Իլհամ Ալիեւը, Դմիտրի Մեդվեդեւը եւ Սերժ Սարգսյանը Սոչիում 2011թ. մարտի 5-ին
Մարտի 1-ին Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւը հայտարարել էր, որ «Հայաստանի ոչ կառուցողական դիրքորոշումը բանակցություններում ստիպում է Ադրբեջանին վերանայել իր քաղաքականությունը»:
Նա ասել էր, որ վերջին ժամանակներս առաջացել էին որոշակի հնարավորություններ խաղաղ կարգավորման հիմնական սկզբունքների համաձայնեցման համար:
«Սակայն Հայաստանը, հավատարիմ մնալով իր ոչ կառուցողական կեցվածքին, անտարբերություն է ցուցաբերում այդ սկզբունքների համաձայնեցման հանդեպ: Դրանից հետո Ադրբեջանը պետք է մտածի` ինչ անել», - նշել էր Իլհամ Ալիեւը:
Չհաջողվեց համաձայնության գալ մեկ կարեւոր սկզբունքի շուրջ
Մարտի 2-ին Հայաստանի նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը հայտարարել էր, որ Ռամբույեում փետրվարի 10-11-ին կայացած բանակցությունների ընթացքում «ոչ մի ողբերգություն տեղի չի ունեցել, սակայն կողմերը չկարողացան համաձայնության գալ մեկ կարեւոր սկզբունքի շուրջ»:
Նա կարծիք էր հայտնել, որ Ռամբույեի հանդիպումից հիասթափությունը հիմնականում պայմանավորված էր «չափազանցված սպասումներով»: Ըստ Քոչարյանի, Ռամբույեում հանդիպման նախօրեին «այնպիսի հոգեբանական մթնոլորտ էր ստեղծվել, երբ բոլորը սպասում էին կուլմինացիային, որը տեղի չունեցավ»: «Միանշանակ է, որ բանակցային գործընթացի վիճակը համարժեք չէր նման սպասումներին», - ասել էր Ռոբերտ Քոչարյանը:
Ռոբերտ Քոչարյանը եւ Իլհամ Ալիեւը Բուխարեստում 2006 թվականին Ռոբերտ Քոչարյանը եւ Իլհամ Ալիեւը Բուխարեստում 2006 թվականին
Հայաստանի նախագահը հայտարարել էր, որ միջնորդները փորձել էին համաձայնություն ձեռք բերել կողմերի հետ կարգավորման սկզբունքների շուրջ՝ նախքան 2006 թվականի հուլիսին Սանկտ Պետերբուրգում կայանալիք Մեծ ութնյակի երկրների ղեկավարների գագաթնաժողովը:
«Միջնորդները կարծում էին, որ եթե մեզ հաջողվի Մեծ ութնյակի հանդիպմանը մոտենալ կարգավորման համաձայնեցված սկզբունքներով, ապա դա կլինի միջազգային հանրության կողմից ձեռք բերված համաձայնությունների կատարման առավելագույն աջակցության լավագույն երաշխիքը եւ՛անվտանգության ապահովման, եւ՛ տնտեսական աջակցության եւ՛ հետկոնֆլիկտային վերականգնման համատեքստում», - ասել էր Հայաստանի նախագահը:
Ռոբերտ Քոչարյանը հայտարարել էր, որ առկա բանակցային ձեւաչափը «ունի մեծ դրական ռեսուրս»:
«Նախ՝ Երեւանը շատ ավելի մեծ արդյունավետությամբ է պաշտպանում հայկական կողմի շահերը: Բանակցող կողմի կարգավիճակը չափազանց կարեւոր է, քանի որ շատ ավելի հեշտ է անտեսել չճանաչված պետության շահերը: Երկրորդը՝ լինելով բանակցությունների ակտիվ մասնակից եւ սուբյեկտ, որը անմիջականորեն պատասխանատու է դրանց արդյունքների համար, ես շատ ավելի մեծ հնարավորություններ եմ ստանում ներկայացնելու Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդիրը իմ բոլոր հանդիպումներին եւ արտասահմանյան այցերի ընթացքում: Երրորդ առավելությունը՝ Հայաստանի նախագահի ներգրավումը բոլորովին այլ մակարդակի է դուրս բերում Հայաստանի պատասխանատվությունը Լեռնային Ղարաբաղի համար. մեր երկրի ողջ ներուժը ծառայում է այդ խնդրի լուծմանը», - ասել էր Ռոբերտ Քոչարյանը:
Ռոբերտ Քոչարյանը 2006 թվականին Ռոբերտ Քոչարյանը 2006 թվականին
«Իսկ Ղարաբաղի ժողովրդին կասեմ հետեւյալը. դուք պետք է սկսեք անհանգստանալ միայն այն ժամանակ, երբ Հայաստանի նախագահը խուսափի բանակցությունների համար պատասխանատվություն ստանձնելուց: Դա կնշանակի, որ կա՛մ նա չի հավատում դրանց բարենպաստ արդյունքին, կա՛մ իր մեջ բավարար ուժ չի գտնում խնդիրը լուծելու համար», - ամփոփել էր Հայաստանի նախագահը:
«2015 թվականին համապատասխանել միջազգային չափանիշներին»
Մարտի 6-ին Հայաստանի պաշտպանության նախարար Սերժ Սարգսյանը հայտարարել էր, որ «մենք մեր առջեւ նպատակ ենք դրել մինչեւ 2015 թվականն ունենալ համաշխարհային չափանիշներին համապատասխանող բանակ»:
Ոուսաստանցի լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ նա նշել էր, որ «երբեմն ռուսաստանյան ԶԼՄ-ներում հայտնվում են ոչ այնքան բարեկամական հրապարակումներ այն մասին, որ Երեւանն իր առջեւ նպատակ է դնում կառուցել բանակ, որը կհամապատասխանի ՆԱՏՕ-ի չափանիշներին»: «Դրանք տարբեր բաներ են», - նշել էր պաշտպանության նախարարը:
Բրայզան «ողբերգություն» է անվանել
Մարտի 7-ին Եվրոպայի եւ Եվրասիայի հարցերով պետքարտուղարի օգնականի տեղակալ Մեթյու Բրայզան «ողբերգություն» էր որակել Նախիջեւանի հայկական գերեզմանատան տարածքում հուշարձանների ոչնչացումը:
Ելույթ ունենալով ճեպազրույցում Երեւանում, Բրայզան ասել էր. «Այն, ինչ տեղի է ունեցել այնտեղ, սարսափելի է»:
Մեթյու Բրայզան ասել էր, որ «մենք այդ հարցը քննարկել ենք Ադրբեջանի իշխանությունների ներկայացուցիչների հետ, եւ նրանք գիտեն, թե որքան լուրջ ենք մենք վերաբերվում խնդրին»:
Մեթյու Բրայզան եւ Վարդան Օսկանյանը 2006թ. մարտի 7-ին Մեթյու Բրայզան եւ Վարդան Օսկանյանը 2006թ. մարտի 7-ին
ԱՄՆ պետքարտուղարի օգնականի տեղակալը հույս էր հայտնել, որ Նախիջեւանում հայկական հուշարձանների ոչնչացման համար պատասխանատու անձինք պատասխանատվության կենթարկվեն եւ հայտնել էր Հարավային Կովկասի երեք երկրներում գտնվող մշակութային ժառանգության պահպանության ապահովմանն ուղղված միջոցառումների անհրաժեշտության մասին:
•    10 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2011 ԹՎԱԿԱՆԻ ՄԱՐՏԻ 1-7
Տեր-Պետրոսյանի պահանջները
Հայաստանի առաջին նախագահ, ընդդիմադիր Հայ ազգային կոնգրեսի (ՀԱԿ) առաջնորդ Լեւոն Տեր-Պետրոսյանը մարտի 1-ի ցույցի ժամանակ իշխանություններին առաջադրել էր 15 պահանջ, որոնց թվում` վարչապետ Տիգրան Սարգսյանի այլ պաշտոնյաների հրաժարականը:
Մեկնաբանելով այս պահանջները, ԱԺ փոխնախագահ Սամվել Նիկոյանը հայտարարել էր, որ «վերջնագրերի լեզուն չի բխում հարցերի լուծման տրամաբանությունից»:
Լեւոն Տեր-Պետրոսյանը 2011թ. մարտի 1-ին Լեւոն Տեր-Պետրոսյանը 2011թ. մարտի 1-ին
