•    15 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2002 ԹՎԱԿԱՆԻ ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ 18-24
Դեկտեմբերի 23-ին «Ազգային Միաբանություն» կուսակցության առաջնորդ Արտաշես Գեղամյանը համոզմունք էր հայտնել, որ հաղթանակ է տոնելու 2003 թվականի փետրվարի 19-ի նախագահական ընտրություններում: Գեղամյանը հայտարարել էր, որ կհաղթի ընտրությունների առաջին իսկ փուլում եւ կձեւավորի «ազգային համաձայնության կառավարություն»:
•    10 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2007 ԹՎԱԿԱՆԻ ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ 18-24
Հայաստանը կողմ է, որ Թուրքիան անդամակցի ԵՄ-ին
ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Տիգրան Թորոսյանը դեկտեմբերի 19-ին ասել էր, որ Հայաստանը կողմ է Թուրքիայի՝ Եվրոպական Միությանը անդամակցելուն: Նա հույս էր հայտնել, որ «հենց եվրաինտեգրման հարթության մեջ հնարավոր կլինի գտնել երկկողմ հարաբերությունների կարգավորման բանալիները»:
Տիգրան Թորոսյանը Տիգրան Թորոսյանը
«Թուրքիայի անդամակցումը ԵՄ-ին մեզ թույլ կտա ունենալ կանխատեսելի հարեւան, որը հավատարիմ է եվրոպական արժեհամակարգին»,- ասել էր Տիգրան Թորոսյանը:
•    5 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2012 ԹՎԱԿԱՆԻ ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ 18-24
Սարգսյանի եւ Ալիեւի հեռակա «երկխոսությունը»
Դեկտեմբերի 19-ին Մոսկվայում ելույթ ունենալով Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության (ՀԱՊԿ) անդամ-երկրների ղեկավարների հանդիպմանը՝ ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը ասել էր, որ «հայ սպանելը Ադրբեջանում այսուհետ հանցագործություն չի համարվում»:
Արթուր Բաղդասարյանը, Սերժ Սարգսյանը եւ Սեյրան Օհանյանը Արթուր Բաղդասարյանը, Սերժ Սարգսյանը եւ Սեյրան Օհանյանը
«Ադրբեջանական քարոզչությունը մի ամբողջ սերունդ է դաստիարակում այլատյացության եւ անհանդուրժողականության մթնոլորտում: Իմ խոսքերի հաստատումը վախկոտ եւ փոքրոգի մարդասպանի անվան շուրջ հերոսի կերպարի ձեւավորումն է, ով հունգարական իշխանությունների կողմից արտահանձնվեց Բաքվին»,- ասել էր Սերժ Սարգսյանը:
Իլհամ Ալիեւը Իլհամ Ալիեւը
Հաջորդ օրը՝ դեկտեմբերի 20-ին, Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւը Բաքվում անցկացվող միջազգային գիտաժողովի մասնակիցներին ուղղված ողջույնի խոսքում հայտարարել էր, որ «էթնիկ հանդուրժողականությունը դարձել է ադրբեջանական հասարակության օրինակելի նորմը»:
Հրիսթեայի նախազգուշացումը
Դեկտեմբերի 20-ին Հայաստանում Եվրոպական Միության պատվիրակության ղեկավար Տրայան Հրիսթեան ասել էր.
Տրայան Հրիսթեան Տրայան Հրիսթեան
«Հայաստանն ունի իր ինքնիշխան իրավունքը որոշելու, թե ինչպես է տեսնում իր հետագա զարգացման ճանապարհը: Նա կա՛մ պետք է համագործակցի ԵՄ հետ, կա՛մ արդեն մասնակցի Եվրասիական ծրագրերին: Չենք կարող միաժամանակ տնտեսական եւ առեւտրային համագործակցություն զարգացնել երկու տարբեր կառույցների հետ: Գնդակը հիմա ձեր դաշտում է»:

•    15 YEARS AGO: 18-24 DECEMBER, 2002
On December 19, writer Hrant Matevosyan, considered one of the greatest Armenian writers of the 20th century, passed away at the age of 67.
The confidence of Geghamyan
On December 23, leader of the National Unity Party Artashes Geghamyan expressed his confidence in winning the presidential elections in Armenia, which were to take place on 19 February 2003. Geghamyan stated he would win the elections in the first round and form “a government of national unity”.
•    10 YEARS AGO: 18-24 DECEMBER, 2007
Armenia speaks in favor of Turkey’s membership in EU
On December 19, President of the National Assembly of Armenia Tigran Torosyan stated that Armenia was in favor of Turkey’s membership in the EU. He expressed the hope that “Turkey and Armenia will be able to find the keys to normalization of bilateral relations within European integration exactly”.
Tigran Torosyan Tigran Torosyan
“If Turkey joins the EU, we will have a predictable neighbor with a European system of values, which is close to us,” said Tigran Torosyan.
•    5 YEARS AGO: 18-24 DECEMBER, 2012
The indirect “dialogue” between Sargsyan and Aliyev
While addressing the Summit of heads of member states of the Collective Security Treaty Organization (CSTO) on December 19, Armenian President Serzh Sargsyan stated that “the murder of an Armenian is no longer considered a crime in Azerbaijan”.
Arthur Baghdasaryan, Serzh Sargsyan and Seyran Ohanian Arthur Baghdasaryan, Serzh Sargsyan and Seyran Ohanian
“The Azerbaijani propaganda brings up a whole generation in the atmosphere of xenophobia and intolerance. My words are proven by the formation of an image of a hero over the faint-hearted and cowardly murderer, who was extradited to Baku by Hungarian authorities,” said Serzh Sargsyan.
Ilham Aliyev Ilham Aliyev
On the very next day, December 20, Azerbaijani President Ilham Aliyev addressed participants of "State and Religion: Strengthening Tolerance in the Changing World" international forum in Baku, stating that "ethnic religious tolerance turned into a standard norm for the Azerbaijani society".
Hristea’s warning
On December 20, Head of European Union Delegation to Armenia Traian Hristea stated:
Traian Hristea Traian Hristea
"Armenia has its sovereign right to decide how it sees the path of its further development. It should either cooperate with the EU or take part in the Eurasian programs. It shouldn't simultaneously develop economic and commercial cooperation with two different structures. The ball is now on your half of the field."