Իլհամ Ալիեւը, Դմիտրի Մեդվեդեւը եւ Սերժ Սարգսյանը Սոչիում 2011թ. մարտի 5-ին
Մարտի 1-ին Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւը հայտարարել էր, որ «Հայաստանի ոչ կառուցողական դիրքորոշումը բանակցություններում ստիպում է Ադրբեջանին վերանայել իր քաղաքականությունը»:
Նա ասել էր, որ վերջին ժամանակներս առաջացել էին որոշակի հնարավորություններ խաղաղ կարգավորման հիմնական սկզբունքների համաձայնեցման համար:
«Սակայն Հայաստանը, հավատարիմ մնալով իր ոչ կառուցողական կեցվածքին, անտարբերություն է ցուցաբերում այդ սկզբունքների համաձայնեցման հանդեպ: Դրանից հետո Ադրբեջանը պետք է մտածի` ինչ անել», - նշել էր Իլհամ Ալիեւը:
Չհաջողվեց համաձայնության գալ մեկ կարեւոր սկզբունքի շուրջ
Մարտի 2-ին Հայաստանի նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը հայտարարել էր, որ Ռամբույեում փետրվարի 10-11-ին կայացած բանակցությունների ընթացքում «ոչ մի ողբերգություն տեղի չի ունեցել, սակայն կողմերը չկարողացան համաձայնության գալ մեկ կարեւոր սկզբունքի շուրջ»:
Նա կարծիք էր հայտնել, որ Ռամբույեի հանդիպումից հիասթափությունը հիմնականում պայմանավորված էր «չափազանցված սպասումներով»: Ըստ Քոչարյանի, Ռամբույեում հանդիպման նախօրեին «այնպիսի հոգեբանական մթնոլորտ էր ստեղծվել, երբ բոլորը սպասում էին կուլմինացիային, որը տեղի չունեցավ»: «Միանշանակ է, որ բանակցային գործընթացի վիճակը համարժեք չէր նման սպասումներին», - ասել էր Ռոբերտ Քոչարյանը:
Ռոբերտ Քոչարյանը եւ Իլհամ Ալիեւը Բուխարեստում 2006 թվականին Ռոբերտ Քոչարյանը եւ Իլհամ Ալիեւը Բուխարեստում 2006 թվականին
Հայաստանի նախագահը հայտարարել էր, որ միջնորդները փորձել էին համաձայնություն ձեռք բերել կողմերի հետ կարգավորման սկզբունքների շուրջ՝ նախքան 2006 թվականի հուլիսին Սանկտ Պետերբուրգում կայանալիք Մեծ ութնյակի երկրների ղեկավարների գագաթնաժողովը:
«Միջնորդները կարծում էին, որ եթե մեզ հաջողվի Մեծ ութնյակի հանդիպմանը մոտենալ կարգավորման համաձայնեցված սկզբունքներով, ապա դա կլինի միջազգային հանրության կողմից ձեռք բերված համաձայնությունների կատարման առավելագույն աջակցության լավագույն երաշխիքը եւ՛անվտանգության ապահովման, եւ՛ տնտեսական աջակցության եւ՛ հետկոնֆլիկտային վերականգնման համատեքստում», - ասել էր Հայաստանի նախագահը:
Ռոբերտ Քոչարյանը հայտարարել էր, որ առկա բանակցային ձեւաչափը «ունի մեծ դրական ռեսուրս»:
«Նախ՝ Երեւանը շատ ավելի մեծ արդյունավետությամբ է պաշտպանում հայկական կողմի շահերը: Բանակցող կողմի կարգավիճակը չափազանց կարեւոր է, քանի որ շատ ավելի հեշտ է անտեսել չճանաչված պետության շահերը: Երկրորդը՝ լինելով բանակցությունների ակտիվ մասնակից եւ սուբյեկտ, որը անմիջականորեն պատասխանատու է դրանց արդյունքների համար, ես շատ ավելի մեծ հնարավորություններ եմ ստանում ներկայացնելու Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդիրը իմ բոլոր հանդիպումներին եւ արտասահմանյան այցերի ընթացքում: Երրորդ առավելությունը՝ Հայաստանի նախագահի ներգրավումը բոլորովին այլ մակարդակի է դուրս բերում Հայաստանի պատասխանատվությունը Լեռնային Ղարաբաղի համար. մեր երկրի ողջ ներուժը ծառայում է այդ խնդրի լուծմանը», - ասել էր Ռոբերտ Քոչարյանը:
Ռոբերտ Քոչարյանը 2006 թվականին Ռոբերտ Քոչարյանը 2006 թվականին
