Հայաստանի եւ ԵՄ գլխավոր բանակցողներ Զոհրաբ Մնացականյանն ու Գունար Վիգանդը
Հոկտեմբերի 25-ին ՀՀ պաշտպանության նախարար Սերժ Սարգսյանն ասել էր, որ ՆԱՏՕ-ի «Գործընկերություն հանուն խաղաղության» ծրագրի շրջանակներում 2003 թվականին Հայաստանում կայանալիք Cooperative Best Effort զորավարժությունների անցկացումը չպետք է անհանգստացնի Ռուսաստանին:
Սերժ Սարգսյանը Cooperative Best Effort 2003 զորավարժության բացմանը Սերժ Սարգսյանը Cooperative Best Effort 2003 զորավարժության բացմանը
«Ռուս զինծառայողները կարող են անմիջական մասնակցություն ունենալ այդ զորավարժություններում: Ամեն դեպքում՝ մենք անպայման հրավեր կուղղենք Ռուսաստանի ռազմական ղեկավարությանը», - նշում էր Սերժ Սարգսյանը:
•    10 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2007 ԹՎԱԿԱՆԻ ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ 23-29
Տեր-Պետրոսյանի վերադարձը
Հոկտեմբերի 26-ին ՀՀ առաջին նախագահ, 62-ամյա Լեւոն Տեր-Պետրոսյանը հայտարարել էր, որ կմասնակցի 2008 թվականի նախագահական ընտրություններին:
Լեւոն Տեր-Պետրոսյանը 2007թ. հոկտեմբերի 26-ին Լեւոն Տեր-Պետրոսյանը 2007թ. հոկտեմբերի 26-ին
Ելույթ ունենալով Ազատության հրապարակում անցկացվող հանրահավաքի ժամանակ, Լեւոն Տեր-Պետրոսյանը հանդես էր գործող իշխանությունների սուր քննադատությամբ, ովքեր, նրա խոսքով, «Հայաստանը վերածել են վտարանդի պետության, երրորդ աշխարհի երկրի»:
•    5 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2012 ԹՎԱԿԱՆԻ ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ 23-29
Ասոցացման օրակարգը
Հոկտեմբերի 26-ին Բրյուսելում կայացել էր Ասոցացման համաձայնագրի ստորագրման շուրջ Հայաստան-ԵՄ բանակցությունների հերթական փուլը, որի ընթացքում կողմերը պայմանավորվածություն էին ձեռք բերել աշխատանքներ տանել Ասոցացման օրակարգ ձեւավորելու ուղղությամբ:
Հայաստանի եւ ԵՄ գլխավոր բանակցողներ Զոհրաբ Մնացականյանն ու Գունար Վիգանդը Հայաստանի եւ ԵՄ գլխավոր բանակցողներ Զոհրաբ Մնացականյանն ու Գունար Վիգանդը
Կողմերն արձանագրել էին, որ համաձայնեցված է ապագա համաձայնագրի նպատակների եւ ընդհանուր սկզբունքների, ինչպես նաեւ քաղաքական երկխոսության, արտաքին եւ անվտանգության քաղաքականության ու արդարադատության ոլորտներում համագործակցությանն առնչվող հարցերի հիմնական մասը:

Armenia’s and EU’s Chief Negotiators Gunnar Wiegand and Zohrab Mnatsakanyan
On October 25, Armenian Minister of Defense Serzh Sargsyan stated that hosting of a NATO Partnership for Peace Cooperative Best Effort-2003 military exercise by Armenia shouldn’t worry Russia.
Serzh Sargsyan at the Cooperative Best Effort 2003 opening Serzh Sargsyan at the Cooperative Best Effort 2003 opening
“Russian servicemen can directly participate in this exercise. In any case, we will send the corresponding invitation to the Russian military leadership,” stressed Serzh Sargsyan.
•    10 YEARS AGO: 23-29 OCTOBER, 2007
Ter-Petrosyan’s comeback
On October 26, the first President of Armenia, 62-year-old Levon Ter-Petrosyan announced he would run in the 2008 presidential elections.
Levon Ter-Petrosyan addresses the rally on October 26, 2007 Levon Ter-Petrosyan addresses the rally on October 26, 2007
While delivering a speech at the rally at Azatutyun Square in Yerevan, Levon Ter-Petrosyan harshly criticized the authorities, stating they “turned Armenia into an outcast, a third world country”.
•    5 YEARS AGO: 23-29 OCTOBER, 2012
The Association Agenda
On October 26, yet another stage of the Armenia-EU talks on the Association Agreement took place in Brussels. The parties agreed to start forming the Association Agenda.
Armenia’s and EU’s Chief Negotiators Gunnar Wiegand and Zohrab Mnatsakanyan Armenia’s and EU’s Chief Negotiators Gunnar Wiegand and Zohrab Mnatsakanyan
Both sides stated they agreed on the majority of issues of the future agreement, such as the objectives, mutual principles, as well as cooperation in political dialogue, foreign policy, and policies for security and judiciary.