Հեյկի Տալվիտիեն եւ Վարդան Օսկանյանը
Հուլիսի 2-ի առավոտյան Երեւանում սպանվել էր Երեւանի պետական համալսարանի ռուսական բանասիրության ֆակուլտետի դեկան Կարեն Մկրտչյանը:
«Փոքր քայլերի» քաղաքականությունը
ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Վարդան Օսկանյանը հուլիսի 2-ին ասել էր, որ Հայաստանը եւ Թուրքիան պայմանավորվել են վարել «փոքր քայլերի» քաղաքականություն՝ ուղղված երկկողմ հարաբերությունների կարգավորմանը:
Արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարը հույս էր հայտնել, որ այդ քաղաքականությունը թույլ կա առաջընթաց գրանցել:
Հեյկի Տալվիտիեն եւ Վարդան Օսկանյանը Հեյկի Տալվիտիեն եւ Վարդան Օսկանյանը
Հեյկի Տալվիտիեն
Հուլիսի 8-ին ֆին դիվանագետ Հեյկի Տալվիտիեն (Heikki Talvitie), ով 1995-1996թթ. զբաղեցնում էր ԵԱՀԿ Մինսկի կոնֆերանսի համանախագահի պաշտոնը, նշանակվեց Հարավային Կովկասում Եվրոպական միության հատուկ ներկայացուցիչ:
•    10 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2008 ԹՎԱԿԱՆԻ ՀՈՒԼԻՍԻ 2-8
«Ամենամեծ խնդիրը»
Հուլիսի 2-ին վարչապետ Տիգրան Սարգսյանն ասել էր, որ «կոռուպցիան Հայաստանի ամենամեծ խնդիրն է, որն արգելակում է երկրի հետագա զարգացումը»:
Ելույթ ունենալով Հայաստանի հակակոռուպցիոն միջազգային պարտավորությունների քննարկմանը նվիրված համաժողովին, Տիգրան Սարգսյանն ասել էր, որ նախագահ Սերժ Սարգսյանը կառավարության առջեւ կոռուպցիայի հաղթահարման հստակ խնդիրներ է դրել:
Ի պատասխան ընդդիմադիր գործիչ Դավիթ Շահնազարյանը հայտարարել էր, որ  կոռուպցիայի դեմ պայքարի մասին իշխանությունների ելույթներն «առնվազն ծիծաղելի» են հնչում:
Դավիթ Շահնազարյանը Դավիթ Շահնազարյանը
«Կաշառակերությունը ոչ միայն նրանց սկզբունքային դիրքորոշումն է, այլեւ` վարչակարգի հիմնական հենասյունը: Խոսելով կոռուպցիայի դեմ պայքարի մասին, իշխանությունները թատերականացված ներկայացում են խաղում, քանի որ հենց կոռուպցիան է հարստության աղբյուրն ու իշխանությունը պահպանելու լծակը»,- ասել էր Շահնազարյանը: Նա նաեւ հայտարարել էր, որ իր աղբյուրների վկայությամբ, «նախկին նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի ունեցվածքը գերազանցում է Հայաստանի բյուջեն»:
•    5 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2013 ԹՎԱԿԱՆԻ ՀՈՒԼԻՍԻ 2-8
Հուլիսյան վստահությունը եւ սեպտեմբերյան «շրջադարձը»
Հուլիսի 4-ին Բրյուսելում հանդես գալով Եվրոպական հարեւանության քաղաքականության ավագ պաշտոնյաների հանդիպմանը՝ ՀՀ արտաքին գործերի փոխնախարար, Հայաստան-ԵՄ ասոցացման համաձայնագրի գլխավոր բանակցող Զոհրաբ Մնացականյանը վստահություն էր հայտնել, որ Եվրոպական Միության հետ Հայաստանի Ասոցացման համաձայնագիրը նախաստորագրվելու է նոյեմբերին Վիլնյուսում կայանալիք Արեւելյան Գործընկերության գագաթնաժողովում:
Մնացականյանը նշել էր, որ Համաձայնագրի շուրջ բանակցային գործընթացը գտնվում է ավարտական փուլում:
Էդվարդ Նալբանդյանն ու Շտեֆան Ֆյուլեն Էդվարդ Նալբանդյանն ու Շտեֆան Ֆյուլեն
Երեք ամիս անց, 2013 թվականի սեպտեմբերի 13-ին Եվրամիության ընդլայնման եւ հարեւանության քաղաքականության հարցերով հանձնակատար Շտեֆան Ֆյուլեն Երեւանում հայտարարեց. «Մաքսային միությանը միանալու հայտարարությունից հետո Հայաստանն այլեւս ի վիճակի չի լինի նախաստորագրել համաձայնագիրը, որի շուրջ մենք բանակցել ենք 3.5 տարի»:

Vardan Oskanyan and Heikki Talvitie
In the morning of July 2, Dean of Russian Philology Faculty of Yerevan State University Karen Mkrtchyan was murdered.
The policy of “small steps”
On the same day, Armenian Foreign Minister Vardan Oskanyan stated that Armenia and Turkey agreed on a policy of “small steps” aimed at normalization of bilateral relations.
Oskanyan was hoping that the policy would enable Armenia and Turkey to make progress.
Vardan Oskanyan and Heikki Talvitie Vardan Oskanyan and Heikki Talvitie
Heikki Talvitie
On July 8, Finnish diplomat Heikki Talvitie was appointed EU Special Representative for the South Caucasus. Halvitie used to work as Co-Chair of the OSCE Minsk Conference for Nagorno-Karabakh in 1995-1996.
•    10 YEARS AGO: JULY 2-8, 2008
“The greatest problem”
Armenian Prime Minister Tigran Sargsyan stated on July 2 that “corruption is the greatest problem in Armenia, which hinders the development of the country”.
While speaking at the forum on Armenia’s international anti-corruption commitments, organized by the USAID, Tigran Sargsyan said that the Armenian President Serzh Sargsyan gave specific instructions on battling corruption.
Opposition politician David Shahnazaryan remarked that the statements of the authorities on fight against corruption sounded “ridiculous, to say the least”.
David Shahnazaryan David Shahnazaryan
“Corruption is not only their principle stance, but also the basic bearing of the regime. Talking about fight against corruption, the authorities are acting out a theatre performance, since that very corruption is their source of wealth and the lever to preserve the power,” said Shahnazaryan. Citing his sources, he added that “the capital of former President Robert Kocharyan exceeds the entire state budget of Armenia”.
•    5 YEARS AGO: JULY 2-8, 2013
Certainty in July and a U-turn in September
Deputy Foreign Minister of Armenia Zohrab Mnatsakanyan delivered a speech at the meeting of Eastern Partnership’s high-ranking diplomats in Brussels on July 4. Mnatsakanyan was certain that the Armenia-EU Association Agreement would be initialed at the EaP summit in Vilnius and noted that the talks were in the final stage.
Edward Nalbandyan and Stefan Fule Edward Nalbandyan and Stefan Fule
Three months later, on 13 September 2013, EU Commissioner for Enlargement and Neighborhood Policy Stefan Fule said in Yerevan: “After joining the Customs Union, Armenia won’t be able to initial the agreement that we have been negotiation for three and a half years.”