7 քայլ դեպի ապագա - Mediamax.am
2018թ. գարնանը Երեւանի եւ այլ քաղաքների փողոցներում հայ ժողովրդի արած հարյուր հազարավոր քայլերը, որոնք թույլ տվեցին փոխել երկրի քաղաքական կարգը, անպայման կմտնեն պատմության մեջ: Ամերիկացի տնտեսագետ Տարոն Աճեմօղլուն նման պահերն անվանում է «բեկումների կետեր», որոնք ճանապարհ են հարթում դեպի ընդգրկուն (արդյունավետ) ինստիտուտների նոր համակարգ: Այժմ հերթը նոր կառավարությանն է, որի գլխավոր խնդիրը տնտեսական կտրուկ աճն է, որին հնարավոր է հասնել միայն արմատական բարեփոխումների միջոցով:
2001-2007 թթ. Հայաստանի տնտեսական աճը կրկնապատկվեց: Ներկայիս աճի տեմպերը կրկնապատկում են խոստանում միայն 2037թ.: Աճի բարձր տեմպերին վերադառնալու համար առաջիկա տասը տարում հարկավոր է տարեկան $4 մլրդ-ի ներդրում ներգրավել: Նույնիսկ եթե Forbes-ի ցուցակում ներկայացված բոլոր հայերն իրենց գումարները ներդնեն Հայաստանում, ապա այդ գումարը միայն մի քանի տարի կբավականացնի: Այդ իսկ պատճառով առաջին պլան պետք է մղվեն ինստիտուցիոնալ բարեփոխումները, որոնք թույլ կտան բարելավել ներդրումային կլիման: Այդ քայլերի թվում են դատական համակարգի եւ պետական ապարատի բարեփոխումը, բանակում եւ տնտեսական ոլորտում փոփոխությունները, ռազմավարական որոշումների մշակումը:
Դատարանների բարեփոխում
Համաձայն Heritage Foundation-ի գնահատականի՝ տնտեսական ազատությունների մակարդակով Հայաստանն աշխարհում զբաղեցնում է 42-րդ տեղը: Սա վատ արդյունք չէր լինի զարգացող տնտեսության համար, եթե այս վարկանշային ցուցակում սեփականության իրավունքի երաշխավորման եւ կոռուպցիայի բացակայության ինդեքսների ցուցանիշները ցածր չլինեին: Հենց այս երկու ցուցանիշերն են ստեղծում տնտեսական աճի համար հիմնարար պայմաններ: Եթե սեփականության իրավունքները երաշխավորված չեն, ապա բացակայում են երկարաժամկետ ներդրումներ կատարելու խթանները, իսկ կոռուպցիան լրացուցիչ ծախսեր է ստեղծում բիզնես հիմնելու եւ վարելու ընթացքում:
Նոր կառավարությունը պետք է սկսի դատական եւ առողջապահական համակարգերի բարեփոխումներից: Սոցհարցումները վկայում են, որ Հայաստանում այսօր դատարաններին վստահում է երկրի բնակչության մոտ 20%-ը: Իրավիճակը բարելավումը թույլ կտա առեւտրային վեճերը փոխանցել դատական մարմնին, որն առաջնորդվում է բրիտանական իրավունքի սկզբունքներով: Այս փորձը կիրառել են Սինգապուրում, Հոնկոնգում եւ արաբական որոշ երկրներում:
Վերջին եւ Հայաստանին մոտ օրինակը Ղազախստանն է: Աստանայում ստեղծել են հենց այդպիսի դատարան: Նրա գործունեությունը ծավալում են բրիտանացի անկախ իրավաբանները: Լիովին հնարավոր է, որ արդեն մոտ ժամանակներում հայ գործարարները լուծեն վեճերը ոչ թե Երեւանում, այլ Աստանայում: Հայաստանը պետք է ոչ միայն կրկնօրինակի այդ դատարանի կառուցվածքը, այլեւ ընդլայնի քննվող գործերի ցանկը, որպեսզի հաջողվի մրցակցել այդպիսի դատարանների արտասահմանյան օրինակների հետ: Բացի այդ, հարկավոր է վերափոխել իրավապահ ոլորտը: Վրաստանի փորձը ցույց տվեց, որ բավարար քաղաքական կամքի դեպքում կարելի է արագ եւ արդյունավետ հաղթահարել կոռուպցիան, օրինակ, ճանապարհային ոստիկանությունում:
ՏՏ կրթության ներառում բանակում
Հաշվի առնելով աշխարհաքաղաքական բարդ իրավիճակը՝ փոփոխություններ պետք է տեղի ունենան նաեւ բանակում, որպեսզի պահպանվի նրա մարտունակությունը եւ բարձրանա արդյունավետությունը: Ավելին՝ լիովին հնարավոր է վերածել բանակը ժամանակակից սոցիալական վերելակի եւ բարձրացնել նրա հեղինակությունը: Դեն Սենորի Startup Nation գիրքը նկարագրում է իսրայելական բանակի փորձը, որտեղ երիտասարդները սովորում են ոչ միայն պաշտպանել իրենց հայրենիքը, այլեւ ծրագրավորել, աշխատել թիմում, համակարգային մտածել: Արդյունքում շատերը ծառայությունից հետո աշխատանքի են անցում առաջատար տեխնոլոգիական կազմակերպություններում: Իսրայելական բանակի փորձը կարելի է կիրառել նաեւ Հայաստանի Զինված ուժերում: ՏՏ կրթության ներառումը բանակում կխթանի տեխնոլոգիական ոլորտը, որում, չնայած աճի արագ տեմպերին, դեռ ներգրավված է միայն 15 000 մասնագետ:
Պետական ապարատի կրճատում
Բարեփոխումների ընթացքում հատուկ ուշադրություն է հարկավոր դարձնել պետական հատվածին: Հարկավոր է կրճատել բյուրոկրատական ապարատը, բարձրացնել կառավարման արդյունավետությունը, վերացնել պետական իշխանության եւ գործադիր մարմինների կրկնվող գործառույթները: Նախորդ կառավարությունն արդեն սկսել էր նման բարեփոխումներ: Այս աշխատանքը հարկավոր է շարունակել:
Անհրաժեշտ է նաեւ օգտագործել ներկա կադրային ներուժը: Դա անելն ավելի հեշտ կլինի, եթե պետական կառույցների ներսում եւս ներգրավվեն բարձրակարգ մասնագետներ: Օրինակ, նախորդ կառավարության տնտեսական բլոկում հավաքված էին երկրի լավագույն մասնագետները: Միաժամանակ, պետք է բիզնեսից արդյունավետ փորձեր ընդօրինակել, օրինակ՝ գործարկել KPI-ը (Key Productivity Indicator) եւ ծրագրերի հաջող իրականացման դիմաց լրացուցիչ վճարումների ճկուն համակարգը:
Doing Business-ում դիրքերի բարելավում
Անհրաժեշտ է հստակ ազդակ ուղարկել ներդրողներին այն դրական փոփոխությունների վերաբերյալ, որոնք տեղի կունենան Հայաստանում: Դրա համար կարելի է մշակել Հայաստանի դիրքերը Doing Business-ի վարկանիշում բարելավելուն ուղղված մանրամասն նախագիծ, որտեղ Հայաստանն այժմ զբաղեցնում է 47-րդ տեղը: Չնայած նման մոտեցման մեխանիզմին՝ այն կարող է համաշխարհային հանրության համար առավել պարզ եւ թափանցիկ ներկայացնել տնտեսական ոլորտի հաջողությունները: Այս միտքը վերահաստատում է Վրաստանի փորձը, որը երկար տարիներ գտնվում է վարկանիշի առաջին տասնյակում:
Ցուցանիշների աստիճանական բարելավման համար պետք է հրավիրել համաշխարհային առաջատար մասնագետների եւ ստեղծել գործարար միջավայրի զարգացման համար վերկառավարական փորձագիտական խորհուրդ: Երկրի էկոնոմիկայի նախարարի KPI-ը (Key Producitvity Indicator, Արդյունավետության առանցքային ցուցանիշ) պետք է կապված լինի առաջխաղացման կոնկրետ արդյունքների հետ:
Բյուջետային կայունության ապահովում
Պետական բյուջեի դեֆիցիտը չպետք է գործիք դառնա քաղաքական կարգախոսների իրականացման համար: Այժմ Հայաստանը բյուջեի 15%-ը ծախսում է պաշտպանական ոլորտի, իսկ 40%-ը՝ սոցիալական ոլորտի եւ հանրային առողջապահության վրա:
Այսօր սոցիալական ծախսերի աճը պարզապես չի համապատասխանում երկրի հնարավորություններին: Նույնը վերաբերում է նվազագույն աշխատավարձի բարձրացմանը, որն ամսական կազմում է 55 հազ. դրամ: Տնտեսական զարգացման ներկա մակարդակի պահմաններում այդ աճը միայն կհանգեցնի գործազրկության աճին եւ բիզնեսի հեռացմանը դեպի ստվեր: Տնտեսական աճը պետք է դառնա բնակչության եկամուտների աճի միակ հուսալի երկարաժամկետ հիմքը:
Նպատակների սահմանում
Հայ հասարակությունը պետք է ձեւավորի հավակնոտ, սակայն իրագործելի երկարաժամկետ նպատակներ, օրինակ՝ առաջիկա 20 տարիների համար: Նրանք պետք է ճանապարհային քարտեզ դառնան ոչ միայն կառավարության, այլեւ բոլոր նրանց համար, ովքեր անտարբեր չեն Հայաստանի հանդեպ:
Հետեւաբար, նման ռազմավարական պլանի մշակման համար (Vision Armenia 2040) հարկավոր է ներգրավել Հայաստանի քաղաքացիական հասարակությանը, Սփյուռքին, պաշտոնյաներին եւ համաշխարհային փորձագետներին: Երկարաժամկետ առաջնահերթություններն ընտրելու հիմնական չափանիշը պետք է լինի նրանց ներդրումը՝ տնտեսական ազատության եւ ինքնադրսեւորման հնարավորությունների ապահովման համար:
Պարտություն եւ այդպիսով՝ հաղթանակ
Սկզբում բարեփոխումները հաճախ վատթարացնում են քաղաքացիների վիճակը: Դա տեղի է ունեցել նախկին ԽՍՀՄ եւ Լատինական Ամերիկայի երկրներում: Կարճ ժամանակում բարեփոխողների ճակատագիրը հաճախ անբարենպաստ է: Միեւնույն ժամանակ, հետխորհրդային տարածքում բարեփոխումների փորձը ցույց է տալիս, որ որքան ավելի մրցունակ է քաղաքական համակարգը, այնքան ցածր է հավանականությունը, որ իշխանության փոփոխությունից հետո բարեփոխումներից կխուսափեն: Հետեւաբար, երկրի նոր ղեկավարությունը պետք է ապահովի անկախ ժողովրդավարական ընտրություններ: Բաց եւ արդյունավետ ինստիտուտների ձեւավորումը ավելի կարեւոր է, քան քաղաքական նպատակահարմարությունը: Կարելի է նույնիսկ ասել, որ ներկայիս կառավարությունը պետք է ստեղծի բոլոր պայմանները, որպեսզի պարտվի հաջորդ ընտրություններում, եւ դա, ամենայն հավանականությամբ, կլինի ամենադժվար քայլը, որն առաջիկայում պետք է կատարել:
Սամվել Լազարյանը տնտեսագետ է, Ռուսաստանի Դաշնության ֆինանսների նախարարության Գիտահետազոտական ինստիտուտի (НИФИ) Մակրոտնտեսական հետազոտությունների կենտրոնի ղեկավարը:
Սյունակում արտահայտված մտքերը պատկանում են հեղինակին եւ կարող են չհամընկնել Մեդիամաքսի եւ ՌԴ ֆինանսների նախարարության Գիտահետազոտական ինստիտուտի տեսակետներին:

7 шагов в будущее - Mediamax.am
Сотни тысяч шагов армянского народа, сделанных весной 2018 года по улицам Еревана и других городов, позволившие изменить политическое устройство страны, обязательно войдут в историю. Американский экономист Дарон Аджемоглу называет такие моменты «точками перелома», открывающими дорогу к новой системе инклюзивных (эффективных) институтов. Теперь дело за новой властью. Ее главная задача - резкий рост экономики, добиться которого можно только путем кардинальных реформ.
В 2001-2007 годах экономика Армении удвоилась. Нынешние темпы роста обещают удвоение лишь к 2037 году. Чтобы вернуться к высоким темпам роста в ближайшее десятилетие, нужно привлекать примерно $4 млрд инвестиций в год. Даже если все армяне из списка Forbes инвестируют все свои деньги в Армению, этой суммы хватит всего на несколько лет. Поэтому на первый план должны выйти институциональные преобразования, позволяющие улучшить инвестиционный климат. Среди них - реформа судебной системы и госаппарата, преобразования в армии и выработка стратегических решений в экономической сфере.
1. Реформировать суд
По оценке Heritage Foundation, Армения находится на 42 месте в мире по уровню экономических свобод. Это был бы неплохой результат для развивающейся экономики, если бы не низкие значения в этом рейтинге индексов гарантированности прав собственности и отсутствия коррупции. Именно два этих показателя создают базовые условия для роста экономики. Если права собственности не гарантированы, то отсутствуют стимулы к долгосрочным инвестициям, а коррупция создает дополнительные издержки для создания и ведения бизнеса.
Новому правительству следует начать с реформ судебной и правоохранительной систем. Соцопросы показывают, что сегодня судам в Армении доверяют около 20% населения страны. Улучшить ситуацию позволит перевод коммерческих споров в судебный орган, руководствующийся принципами британского права. Такой опыт применяли в Сингапуре, Гонконге и некоторых арабских государствах.