Սամվել Նիկոյանն ասել էր, որ «վերջնագրերի լեզուն նշանակում է հակամարտություն, չնայած մեր անցած դառը ճանապարհը խոսում է այն մասին, որ թե իշխանությունները, թե ընդդիմությունը չեն փորձում նորից հայտնվել այդ ծայրահեղ իրավիճակում»:
Սոչիի հայտարարությունը
Մարտի 5-ին Սոչիում կայանալիք Հայաստանի, Ադրբեջանի եւ Ռուսաստանի նախագահների հանդիպման նախօրեին  Հայաստանի արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանը հույս էր հայտնել, որ «ի վերջո Ադրբեջանի կողմից կցուցաբերվի  անհրաժեշտ քաղաքական կամք, որպեսզի հնարավոր լինի առաջ տանել կարգավորման գործընթացը»:
Իլհամ Ալիեւը, Դմիտրի Մեդվեդեւը եւ Սերժ Սարգսյանը Սոչիում 2011թ. մարտի 5-ին Իլհամ Ալիեւը, Դմիտրի Մեդվեդեւը եւ Սերժ Սարգսյանը Սոչիում 2011թ. մարտի 5-ին
Մարտի 2-ին հանդես գալով Վիեննայի Դիվանագիտական Ակադեմիայում Նալբանդյանն ասել էր.
«Մինչ Հայաստանը խոսում է խաղաղության մասին, Ադրբեջանը պատերազմ է քարոզում, մինչ մենք առաջարկում ենք համաձայնության գալ ուժի չկիրառման մասին, Ադրբեջանը հրաժարվում է այդ առաջարկից եւ պարծենում իր ռազմական բյուջեի ավելացմամբ: Մինչ միջազգային հանրությունը կոչ է անում ամրապնդել զինադադարը եւ դուրս բերել դիպուկահարներին շփման գծից, Ադրբեջանը շաբաթական հարյուրավոր անգամ խախտում է զինադադարը եւ սադրանքներ կազմակերպում շփման գծում: Միջազգային հանրությունը հայտարարում է, որ խաղաղ կարգավորումն այլընտրանք չունի, իսկ Ադրբեջանն ասում է, որ խաղաղ կարգավորումը չի նշանակում ուժի չկիրառում: Մենք կոչ ենք անում միջազգային կազմակերպություններին եւ այլ երկրներին աջակցել Մինսկի խմբի համանախագահների կողմից ձեռնարկվող քայլերին՝ սատարել բանակցությունների շարունակմանը միջազգային հանրության մանդատն ունեցող ձեւաչափով՝ փոխզիջումային լուծումներ գտնելու համար: Իսկ Ադրբեջանը Հայաստանի դեմ դիրքորոշում որդեգրելու կոչ է անում բոլորին, փաստորեն հանդես գալով Մինսկի խմբի համանախագահների մոտեցումներին հակառակ, փորձում է բանակցությունները տեղափոխել այլ ձեւաչափեր՝ դրանով իսկ վնաս հասցնելով կարգավորման գործընթացին»:
Մեկնաբանելով մարտի 5-ին Սոչիում ընդունված Հայաստանի, Ադրբեջանի եւ Ռուսաստանի նախագահների համատեղ հայտարարությունը՝ «Կովկասի ինստիտուտի» տնօրեն Ալեքսանդր Իսկանդարյանն ասել էր, որ «պետք չէ այն գերագնահատել»:
«Այն, որ Բաքվից հաջողվել է խաղաղ գործընթացը շարունակելու վերաբերյալ հայտարարություն ստանալ, արդեն ինչ-որ հաջողություն է: Սակայն չպետք է գերագնահատել այն, քանի որ այդօրինակ հայտարարություններ ընդունվել են նաեւ նախկինում, սակայն դա չի նշանակվում, որ դրանք կատարվել են: Չի կարելի բացառել, որ Ադրբեջանի նախագահը վաղը կամ մեկ ամիս անց կրկին հանդես գա ռազմատենչ հայտարարություններով»,- ասել էր նա:
Իսկ ռուսաստանցի նախկին միջնորդ Վլադիմիր Կազիմիրովը հայտարարել էր, որ Սոչիում ընդունված հայտարարությունում Ռուսաստանի եւ Հայաստանի նախագահները «զիջել են Իլհամ Ալիեւի քմահաճություններին»:
