ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագհներ Յուրի Մերզլյակովը, Բեռնար Ֆասյեն եւ Մեթյու Բրայզան
Հունվարի 15-ին ԿԸՀ-ն մերժեց որպես նախագահի թեկնածու գրանցել  Ռազմավարական եւ ազգային հետազոտությունների հայկական կենտրոնի ղեկավար Րաֆֆի Հովհաննիսյանին՝ հիմք ընդունելով անհրաժեշտ 10 տարվա ՀՀ քաղաքացիության ցենզի բացակայությունը:
•    10 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2008 ԹՎԱԿԱՆԻ ՀՈՒՆՎԱՐԻ 15-21
«Կարող են եւ պետք է համաձայնեցվեն»
ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ռուսաստանցի համանախագահ Յուրի Մերզլյակովը հունվարի 15-ին ասել էր, որ «այս տարի կարող են եւ պետք է համաձայնեցվեն ղարաբաղյան հակամարտության հիմնական սկզբունքները»:
ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագհներ Յուրի Մերզլյակովը, Բեռնար Ֆասյեն եւ Մեթյու Բրայզան ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագհներ Յուրի Մերզլյակովը, Բեռնար Ֆասյեն եւ Մեթյու Բրայզան
Ֆրանսիացի համանախագահ Բեռնար Ֆասյեն էլ նշել էր, որ հույս կա, որ 2008 թվականը վճռորոշ կդառնա «ճեղքման» եւ հիմնական սկզբունքների համաձայնեցման գործընթացի ամփոփման համար:
«Հայաստանի հետ պատերազմն ավարտված չէ»
Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւը հունվարի 17-ին հայտարարել էր, որ «Հայաստանի հետ պատերազմն ավարտված չէ»:
«Հայաստանը չի շահել պատերազմը: Պատերազմն ավարտված չէ: Ավարտվել է պատերազմի միայն առաջին փուլը»,- հայտարարել էր Ադրբեջանի նախագահը:
«Իրավան քաղաքը 1918 թվականին նվիրվել է հայերին: Դա մեծ սխալ էր: Իրավանյան խանությունն ադրբեջանական հող է եղել, իսկ հայերն այստեղ հյուրեր են եղել»,- ասել էր Իլհամ Ալիեւը:
Նախագահի 9 թեկնածու
Հունվարի 18-ին Հայաստանի Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովը գրանցել էր նախագահի 9 թեկնածուներին՝ 2008 թվականի փետրվարի 19-ին նախագահական ընտրություններին մասնակցելու համար:
Որպես թեկնածու գրանցվել էին. «Օրինաց Երկիր» կուսակցության առաջնորդ Արթուր Բաղդասարյանը, «Ազգային Միաբանություն» կուսակցության նախագահ Արտաշես Գեղամյանը, Ժողովրդական կուսակցության ղեկավար Տիգրան Կարապետյանը, Ազգային Ժողովրդավարական միության նախագահ Վազգեն Մանուկյանը, ԼՂՀ նախագահի նախկին խորհրդական Արման Մելիքյանը, ՀՅԴ Բյուրոյի անդամ, Ազգային Ժողովի փոխնախագահ Վահան Հովհաննիսյանը, Հանրապետական կուսակցության նախագահ, վարչապետ Սերժ Սարգսյանը, առաջին նախագահ Լեւոն Տեր-Պետրոսյանը եւ «Ազգային համաձայնություն» կուսակցության ղեկավար Արամ Հարությունյանը:
•    5 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ.  2013 ԹՎԱԿԱՆԻ ՀՈՒՆՎԱՐԻ 15-21
«Հրեշավոր քաղաքականությունը»
ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը հունվարի 15-ին ասել էր, որ «մեր անվտանգության համար գլխավոր սպառնալիք է մնում Ադրբեջանի ղեկավարության բացահայտ հայատյաց, ֆաշիստական, ռազմատենչ քաղաքականությունը»:
ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը 2013թ. հունվարի 15-ին ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը 2013թ. հունվարի 15-ին
«Այդ երկրում մի ողջ սերունդ է մեծանում՝ լի մեր ժողովրդի հանդեպ չարությամբ եւ ատելությամբ: Ինչպե՞ս որակել Ադրբեջանի ղեկավարի հայտարարությունը, թե «Ադրբեջանի թիվ մեկ թշնամին աշխարհի հայերն են»: Բայց մեկ բան հստակ է` այն քարոզչական քաղաքականությունը, որն Ադրբեջանի իշխանությունները իրականացնում են սեփական ժողովրդի հանդեպ, ուղղակի հրեշավոր է: Որպես արդյունք, Ադրբեջանի ժողովուրդը երկար ժամանակ դեռ պատրաստ չի լինելու խաղաղ գոյակցության, եթե անգամ հաջողվի խնդրի լուծման շուրջ համաձայնության հասնել»,- ասել էր ՀՀ նախագահը:
Աբխազական երկաթգծի շուրջ կրքերը
Վրաստանի վարչապետ Բիձինա Իվանիշվիլին հունվարի 17-ին Երեւանում ասել էր, որ Աբխազիայի տարածքով  երկաթուղային հաղորդակցության վերականգնումը ուղղակիորեն կապված է վրաց-ռուսաստանյան հարաբերությունների կարգավորման հետ: Հանդես գալով ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանի հետ համատեղ ասուլիսում՝ նա հավելել էր, որ վրացական կողմը հետաքրքրված է երկաթուղու աբխազական հատվածի աշխատանքի շուտափույթ վերականգնման մեջ:
Հաջորդ օրը Վրաստանի նախագահ Միխայիլ Սահակաշվիլին հայտարարել էր, որ Աբխազիայի տարածքով երկաթգծի վերականգնումը Ռուսաստանի շահերից է բխում եւ այդ հարցի առաջադրումն առանց դեօկուպացիայի համատեքստի «հանցավոր, հակապետական եւ հակավրացական գործողություն է»:
Միխայիլ Սահակաշվիլին եւ Բիձինա Իվանիշվիլին Միխայիլ Սահակաշվիլին եւ Բիձինա Իվանիշվիլին
«Հայաստանի մեկուսացումը երբեք Վրաստանի շահերից չի բխել, եւ մենք երբեք դրան չենք աջակցել: Սակայն, մի բան է լավ հարաբերությունները Հայաստանի հետ, եւ մեկ այլ բան` օկուպանտի ռազմավարական ծրագրերի իրագործումը»,- ասել էր Սահակաշվիլին:
Իվանիշվիլիի հայտարարությունը մեկնաբանել էր նաեւ Աբխազիայի նախագահ Ալեքսանդր Անկվաբը, հայտարարելով, որ Աբխազիայի երկաթուղու ամբողջական վերականգնման համար «միլիարդավոր ներդրումներ» են անհրաժեշտ:
«Այդ մասին ես գիտեմ այնքան, ինչքան եւ դուք: Այդ կապակցությամբ ոչ մեկի կողմից ոչ մի բան չի ասվել: Մասնագետները պետք է հաշվարկեն, թե դրանից աբխազական կողմը օգուտ կունենա, թե՞ ոչ: Առայժմ ամեն ինչ չափազանց մշուշոտ է: Ծախսերն ահռելի են», - ասել էր Անկվաբը:

Co-chair of the OSCE Minsk Group Yuri Merzlyakov, Bernard Fassier and Matthew Bryza
On January 15, the Central Electoral Committee (CEC) of Armenia refused to register the Head of the Armenian Centre of National and International Studies, Raffi Hovhannisian as a presidential candidate on the basis of absence of the necessary qualification - a 10-year Armenian citizenship.