Недавний и близкий Армении пример - Казахстан. В Астане создали именно такой суд. Его деятельность выстраивают независимые английские юристы. Вполне вероятно, что уже в ближайшее время армянские бизнесмены будут решать споры не в Ереване, а в Астане. Армении следует не просто скопировать структуру этого суда, но и расширить перечень дел, которые будут в нем рассматривать, чтобы успешнее конкурировать с зарубежными аналогами. Помимо этого, необходимо преобразовать правоохранительную сферу. Опыт Грузии доказал, что при достаточной политической воле победить коррупцию, например, в дорожной полиции, можно быстро и эффективно.
2. Внедрить IT-образование в армию
Учитывая сложную геополитическую обстановку, должны произойти перемены в армии, чтобы поддержать ее обороноспособность и повысить эффективность. Более того, вполне возможно превратить армию в современный социальный лифт и увеличить ее престиж. Книга Дэна Сенсора Startup Nation описывает опыт израильской армии, в которой молодые люди учатся не только защищать страну, но и программировать, работать в команде, мыслить системно. В результате многие после службы получают работу в ведущих технологических компаниях. Опыт израильской армии можно перенести и в вооруженные силы Армении. Внедрение IT-образования в армии подтолкнет технологический сектор, в котором, несмотря на его быстрый рост, пока заняты лишь 15 000 специалистов.
3. Сократить госаппарат
Особое внимание в процессе реформирования нужно уделить государственному сектору. Необходимо сокращать бюрократический аппарат, повышать эффективность управления, удалять дублирующие функции исполнительных органов государственной власти. Предыдущее правительство уже запустило такие преобразования. Эту работу нужно продолжать.
Также необходимо использовать существующий кадровый потенциал. Сделать это будет легче, если привлекать высококвалифицированные кадры, в том числе и внутри государственных структур. Например, в экономическом блоке предыдущего правительства были собраны одни из лучших специалистов в стране. В то же время стоит внедрять эффективные практики из бизнеса - например, установить KPI и гибкую систему надбавок за успешную реализацию проектов.
4. Улучшить позиции в Doing Business
Необходимо послать четкий сигнал инвесторам о позитивных изменениях, которые будут происходить в Армении. Для этого можно разработать подробный план по улучшению позиции Армении в рейтинге Doing Business, в котором сейчас она находится на 47 месте. Несмотря на механицизм такого подхода, он может стать наиболее понятной и прозрачной презентацией успехов экономических реформ для мирового сообщества. Этот тезис вновь подтверждает опыт Грузии, которая многие годы находится в первой десятке рейтинга.
Чтобы поэтапно улучшать показатели, нужно приглашать ведущих мировых специалистов по рейтингу и создать надправительственный экспертный совет по развитию бизнес-среды. KPI министра экономики страны должен быть связан с конкретными результатами продвижения.
5. Обеспечить бюджетную стабильность
Дефицит государственного бюджета не должен становиться инструментом для выполнения политических лозунгов. Сейчас Армения тратит на оборону 15% бюджета, а на социальную сферу и здравоохранение - еще около 40%. Повышение социальных расходов сегодня просто не соответствует возможностям страны. Это же касается и повышения минимальной заработной платы, которая составляет 55 000 драмов в месяц. При нынешнем уровне развития экономики это увеличение приведет лишь к повышению безработицы и уходу бизнеса в тень. Единственной надежной долгосрочной базой для роста доходов населения должен стать экономический рост.
6. Поставить цели
Армянское общество должно сформировать амбициозные, но достижимые долгосрочные цели - например, на следующие 20 лет. Они должны стать дорожной картой не только правительства, но всех, кому небезразлична Армения.
Соответственно, к составлению такого стратегического плана (Vision Armenia 2040) необходимо привлечь все гражданское общество Армении, диаспору, чиновников и мировых экспертов. Главным критерием при выборе долгосрочных приоритетов должен стать их вклад в достижение экономической свободы и возможностей для самореализации в Армении
7. Проиграть и поэтому выиграть
Поначалу реформы нередко ухудшают положение граждан. Это происходило в странах бывшего СССР и Латинской Америке. Судьба реформаторов в краткосрочной перспективе часто неблагоприятна. При этом опыт реформ на постсоветском пространстве показывает: чем более конкурентна политическая система, тем ниже вероятность отката реформ даже после смены власти. Поэтому новое руководство страны должно обеспечить независимые демократические выборы. Формирование открытых и эффективных институтов важнее политической целесообразности. Можно даже сказать, что нынешняя власть должна создать все условия, чтобы проиграть следующие выборы - и это, вероятнее всего, самый сложный шаг, который предстоит сделать.
Самвел Лазарян - экономист, руководитель Центра Макроэкономических Исследований Научно-исследовательного института (НИФИ) министерства финансов Российской Федерации.
Высказанные в колонке мысли принадлежат автору и могут не совпадать с точкой зрения Медиамакс и НИФИ.