•    15 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2002 ԹՎԱԿԱՆԻ ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ 18-24
Դեկտեմբերի 23-ին «Ազգային Միաբանություն» կուսակցության առաջնորդ Արտաշես Գեղամյանը համոզմունք էր հայտնել, որ հաղթանակ է տոնելու 2003 թվականի փետրվարի 19-ի նախագահական ընտրություններում: Գեղամյանը հայտարարել էր, որ կհաղթի ընտրությունների առաջին իսկ փուլում եւ կձեւավորի «ազգային համաձայնության կառավարություն»:
•    10 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2007 ԹՎԱԿԱՆԻ ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ 18-24
Հայաստանը կողմ է, որ Թուրքիան անդամակցի ԵՄ-ին
ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Տիգրան Թորոսյանը դեկտեմբերի 19-ին ասել էր, որ Հայաստանը կողմ է Թուրքիայի՝ Եվրոպական Միությանը անդամակցելուն: Նա հույս էր հայտնել, որ «հենց եվրաինտեգրման հարթության մեջ հնարավոր կլինի գտնել երկկողմ հարաբերությունների կարգավորման բանալիները»:
Տիգրան Թորոսյանը Տիգրան Թորոսյանը
«Թուրքիայի անդամակցումը ԵՄ-ին մեզ թույլ կտա ունենալ կանխատեսելի հարեւան, որը հավատարիմ է եվրոպական արժեհամակարգին»,- ասել էր Տիգրան Թորոսյանը:
•    5 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2012 ԹՎԱԿԱՆԻ ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ 18-24
Սարգսյանի եւ Ալիեւի հեռակա «երկխոսությունը»
Դեկտեմբերի 19-ին Մոսկվայում ելույթ ունենալով Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության (ՀԱՊԿ) անդամ-երկրների ղեկավարների հանդիպմանը՝ ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը ասել էր, որ «հայ սպանելը Ադրբեջանում այսուհետ հանցագործություն չի համարվում»:
Արթուր Բաղդասարյանը, Սերժ Սարգսյանը եւ Սեյրան Օհանյանը Արթուր Բաղդասարյանը, Սերժ Սարգսյանը եւ Սեյրան Օհանյանը
«Ադրբեջանական քարոզչությունը մի ամբողջ սերունդ է դաստիարակում այլատյացության եւ անհանդուրժողականության մթնոլորտում: Իմ խոսքերի հաստատումը վախկոտ եւ փոքրոգի մարդասպանի անվան շուրջ հերոսի կերպարի ձեւավորումն է, ով հունգարական իշխանությունների կողմից արտահանձնվեց Բաքվին»,- ասել էր Սերժ Սարգսյանը:
Իլհամ Ալիեւը Իլհամ Ալիեւը
Հաջորդ օրը՝ դեկտեմբերի 20-ին, Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւը Բաքվում անցկացվող միջազգային գիտաժողովի մասնակիցներին ուղղված ողջույնի խոսքում հայտարարել էր, որ «էթնիկ հանդուրժողականությունը դարձել է ադրբեջանական հասարակության օրինակելի նորմը»:
Հրիսթեայի նախազգուշացումը
Դեկտեմբերի 20-ին Հայաստանում Եվրոպական Միության պատվիրակության ղեկավար Տրայան Հրիսթեան ասել էր.
Տրայան Հրիսթեան Տրայան Հրիսթեան
«Հայաստանն ունի իր ինքնիշխան իրավունքը որոշելու, թե ինչպես է տեսնում իր հետագա զարգացման ճանապարհը: Նա կա՛մ պետք է համագործակցի ԵՄ հետ, կա՛մ արդեն մասնակցի Եվրասիական ծրագրերին: Չենք կարող միաժամանակ տնտեսական եւ առեւտրային համագործակցություն զարգացնել երկու տարբեր կառույցների հետ: Գնդակը հիմա ձեր դաշտում է»:

•    15 ЛЕТ НАЗАД: 18-24 ДЕКАБРЯ 2002 ГОДА
19 декабря на 67-м году жизни скончался писатель Грант Матевосян, который считался одним из величайших армянских прозаиков 20-го века.
Уверенность Гегамяна
23 декабря лидер партии «Национальное Единение» Арташес Гегамян выразил уверенность в своей победе на предстоящих 19 февраля 2003 года президентских выборах в Армении. Гегамян заявил, что выиграет выборы в первом же туре и сформирует «правительство национального согласия».
•    10 ЛЕТ НАЗАД: 18-24 ДЕКАБРЯ 2007 ГОДА
Армения – за членство Турции в ЕС
Председатель Национального Собрания Армении Тигран Торосян заявил 19 декабря, что Армения выступает за членство Турции в Европейском Союзе. Он выразил надежду, что «именно в плоскости евроинтеграции Турции и Армении удастся найти ключи к нормализации двусторонних отношений».
Тигран Торосян Тигран Торосян
«Членство Турции в ЕС позволит нам иметь предсказуемого соседа, придерживающегося близкой нам европейской системы ценностей», - заявил Тигран Торосян.
•    5 ЛЕТ НАЗАД:  18-24 ДЕКАБРЯ 2012 ГОДА
Заочный «диалог» Саргсяна и Алиева
Выступая 19 декабря на саммите глав государств стран-членов Организации договора о коллективной безопасности (ОДКБ) президент Армении Серж Саргсян заявил, что «убийство армянина отныне не считается в Азербайджане преступлением».
Артур Багдасарян, Серж Саргсян и Сейран Оганян Артур Багдасарян, Серж Саргсян и Сейран Оганян
Фото: Пресс-служба президента Армении
«Азербайджанская пропаганда воспитывает целое поколение в атмосфере ксенофобии и нетерпимости. Доказательством моих слов является формирование образа героя вокруг имени малодушного и трусливого убийцы, который был экстрадирован в Баку венгерскими властями», - сказал Серж Саргсян.
Ильхам Алиев Ильхам Алиев
На следующий день, 20 декабря, президент Азербайджана Ильха Алиев выступил с посланием к участникам проходящего в Баку международного форума, в котором заявил, что «этническая религиозная толерантность превратилась в образцовую норму азербайджанского общества».
Предупреждение Христеа
20 декабря руководитель Делегации Европейского Союза в Армении Траян Христеа заявил:
Траян Христеа Траян Христеа
«У Армении есть свое суверенное право решать, каким она видит путь своего дальнейшего развития. Она должна либо сотрудничать с ЕС, или принимать участие в евразийских программах. Нельзя одновременно развивать экономическое и торговое сотрудничество с двумя разными структурами. Мяч сейчас на вашей половине поля».