ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագհներ Յուրի Մերզլյակովը, Բեռնար Ֆասյեն եւ Մեթյու Բրայզան
Հունվարի 15-ին ԿԸՀ-ն մերժեց որպես նախագահի թեկնածու գրանցել  Ռազմավարական եւ ազգային հետազոտությունների հայկական կենտրոնի ղեկավար Րաֆֆի Հովհաննիսյանին՝ հիմք ընդունելով անհրաժեշտ 10 տարվա ՀՀ քաղաքացիության ցենզի բացակայությունը:
•    10 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2008 ԹՎԱԿԱՆԻ ՀՈՒՆՎԱՐԻ 15-21
«Կարող են եւ պետք է համաձայնեցվեն»
ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ռուսաստանցի համանախագահ Յուրի Մերզլյակովը հունվարի 15-ին ասել էր, որ «այս տարի կարող են եւ պետք է համաձայնեցվեն ղարաբաղյան հակամարտության հիմնական սկզբունքները»:
ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագհներ Յուրի Մերզլյակովը, Բեռնար Ֆասյեն եւ Մեթյու Բրայզան ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագհներ Յուրի Մերզլյակովը, Բեռնար Ֆասյեն եւ Մեթյու Բրայզան
Ֆրանսիացի համանախագահ Բեռնար Ֆասյեն էլ նշել էր, որ հույս կա, որ 2008 թվականը վճռորոշ կդառնա «ճեղքման» եւ հիմնական սկզբունքների համաձայնեցման գործընթացի ամփոփման համար:
«Հայաստանի հետ պատերազմն ավարտված չէ»
Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւը հունվարի 17-ին հայտարարել էր, որ «Հայաստանի հետ պատերազմն ավարտված չէ»:
«Հայաստանը չի շահել պատերազմը: Պատերազմն ավարտված չէ: Ավարտվել է պատերազմի միայն առաջին փուլը»,- հայտարարել էր Ադրբեջանի նախագահը:
«Իրավան քաղաքը 1918 թվականին նվիրվել է հայերին: Դա մեծ սխալ էր: Իրավանյան խանությունն ադրբեջանական հող է եղել, իսկ հայերն այստեղ հյուրեր են եղել»,- ասել էր Իլհամ Ալիեւը:
Նախագահի 9 թեկնածու
Հունվարի 18-ին Հայաստանի Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովը գրանցել էր նախագահի 9 թեկնածուներին՝ 2008 թվականի փետրվարի 19-ին նախագահական ընտրություններին մասնակցելու համար:
Որպես թեկնածու գրանցվել էին. «Օրինաց Երկիր» կուսակցության առաջնորդ Արթուր Բաղդասարյանը, «Ազգային Միաբանություն» կուսակցության նախագահ Արտաշես Գեղամյանը, Ժողովրդական կուսակցության ղեկավար Տիգրան Կարապետյանը, Ազգային Ժողովրդավարական միության նախագահ Վազգեն Մանուկյանը, ԼՂՀ նախագահի նախկին խորհրդական Արման Մելիքյանը, ՀՅԴ Բյուրոյի անդամ, Ազգային Ժողովի փոխնախագահ Վահան Հովհաննիսյանը, Հանրապետական կուսակցության նախագահ, վարչապետ Սերժ Սարգսյանը, առաջին նախագահ Լեւոն Տեր-Պետրոսյանը եւ «Ազգային համաձայնություն» կուսակցության ղեկավար Արամ Հարությունյանը:
•    5 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ.  2013 ԹՎԱԿԱՆԻ ՀՈՒՆՎԱՐԻ 15-21
«Հրեշավոր քաղաքականությունը»
ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը հունվարի 15-ին ասել էր, որ «մեր անվտանգության համար գլխավոր սպառնալիք է մնում Ադրբեջանի ղեկավարության բացահայտ հայատյաց, ֆաշիստական, ռազմատենչ քաղաքականությունը»:
ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը 2013թ. հունվարի 15-ին ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը 2013թ. հունվարի 15-ին
«Այդ երկրում մի ողջ սերունդ է մեծանում՝ լի մեր ժողովրդի հանդեպ չարությամբ եւ ատելությամբ: Ինչպե՞ս որակել Ադրբեջանի ղեկավարի հայտարարությունը, թե «Ադրբեջանի թիվ մեկ թշնամին աշխարհի հայերն են»: Բայց մեկ բան հստակ է` այն քարոզչական քաղաքականությունը, որն Ադրբեջանի իշխանությունները իրականացնում են սեփական ժողովրդի հանդեպ, ուղղակի հրեշավոր է: Որպես արդյունք, Ադրբեջանի ժողովուրդը երկար ժամանակ դեռ պատրաստ չի լինելու խաղաղ գոյակցության, եթե անգամ հաջողվի խնդրի լուծման շուրջ համաձայնության հասնել»,- ասել էր ՀՀ նախագահը:
Աբխազական երկաթգծի շուրջ կրքերը
Վրաստանի վարչապետ Բիձինա Իվանիշվիլին հունվարի 17-ին Երեւանում ասել էր, որ Աբխազիայի տարածքով  երկաթուղային հաղորդակցության վերականգնումը ուղղակիորեն կապված է վրաց-ռուսաստանյան հարաբերությունների կարգավորման հետ: Հանդես գալով ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանի հետ համատեղ ասուլիսում՝ նա հավելել էր, որ վրացական կողմը հետաքրքրված է երկաթուղու աբխազական հատվածի աշխատանքի շուտափույթ վերականգնման մեջ:
Հաջորդ օրը Վրաստանի նախագահ Միխայիլ Սահակաշվիլին հայտարարել էր, որ Աբխազիայի տարածքով երկաթգծի վերականգնումը Ռուսաստանի շահերից է բխում եւ այդ հարցի առաջադրումն առանց դեօկուպացիայի համատեքստի «հանցավոր, հակապետական եւ հակավրացական գործողություն է»:
Միխայիլ Սահակաշվիլին եւ Բիձինա Իվանիշվիլին Միխայիլ Սահակաշվիլին եւ Բիձինա Իվանիշվիլին
«Հայաստանի մեկուսացումը երբեք Վրաստանի շահերից չի բխել, եւ մենք երբեք դրան չենք աջակցել: Սակայն, մի բան է լավ հարաբերությունները Հայաստանի հետ, եւ մեկ այլ բան` օկուպանտի ռազմավարական ծրագրերի իրագործումը»,- ասել էր Սահակաշվիլին:
Իվանիշվիլիի հայտարարությունը մեկնաբանել էր նաեւ Աբխազիայի նախագահ Ալեքսանդր Անկվաբը, հայտարարելով, որ Աբխազիայի երկաթուղու ամբողջական վերականգնման համար «միլիարդավոր ներդրումներ» են անհրաժեշտ:
«Այդ մասին ես գիտեմ այնքան, ինչքան եւ դուք: Այդ կապակցությամբ ոչ մեկի կողմից ոչ մի բան չի ասվել: Մասնագետները պետք է հաշվարկեն, թե դրանից աբխազական կողմը օգուտ կունենա, թե՞ ոչ: Առայժմ ամեն ինչ չափազանց մշուշոտ է: Ծախսերն ահռելի են», - ասել էր Անկվաբը:

Сопредседатели Минской группы ОБСЕ Юрий Мерзляков, Бернар Фасье и Мэтью Брайза
15 января ЦИК отказала в регистрации кандидатом в президенты руководителю Центра национальных и стратегических исследований Раффи Ованисяну на основании отсуствия у него необходимого 10-летнего ценза гражданства Армении.
•    10 ЛЕТ НАЗАД: 15-21 ЯНВАРЯ 2008 ГОДА
«Может и должно произойти»
Российский сопредседатель Минской группы ОБСЕ Юрий Мерзляков сказал 15 января, что «в этом году может и должно произойти согласование базовых принципов урегулирования карабахского конфликта».