«Իսկ Ղարաբաղի ժողովրդին կասեմ հետեւյալը. դուք պետք է սկսեք անհանգստանալ միայն այն ժամանակ, երբ Հայաստանի նախագահը խուսափի բանակցությունների համար պատասխանատվություն ստանձնելուց: Դա կնշանակի, որ կա՛մ նա չի հավատում դրանց բարենպաստ արդյունքին, կա՛մ իր մեջ բավարար ուժ չի գտնում խնդիրը լուծելու համար», - ամփոփել էր Հայաստանի նախագահը:
«2015 թվականին համապատասխանել միջազգային չափանիշներին»
Մարտի 6-ին Հայաստանի պաշտպանության նախարար Սերժ Սարգսյանը հայտարարել էր, որ «մենք մեր առջեւ նպատակ ենք դրել մինչեւ 2015 թվականն ունենալ համաշխարհային չափանիշներին համապատասխանող բանակ»:
Ոուսաստանցի լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ նա նշել էր, որ «երբեմն ռուսաստանյան ԶԼՄ-ներում հայտնվում են ոչ այնքան բարեկամական հրապարակումներ այն մասին, որ Երեւանն իր առջեւ նպատակ է դնում կառուցել բանակ, որը կհամապատասխանի ՆԱՏՕ-ի չափանիշներին»: «Դրանք տարբեր բաներ են», - նշել էր պաշտպանության նախարարը:
Բրայզան «ողբերգություն» է անվանել
Մարտի 7-ին Եվրոպայի եւ Եվրասիայի հարցերով պետքարտուղարի օգնականի տեղակալ Մեթյու Բրայզան «ողբերգություն» էր որակել Նախիջեւանի հայկական գերեզմանատան տարածքում հուշարձանների ոչնչացումը:
Ելույթ ունենալով ճեպազրույցում Երեւանում, Բրայզան ասել էր. «Այն, ինչ տեղի է ունեցել այնտեղ, սարսափելի է»:
Մեթյու Բրայզան ասել էր, որ «մենք այդ հարցը քննարկել ենք Ադրբեջանի իշխանությունների ներկայացուցիչների հետ, եւ նրանք գիտեն, թե որքան լուրջ ենք մենք վերաբերվում խնդրին»:
Մեթյու Բրայզան եւ Վարդան Օսկանյանը 2006թ. մարտի 7-ին Մեթյու Բրայզան եւ Վարդան Օսկանյանը 2006թ. մարտի 7-ին
ԱՄՆ պետքարտուղարի օգնականի տեղակալը հույս էր հայտնել, որ Նախիջեւանում հայկական հուշարձանների ոչնչացման համար պատասխանատու անձինք պատասխանատվության կենթարկվեն եւ հայտնել էր Հարավային Կովկասի երեք երկրներում գտնվող մշակութային ժառանգության պահպանության ապահովմանն ուղղված միջոցառումների անհրաժեշտության մասին:
•    10 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2011 ԹՎԱԿԱՆԻ ՄԱՐՏԻ 1-7
Տեր-Պետրոսյանի պահանջները
Հայաստանի առաջին նախագահ, ընդդիմադիր Հայ ազգային կոնգրեսի (ՀԱԿ) առաջնորդ Լեւոն Տեր-Պետրոսյանը մարտի 1-ի ցույցի ժամանակ իշխանություններին առաջադրել էր 15 պահանջ, որոնց թվում` վարչապետ Տիգրան Սարգսյանի այլ պաշտոնյաների հրաժարականը:
Մեկնաբանելով այս պահանջները, ԱԺ փոխնախագահ Սամվել Նիկոյանը հայտարարել էր, որ «վերջնագրերի լեզուն չի բխում հարցերի լուծման տրամաբանությունից»:
Լեւոն Տեր-Պետրոսյանը 2011թ. մարտի 1-ին Լեւոն Տեր-Պետրոսյանը 2011թ. մարտի 1-ին
Սամվել Նիկոյանն ասել էր, որ «վերջնագրերի լեզուն նշանակում է հակամարտություն, չնայած մեր անցած դառը ճանապարհը խոսում է այն մասին, որ թե իշխանությունները, թե ընդդիմությունը չեն փորձում նորից հայտնվել այդ ծայրահեղ իրավիճակում»:
Սոչիի հայտարարությունը
Մարտի 5-ին Սոչիում կայանալիք Հայաստանի, Ադրբեջանի եւ Ռուսաստանի նախագահների հանդիպման նախօրեին  Հայաստանի արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանը հույս էր հայտնել, որ «ի վերջո Ադրբեջանի կողմից կցուցաբերվի  անհրաժեշտ քաղաքական կամք, որպեսզի հնարավոր լինի առաջ տանել կարգավորման գործընթացը»:
Իլհամ Ալիեւը, Դմիտրի Մեդվեդեւը եւ Սերժ Սարգսյանը Սոչիում 2011թ. մարտի 5-ին Իլհամ Ալիեւը, Դմիտրի Մեդվեդեւը եւ Սերժ Սարգսյանը Սոչիում 2011թ. մարտի 5-ին
Մարտի 2-ին հանդես գալով Վիեննայի Դիվանագիտական Ակադեմիայում Նալբանդյանն ասել էր.
