ինձ»:
Սպառազինության «լրջագույն մակարդակ»
Հունվարի 28-ին Հայաստանի Նախագահ Սերժ Սարգսյանը ՀՀ զինված ուժերի ստեղծման 20-ամյակի կապակցությամբ շնորհավորական ուղերձում, մասնավորապես, ասել էր.
«Հիշենք, որ մենք սկսել ենք զենքերը եւ նույնիսկ փամփուշտները հատ-հատ հաշվելուց եւ այսօր ունենք սպառազինության լրջագույն մակարդակ։ Մենք մետր առ մետր խրամատ ենք փորել, հարյուրավոր կիլոմետրերով ռազմական ամրություններ, զինվորականների համար հազարավոր բնակարաններ եւ պաշտպանության նախարարությանը հարիր շենք կառուցել։ Ռազմարդյունաբերական համալիր ենք ստեղծել եւ բանակի արժանի ընկալում ձեւավորել։ Այս ամենը միասին ենք արել, ողջ ժողովրդով»:
•    5 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2017 ԹՎԱԿԱՆԻ ՀՈՒՆՎԱՐԻ 24-31
Հովիկ Աբրահամյանի հեռանալը
Հունվարի 25-ին Հայաստանի նախկին վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանը հայտարարել էր, որ դադարեցնում է անդամակցությունը Հայաստանի Հանրապետական կուսակցությանը:
«Ես կայացրել եմ իմ կյանքի կարեւոր եւ դժվար որոշումներից մեկը եւ հայտարարում եմ, որ դադարեցնում եմ իմ անդամակցությունը Հայաստանի Հանրապետական կուսակցությանը: Երկար եմ մտածել այս որոշումը կայացնելիս: Անկեղծ ասեմ՝ հեշտ որոշում չէր ինձ համար, քանի որ կուսակցությանը նվիրել եմ իմ կյանքի մի էական հատված՝ մոտ երկու տասնամյակ»,- ասված էր Հովիկ Աբրահամյանի հայտարարությունում:
Հովիկ Աբրահամյանը Հովիկ Աբրահամյանը
«Ես հեռանում եմ ՀՀԿ-ից, բայց շարունակելու եմ ակտիվ զբաղվել քաղաքականությամբ, քանզի համոզված եմ, որ ունեմ բավարար ուժ, գիտելիքներ ու փորձ՝ ծառայելու մեր պետությանն ու ժողովրդին: Շարունակելու եմ ապրել եւ աշխատել հանուն Հայաստանի»,- հայտարարել էր Հովիկ Աբրահամյանը:
«Էլիտան պետք է փոխվի»
Հունվարի 26-ին վարչապետ Կարեն Կարապետյանը ասել էր, որ «եթե հասարակությունը բողոքում է էլիտայից, ապա վերջինս պետք է փոխվի»:
«Էլիտան որոշ իմաստով հասարակության «ճակատային մասն է», ազգի
«ճակատային մասը»: Եվ եթե հասարակության մեջ խնդիրներ, թերըմբռնումներ, բողոքներ կան էլիտայի հետ կապված, ապա վերջինս պետք է փոխվի», - ասել էր վարչապետը:
Մեկնաբանելով Հայաստանի նախագահի խոսքերը այն մասին, որ ինքը վարչապետի անվան հետ է կապում բարեփոխումների հաջողությունը, Կարեն Կարապետյանը ասել էր.
«Եթե նախագահն ինձ բարեփոխումներ իրականացնող է համարում, ապա դա առաջին հերթին պատասխանատվություն է ինձ համար: Ամեն դեպքում ես պետք է այնպես կազմակերպեմ աշխատանքս, որպեսզի միայն նախագահը ինձ «բարեփոխիչ» չանվանի»:

•    15 ЛЕТ НАЗАД: 24-31 ЯНВАРЯ 2007 ГОДА
Российский сопредседатель Минской группы ОБСЕ Юрий Мерзляков, отвечая 25 января в Степанакерте на вопрос об урегулировании проблемы Косово, отметил, что «это создаст прецедент, так как впервые на европейском пространстве идет речь о бывшей автономии».
Французский и американский сопредседатели Минской группы ОБСЕ Бернар Фасье и Мэтью Брайза высказались против использования косовской модели урегулирования в качестве универсальной.
Бернар Фасье, Мэтью Брайза и Юрий Мерзляков Бернар Фасье, Мэтью Брайза и Юрий Мерзляков
«Каждый конфликт имеет свои особенности и сложности, и для каждого из них следует найти свое решение», - заявил Мэтью Брайза.
