Մեթյու Բրայզան եւ Սերժ Սարգսյանը 2008թ. մարտի 6-ին
Մարտի 5-ին ՀՀ գլխավոր դատախազությունը հայտարարել էր Հայաստանի Հանրային հեռուստառադիոընկերության խորհրդի նախագահ Տիգրան Նաղդալյանի՝ 2002 թվականի դեկտեմբերի 28-ին կատարված սպանության բացահայտման մասին:
Ձերբակալվել էին Տիգրան Նաղդալյանի սպանության անմիջական կատարողները եւ հանցակիցները՝ ընդհանուր առմամբ 6 մարդ:
Երկրորդ փուլի արդյունքները
Մարտի 5-ին Հայաստանում կայացավ նախագահական ընտրությունների երկրորդ փուլը, որում հաղթանակ տարավ գործող նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը՝ հավաքելով ձայների ավելի քան 67 տոկոսը:
ՀՀ նախագահի թեկնածու Ստեփան Դեմիրճյանի նախընտրական շտաբի ղեկավար Գրիգոր Հարությունյանը հայտարարել էր, որ երկրորդ փուլում «գործող նախագահի օգտին գրանցված մոտ 400 հազար ձայն կեղծվել է»:
Ստեփան Դեմիրճյանի կողմնակիցները 2003 թվականին Ստեփան Դեմիրճյանի կողմնակիցները 2003 թվականին
Մարտի 6-ին ԵԱՀԿ դիտորդական առաքելության ղեկավար Պիտեր Այքերը հայտարարել էր, որ ԵԱՀԿ եւ Եվրոպայի Խորհրդի դիտորդները «հիասթափված են» Հայաստանի նախագահական ընտրությունների երկրորդ փուլի ընթացքից: Այքերի խոսքով, ընտրությունների երկրորդ փուլում միջազգային դիտորդները «զգալի խնդիրներ» են արձանագրել: Դրանց թվում նա նշել էր քվեատուփերի անօրինական լցոնման դեպքերը, «որոնք արձանագրվել էին Հայաստանի ողջ տարածքով»:
Պիտեր Այքերը (աջից) Պիտեր Այքերը (աջից)
Պիտեր Այքերը խուսափել էր պատասխանել այն հարցին, թե կարո՞ղ էին արդյոք արձանագրված խախտումները ազդել ընտրությունների վերջնական արդյունքի վրա:
Մարտի 7-ին ՀՀ գործող նախագահի նախընտրական շտաբի ղեկավար, պաշտպանության նախարար Սերժ Սարգսյանը ասել էր, որ իշխանություններին «չի զարմացնում այն հանգամանքը, որ ընդդիմությունը հրաժարվում է ճանաչել նախագահական ընտրությունների արդյունքները»:
Նույն օրը Եվրոպայի Խորհրդի գլխավոր քարտուղար Վալտեր Շվիմերը եւ ԵԽԽՎ նախագահ Պիտեր Շիդերը մտահոգություն էին հայտնել «Հայաստանի ընտրությունների` միջազգային չափանիշներին չհամապատասխանելու» կապակցությամբ:
•    10 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2008 ԹՎԱԿԱՆԻ ՄԱՐՏԻ 5-11
«Անհրաժեշտություն էր»
Մարտի 5-ին ՀՀ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը Երեւանում հայտարարել էր, որ մարտի 1-ին Երեւանում արտակարգ դրություն հայտարարելն «անհրաժեշտություն էր»:
Ելույթ ունենալով մամուլի ասուլիսի ժամանակ, երկրի ղեկավարն ասել էր, որ «հակառակ դեպքում զոհերը եւ վիրավորներն ավելի շատ կլինեին, իսկ անկարգությունների հետեւանքները` ավելի ծանր»:
Ռոբերտ Քոչարյանն ասել էր, որ իրավապահ մարմինները բազում նյութեր ունեն, այդ թվում տեսանյութեր, եւ «մարտի 1-ի իրադարձությունների պատկերը կվերականգնվի րոպե առ րոպե»:
«Դրսից տղա չբերել»
Ռոբերտ Քոչարյանը մարտի 5-ին Երեւանում հայտարարել էր, որ Լեւոն Տեր-Պետրոսյանը «պետք է պատասխան տա իր ժողովրդի եւ իրավապահ մարմինների առջեւ, այլ ոչ թե փորձի «The Washington Post» թերթի միջոցով դրսից «տղա բերել»:
The Washington Post թերթում հրապարակված հոդվածում Լեւոն Տեր-Պետրոսյանը, մասնավորապես, կոչ էր արել Արեւմուտքին մարտի 1-ի դեպքերի պատասխանատու ճանաչել ՀՀ իշխանություններին, այլ ոչ թե ընդդիմությանը:
«Լավագույն կադրային որոշումը չէր»
Ռոբերտ Քոչարյանը մարտի 5-ին խիստ քննադատել էր Հայաստանի Օմբուդսմեն Արմեն Հարությունյանին, նրան մեղադրելով «անտեղյակ լինելու» եւ «պատասխանատվության զգացման» բացակայության մեջ:
Հայաստանի նախագահն այդ մասին ասել էր` մեկնաբանելով Օմբուդսմենի հայտարարությունը, որում, մասնավորապես, խոսվում էր մարտի 1-ի երեկոյան ոստիկանության կողմից չափազանցված ուժի կիրառման մասին:
Ռոբերտ Քոչարյանը 2008թ. մարտի 5-ի ասուլիսում Ռոբերտ Քոչարյանը 2008թ. մարտի 5-ի ասուլիսում
«Եթե Օմբուդսմենը տեղեկացված լիներ, ապա կիմանար, որ անկարգություններն ու ոստիկանության հետ բախումները տեղի էին ունենում այսպես կոչված հանրահավաքի վայրից մեկ կիլոմետր հեռավորության վրա: Ի՞նչ հանրահավաքի ցրման մասին է խոսքը: Նա ուղղակի չգիտի, թե ինչ է ասում»,- հայտարարել էր Ռոբերտ Քոչարյանը:
«Ակնհայտ է, որ Օմբուդսմենի պաշտոնին այդ թեկնածության առաջադրումն իմ լավագույն կադրային որոշումը չէր»,- ասել էր ՀՀ նախագահը:
«Հատուկ առաջնորդը»
ԱՄՆ պետքարտուղարի տեղակալի օգնական Մեթյու Բրայզան մարտի 6-ին հայտարարել էր, որ Հայաստանի վարչապետ Սերժ Սարգսյանին համարում է «հատուկ առաջնորդ, որն ունի այն տեսլականն ու մոտեցումները, որ մենք ուզում ենք տեսնել համատեղ ծրագրերի իրականացման համար»:
Մեթյու Բրայզան եւ Սերժ Սարգսյանը 2008թ. մարտի 6-ին Մեթյու Բրայզան եւ Սերժ Սարգսյանը 2008թ. մարտի 6-ին
«Դուք հատուկ առաջնորդ եք: Սկզբունքորեն մենք ձեզ սատարում ենք: Ես ու Հայաստանում ԱՄՆ դեսպանության գործերի ժամանակավոր հավատարմատարը կարծում ենք, որ դուք ունեք այն տեսլականն ու մոտեցումները, որ մենք ուզում ենք տեսնել համատեղ ծրագրերի իրականացման համար: Մենք ուզում ենք, որ դուք հաջողություն ունենաք, եւ հաջողություն ունենա Հայաստանը»,- Մեթյու Բրայզայի այս խոսքերը մեջբերում էր կառավարության մամուլի ծառայությունը՝ նորընտիր նախագահի եւ ամերիկացի դիվանագետի հանդիպման մասին հաղորդագրության մեջ:
•    5 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2013 ԹՎԱԿԱՆԻ ՄԱՐՏԻ 5-11
Պատժամիջոցներ՝ Հյուսիսային Կորեայի դեմ
Մարտի 11-ին Հայաստանը մի շարք եվրոպական երկրների հետ միասին միացավ ԿԺԴՀ-ի դեմ Եվրամիության պատժամիջոցներին:
«Եվրոպական միությունը հաշվի է առնում եւ ողջունում է այդ երկրների որոշումները»,- ասել էր արտաքին քաղաքականության եւ անվտանգության հարցերով ԵՄ Բարձր ներկայացուցիչ Քեթրին Էշթոնը:
Հայաստանի հետ միասին Հյուսիսային Կորեայի դեմ ԵՄ պատժամիջոցներին միացել էին նաեւ Մոլդովան, Խորվաթիան, Մակեդոնիան, Մոնտենեգրոն, Սերբիան, Ալբանիան, Լիխտենշտեյնը, Իսլանդիան, Նորվեգիան:

Мэтью Брайза и Серж Саргсян на встрече 6 марта 2008 года
5 марта Генпрокуратура Армении заявила о раскрытии убийства председателя Совета Общественной телерадиокомпании Армении Тиграна Нагдаляна, совершенного 28 декабря 2002 года.
Были арестованы непосредственные исполнители убийства Тиграна Нагдаляна и соучастники – всего 6 человек.
Исход второго тура
5 марта в Армении прошел второй тур президентских выборов, победу в котором одержал действующий президент Роберт Кочарян, набравший более 67 процентов голосов.