«Մինչ Հայաստանը խոսում է խաղաղության մասին, Ադրբեջանը պատերազմ է քարոզում, մինչ մենք առաջարկում ենք համաձայնության գալ ուժի չկիրառման մասին, Ադրբեջանը հրաժարվում է այդ առաջարկից եւ պարծենում իր ռազմական բյուջեի ավելացմամբ: Մինչ միջազգային հանրությունը կոչ է անում ամրապնդել զինադադարը եւ դուրս բերել դիպուկահարներին շփման գծից, Ադրբեջանը շաբաթական հարյուրավոր անգամ խախտում է զինադադարը եւ սադրանքներ կազմակերպում շփման գծում: Միջազգային հանրությունը հայտարարում է, որ խաղաղ կարգավորումն այլընտրանք չունի, իսկ Ադրբեջանն ասում է, որ խաղաղ կարգավորումը չի նշանակում ուժի չկիրառում: Մենք կոչ ենք անում միջազգային կազմակերպություններին եւ այլ երկրներին աջակցել Մինսկի խմբի համանախագահների կողմից ձեռնարկվող քայլերին՝ սատարել բանակցությունների շարունակմանը միջազգային հանրության մանդատն ունեցող ձեւաչափով՝ փոխզիջումային լուծումներ գտնելու համար: Իսկ Ադրբեջանը Հայաստանի դեմ դիրքորոշում որդեգրելու կոչ է անում բոլորին, փաստորեն հանդես գալով Մինսկի խմբի համանախագահների մոտեցումներին հակառակ, փորձում է բանակցությունները տեղափոխել այլ ձեւաչափեր՝ դրանով իսկ վնաս հասցնելով կարգավորման գործընթացին»:
Մեկնաբանելով մարտի 5-ին Սոչիում ընդունված Հայաստանի, Ադրբեջանի եւ Ռուսաստանի նախագահների համատեղ հայտարարությունը՝ «Կովկասի ինստիտուտի» տնօրեն Ալեքսանդր Իսկանդարյանն ասել էր, որ «պետք չէ այն գերագնահատել»:
«Այն, որ Բաքվից հաջողվել է խաղաղ գործընթացը շարունակելու վերաբերյալ հայտարարություն ստանալ, արդեն ինչ-որ հաջողություն է: Սակայն չպետք է գերագնահատել այն, քանի որ այդօրինակ հայտարարություններ ընդունվել են նաեւ նախկինում, սակայն դա չի նշանակվում, որ դրանք կատարվել են: Չի կարելի բացառել, որ Ադրբեջանի նախագահը վաղը կամ մեկ ամիս անց կրկին հանդես գա ռազմատենչ հայտարարություններով»,- ասել էր նա:
Իսկ ռուսաստանցի նախկին միջնորդ Վլադիմիր Կազիմիրովը հայտարարել էր, որ Սոչիում ընդունված հայտարարությունում Ռուսաստանի եւ Հայաստանի նախագահները «զիջել են Իլհամ Ալիեւի քմահաճություններին»:
«Սոչիում ընդունված` երեք նախագահների հայտարարությունում ամենաէականը պարտավորությունն է այն մասին, որ կողմերը «ձգտելու են բոլոր վիճելի հարցերը լուծել խաղաղ ճանապարհներով»: Փաստորեն, դա 2008 թվականի նոյեմբերի 2-ի երեք նախագահների մոսկովյան հռչակագրի գլխավոր մտքի կրկնությունն է: Սակայն «ձգտել» բառն ակնհայտ զիջում է Իլհամ Ալիեւի քմահաճություններին: Պարզ է, որ Դմիտրի Մեդվեդեւը եւ Սերժ Սարգսյանը համարձակորեն կարող էին ստորագրել այդ արտահայտության տակ առանց որեւէ «ձգտել» բառի եւ պարզապես կսահմանափակվեին «լուծել» բառով: Սակայն այս կիսատ ձեւակերպումը նույնպես եւս մեկ խոչընդոտ է սպառնալիքների շանտաժով զբաղվող Բաքվի համար, որոնք գնալով ավելի մեծ հակակրանքն են առաջացնում շատ երկրներում եւ միջազգային կազմակերպություններում»,- նշել էր ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ռուսաստանցի նախկին համանախագահը:
•    5 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2016 ԹՎԱԿԱՆԻ ՄԱՐՏԻ 1-7
Սեյրան Օհանյանը քիչ հավանական է համարում պատերազմի սպառնալիքը
Մարտի 1-ին Հայաստանի պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանն ասել էր, որ ստեղծված տարածաշրջանային եւ միջազգային իրավիճակը չի վկայում այն մասին, թե կարող են լայնածավալ մարտական գործողություններ ծավալվեն:
Սեյրան Օհանյանը 2016թ. մարտի 1-ին Սեյրան Օհանյանը 2016թ. մարտի 1-ին
«Հայաստանի ռազմաքաղաքական ղեկավարությունը քայլեր է իրականացնում հակամարտությունը խաղաղ պայմաններում եւ քաղաքական երկխոսության միջոցով լուծելու ուղղությամբ՝ ամեն ինչ անելով հակառակորդին զսպելու համար,-ասել էր Սեյրան Օհանյանը՝ Գիտությունների Ազգային ակադեմիայի նախագահության հետ հանդիպմանը:

Serzh Sargsyan, Dmitry Medvedev and Ilham Aliyev in Sochi on March 5, 2011
On March 1, President of Azerbaijan Ilham Aliyev said that “Armenia’s unconstructive stance at Karabakh peace talks pushes Azerbaijan to revise its policy.”
