Ռոբերտ Քոչարյանը եւ Սերժ Սարգսյանը 2003 թվականին
Փետրվարի 16-ին ՀՀ գործող նախագահի նախընտրական շտաբի պետ, պաշտպանության նախարար Սերժ Սարգսյանը համոզմունք էր հայտնել, որ Ռոբերտ Քոչարյանը կհաղթի ընտրությունների առաջին իսկ փուլում:
Ռոբերտ Քոչարյանը եւ Սերժ Սարգսյանը 2003 թվականին Ռոբերտ Քոչարյանը եւ Սերժ Սարգսյանը 2003 թվականին
Պատասխանելով այն հարցին, թե արդյո՞ք շտաբը բացառում է երկրորդ փուլի անցկացման հավանականությունը, Սերժ Սարգսյանն ասել էր. «Ինչպես Ռոբերտ Քոչարյանի, այնպես էլ իր նախընտրական թիմի անդամների կյանքում եղել են անսպասելի պահեր, սակայն դրանք երբեք մեզ հանկարծակիի չեն բերել»:
Սերժ Սարգսյանի խոսքով, ընդդիմության շրջանում ձեւավորվող դաշինքները իր մոտ զարմանքից բացի ոչինչ չեն առաջացնում:
Արտաշես Գեղամյանը 2003 թվականին Արտաշես Գեղամյանը 2003 թվականին
«Եթե մի քանի տարի առաջ որեւէ մեկն ասեր, որ նախկին այլախոh Պարույր Հայրիկյանը կհամախմբվի կոմունիստների առաջնորդ Վլադիմիր Դարբինյանի հետ՝ նախկին կոմունիստ Արտաշես Գեղամյանին սատարելու համար, սա կհամարեին ֆանտաստիկայի ժանրից մի բան»,- ասում էր նախագահի շտաբի պետը:
•    10 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2008 ԹՎԱԿԱՆԻ ՓԵՏՐՎԱՐԻ 12-18
Օսկանյանը «անբարոյական» է անվանել Տեր-Պետրոսյանի պահվածքը
Փետրվարի 12-ին արտաքին գործերի նախարար Վարդան Օսկանյանն «անբարոյական» էր անվանել նախագահի թեկնածու Լեւոն Տեր-Պետրոսյանի պահվածքը, ով քարոզարշավի ընթացքում շահարկում էր ղարաբաղյան կարգավորման այսպես կոչված «Մեղրիի տարբերակը»:
«Այն, ինչ անում է Տեր-Պետրոսյանը` էժանագին նախընտրական հնարք է, դա անբարոյական է: Իսկ երբ նա փորձում է իր պնդումները կապել հոկտեմբերի 27-ի հետ, ինձ համար պարզ է դառնում, որ Տեր-Պետրոսյանն ոչնչի առջեւ չի կանգնի, եւ մենք դրանում դեռ կհամոզվենք»,- ասում էր Վարդան Օսկանյանը «Շանթ» հեռուստաընկերության եթերում:
«Մեղրին Լեռնային Ղարաբաղով փոխանակելու գաղափարը պատկանում է պաշտոնաթող ամերիկացի դիվանագետ Փոլ Գոբլին, եւ դրա արմատները գնում են 1990-ականների սկիզբը: Ես հստակ հիշում եմ, որ 1994 թվականին այդ գաղափարը քննարկվել է Հայաստանի նախագահ Լեւոն Տեր-Պետրոսյանի մասնակցությամբ, եւ նա հանդիպումներից մեկի ժամանակ հայտարարել էր, որ այդ առաջարկը կարող է հետաքրքիր դառնալ, եթե Հայաստանը նաեւ ստանա Նախիջեւանի հյուսիսային հատվածը: Սակայն ես չեմ պնդում, որ Տեր-Պետրոսյանը պատրաստ էր Մեղրին փոխանակել Լեռնային Ղարաբաղի հետ»,- ասել էր Վարդան Օսկանյանը:
«Հարավկովկասյան երկաթուղու» ծնունդը
Փետրվարի 13-ին Երեւանում ստորագրվել էր համաձայնագիր՝«Հայկական երկաթուղի» ՓԲԸ-ն «Հարավկովկասյան երկաթուղի» ՓԲԸ-ի կոնցեսիոն կառավարմանը հանձնելու մասին: Որպես «ՀԿԵ» ՓԲԸ-ի հիմնադիր հանդես եկավ
«Ռուսական երկաթուղիներ» ԲԲԸ-ը:
Կոնցեսիոն պայմանագրի ստորագրումը Կոնցեսիոն պայմանագրի ստորագրումը
•    5 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2013 ԹՎԱԿԱՆԻ ՓԵՏՐՎԱՐԻ 12-18
Սերժ Սարգսյանի հաղթանակը
Փետրվարի 18-ին Հայաստանում կայացան հերթական նախագահական ընտրությունները, որում հաղթանակ տարավ գործող նախագահ Սերժ Սարգսյանը:
Րաֆֆի Հովհաննիսյանը 2013 թվականին Րաֆֆի Հովհաննիսյանը 2013 թվականին
Երկրորդ տեղը զբաղեցրեց «Ժառանգություն» կուսակցության ղեկավար Րաֆֆի Հովհաննիսյանը, ով չընդունեց ընտրությունների արդյունքները  եւ հայտարարեց, որ «թույլ չի տա գողանալ ժողովրդի ձայնը՝ նույնիսկ սեփական կյանքի գնով»:

Роберт Кочарян и Серж Саргсян в 2003 году
16 февраля глава предвыборного штаба действующего президента Армении, министр обороны Серж Саргсян выразил уверенность, что Роберт Кочарян победит в первом же туре президентских выборов.
Роберт Кочарян и Серж Саргсян в 2003 году Роберт Кочарян и Серж Саргсян в 2003 году
Отвечая на вопрос о том, исключает ли штаб вероятность проведения второго тура, Серж Саркисян сказал: «В жизни как самого Роберта Кочаряна, так и членов его предвыборной команды нередко случались неожиданности, однако они никогда не заставали нас врасплох».
По словам Саргсяна, альянсы в рядах оппозиции не вызывают у него ничего, кроме удивления.
Арташес Гегамян в 2003 году Арташес Гегамян в 2003 году
«Если бы несколько лет назад кто-нибудь сказал, что бывший диссидент Паруйр Айрикян объединится с лидером коммунистов Владимиром Дарбиняном для поддержки на выборах бывшего коммуниста Арташеса Гегамяна, это посчитали бы за нечто из области фантастики», - говорил руководитель штаба президента.
•    10 ЛЕТ НАЗАД: 12-18 ФЕВРАЛЯ 2008 ГОДА
Осканян назвал «аморальным» поведение Тер-Петросяна
12 февраля министр иностранных дел Армении Вардан Осканян назвал «аморальным» поведение кандидата в президенты Левона Тер-Петросяна, спекулирующего в ходе предвыборной кампании так называемым «Мегринским вариантом» карабахского урегулирования.
«То, что делает Тер-Петросян – дешевый предвыборный трюк, это аморально. А когда он пытается связать свои утверждения с терактом в парламенте Армении, мне становится ясно, что Тер-Петросян не остановится ни перед чем, и мы в этом еще убедимся», - говорил Вардан Осканян в эфире телеканала «Шант».
«Идея обмена Мегри на Нагорный Карабах принадлежит отставному американскому дипломату Пола Гобла, корни которой уходят в начало 1990-х. Я отчетливо помню, что в 1994 году эта идея обсуждалась с участием Левона Тер-Петросяна, который заявил на одной из встреч, что это предложение могло бы стать интересным, если бы Армения получила бы еще и северную часть Нахичевани. Однако я же не утверждаю, что Тер-Петросян был готов обменять Мегри на Нагорный Карабах!», - заявил Вардан Осканян.
Рождение ЗАО «Южно-Кавказская железная дорога»
13 февраля в Ереване было подписано соглашение о передаче ЗАО «Армянская железная дорога» в концессионное управление ЗАО «Южно-Кавказская железная дорога», учредителем которого выступило ОАО «Российские железные дороги».
Подписание концессионного соглашения Подписание концессионного соглашения
•    5 ЛЕТ НАЗАД:  12-18 ФЕВРАЛЯ 2013 ГОДА
Победа Сержа Саргсяна на выборах
18 февраля в Армении состоялись президентские выборы, победу на которых одержал действующий президент Серж Саргсян.
Раффи Оганесян в 2013 году Раффи Оганесян в 2013 году
Второе место занял лидер партии «Наследие» Раффи Оганесян, который не признал результаты выборов и заявил, что «не позволит украсть голос народа даже ценой своей жизни».