«Սոչիում ընդունված` երեք նախագահների հայտարարությունում ամենաէականը պարտավորությունն է այն մասին, որ կողմերը «ձգտելու են բոլոր վիճելի հարցերը լուծել խաղաղ ճանապարհներով»: Փաստորեն, դա 2008 թվականի նոյեմբերի 2-ի երեք նախագահների մոսկովյան հռչակագրի գլխավոր մտքի կրկնությունն է: Սակայն «ձգտել» բառն ակնհայտ զիջում է Իլհամ Ալիեւի քմահաճություններին: Պարզ է, որ Դմիտրի Մեդվեդեւը եւ Սերժ Սարգսյանը համարձակորեն կարող էին ստորագրել այդ արտահայտության տակ առանց որեւէ «ձգտել» բառի եւ պարզապես կսահմանափակվեին «լուծել» բառով: Սակայն այս կիսատ ձեւակերպումը նույնպես եւս մեկ խոչընդոտ է սպառնալիքների շանտաժով զբաղվող Բաքվի համար, որոնք գնալով ավելի մեծ հակակրանքն են առաջացնում շատ երկրներում եւ միջազգային կազմակերպություններում»,- նշել էր ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ռուսաստանցի նախկին համանախագահը:
•    5 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2016 ԹՎԱԿԱՆԻ ՄԱՐՏԻ 1-7
Սեյրան Օհանյանը քիչ հավանական է համարում պատերազմի սպառնալիքը
Մարտի 1-ին Հայաստանի պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանն ասել էր, որ ստեղծված տարածաշրջանային եւ միջազգային իրավիճակը չի վկայում այն մասին, թե կարող են լայնածավալ մարտական գործողություններ ծավալվեն:
Սեյրան Օհանյանը 2016թ. մարտի 1-ին Սեյրան Օհանյանը 2016թ. մարտի 1-ին
«Հայաստանի ռազմաքաղաքական ղեկավարությունը քայլեր է իրականացնում հակամարտությունը խաղաղ պայմաններում եւ քաղաքական երկխոսության միջոցով լուծելու ուղղությամբ՝ ամեն ինչ անելով հակառակորդին զսպելու համար,-ասել էր Սեյրան Օհանյանը՝ Գիտությունների Ազգային ակադեմիայի նախագահության հետ հանդիպմանը:

Ильхам Алиев, Дмитрий Медведев и Серж Саргсян в Сочи 5 марта 2011 года
1 марта президент Азербайджана Ильхам Алиев заявил, что «неконструктивная позиция Армении на переговорах подталкивает Азербайджан к пересмотру своей политики».
Он сказал, что в последнее время сложились определенные возможности для согласования основных принципов мирного соглашения.
«Hо Армения, вновь доказывая свою неконструктивность, демонстрирует незаинтересованность в согласовании этих принципов. После этого Азербайджан должен подумать о том, что делать», - отметил Алиев.
Не удалось договорить вокруг одного важного принципа
2 марта президент Армении Роберт Кочарян заявил, что на переговорах в Рамбуйе 10-11 февраля «не произошло ничего трагического, но сторонам не удалось договорить вокруг одного важного принципа».
Он выразил мнение, что разочарование по итогам встречи в Рамбуйе было вызвано главным образом «преувеличенными ожиданиями». По словам Кочаряна, накануне встречи в Рамбуйе «создалась такая психологическая атмосфера, когда все ждали кульминации, которой не произошло». «Однозначно, что состояние переговорного процесса не было адекватным подобным ожиданиям», - сказал Роберт Кочарян.
