Ալեքսանդր Լուկաշեւիչը
Փետրվարի 5-ին Երեւանում ԱՄՆ դեսպան Ջոն Օրդուէյը հանդես եկավ հատուկ հայտարարությամբ՝ կապված Հայաստանում կայանալիք նախագահական ընտրությունների հետ:
Նա, մասնավորապես, հայտարարեց.
Ջոն Օրդուէյը եւ Ռոբերտ Քոչարյանը Ջոն Օրդուէյը եւ Ռոբերտ Քոչարյանը
«Եթե Հայաստանում կայանալիք ընտրությունները լինեն ազատ, արդար եւ թափանցիկ, ապա հաղթող ճանաչված նախագահին կսատարի թե Հայաստանի ժողովուրդը, թե միջազգային հանրությունն այնպիսի կարեւոր նպատակների իրագործման հարցում, ինչպիսին է Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորումը»:
ԱՀԿ անդամ՝ պաշտոնապես
Փետրվարի 5-ին, անդամակցության մասին Արձանագրության վավերացումից 30 օր անց, Հայաստանը պաշտոնապես դարձավ Առեւտրի Համաշխարհային Կազմակերպության (ԱՀԿ) 145-րդ անդամը:
Քոչարյանը Վրաստանի եւ Ռուսաստանի մասին
«Իզվեստիա» թերթում փետրվարի 5-ին հրապարակված հարցազրույցում ՀՀ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը ցանկություն էր հայտնել, որպեսզի «Վրաստանի հարաբերությունները Ռուսաստանի հետ նույնիսկ ավելի զարգացած լինեին, քան հայ-ռուսական հարաբերությունները»:
«Դրանից մենք միայն կշահեինք, եւ, համոզված եմ, կշահեր նաեւ տարածաշրջանը»,- ասել էր Քոչարյանը:
•    10  ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2008 ԹՎԱԿԱՆԻ ՓԵՏՐՎԱՐԻ 5-11
«Ակտիվ բանակցություններ»
Փետրվարի 5-ին Լեւոն Տեր-Պետրոսյանի նախընտրական շտաբի մամուլի քարտուղար Արման Մուսինյանը հայտարարել էր, որ ՀՀ առաջին նախագահը «ակտիվ բանակցություններ» է վարում նախագահի թեկնածու,«Օրինաց երկիր» կուսակցության առաջնորդ Արթուր Բաղդասարյանի եւ «Ժառանգություն» կուսակցության առաջնորդ Րաֆֆի Հովհաննիսյանի հետ:
Արման Մուսինյանը Արման Մուսինյանը
«Մենք լուրջ հիմքեր ունենք խոսելու ՕԵԿ-ի եւ «Ժառանգություն» կուսակցությունների առաջնորդների, ինչպես նաեւ «Նոր ժամանակներ» կուսակցության ղեկավար Արամ Կարապետյանի մեզ միավորվելու հնարավորության մասին»,- ասում էր Մուսինյանը, վստահություն հայտնելով նախագահական ընտրությունների հենց առաջին փուլում Տեր-Պետրոսյանի հաղթանակի վերաբերյալ:
•    5 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2013 ԹՎԱԿԱՆԻ ՓԵՏՐՎԱՐԻ 5-11
Լուկաշեւիչն ընդդեմ սպառնալիքների
Փետրվարի 8-ին Ռուսաստանի ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Ալեքսանդր Լուկաշեւիչը հիշեցրել էր քաղաքացիական օդանավերի դեմ ուժի չկիրառման Ադրբեջանի պարտավորության մասին:
Ալեքսանդր Լուկաշեւիչը Ալեքսանդր Լուկաշեւիչը
«Այս հարցը բազմիցս բարձրացվել է ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահների կողմից: Կցանկանայի մեջբերում կատարել 2012թ. հուլիսի 13-ի հայտարարությունից, որտեղ համանախագահները վերահաստատել են իրենց դիրքորոշումը: Հայտարարության մեջ, մասնավորապես, ասվում է. «Մենք կրկին ստացել ենք կողմերի հավաստումն այն մասին, որ նրանք զերծ կմնան քաղաքացիական օդանավերի դեմ ուժի կամ սպառնալիքի կիրառումից, եւ մտադիր են լուծել այս հարցը դիվանագիտական ճանապարհով»: Այսպիսին է համանախագահների «եռյակի»՝ ԱՄՆ-ի, Ֆրանսիայի եւ Ռուսաստանի դիրքորոշումը»,- նշել էր Լուկաշեւիչը:

•    15 ЛЕТ НАЗАД: 5-11 ФЕВРАЛЯ 2003 ГОДА
5 февраля посол США в Ереване Джон Ордуэй выступил со специальным заявлением в связи с предстоящим в Армении президентскими выборами.
Джон Ордуэй и Роберт Кочарян Джон Ордуэй и Роберт Кочарян
Он, в частности, заявил: «Если предстоящие выборы в Армении будут свободными, справедливыми и прозрачными, то избранный президент получит поддержку как армянского народа, так и международного сообщества в решении таких важных вопросов, как нагорно-карабахский конфликт».
Официально – член ВТО
5 февраля, спустя 30 дней после ратификации Протокола о вступлении, Армения официально стала 145-м членом Всемирной Торговой Организации (ВТО).
Кочарян о Грузии и России
В интервью газете «Известия», опубликованном 5 февраля, президент Армении Роберт Кочарян выразил пожелание, чтобы «отношения Грузии с Россией были даже более продвинутыми, чем армяно-российские отношения».
«От этого мы бы только выиграли, и я уверен, что выиграл бы и регион», - подчеркнул Роберт Кочарян.
•    10 ЛЕТ НАЗАД: 5-11 ФЕВРАЛЯ 2008 ГОДА
«Активные переговоры»
Пресс-секретарь предвыборного штаба Левона Тер-Петросяна Арман Мусинян заявил 5 февраля, что первый президент Армении ведет «активные переговоры» с кандидатом в президенты, лидером партии «Оринац еркир» Артуром Багдасаряном и лидером партии «Наследие» Раффи Оганесяном.
Арман Мусинян Арман Мусинян
«У нас есть серьезные основания говорить о возможности объединении с нами лидеров «Оринац Еркир» и «Наследия», а также главы партии «Новые времена» Арама Карапетяна», - говорил Мусинян, выражая уверенность в победе Тер-Петросяна в первом же туре президентских выборов.
•    5 ЛЕТ НАЗАД:  5-11 ФЕВРАЛЯ 2013 ГОДА
Лукашевич против угроз
8 февраля официальный представитель МИД России Александр Лукашевич напомнил об обязательстве Азербайджана не использовать силу против гражданских самолетов.
Александр Лукашевич Александр Лукашевич
«Этот вопрос неоднократно освещался сопредседателями Минской группы ОБСЕ. Хотел бы процитировать заявление от 13 июля 2012 г., в котором сопредседатели вновь подтвердили позицию, связанную с планами открытия аэропорта в Нагорном Карабахе. В заявлении, в частности, говорится: «Мы вновь получили заверение сторон, что они будут воздерживаться от использования силы или ее угрозы против гражданских самолетов, и
намерены решать этот вопрос дипломатическим путем». Такова позиция «тройки» сопредседателей - США, России и Франции», - отмечал Лукашевич.