Сопредседатели Минской группы ОБСЕ Юрий Мерзляков, Бернар Фасье и Мэтью Брайза Сопредседатели Минской группы ОБСЕ Юрий Мерзляков, Бернар Фасье и Мэтью Брайза
Французский посредник Бернар Фасье, в свою очередь, отметил, что есть надежда на то, что 2008 год станет решающим для совершения прорыва и завершения процесса согласования базовых принципов.
«Война с Арменией не завершена»
Президент Азербайджана Ильхам Алиев заявил 17 января, что «война с Арменией не завершена».
«Армения не выиграла войну. Война не завершилась. Завершился первый этап войны», - заявил президент Азербайджана.
«Город Ираван в 1918 году был подарен армянам. Это большая ошибка. Ираванское ханство было азербайджанской землей, армяне были здесь гостями», - сказал Ильхам Алиев.
9 кандидатов в президенты
18 января ЦИК Армении зарегистрировала 9 кандидатов для участия в президентских выборах 19 февраля 2008 года.
Кандидатами были зарегистрированы: лидер партии «Оринац еркир» Артур Багдасарян, лидер партии «Национальное единение» Арташес Гегамян, лидер Народной партии Тигран Карапетян, лидер Национально-Демократического Союза Вазген Манукян, бывший советник президента Нагорно-Карабахской Республики Арман Меликян, член Бюро «Дашнакцутюн», вице-спикер парламента Ваган Оганесян, лидер Республиканской партии Армении, премьер министр Серж Саркисян, первый президент Армении Левон Тер-Петросян, лидер партии «Национальное согласие» Арам Арутюнян.
•    5 ЛЕТ НАЗАД:  15-21 ЯНВАРЯ 2013 ГОДА
«Дьвольская политика»
Президент Армении Серж Саргсян заявил 15 января, что «главной угрозой нашей безопасности продолжает оставаться откровенная армянофобская, расистская, фашистская политика руководства Азербайджана».
Президент Армении Серж Саргсян выступает 15 января 2013 года Президент Армении Серж Саргсян выступает 15 января 2013 года
«В этой стране растет поколение, наполненное злобой и ненавистью по отношению к нашему народу. Как оценить заявление главы Азербайджана о том, «врагом номер один» для Азербайджана являются  армяне всего мира?! Очевидно одно - та пропагандистская политика, которую ведут азербайджанские власти по отношению к своему народу, является просто дьявольской. И как следствие, народ Азербайджана еще долгое время не будет готов к мирному сосуществованию, даже если удастся достичь договоренности вокруг разрешения проблемы», - сказал президент Армении.
Страсти вокруг Абхазской железной дороги
Премьер-министр Грузии Бидзина Иванишвили сказал 17 января в Ереване, что восстановление железнодорожного сообщения по территории Абхазии напрямую связано с урегулированием грузино-российских отношений. Выступая на совместной пресс-конференции с премьер-министром Армении Тиграном Саргсяном, он добавил, что грузинская сторона заинтересована в скорейшем решении возобновлении работы абхазского участка железной дороги.
На следующий день президент Грузии Михаил Саакашвили заявил, что
восстановление железнодорожного сообщения через Абхазию входит в интересы России, и выдвижение этого вопроса без контекста деоккупации является «преступным, антигосударственным, антигрузинским актом».
Михаил Саакашвили и Бидзина Иванишвили Михаил Саакашвили и Бидзина Иванишвили
«Изоляция Армении не входила в интересы Грузии никогда, и мы никогда этого не поддерживали. Но, одно дело - хорошие отношения с Арменией, и другое дело - выполнение стратегических планов оккупанта», - сказал Саакашвили.
Заявление Иванившили прокомментировал и лидер Абхазии Александр Анкваб, заявив, что для полноценной реабилитации абхазской железной дороги нужны «многомиллиардные инвестиции».
«Я знаю по этому поводу ровно столько же, сколько знаете вы. Никаких обращений по этому поводу не было ни с чьей стороны. Специалисты должны подсчитать, что будет иметь абхазская сторона от этого, стоит ли игра свеч? Пока все крайне туманно. Затраты огромные», - сказал Анкваб.