Роберт Кочарян и Ильхам Алиев на международном форуме в Бухаресте в 2006 году Роберт Кочарян и Ильхам Алиев на международном форуме в Бухаресте в 2006 году
Президент Армении заявил, что посредники пытались достичь со сторонами  договоренности о принципах урегулирования карабахского конфликта до предстоящей в июле 2006 года встречи лидеров стран Большой Восьмерки в Санкт-Петербурге.
«Посредники считали, что если нам удастся подойти к встрече Большой Восьмерки с согласованными принципами урегулирования, это станет лучшей гарантией максимальной поддержки реализации достигнутых договоренностей со стороны международного сообщества - как с точки зрения обеспечения безопасности, так и в контексте экономической помощи и постконфликтной реабилитации», - сказал президент Армении.
Роберт Кочарян заявил, что существующий переговорный формат «обладает большим положительным ресурсом».
«Во-первых, Ереван с гораздо большей эффективностью защищает интересы армянской стороны. Статус стороны, ведущей переговоры, чрезвычайно важен, поскольку игнорировать интересы непризнанного государства гораздо легче. Во-вторых, будучи активным участником переговоров и субъектом, несущим непосредственную ответственность за их исход, я получаю гораздо больше возможностей представлять вопрос Нагорного Карабаха на всех своих встречах и в ходе моих зарубежных визитов. Третье преимущество - вовлечение президента Армении выносит на совершенно иной уровень ответственность Армении за Нагорный Карабах - весь потенциал нашей страны служит разрешению этой проблемы», - заявил Роберт Кочарян.
Роберт Кочарян в 2006 году Роберт Кочарян в 2006 году
«Карабахцам же скажу следующее - вам следует начать беспокоиться лишь тогда, когда президент Армении будет избегать брать на себя ответственность за ведение переговоров. Это будет означать, что либо он не верит в их благоприятный исход, либо не находит в себе достаточных сил для решения проблемы», - резюмировал президент Армении.
«Соответствовать мировым стандартам к 2015 году»
6 марта министр обороны Армении Серж Саргсян заявил, что «мы поставили перед собой задачу иметь к 2015 году армию, соответствующую мировым стандартам».
На встрече с российскими журналистами он отметил, что «иногда в российских СМИ появляются не очень дружелюбные публикации о том, что Ереван ставит перед собой целью создать армию, соответствующую стандартам НАТО». «Это разные вещи», - подчеркнул министр обороны.
Брайза назвал «трагедией»
7 марта заместитель помощника госсекретаря по вопросам Европы и Евразии Мэтью Брайза назвал «трагедией» разрушение памятников на территории армянского кладбища в Нахичевани.
Выступая на брифинге в Ереване, Брайза сказал: «то, что там произошло, это ужасно».
Мэтью Брайза заявил, что «мы обсуждали этот вопрос с представителями азербайджанских властей, и они знают, насколько серьезно мы относимся к данной проблеме».
Мэтью Брайза и Вардан Осканян 7 марта 2006 года Мэтью Брайза и Вардан Осканян 7 марта 2006 года
Заместитель помощника госсекретаря США выразил надежду, что лица, ответственные за разрушение армянских памятников в Нахичевани будут привлечены к ответственности и заявил о необходимости мер, направленных на обеспечение сохранности культурного наследия, расположенного на территории всех трех стран Южного Кавказа.
•    10 ЛЕТ НАЗАД: 1-7 МАРТА 2011 ГОДА
Требования Тер-Петросяна
Первый президент Армении, лидер оппозиционного Армянского национального конгресса (АНК) Левон Тер-Петросяна на митинге 1 марта выдвинул 15 требований властям, среди которых - отставка премьер-министра Тиграна Саргсяна и других руководителей министерств и ведомств.
Комментируя эти требования, вице-спикер парламента Армении Самвел Никоян заявил, что «язык ультиматумов не исходит из логики решения существующих вопросов».
