Մեթյու Բրայզան եւ Սերժ Սարգսյանը 2008թ. մարտի 6-ին
Մարտի 5-ին ՀՀ գլխավոր դատախազությունը հայտարարել էր Հայաստանի Հանրային հեռուստառադիոընկերության խորհրդի նախագահ Տիգրան Նաղդալյանի՝ 2002 թվականի դեկտեմբերի 28-ին կատարված սպանության բացահայտման մասին:
Ձերբակալվել էին Տիգրան Նաղդալյանի սպանության անմիջական կատարողները եւ հանցակիցները՝ ընդհանուր առմամբ 6 մարդ:
Երկրորդ փուլի արդյունքները
Մարտի 5-ին Հայաստանում կայացավ նախագահական ընտրությունների երկրորդ փուլը, որում հաղթանակ տարավ գործող նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը՝ հավաքելով ձայների ավելի քան 67 տոկոսը:
ՀՀ նախագահի թեկնածու Ստեփան Դեմիրճյանի նախընտրական շտաբի ղեկավար Գրիգոր Հարությունյանը հայտարարել էր, որ երկրորդ փուլում «գործող նախագահի օգտին գրանցված մոտ 400 հազար ձայն կեղծվել է»:
Ստեփան Դեմիրճյանի կողմնակիցները 2003 թվականին Ստեփան Դեմիրճյանի կողմնակիցները 2003 թվականին
Մարտի 6-ին ԵԱՀԿ դիտորդական առաքելության ղեկավար Պիտեր Այքերը հայտարարել էր, որ ԵԱՀԿ եւ Եվրոպայի Խորհրդի դիտորդները «հիասթափված են» Հայաստանի նախագահական ընտրությունների երկրորդ փուլի ընթացքից: Այքերի խոսքով, ընտրությունների երկրորդ փուլում միջազգային դիտորդները «զգալի խնդիրներ» են արձանագրել: Դրանց թվում նա նշել էր քվեատուփերի անօրինական լցոնման դեպքերը, «որոնք արձանագրվել էին Հայաստանի ողջ տարածքով»:
Պիտեր Այքերը (աջից) Պիտեր Այքերը (աջից)
Պիտեր Այքերը խուսափել էր պատասխանել այն հարցին, թե կարո՞ղ էին արդյոք արձանագրված խախտումները ազդել ընտրությունների վերջնական արդյունքի վրա:
Մարտի 7-ին ՀՀ գործող նախագահի նախընտրական շտաբի ղեկավար, պաշտպանության նախարար Սերժ Սարգսյանը ասել էր, որ իշխանություններին «չի զարմացնում այն հանգամանքը, որ ընդդիմությունը հրաժարվում է ճանաչել նախագահական ընտրությունների արդյունքները»:
Նույն օրը Եվրոպայի Խորհրդի գլխավոր քարտուղար Վալտեր Շվիմերը եւ ԵԽԽՎ նախագահ Պիտեր Շիդերը մտահոգություն էին հայտնել «Հայաստանի ընտրությունների` միջազգային չափանիշներին չհամապատասխանելու» կապակցությամբ:
•    10 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2008 ԹՎԱԿԱՆԻ ՄԱՐՏԻ 5-11
«Անհրաժեշտություն էր»
Մարտի 5-ին ՀՀ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը Երեւանում հայտարարել էր, որ մարտի 1-ին Երեւանում արտակարգ դրություն հայտարարելն «անհրաժեշտություն էր»:
Ելույթ ունենալով մամուլի ասուլիսի ժամանակ, երկրի ղեկավարն ասել էր, որ «հակառակ դեպքում զոհերը եւ վիրավորներն ավելի շատ կլինեին, իսկ անկարգությունների հետեւանքները` ավելի ծանր»:
Ռոբերտ Քոչարյանն ասել էր, որ իրավապահ մարմինները բազում նյութեր ունեն, այդ թվում տեսանյութեր, եւ «մարտի 1-ի իրադարձությունների պատկերը կվերականգնվի րոպե առ րոպե»:
«Դրսից տղա չբերել»
Ռոբերտ Քոչարյանը մարտի 5-ին Երեւանում հայտարարել էր, որ Լեւոն Տեր-Պետրոսյանը «պետք է պատասխան տա իր ժողովրդի եւ իրավապահ մարմինների առջեւ, այլ ոչ թե փորձի «The Washington Post» թերթի միջոցով դրսից «տղա բերել»:
