Ալեքսանդր Լուկաշեւիչը
Փետրվարի 5-ին Երեւանում ԱՄՆ դեսպան Ջոն Օրդուէյը հանդես եկավ հատուկ հայտարարությամբ՝ կապված Հայաստանում կայանալիք նախագահական ընտրությունների հետ:
Նա, մասնավորապես, հայտարարեց.
Ջոն Օրդուէյը եւ Ռոբերտ Քոչարյանը Ջոն Օրդուէյը եւ Ռոբերտ Քոչարյանը
«Եթե Հայաստանում կայանալիք ընտրությունները լինեն ազատ, արդար եւ թափանցիկ, ապա հաղթող ճանաչված նախագահին կսատարի թե Հայաստանի ժողովուրդը, թե միջազգային հանրությունն այնպիսի կարեւոր նպատակների իրագործման հարցում, ինչպիսին է Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորումը»:
ԱՀԿ անդամ՝ պաշտոնապես
Փետրվարի 5-ին, անդամակցության մասին Արձանագրության վավերացումից 30 օր անց, Հայաստանը պաշտոնապես դարձավ Առեւտրի Համաշխարհային Կազմակերպության (ԱՀԿ) 145-րդ անդամը:
Քոչարյանը Վրաստանի եւ Ռուսաստանի մասին
«Իզվեստիա» թերթում փետրվարի 5-ին հրապարակված հարցազրույցում ՀՀ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը ցանկություն էր հայտնել, որպեսզի «Վրաստանի հարաբերությունները Ռուսաստանի հետ նույնիսկ ավելի զարգացած լինեին, քան հայ-ռուսական հարաբերությունները»:
«Դրանից մենք միայն կշահեինք, եւ, համոզված եմ, կշահեր նաեւ տարածաշրջանը»,- ասել էր Քոչարյանը:
•    10  ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2008 ԹՎԱԿԱՆԻ ՓԵՏՐՎԱՐԻ 5-11
«Ակտիվ բանակցություններ»
Փետրվարի 5-ին Լեւոն Տեր-Պետրոսյանի նախընտրական շտաբի մամուլի քարտուղար Արման Մուսինյանը հայտարարել էր, որ ՀՀ առաջին նախագահը «ակտիվ բանակցություններ» է վարում նախագահի թեկնածու,«Օրինաց երկիր» կուսակցության առաջնորդ Արթուր Բաղդասարյանի եւ «Ժառանգություն» կուսակցության առաջնորդ Րաֆֆի Հովհաննիսյանի հետ:
Արման Մուսինյանը Արման Մուսինյանը
«Մենք լուրջ հիմքեր ունենք խոսելու ՕԵԿ-ի եւ «Ժառանգություն» կուսակցությունների առաջնորդների, ինչպես նաեւ «Նոր ժամանակներ» կուսակցության ղեկավար Արամ Կարապետյանի մեզ միավորվելու հնարավորության մասին»,- ասում էր Մուսինյանը, վստահություն հայտնելով նախագահական ընտրությունների հենց առաջին փուլում Տեր-Պետրոսյանի հաղթանակի վերաբերյալ:
•    5 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2013 ԹՎԱԿԱՆԻ ՓԵՏՐՎԱՐԻ 5-11
Լուկաշեւիչն ընդդեմ սպառնալիքների
Փետրվարի 8-ին Ռուսաստանի ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Ալեքսանդր Լուկաշեւիչը հիշեցրել էր քաղաքացիական օդանավերի դեմ ուժի չկիրառման Ադրբեջանի պարտավորության մասին:
Ալեքսանդր Լուկաշեւիչը Ալեքսանդր Լուկաշեւիչը
«Այս հարցը բազմիցս բարձրացվել է ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահների կողմից: Կցանկանայի մեջբերում կատարել 2012թ. հուլիսի 13-ի հայտարարությունից, որտեղ համանախագահները վերահաստատել են իրենց դիրքորոշումը: Հայտարարության մեջ, մասնավորապես, ասվում է. «Մենք կրկին ստացել ենք կողմերի հավաստումն այն մասին, որ նրանք զերծ կմնան քաղաքացիական օդանավերի դեմ ուժի կամ սպառնալիքի կիրառումից, եւ մտադիր են լուծել այս հարցը դիվանագիտական ճանապարհով»: Այսպիսին է համանախագահների «եռյակի»՝ ԱՄՆ-ի, Ֆրանսիայի եւ Ռուսաստանի դիրքորոշումը»,- նշել էր Լուկաշեւիչը:

John Ordway and Robert Kocharyan
On February 5, U.S. Ambassador to Armenia John Ordway made a special statement on the forthcoming presidential elections in Armenia.
John Ordway and Robert Kocharyan John Ordway and Robert Kocharyan
In particular, he said, “If the elections in Armenia are free, fair and transparent, the winner will be in the best possible position to secure the support of both the Armenian people and the international community for such major goals as resolving the Nagorno-Karabakh conflict.”
Officially member of WTO
On February 5, 30 days after the ratification of the Protocol on Accession, Armenia officially became the 145th member of the World Trade Organization (WTO).
Kocharyan remarks on Georgia-Russia relations
In the interview to Russian “Izvestiya” newspaper, published on February 5, Armenian President Robert Kocharyan expressed a wish that “the relations between Georgia and Russia were even more advanced than the Armenian-Russian relations”.
“It would be favorable not only for us but for the whole region as well,” Robert Kocharyan pointed out.
•    10 YEARS AGO: 5-11 FEBRUARY, 2008
“Active talks”
On February 5, Spokesman for Levon Ter-Petrosyan’s campaign office Arman Musinyan informed that the first President of Armenia was in “active talks” with presidential candidate, Leader of “Orinats Yerkir” Party Artur Baghdasaryan and the Leader of “Heritage” Party Raffi Hovhannissyan.
“We have serious grounds to talk about the unification of the leaders of “Orinats Yerkir” and “Heritage” as well as the leader of “New Times” party Aram Karapetyan,” stated Musinyan, adding that he was certain of Ter-Petrosyan’s victory in the very first round.
•    5 YEARS AGO: 5-11 FEBRUARY, 2013
Lukashevich stands against threats
On February 8, Spokesman for the Russian Foreign Ministry Alexander Lukashevich reminded about Azerbaijan’s commitment not to use force against civil aircrafts.
“This issue has been frequently discussed by the OSCE Minsk Group Co-Chairs. I would like to quote the statement of 13 July 2012, in which the Co-Chairs reiterated their stance on the plans to open of the airport in Nagorno-Karabakh. The statement particularly said, “We again received the confirmation of the sides to refrain from using force or the threat of using force against civil aircrafts, and we are going to resolve the issue diplomatically.” This is the stance of three Co-Chairs of the OSCE Minsk Group - USA, Russia and France,” noted Lukashevich.