•    10 YEARS AGO: 15-21 JANUARY, 2008
“It can and must happen”
On January 15, Russian Co-chair of the OSCE Minsk Group Yuri Merzlyakov stated that “the coordination of the basic principles of the settlement of the Karabakh conflict can and must happen this year”.
Co-chair of the OSCE Minsk Group Yuri Merzlyakov, Bernard Fassier and Matthew Bryza Co-chair of the OSCE Minsk Group Yuri Merzlyakov, Bernard Fassier and Matthew Bryza
The French mediator, Bernard Fassier also noted there was hope that the year 2008 would be decisive for making a breakthrough and concluding the coordination of the basic principles.
“The war with Armenia is not over”
On January 17, Azerbaijani President Ilham Aliyev stated that “the war with Armenia is not over”.
“Armenia has not won the war. The war is not yet over. The first stage of the war concluded”, Azerbaijani President stated.
“Iravan city was gifted to the Armenians in 1918. It was a big mistake. The Iravan khanate was Azerbaijani land and the Armenians were guests here,” Ilham Aliyev stated.
9 candidates for president
On January 18, the Central Electoral Commission (CEC) of Armenia registered 9 candidates, who were running in the presidential elections of February 19, 2008.
The registered candidates were: leader of “Orinats Yerkir” Party Artur Baghdasaryan, leader of “National Unification” Party Artashes Geghamyan, leader of People’s Party Tigran Karapetyan, leader of the National Democratic Union Vazgen Manukyan, NKR President’s former Councilor Arman Melikyan, member of ARF Bureau, Vice-Speaker of the Armenian Parliament Vahan Hovhannissian, leader of the Republican Party of Armenia, Prime Minister Serzh Sargsyan, first President of Armenia Levon Ter-Petrosyan, and leader of “National Consent” Party Aram Harutyunyan.
•    5 YEARS AGO:  15-21 JANUARY, 2013
The “diabolic” policy
On January 15, President of Armenia Serzh Sargsyan stated that “the undisguised anti-Armenian, racist, fascist policy of the Azerbaijani leadership remains the main threat to our security”.
Serzh Sargsyan delivers a speech on January 15, 2013 Serzh Sargsyan delivers a speech on January 15, 2013
Photo: President’s press office
“A generation full of malice and hatred towards our people is growing in this country. How should we assess the statement of the Azerbaijani President that Armenians all over the world are "the number one enemy" of Azerbaijan? One thing is obvious - the propagandistic policy pursued by the Azerbaijani authorities towards their people is just diabolic. As a result, the Azerbaijani people won't be able to peacefully coexist with Armenians for a long time, even if the agreement on the settlement of the Karabakh conflict is reached,” said the Armenian President.
Turmoil over Abkhazian railway
On January 17, Georgian PM Bidzina Ivanishvili said in Yerevan that the resumption of the communication across Abkhazia was directly linked to the settlement of Georgian-Russian relations. At the joint press conference with Armenian Prime Minister Tigran Sargsyan, he added that the Georgian side was interested in the earliest possible decision on resumption of the operation of the Abkhazian sector of the railway.
On the following day, Georgian President Mikhail Saakashvili stated that the resumption of the railway communication through Abkhazia was in Russia’s interests and advancement of the issue without the context of de-occupation was "a criminal, anti-state and anti-Georgian act".
Bidzina Ivanishvili and Mikhail Saakashvili Bidzina Ivanishvili and Mikhail Saakashvili
"Armenia's isolation has never been in Georgia's interests and we have never supported it. But good relations with Armenia is one thing and realization of strategic plans of the occupant is another," said Saakashvili.
Abkhazian leader Alexander Ankvab commented on Ivanishvili’s statement, noting that full rehabilitation of the Abkhazian railway required “multibillion investments”.
“I know about this just as much as you do. There have been no addresses on the matter by any side. Specialists should calculate what the Abkhazian side will have from it, whether it is worth it. Everything is extremely vague yet. The expenses are huge,'' said Ankvab.