Посредники воодушевлены
29 января сопредседатели Минской группы ОБСЕ заявили по итогам визита в регион, что «воодушевлены конструктивным подходом лидеров Армении и Азербайджана, которые стремятся завершить работу над набором базовых принципов по урегулированию нагорно-карабахского конфликта».
«Президенты энергично защищают свои национальные интересы, делая это в таком ключе, который позволяет мирному процессу продолжать продвижение вперед», - говорилось в заявлении.
•    10 ЛЕТ НАЗАД: 24-31 ЯНВАРЯ 2012 ГОДА
У генсека Совета Европы «нет позиции»
24 января генсек Совета Европы Турбьерн Ягланд заявил, что у него нет позиции по вопросу Геноцида армян и законодательных инициатив по криминализации его отрицания.
Турбьерн Ягланд Турбьерн Ягланд
«В качестве генерального секретаря Совета Европы у меня нет позиции по этому вопросу. Я не хочу комментировать обсуждения во Франции от имени Организации и стран-членов. В свою бытность премьер-министром, главы МИД Норвегии и спикера парламента я всегда придерживался той позиции, что история - для историков и исторических книг, и я не поддерживал принятие политических решений по историческим вопросам. Я знаю, что правительство Турции предложило создать комиссию историков и заявило, что примет рекомендации этой комиссии. У меня нет позиции и по этом вопросу - подобные решения принимают национальные парламенты и правительства», - заявил генсек Совета Европы, отвечая на вопрос члена армянской делегации в ПАСЕ Наиры Зограбян.
Не надо открывать «опасные двери»
26 января госсекретарь США Хиллари Клинтон прокомментировала принятый французским Сенатом законопроект о криминализации отрицания геноцидов, в том числе - Геноцида армян.
Она заявила, что Госдепартамент США осторожен в вопросе нанесения вреда свободе слова и отметила, что наиболее правильным вариантом является оставить этот вопрос историкам.
«Я полагаю, что решение исторических вопросов посредством силы власти открывает очень опасную дверь»,- сказала Хиллари Клинтон в ходе встречи с сотрудниками Госдепартамента.
Хиллари Клинтон Хиллари Клинтон
30 января министр Турции по вопросам ЕС Эгемен Багиш, комментируя принятый Сенатом Франции законопроект, назвал его «клочком бумаги». Во время встречи с журналистами в Цюрихе Багиш сказал следующее: «Сегодня мы находимся в Швейцарии, и я заявляю, что происшествия 1915 года - это не Геноцид, пусть меня арестуют».
Имеем «серьезнейший уровень вооружений»
28 января, в поздравительном послании в связи с 20-летием создания Вооруженных сил Армении, президент Серж Саргсян, в частности, сказал:
«Вспомним, что мы начинали, считая каждый ствол и даже каждый патрон, и сегодня мы имеем серьезнейший уровень вооружений. Мы метр за метром рыли окопы, построили сотни километров военных укреплений, тысячи квартир для военнослужащих и новое здание для министерства. Мы создали военно-промышленный комплекс и сформировали достойное восприятие армии. Всё это мы сделали вместе, всем народом».
•    5 ЛЕТ НАЗАД: 24-31 ЯНВАРЯ 2017 ГОДА
Уход Овика Абрамяна
25 января экс-премьер Армении Овик Абрамян заявил сегодня о выходе из Республиканской партии.
«Я принял одно из сложнейших и важных решений в своей жизни и заявляю, что выхожу из Республиканской партии Армении. Я долго обдумывал это решение. Скажу честно, для меня это было непростое решение, потому что я посвятил партии значительную часть своей жизни – почти два десятилетия»,- говорилось в заявлении Абрамяна.
Овик Абрамян Овик Абрамян
«Я ухожу из РПА, но продолжу активно заниматься политикой, потому что уверен, что у меня достаточно сил, знаний и опыта, чтобы служить своему государству и народу. Я продолжу жить и работать во имя Армении»,- заявил Овик Абрамян.
«Элите надо меняться»
26 января премьер-министр Армении Карен Карапетян заявил, что «если в обществе есть претензии к элите, ей надо меняться».
«Элита - это в некотором роде «фасад» общества и «фасад» нации. И если в обществе есть проблемы, недопонимания, претензии к элите, ей надо меняться», - сказал премьер-министр.
Комментируя слова президента Армении о том, что он связывает успех реформ с именем премьер-министра, Карен Карапетян сказал:
«Если президент называет меня реформатором, то для меня это прежде всего  ответственность. Во всяком случае, я должен организовать свою работу так, чтобы не только президент называл меня «реформатором»».