Ռոբերտ Քոչարյանը եւ Սերժ Սարգսյանը 2003 թվականին
Փետրվարի 16-ին ՀՀ գործող նախագահի նախընտրական շտաբի պետ, պաշտպանության նախարար Սերժ Սարգսյանը համոզմունք էր հայտնել, որ Ռոբերտ Քոչարյանը կհաղթի ընտրությունների առաջին իսկ փուլում:
Ռոբերտ Քոչարյանը եւ Սերժ Սարգսյանը 2003 թվականին Ռոբերտ Քոչարյանը եւ Սերժ Սարգսյանը 2003 թվականին
Պատասխանելով այն հարցին, թե արդյո՞ք շտաբը բացառում է երկրորդ փուլի անցկացման հավանականությունը, Սերժ Սարգսյանն ասել էր. «Ինչպես Ռոբերտ Քոչարյանի, այնպես էլ իր նախընտրական թիմի անդամների կյանքում եղել են անսպասելի պահեր, սակայն դրանք երբեք մեզ հանկարծակիի չեն բերել»:
Սերժ Սարգսյանի խոսքով, ընդդիմության շրջանում ձեւավորվող դաշինքները իր մոտ զարմանքից բացի ոչինչ չեն առաջացնում:
Արտաշես Գեղամյանը 2003 թվականին Արտաշես Գեղամյանը 2003 թվականին
«Եթե մի քանի տարի առաջ որեւէ մեկն ասեր, որ նախկին այլախոh Պարույր Հայրիկյանը կհամախմբվի կոմունիստների առաջնորդ Վլադիմիր Դարբինյանի հետ՝ նախկին կոմունիստ Արտաշես Գեղամյանին սատարելու համար, սա կհամարեին ֆանտաստիկայի ժանրից մի բան»,- ասում էր նախագահի շտաբի պետը:
•    10 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2008 ԹՎԱԿԱՆԻ ՓԵՏՐՎԱՐԻ 12-18
Օսկանյանը «անբարոյական» է անվանել Տեր-Պետրոսյանի պահվածքը
Փետրվարի 12-ին արտաքին գործերի նախարար Վարդան Օսկանյանն «անբարոյական» էր անվանել նախագահի թեկնածու Լեւոն Տեր-Պետրոսյանի պահվածքը, ով քարոզարշավի ընթացքում շահարկում էր ղարաբաղյան կարգավորման այսպես կոչված «Մեղրիի տարբերակը»:
«Այն, ինչ անում է Տեր-Պետրոսյանը` էժանագին նախընտրական հնարք է, դա անբարոյական է: Իսկ երբ նա փորձում է իր պնդումները կապել հոկտեմբերի 27-ի հետ, ինձ համար պարզ է դառնում, որ Տեր-Պետրոսյանն ոչնչի առջեւ չի կանգնի, եւ մենք դրանում դեռ կհամոզվենք»,- ասում էր Վարդան Օսկանյանը «Շանթ» հեռուստաընկերության եթերում:
«Մեղրին Լեռնային Ղարաբաղով փոխանակելու գաղափարը պատկանում է պաշտոնաթող ամերիկացի դիվանագետ Փոլ Գոբլին, եւ դրա արմատները գնում են 1990-ականների սկիզբը: Ես հստակ հիշում եմ, որ 1994 թվականին այդ գաղափարը քննարկվել է Հայաստանի նախագահ Լեւոն Տեր-Պետրոսյանի մասնակցությամբ, եւ նա հանդիպումներից մեկի ժամանակ հայտարարել էր, որ այդ առաջարկը կարող է հետաքրքիր դառնալ, եթե Հայաստանը նաեւ ստանա Նախիջեւանի հյուսիսային հատվածը: Սակայն ես չեմ պնդում, որ Տեր-Պետրոսյանը պատրաստ էր Մեղրին փոխանակել Լեռնային Ղարաբաղի հետ»,- ասել էր Վարդան Օսկանյանը:
«Հարավկովկասյան երկաթուղու» ծնունդը
Փետրվարի 13-ին Երեւանում ստորագրվել էր համաձայնագիր՝«Հայկական երկաթուղի» ՓԲԸ-ն «Հարավկովկասյան երկաթուղի» ՓԲԸ-ի կոնցեսիոն կառավարմանը հանձնելու մասին: Որպես «ՀԿԵ» ՓԲԸ-ի հիմնադիր հանդես եկավ
«Ռուսական երկաթուղիներ» ԲԲԸ-ը:
Կոնցեսիոն պայմանագրի ստորագրումը Կոնցեսիոն պայմանագրի ստորագրումը
•    5 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2013 ԹՎԱԿԱՆԻ ՓԵՏՐՎԱՐԻ 12-18
Սերժ Սարգսյանի հաղթանակը
Փետրվարի 18-ին Հայաստանում կայացան հերթական նախագահական ընտրությունները, որում հաղթանակ տարավ գործող նախագահ Սերժ Սարգսյանը:
Րաֆֆի Հովհաննիսյանը 2013 թվականին Րաֆֆի Հովհաննիսյանը 2013 թվականին
Երկրորդ տեղը զբաղեցրեց «Ժառանգություն» կուսակցության ղեկավար Րաֆֆի Հովհաննիսյանը, ով չընդունեց ընտրությունների արդյունքները  եւ հայտարարեց, որ «թույլ չի տա գողանալ ժողովրդի ձայնը՝ նույնիսկ սեփական կյանքի գնով»:

Robert Kocharyan and Serzh Sargsyan in 2003
On February 16, the incumbent Armenian president’s election campaign manager, Defense Minister Serzh Sargsyan expressed his certainty that Robert Kocharyan would win in the first round of the presidential elections.
Robert Kocharyan and Serzh Sargsyan in 2003 Robert Kocharyan and Serzh Sargsyan in 2003
When asked whether the president’s campaign staff were ruling out the likelihood of a second round, Serzh Sargsyan said: “The unexpected has often occurred in the life of Robert Kocharyan himself and also of members of his campaign team, but it has never caught us off guard.”
The Defense Minister noted that the alliances in the opposition only make him wonder.
Artashes Geghamyan in 2003 Artashes Geghamyan in 2003
“If several years ago someone said that former dissident Paruyr Hayrikyan would unite with the leader of the communists, Vladimir Darbinyan, to support former communist Artashes Geghamyan in the elections, that would have been considered a fantasy,” said Sargsyan.
•    10 YEARS AGO: 12-18 FEBRUARY, 2008
Oskanyan describes Ter-Petrosyan’s behavior as ‘immoral’
On February 12, Armenian Foreign Minister Vardan Oskanyan described as ‘immoral’ the behavior of the presidential candidate Levon Ter-Petrosyan, who speculated with the use of the so-called “Meghri version” of the Karabakh settlement during the election campaign.
“What Ter-Petrosyan is doing is a cheap pre-election trick, this is immoral. And when he tries to relate his statements to the terrorist act in the Armenian parliament, it becomes clear to me that Ter-Petrosyan will stop at nothing, and we will yet have the chance to see that,” Vardan Oskanyan told Shant TV.
“The idea of exchange of Meghri for Nagorno-Karabakh belongs to a retired U.S. diplomat Paul Goble and it appeared first in 1990s. I clearly remember that in 1994 this idea was discussed with participation of Levon Ter-Petrosyan, who stated at one of the meetings that the proposal could be interesting, if Armenia also gained the northern part of Nakhichevan. However, I do not claim that Ter-Petrosyan was ready to exchange Meghri for Nagorno-Karabakh!” said Vardan Oskanyan.
The birth of "South Caucasus Railroad"
On February 13, the agreement was signed in Yerevan on handing over of the Armenian Railroad CJSC to concessive management of South Caucasus Railroad CJSC, established by the Russian Railroads OJSC.
Signing of the concession agreement Signing of the concession agreement
•    5 YEARS AGO: 12-18 FEBRUARY, 2013
Serzh Sargsyan’s election win
On February 18, Armenia’s acting President Serzh Sargsyan won the presidential elections.
Raffi Hovhannisyan in 2013 Raffi Hovhannisyan in 2013
The runner-up was the leader of Heritage party, Raffi Hovhannisyan. He did not accept the results of the elections and stated he “would not let the voice of the people be stolen even at the cost of his life”.