He noted that recently there were definite opportunities for the coordination of basic principles of the peace agreement.
“But, proving its unconstructiveness, Armenia does not show interest in coordinating these principles. Azerbaijan should think what to do,” Ilham Aliyev said.
Parties fail to agree on one key principle
On March 2, Armenian President Robert Kocharyan stated that “nothing tragic has happened” at the talks in Rambouillet on February 10-11, but “the parties failed to agree on one important principle.”
He expressed the opinion that the disappointment after Rambouillet was caused mainly by “exaggerated expectations”.  According to Kocharyan, on the eve of Rambouillet meeting, “there was a psychological atmosphere - everyone was waiting for a culmination, but this did not happen.” “The state of the negotiation process definitely did not correspond to such expectations,” he stressed.
Robert Kocharyan and Ilham Aliyev in Bucharest in 2006 Robert Kocharyan and Ilham Aliyev in Bucharest in 2006
Kocharyan said that the mediators were trying to come to agreement with the sides on the principles of the Karabakh settlement before the forthcoming July meeting of Group of Eight (G8) leaders in St. Petersburg.
“The mediators thought that if we manage to come to G8 meeting with coordinated settlement principles, it will be the best guarantee of maximal support to the realization of reached agreements by the international community - both from the point of view of security provision and in the context of economic assistance and post-conflict rehabilitation,” the President noted.
The Armenian President said that the negotiation format “possesses a big positive resource.”
“First, Yerevan better defends the interests of the Armenian side. The status of a negotiating country is extremely important, as it is much easier to ignore the interests of an unrecognized country. Secondly, being an active participant of negotiations and a subject responsible for their outcome, I have more possibilities to present the issue of Nagorno-Karabakh at all meetings and during all my foreign visits. The third advantage is that the involvement of the Armenian President brings Armenia’s responsibility for Nagorno-Karabakh to an absolutely different level – the whole potential of our country is directed to the resolution of this problem,” said Kocharyan.
“I would like to say the following to Karabakhi people - you should start worrying only when the President of Armenia avoids taking responsibility for conducting negotiations. This will mean that either he does not believe in a favorable outcome or is unable to resolve the problem,” he concluded.
“Compliant with global standards by 2015”
On March 6, Armenian Defense Minister Serzh Sargsyan said that wWe have set a goal to have an army compliant with global standards by 2015.”
At the meeting with Russian journalists, he said that “sometimes the Russian media publishes unfriendly articles writing that Yerevan aims to create an army meeting NATO standards.” “These are different things,” Sargsyan noted.
Horrible, Bryza said
On March 7, U.S. Deputy Assistant Secretary of State for Europe and Eurasia Matthew Bryza described as “tragedy” the destruction of monuments on the territory of the Armenian cemetery in Nakhichevan.
At a briefing in Yerevan today, he said that “what has happened there is horrible.”
Matthew Bryza stated that “we have discussed this issue with representatives of Azeri authorities and they are aware of how seriously we treat this.”