Левон Тер-Петросян 1 марта 2011 года Левон Тер-Петросян 1 марта 2011 года
Самвел Никоян заявил, что «язык ультиматумов означает конфликт, однако наш горький опыт говорит о том, что ни власти, но оппозиция не хотят снова оказаться в экстремальной ситуации». Вице-спикер отметил при этом, что АНК никогда не выступает за конструктивный диалог и постоянно выдвигает ультиматумы.
Сочинское заявление
Накануне предстоящей 5 марта в Сочи трехсторонней встрече президентов Армении, Азербайджана и России, глава МИД Армении Эдвард Налбандян выразил надежду, что «Азербайджан, в конце концов, проявит политическую волю, необходимую для достижения прогресса в переговорном процессе».
Выступая в Дипломатической академии в Вене 2 марта, Налбандян сказал:
«В то время как Армения говорит о мире, Азербайджан пропагандирует войну. В то время как мы предлагаем придти к согласию в вопросе неприменения силы, Азербайджан отказывается от этого предложения и гордится увеличением своего военного бюджета. Международное сообщество призывает укрепить режим перемирия и вывести снайперов с линии соприкосновения, а Азербайджан еженедельно сотни раз нарушает режим перемирия и организует провокации на линии соприкосновения. Международное сообщество заявляет, что мирному разрешению вопроса нет альтернативы, а Азербайджан говорит, что мирное урегулирование не означает неприменения силы. Мы призываем международное сообщество и другие страны оказать содействие шагам, предпринимаемым Минской группой ОБСЕ, оказать содействие продолжению переговорного процесса в существующем формате для разрешения вопроса на основе взаимных уступок. А Азербайджан призывает всех занять антиармянскую позицию, фактически выступая против подходов сопредседателей Минской группы, пытается переместить переговоры в другие форматы, нанося этим вред переговорному процессу».
Ильхам Алиев, Дмитрий Медведев и Серж Саргсян в Сочи 5 марта 2011 года Ильхам Алиев, Дмитрий Медведев и Серж Саргсян в Сочи 5 марта 2011 года
Комментируя принятое 5 марта совместное заявление встрече президентов Армении, Азербайджана и России, директор института «Кавказ» Александр Искандарян призвал
не переоценивать его.
«То, что от Баку удалось добиться заявления о продолжении мирного процесса – это уже какой-то успех. Однако не стоит переоценивать это заявление, так как подобные заявления принимались и в прошлом, но это не означает, что они исполнялись. Нельзя исключать, что президент Азербайджана завтра, или через месяц вновь выступит с воинственными заявлениями», - заявил он.
А бывший российский посредник Владимир Казимиров заявил, что в подписанном в Сочи заявлении президенты России и Армении «уступили капризам Ильхама Алиева».
«Наиболее существенно в сочинском заявлении трех президентов чуть ли не обязательство «стремиться решать все спорные вопросы мирными средствами». Фактически это повтор главной мысли Московской декларации трех президентов от 2 ноября 2008 года. Однако слово «стремиться» - явная уступка капризам Ильхама Алиева. Ясно, что Дмитрий Медведев и Серж Саргсян смело могли подписаться под этой фразой без всякого «стремиться», а просто «решать». Но и эта половинчатая формулировка - ещё одна помеха увлечениям Баку шантажом угроз, которые встречают все более широкое отторжение во многих странах и международных организациях», - отметил бывший российский сопредседатель Минской группы ОБСЕ.
•    5 ЛЕТ НАЗАД: 1-7 МАРТА 2016 ГОДА
Сейран Оганян считает маловероятной угрозу новой войны
1 марта министр обороны Армении Сейран Оганян сказал, что региональная и международная ситуация не указывают на вероятность возобновления широкомасштабных военных действий в зоне карабахского конфликта.
Сейран Оганян 1 марта 2016 года Сейран Оганян 1 марта 2016 года
«Военно-политическое руководство Армении принимает меры для разрешения конфликта мирным путем и посредством политического диалога, делая все для сдерживания противника», - сказал Сейран Оганян.