The Washington Post թերթում հրապարակված հոդվածում Լեւոն Տեր-Պետրոսյանը, մասնավորապես, կոչ էր արել Արեւմուտքին մարտի 1-ի դեպքերի պատասխանատու ճանաչել ՀՀ իշխանություններին, այլ ոչ թե ընդդիմությանը:
«Լավագույն կադրային որոշումը չէր»
Ռոբերտ Քոչարյանը մարտի 5-ին խիստ քննադատել էր Հայաստանի Օմբուդսմեն Արմեն Հարությունյանին, նրան մեղադրելով «անտեղյակ լինելու» եւ «պատասխանատվության զգացման» բացակայության մեջ:
Հայաստանի նախագահն այդ մասին ասել էր` մեկնաբանելով Օմբուդսմենի հայտարարությունը, որում, մասնավորապես, խոսվում էր մարտի 1-ի երեկոյան ոստիկանության կողմից չափազանցված ուժի կիրառման մասին:
Ռոբերտ Քոչարյանը 2008թ. մարտի 5-ի ասուլիսում Ռոբերտ Քոչարյանը 2008թ. մարտի 5-ի ասուլիսում
«Եթե Օմբուդսմենը տեղեկացված լիներ, ապա կիմանար, որ անկարգություններն ու ոստիկանության հետ բախումները տեղի էին ունենում այսպես կոչված հանրահավաքի վայրից մեկ կիլոմետր հեռավորության վրա: Ի՞նչ հանրահավաքի ցրման մասին է խոսքը: Նա ուղղակի չգիտի, թե ինչ է ասում»,- հայտարարել էր Ռոբերտ Քոչարյանը:
«Ակնհայտ է, որ Օմբուդսմենի պաշտոնին այդ թեկնածության առաջադրումն իմ լավագույն կադրային որոշումը չէր»,- ասել էր ՀՀ նախագահը:
«Հատուկ առաջնորդը»
ԱՄՆ պետքարտուղարի տեղակալի օգնական Մեթյու Բրայզան մարտի 6-ին հայտարարել էր, որ Հայաստանի վարչապետ Սերժ Սարգսյանին համարում է «հատուկ առաջնորդ, որն ունի այն տեսլականն ու մոտեցումները, որ մենք ուզում ենք տեսնել համատեղ ծրագրերի իրականացման համար»:
Մեթյու Բրայզան եւ Սերժ Սարգսյանը 2008թ. մարտի 6-ին Մեթյու Բրայզան եւ Սերժ Սարգսյանը 2008թ. մարտի 6-ին
«Դուք հատուկ առաջնորդ եք: Սկզբունքորեն մենք ձեզ սատարում ենք: Ես ու Հայաստանում ԱՄՆ դեսպանության գործերի ժամանակավոր հավատարմատարը կարծում ենք, որ դուք ունեք այն տեսլականն ու մոտեցումները, որ մենք ուզում ենք տեսնել համատեղ ծրագրերի իրականացման համար: Մենք ուզում ենք, որ դուք հաջողություն ունենաք, եւ հաջողություն ունենա Հայաստանը»,- Մեթյու Բրայզայի այս խոսքերը մեջբերում էր կառավարության մամուլի ծառայությունը՝ նորընտիր նախագահի եւ ամերիկացի դիվանագետի հանդիպման մասին հաղորդագրության մեջ:
•    5 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2013 ԹՎԱԿԱՆԻ ՄԱՐՏԻ 5-11
Պատժամիջոցներ՝ Հյուսիսային Կորեայի դեմ
Մարտի 11-ին Հայաստանը մի շարք եվրոպական երկրների հետ միասին միացավ ԿԺԴՀ-ի դեմ Եվրամիության պատժամիջոցներին:
«Եվրոպական միությունը հաշվի է առնում եւ ողջունում է այդ երկրների որոշումները»,- ասել էր արտաքին քաղաքականության եւ անվտանգության հարցերով ԵՄ Բարձր ներկայացուցիչ Քեթրին Էշթոնը:
Հայաստանի հետ միասին Հյուսիսային Կորեայի դեմ ԵՄ պատժամիջոցներին միացել էին նաեւ Մոլդովան, Խորվաթիան, Մակեդոնիան, Մոնտենեգրոն, Սերբիան, Ալբանիան, Լիխտենշտեյնը, Իսլանդիան, Նորվեգիան:

Matthew Bryza and Serzh Sargsyan meeting on March 6, 2008
On March 5, the Armenian Prosecutor General's Office announced the solving of the murder of Chairman of National TV and Radio Council Tigran Naghdalyan, who was killed on 28 December 2002.
