Րաֆֆի Հովհաննիսյանը 2003 թվականին
Ռազմավարական եւ ազգային հետազոտությունների հայկական կենտրոնի ղեկավար Րաֆֆի Հովհաննիսյանը հունվարի 28-ին ազդարարեց «Ժառանգություն» քաղաքական կուսակցության ստեղծման մասին:
Րաֆֆի Հովհաննիսյանը 2003 թվականին Րաֆֆի Հովհաննիսյանը 2003 թվականին
Րաֆֆի Հովհաննիսյանը հայտարարել էր, որ «Ժառանգությունը» կդառնա «որակապես նոր քաղաքական ուժ, որը հանձնառու է վերականգնել մարդկանց հավատը սեփական ուժերի նկատմամբ»:
•    10 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2008 ԹՎԱԿԱՆԻ ՀՈՒՆՎԱՐԻ 22-28
«Փրկության ճանապարհ» եւ «անխուսափելի կործանումը»
Հունվարի 28-ին ՀՀ նախկին նախագահ, ՀՀ նախագահի թեկնածու Լեւոն Տեր-Պետրոսյանի մամուլի ծառայությունը տարածել էր նրա ուղերձը, որում ասված էր, որ «փետրվարի 19-ին ընտրությունը կայանալու է ոչ թե անհատների, այլ երկրի զարգացման երկու հնարավոր ճանապարհների միջեւ, որոնցից մեկը անխուսափելի կործանման, մյուսը՝ փրկության ճանապարհն է»:
«Սերժ Սարգսյանի ընտրության պարագայում մեր երկրում որեւէ դրական տեղաշարժ չի լինելու, այլ ընդհակառակը, ավելի են ծավալվելու այն բոլոր արատավոր երեւույթները, որոնք առկա էին Ռոբերտ Քոչարյանի նախագահության օրոք», - ասել էր երկրի նախկին ղեկավարը:
•    5 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2013 ԹՎԱԿԱՆԻ ՀՈՒՆՎԱՐԻ 22-28
Վրաստանի հայկական եկեղեցիները
Հունվարի 24-ին Թբիլիսիում կայացավ է հայ-վրացական հանձնաժողովի առաջին աշխատանքային նիստը, որը պետք է ուսումնասիրեր Վրաստանի տարածքում գտնվող Սուրբ Նշան, Սուրբ Գեւորգ, Նորաշեն, Սուրբ Մինաս եւ Կարմիր Ավետարան հայկական եկեղեցիների հարցը:
Թբիլիսիի Նորաշեն Սուրբ Աստվածածին հայկական եկեղեցին Թբիլիսիի Նորաշեն Սուրբ Աստվածածին հայկական եկեղեցին
Լուսանկարը` Yuki Sakamoto
Համատեղ հանձնաժողով ստեղծելու մասին որոշումը կայացվել էր Վրաստանի վարչապետ Բիձինա Իվանիշվիլիի` Երեւան կատարած այցի ժամանակ:
Հանձնաժողովի կազմում ընդգրկվել էին Վրաստանի մշակույթի նախարարության, Վրաց ուղղափառ եկեղեցու, Հայ Առաքելական եկեղեցու, ոչ պետական կազմակերպությունների ներկայացուցիչները:
Հանձնաժողովի անդամներից մեկը` «21-րդ դար» կազմակերպության նախագահ Պաատա Գաչեչիլաձեն ասում էր, որ «եկեղեցիների պատկանելության հարց չկա, խոսքը վերաբերում է դրանց պահպանմանը»:

Раффи Оганесян в 2003 году
Глава Центра национальных и стратегических исследований Раффи Оганесян заявил 28 января о создании политической партии «Жарангутюн» [Наследие].
Раффи Оганесян в 2003 году Раффи Оганесян в 2003 году
Раффи Оганесян заявил, что «Жарангутюн» станет «качественно новой политической силой, призванной восстановить веру народа в свои силы».
•    10 ЛЕТ НАЗАД: 22-28 ЯНВАРЯ 2008 ГОДА
«Путь спасения» и «неминуемый крах»
28 января пресс-служба экс-президента Армении, кандидата в президенты Левона Тер-Петросяна распространила его заявление, в котором говорилось, что 19 февраля граждане должны будут сделать выбор «между двумя путями развития страны, один из которых ведет к неминуемому краху, а другой - к спасению».
«В случае избрания Сержа Саргсяна в нашей стране не произойдет никаких положительных изменений, наоборот - еще более углубятся те порочные явления, которые имели место во время правления Роберта Кочаряна», - заявил бывший глава государства.
•    5 ЛЕТ НАЗАД:  22-28 ЯНВАРЯ 2013 ГОДА
Армянские церкви в Грузии
24 января в Тбилиси состоялось первое рабочее заседание армяно-грузинской комиссии, которая изучит вопрос пяти армянских церквей на территории Грузии: Сурб Ншан, Сурб Геворг, Норашен, Сурб Минас и Кармир Аветаран.
Армянская церковь Норашен в Тбилиси Армянская церковь Норашен в Тбилиси
Фото: Yuki Sakamoto
Решение о создании совместной комиссии было принято в ходе визита премьер-министра Грузии Бидзины Иванишвили в Ереван.
В комиссию вошли представители министерства культуры Грузии, Грузинской православной церкви, Армянской апостольской церкви, неправительственных организаций.
Один из членов комиссии, председатель организации «21-й век» Паата Гачечиладзе говорил, что «вопрос принадлежности храмов не стоит, речь идет об их сохранении».