Matthew Bryza and Armenian FM Vartan Oskanyan on March 7, 2006 Matthew Bryza and Armenian FM Vartan Oskanyan on March 7, 2006
The U.S. official expressed the hope that those responsible for the destruction of Armenian monuments in Nakhichevan would be brought to account and spoke of the need to take measures directed to the provision of safety of the cultural heritage on the territory of all countries of the South Caucasus.
•    10 YEARS AGO: MARCH 1-7, 2011
Ter-Petrosyan’s demands
On March 1, first President of Armenia, leader of oppositional Armenian National Congress (ANC) Levon Ter-Petrosyan put forward 15 demands to the authorities, including resignation of Prime Minister Tigran Sargsyan and other leaders of ministries and departments.
Commenting on these demands, Deputy Speaker of the Armenian parliament Samvel Nikoyan stated that “the language of ultimatum is not based on the logics of solving the existing problems.”
Levon Ter-Petrosyan on March 1, 2011 Levon Ter-Petrosyan on March 1, 2011
Samvel Nikoyan stated that “the language of ultimatum means conflict, but our bitter experience shows that neither the authorities nor the opposition want to again find themselves in an extreme situation.” He added that ANC never supported a constructive dialogue and constantly put forward ultimatums.
The Sochi statement
Ahead of the trilateral meeting of Armenian, Azerbaijani and Russian Presidents in Sochi on March 5, Armenian Foreign Minister Edward Nalbandian expressed the hope that “Azerbaijan will finally exhibit political will needed for the achievement of breakthrough in the negotiation process.”
Serzh Sargsyan, Dmitry Medvedev and Ilham Aliyev in Sochi on March 5, 2011 Serzh Sargsyan, Dmitry Medvedev and Ilham Aliyev in Sochi on March 5, 2011
Speaking at Diplomatic Academy in Vienna on March 2, Armenian FM said:
“Armenia speaks of peace, while Azerbaijan is propagandizing the war. We are trying to come to an agreement on the non-use of force, while Azerbaijan rejects this proposal and is proud of increasing its military budget. The international community urges to reinforce the cease-fire regime and withdraw the snipers from the line of contact, whereas Azerbaijan violates it hundreds of times every day and organizes provocations on the line of contact The international community declares that there is no alternative to the peaceful resolution of the conflict, whereas Azerbaijan declares that the peaceful settlement doesn’t necessarily mean non-use of force. We urge upon the international community and other countries to bolster the actions taken by the OSCE Minsk Group, assist to the continuation of the negotiation process in the existing framework in order to resolve the issue on the basis of mutual concessions. Azerbaijan urges everyone to take an anti-Armenian stance, speaking actually against the approaches of the OSCE Minsk Group Co-chairs, trying to transfer negotiations to other frameworks thus hampering the negotiation process.”
Commenting on the joint statement of Armenian, Azerbaijani and Russian Presidents, made on March 5, Director of “Caucasus” Institute Alexander Iskandaryan stated that “it should not be overestimated.”
“The fact that Baku managed to reach a statement on continuation of the peace process is already some success. However, the statement should not be overestimated, since such statements were made before as well, but this does not mean that they were complied with. One should not rule out the possibility that tomorrow, or in a month, Azerbaijani President will again make militaristic statements,” the expert stated.
Former Russian mediator Vladimir Kazimirov believed that in the statement, signed in Sochi, the Presidents of Russia and Armenia made a “concession to Aliyev’s whims”.
“Of most significance in Sochi statement of the three Presidents can be considered the commitment “to strive to solve all disputable issues by means of peaceful measures”. In fact, this is the repetition of the main idea of Moscow Declaration of the three Presidents, made on November 2, 2008. However the word “strive” is an obvious concession to Aliyev’s whims. It is clear that Medvedev and Sargsyan could easily sign under that phrase without any “striving” and simply “decide”. But this partial wording is another obstacle on the way of Baku’s passion for threat blackmail, which finds wider reflection in many countries and international organizations,” noted former Russian Co-chair of OSCE Minsk Group.
•    5 YEARS AGO: MARCH 1-7, 2016
Seyran Ohanyan says new war is unlikely
On March 1, Armenian Defense Minister Seyran Ohanyan stated that current regional and international situation had no evidence that a full-scale war could unfold in the NK conflict zone.
Seyran Ohanyan on March 1, 2016 Seyran Ohanyan on March 1, 2016
“The military and political leadership of Armenia is taking measures to resolve the conflict by peaceful means and with diplomatic methods, doing everything to contain the enemy,” said Ohanyan.