Overall, six people were arrested: direct executors of Tigran Naghdalyan’s murder and their accomplices.
The outcome of the second round
On March 5, Armenia held the second round of presidential elections, where acting President Robert Kocharyan won by gaining 67% of votes.
Head of presidential candidate Stepan Demirchyan’s campaign office, Grigor Harutyunyan said that “about 400,000 votes were falsified in incumbent president’s favor” during the second round.
Stepan Demirchyan’s supporters in 2003 Stepan Demirchyan’s supporters in 2003
On March 6, Head of the OSCE Observation Mission Peter Eicher stated that the OSCE and Council of Europe observers were “disappointed” with the second round of presidential elections in Armenia. According to Eicher, the international observers noticed “serious irregularities”. He singled out the cases of ballot box stuffing, “recorded on the entire territory of Armenia”.
Nevertheless, Peter Eicher refrained from answering the question whether the registered violations might affect the final outcome of the elections.
Peter Eicher Peter Eicher
On March 7, acting Armenian President’s campaign manager, Defense Minister Serzh Sargsyan stated that the authorities “were not surprised by the fact that the opposition had refused to accept the outcome of presidential elections.”
On March 7, Council of Europe Secretary General Walter Schwimmer and PACE President Peter Schieder expressed their concern that “the Armenian presidential elections fell short of international standards”.
•    10 YEARS AGO: MARCH 5-11, 2008
“It was a necessity”
On March 5, Yerevan, Armenian President Robert Kocharyan stated that the announcement of the state of emergency on March 1 was “a necessity”.
While speaking at a press conference, the President said that “otherwise, the number of victims and the injured would be much higher and the consequences of the unrest much heavier”.
Robert Kocharyan stated that the law-enforcement agencies had plenty of materials, including video recordings, and “the picture of the March 1 events will be restored by minute”.
“Don’t call the “big guys” to the rescue”
On March 5, Yerevan, Armenian President Robert Kocharyan remarked that Levon Ter-Petrosyan “must answer to the people and the law-enforcement bodies instead of calling the “big guys” to the rescue through The Washington Post”.
In The Washington Post article Levon Ter-Petrosyan, in particular, urged the West to declare the authorities and not the opposition guilty for the events of March 1.
“Not the best decision”
On March 5, Robert Kocharyan addressed harsh words of criticism to Ombudsman Armen Harutyunyan, accusing him of “being uninformed” and “lacking the sense of responsibility”.
The Armenian President made that remark while commenting on the Ombudsman’s statement, which particularly mentioned the excessive use of force by the police on the evening of March 1.
Robert Kocharyan at a news conference on March 5, 2008 Robert Kocharyan at a news conference on March 5, 2008
“If the Ombudsman had information, he would know that the unrest and the clashes with police took place a kilometer away from the place, where the so-called rally was held. What rally dispersal is he talking about? He does not know what he is saying,” claimed Robert Kocharyan.
“Obviously, nomination of this candidate for the position of Ombudsman was not one of my best personnel decisions,” said Kocharyan.
The “special leader”
On March 6, Deputy Assistant of U.S. Secretary of State Matthew Bryza stated that he considered Prime Minister of Armenia Serzh Sargsyan a “special leader, who has vision and approaches, which we want to see for implementation of joint programs”.
Matthew Bryza and Serzh Sargsyan meeting on March 6, 2008 Matthew Bryza and Serzh Sargsyan meeting on March 6, 2008
“You are a special leader. We support you principally. The U.S. Charge D’Affaires in Armenia and I believe that you have the vision and the approaches, which we want to see for the implementation of joint programs. We want you to achieve success and we want Armenia to be successful,” the Armenian Government press service quoted Matthew Bryza as saying during the meeting with the Armenian President-elect Serzh Sarsgyan.
•    5 YEARS AGO: MARCH 5-11, 2013
Sanctions against North Korea
On March 11, Armenia joined the sanctions of the European Union against North Korea along with a number of European countries.
“The European Union takes into consideration and welcomes the decision of these countries,” said Catherine Ashton, EU High Representative for Foreign Affairs and Security Policy.
The other countries to join the EU sanctions against North Korea were Moldova, Croatia, Macedonia, Montenegro, Serbia, Albania, Lichtenstein, Iceland, and Norway.