Հեյկի Տալվիտիեն եւ Վարդան Օսկանյանը
Հուլիսի 2-ի առավոտյան Երեւանում սպանվել էր Երեւանի պետական համալսարանի ռուսական բանասիրության ֆակուլտետի դեկան Կարեն Մկրտչյանը:
«Փոքր քայլերի» քաղաքականությունը
ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Վարդան Օսկանյանը հուլիսի 2-ին ասել էր, որ Հայաստանը եւ Թուրքիան պայմանավորվել են վարել «փոքր քայլերի» քաղաքականություն՝ ուղղված երկկողմ հարաբերությունների կարգավորմանը:
Արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարը հույս էր հայտնել, որ այդ քաղաքականությունը թույլ կա առաջընթաց գրանցել:
Հեյկի Տալվիտիեն եւ Վարդան Օսկանյանը Հեյկի Տալվիտիեն եւ Վարդան Օսկանյանը
Հեյկի Տալվիտիեն
Հուլիսի 8-ին ֆին դիվանագետ Հեյկի Տալվիտիեն (Heikki Talvitie), ով 1995-1996թթ. զբաղեցնում էր ԵԱՀԿ Մինսկի կոնֆերանսի համանախագահի պաշտոնը, նշանակվեց Հարավային Կովկասում Եվրոպական միության հատուկ ներկայացուցիչ:
•    10 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2008 ԹՎԱԿԱՆԻ ՀՈՒԼԻՍԻ 2-8
«Ամենամեծ խնդիրը»
Հուլիսի 2-ին վարչապետ Տիգրան Սարգսյանն ասել էր, որ «կոռուպցիան Հայաստանի ամենամեծ խնդիրն է, որն արգելակում է երկրի հետագա զարգացումը»:
Ելույթ ունենալով Հայաստանի հակակոռուպցիոն միջազգային պարտավորությունների քննարկմանը նվիրված համաժողովին, Տիգրան Սարգսյանն ասել էր, որ նախագահ Սերժ Սարգսյանը կառավարության առջեւ կոռուպցիայի հաղթահարման հստակ խնդիրներ է դրել:
Ի պատասխան ընդդիմադիր գործիչ Դավիթ Շահնազարյանը հայտարարել էր, որ  կոռուպցիայի դեմ պայքարի մասին իշխանությունների ելույթներն «առնվազն ծիծաղելի» են հնչում:
Դավիթ Շահնազարյանը Դավիթ Շահնազարյանը
«Կաշառակերությունը ոչ միայն նրանց սկզբունքային դիրքորոշումն է, այլեւ` վարչակարգի հիմնական հենասյունը: Խոսելով կոռուպցիայի դեմ պայքարի մասին, իշխանությունները թատերականացված ներկայացում են խաղում, քանի որ հենց կոռուպցիան է հարստության աղբյուրն ու իշխանությունը պահպանելու լծակը»,- ասել էր Շահնազարյանը: Նա նաեւ հայտարարել էր, որ իր աղբյուրների վկայությամբ, «նախկին նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի ունեցվածքը գերազանցում է Հայաստանի բյուջեն»:
•    5 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2013 ԹՎԱԿԱՆԻ ՀՈՒԼԻՍԻ 2-8
Հուլիսյան վստահությունը եւ սեպտեմբերյան «շրջադարձը»
Հուլիսի 4-ին Բրյուսելում հանդես գալով Եվրոպական հարեւանության քաղաքականության ավագ պաշտոնյաների հանդիպմանը՝ ՀՀ արտաքին գործերի փոխնախարար, Հայաստան-ԵՄ ասոցացման համաձայնագրի գլխավոր բանակցող Զոհրաբ Մնացականյանը վստահություն էր հայտնել, որ Եվրոպական Միության հետ Հայաստանի Ասոցացման համաձայնագիրը նախաստորագրվելու է նոյեմբերին Վիլնյուսում կայանալիք Արեւելյան Գործընկերության գագաթնաժողովում:
Մնացականյանը նշել էր, որ Համաձայնագրի շուրջ բանակցային գործընթացը գտնվում է ավարտական փուլում:
Էդվարդ Նալբանդյանն ու Շտեֆան Ֆյուլեն Էդվարդ Նալբանդյանն ու Շտեֆան Ֆյուլեն
Երեք ամիս անց, 2013 թվականի սեպտեմբերի 13-ին Եվրամիության ընդլայնման եւ հարեւանության քաղաքականության հարցերով հանձնակատար Շտեֆան Ֆյուլեն Երեւանում հայտարարեց. «Մաքսային միությանը միանալու հայտարարությունից հետո Հայաստանն այլեւս ի վիճակի չի լինի նախաստորագրել համաձայնագիրը, որի շուրջ մենք բանակցել ենք 3.5 տարի»:

Хейки Талвитие и Вардан Осканян
Утром 2 июля в Ереване был убит декан факультета русской филологии Ереванского государственного университета Карен Мкртчян.
Политика «малых шагов», заявил Вардан Осканян
Министр иностранных дел Армении Вардан Осканян заявил 2 июля, что Армения и Турция договорились о реализации политики «малых шагов», направленных на нормализацию двусторонних отношений.
Глава армянского внешнеполитического ведомства выразил надежду, что эта политика позволит Армении и Турции добиться прогресса.
Хейки Талвитие и Вардан Осканян Хейки Талвитие и Вардан Осканян
Хейки Талвитие
8 июля финский дипломат Хейки Талвитие (Heikki Talvitie), занимавший в 1995-1996 годах пост сопредседателя Минской конференции ОБСЕ по Нагорному Карабаху, был назначен специальным представителем Европейского Союза на Южном Кавказе.
•    10 ЛЕТ НАЗАД: 2-8 ИЮЛЯ 2008 ГОДА
«Самая большая проблема»
2 июля премьер-министр Тигран Саркисян заявил, что «коррупция является самой большой проблемой Армении, тормозящей развитие страны».
Выступая на форуме по обсуждению антикоррупционных международных обязательств Армении, Тигран Саркисян сказал, что президент Серж Саргсян поставил перед правительством  конкретные задачи по преодолению коррупции.
Оппозиционный политик Давид Шахназарян заявил в ответ, что высказывания властей о борьбе с коррупцией звучат «по меньшей мере смешно».
Давид Шахназарян Давид Шахназарян
«Коррупция является не только их принципиальной позицией, но и основной опорой режима. Говоря о борьбе с коррупцией, власти разыгрывают театрализованное представление, ведь именно коррупция - источник богатства и рычаг для сохранения власти», - сказал Шахназарян. Он также заявил, что по сведению его источников, «капитал экс-президента Роберта Кочаряна превышает бюджет Армении».
•    5 ЛЕТ НАЗАД: 2-8 ИЮЛЯ 2013 ГОДА
Июльская уверенность и сентябрьский «разворот»
Выступая 4 июля в Брюсселе на встрече старших дипломатов стран Восточного партнерства, замминистра иностранных дел Армении Зограб Мнацаканян выразил уверенность, что Соглашение об Ассоциации Армении с ЕС будет парафировано на саммите Восточного партнерства в Вильнюсе. Мнацаканян отмечал, что переговоры о Соглашении находятся на финальной стадии.
Эдуард Налбандян и Штефан Фюле Эдуард Налбандян и Штефан Фюле
Три месяца спустя, 13 сентября 2013 года еврокомиссар Штефан Фюле заявил в Ереване: «После заявления о присоединении Таможенному союзу у Армении больше нет возможности парафировать соглашение, о котором мы вели переговоры три с половиной года».