Հայաստանի եւ ԵՄ գլխավոր բանակցողներ Զոհրաբ Մնացականյանն ու Գունար Վիգանդը
Հոկտեմբերի 25-ին ՀՀ պաշտպանության նախարար Սերժ Սարգսյանն ասել էր, որ ՆԱՏՕ-ի «Գործընկերություն հանուն խաղաղության» ծրագրի շրջանակներում 2003 թվականին Հայաստանում կայանալիք Cooperative Best Effort զորավարժությունների անցկացումը չպետք է անհանգստացնի Ռուսաստանին:
Սերժ Սարգսյանը Cooperative Best Effort 2003 զորավարժության բացմանը Սերժ Սարգսյանը Cooperative Best Effort 2003 զորավարժության բացմանը
«Ռուս զինծառայողները կարող են անմիջական մասնակցություն ունենալ այդ զորավարժություններում: Ամեն դեպքում՝ մենք անպայման հրավեր կուղղենք Ռուսաստանի ռազմական ղեկավարությանը», - նշում էր Սերժ Սարգսյանը:
•    10 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2007 ԹՎԱԿԱՆԻ ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ 23-29
Տեր-Պետրոսյանի վերադարձը
Հոկտեմբերի 26-ին ՀՀ առաջին նախագահ, 62-ամյա Լեւոն Տեր-Պետրոսյանը հայտարարել էր, որ կմասնակցի 2008 թվականի նախագահական ընտրություններին:
Լեւոն Տեր-Պետրոսյանը 2007թ. հոկտեմբերի 26-ին Լեւոն Տեր-Պետրոսյանը 2007թ. հոկտեմբերի 26-ին
Ելույթ ունենալով Ազատության հրապարակում անցկացվող հանրահավաքի ժամանակ, Լեւոն Տեր-Պետրոսյանը հանդես էր գործող իշխանությունների սուր քննադատությամբ, ովքեր, նրա խոսքով, «Հայաստանը վերածել են վտարանդի պետության, երրորդ աշխարհի երկրի»:
•    5 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2012 ԹՎԱԿԱՆԻ ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ 23-29
Ասոցացման օրակարգը
Հոկտեմբերի 26-ին Բրյուսելում կայացել էր Ասոցացման համաձայնագրի ստորագրման շուրջ Հայաստան-ԵՄ բանակցությունների հերթական փուլը, որի ընթացքում կողմերը պայմանավորվածություն էին ձեռք բերել աշխատանքներ տանել Ասոցացման օրակարգ ձեւավորելու ուղղությամբ:
Հայաստանի եւ ԵՄ գլխավոր բանակցողներ Զոհրաբ Մնացականյանն ու Գունար Վիգանդը Հայաստանի եւ ԵՄ գլխավոր բանակցողներ Զոհրաբ Մնացականյանն ու Գունար Վիգանդը
Կողմերն արձանագրել էին, որ համաձայնեցված է ապագա համաձայնագրի նպատակների եւ ընդհանուր սկզբունքների, ինչպես նաեւ քաղաքական երկխոսության, արտաքին եւ անվտանգության քաղաքականության ու արդարադատության ոլորտներում համագործակցությանն առնչվող հարցերի հիմնական մասը:

Главные переговорщики Армении и ЕС Зограб Мнацаканян и Гунар Виганд
Министр обороны Армении Серж Саргсян заявил 25 октября, что проведение в 2003 году в Армении учений Cooperative Best Effort в рамках программы НАТО «Партнерство ради мира» не должно тревожить Россию.
Серж Саргсян на открытии учений Cooperative Best Effort 2003 Серж Саргсян на открытии учений Cooperative Best Effort 2003
«Российские военнослужащие могут принять непосредственное участие в этих учениях, во всяком случае, такое приглашение российскому военному руководству мы обязательно направим», - подчеркивал Серж Саргсян.
•    10 ЛЕТ НАЗАД: 23-29 ОКТЯБРЯ 2007 ГОДА
Возвращение Тер-Петросяна
26 октября первый президент Армении, 62-летний Левон Тер-Петросян заявил, что примет участие в президентских выборах 2008 года.
Левон Тер-Петросян выступает 26 октября 2007 года Левон Тер-Петросян выступает 26 октября 2007 года
Выступая на митинге на площади Свободы в Ереване, Левон Тер-Петросян выступил с резкой критикой действующих властей страны, которые, по его словам, «превратили Армению в государство-изгоя, в страну третьего мира».
•    5 ЛЕТ НАЗАД: 23-29 ОКТЯБРЯ 2012 ГОДА
Повестка Ассоциации
26 октября в Брюсселе состоялся очередной раунд переговоров Армения-ЕС о подписании Соглашения об Ассоциации, на котором стороны договорились начать
работу по формированию Повестки Ассоциации.
Главные переговорщики Армении и ЕС Зограб Мнацаканян и Гунар Виганд Главные переговорщики Армении и ЕС Зограб Мнацаканян и Гунар Виганд
Стороны зафиксировали, что согласована основная часть вопросов будущего соглашения, касающихся целей и общих принципов, а также сотрудничества в сферах политического диалога, внешней политики и политики в области безопасности и юстиции.