Руководитель штаба кандидата в президенты Армении Степана Демирчяна Григор Арутюнян заявил, что в ходе второго тура «в пользу действующего президента были сфальцифицировано около 400 тысяч голосов».
Сторонники Степана Демирчяна в 2003 году Сторонники Степана Демирчяна в 2003 году
6 марта глава наблюдательской миссии ОБСЕ Питер Айкер заявил, что наблюдатели от ОБСЕ и Совета Европы «разочарованы» тем, как прошел второй тур президентских выборов в Армении. По словам Айкера, международные наблюдатели зафиксировали «значительные проблемы». В их числе глава делегации наблюдателей ОБСЕ выделил случаи незаконного вброса бюллетеней в урны для голосования, «зафиксированные по всей территории Армении».
При этом Питер Айкер воздержался отвечать на вопрос - могут ли повлиять зафиксированные нарушения на окончательный итог президентских выборов в Армении?
Питер Айкер (справа) Питер Айкер (справа)
7 марта руководитель штаба действующего президента Армении, министр обороны Серж Саркисян заявил, что власти «не удивлены тем обстоятельством, что оппозиция отказывается признать итоги президентских выборов».
В тот же день генеральный секретарь Совета Европы Вальтер Швиммер и президент ПАСЕ Питер Шидер выразили озабоченность тем, что «президентские выборы в Армении не соотсветствовали международным стандартам».
•    10 ЛЕТ НАЗАД: 5-11 МАРТА 2008 ГОДА
«Было необходимостью»
Президент Армении Роберт Кочарян заявил 5 марта в Ереване, что объявление чрезвычайного положение в Ереване 1 марта «было необходимостью».
Выступая на пресс-конференции, глава государства сказал, что «в противном случае жертв и раненых было бы намного больше, а последствия беспорядков - гораздо тяжелее».
Роберт Кочарян сказал, что у правоохранительных органов есть много материалов, в том числе -  видеоматериалов, и «картина событий 1 марта будет восстановлена поминутно».
«Не звать на подмогу «больших парней»»
Роберт Кочарян заявил 5 марта в Ереване, что Левону Тер-Петросяну «предстоит держать ответ перед своим народом и правоохранительными органами, а не пытаться звать на подмогу «больших парней» посредством газеты The Washington Post».
В опубликованной в The Washington Post статье Левон Тер-Петросян, в частности, призвал Запад признать власти, а не оппозицию ответственными за события 1 марта.
«Не лучшее кадровое решение»
Роберт Кочарян подверг 5 марта жесткой критике Омбудсмена Армен Арутюняна, обвинив его в «неинформированности» и отсутствии «чувства ответственности».
Президент Армении сказал об этом, комментируя заявление Омбудсмена, в котором, в частности, говорилось о чрезмерном применении силы полицией вечером 1 марта.
Роберт Кочарян на пресс-конференции 5 марта 2008 года Роберт Кочарян на пресс-конференции 5 марта 2008 года
«Если бы Омбудсмен обладал информацией, он бы знал, что беспорядки и столкновения с полицией произошли за километр от того места, где проходил так называемый митинг. О каком разгоне митинга идет речь? Он просто не знает, о чем говорит», - заявил Роберт Кочарян.
«Очевидно, что выдвижение этой кандидатуры на пост Омбудсмена было не лучшим моим  кадровым решением», - заявил президент Армении.
«Особый лидер»
Заместитель помощника госсекретаря США Мэтью Брайза заявил 6 марта, что считает премьер-министра Армении Сержа Саргсяна «особым лидером», «обладающим видением и подходами, которые мы хотим видеть для реализации совместных программ».
Мэтью Брайза и Серж Саргсян на встрече 6 марта 2008 года Мэтью Брайза и Серж Саргсян на встрече 6 марта 2008 года
«Вы особый лидер. Принципиально мы вас поддерживаем. Я и временный поверенный в делах США в Армении считаем, что у вас есть то видение и подходы, которые мы хотим видеть для реализации совместных программ. Мы хотим, чтобы вы добились успеха, и успеха добилась Армения», - эти слова Мэтью Брайзы приводила пресс-служба правительства в сообщении о встрече американского дипломата с избранным президентом Армении.
•    5 ЛЕТ НАЗАД:  5-11 МАРТА 2013 ГОДА
Санкции против КНДР
11 марта Армения вместе с рядом европейских стран присоединилась к санкциям Европейского союза в отношении КНДР.
«Европейский союз принимает к сведению и приветствует решения этих стран», - заявила Верховный представитель ЕС по вопросам внешней политики и политики безопасности Кэтрин Эштон.
Вместе Арменией к санкциям ЕС против Северной Кореи присоединились также Молдова, Хорватия, Македония, Черногория, Сербия, Албания, Лихтенштейн, Исландия, Норвегия.