Ի՞նչ պետք է անի Հայաստանը աշխարհաքաղաքական փոթորիկի պայմաններում - Mediamax.am
Վերջին երկու շաբաթվա ընթացքում տեղի ունեցած աշխարհաքաղաքական իրադարձությունները Ռուսաստանի եւ Արեւմուտքի երկրների միջեւ հարաբերությունների վատթարացման նոր ցուցիչ դարձան: Բրիտանական Սոլսբերի քաղաքում ԳՀՎ-ի նախկին աշխատակից Սերգեյ Սկրիպալի թունավորման հետ կապված սկանդալը հանգեցրեց հերթական դիվանագիտական պատերազմին: Մեծ Բրիտանիայի գլխավոր ռազմավարական դաշնակից ԱՄՆ-ն երկրից արտաքսեց ռուսաստանցի 60 դիվանագետների եւ հայտարարեց Սիեթլում հյուպատոսության փակման մասին, եվրոպական երկրները (ներառյալ պաշտոնական Լոնդոնը) persona non grata հայտարարեցին ավելի քան 70 ռուսաստանցիների: Բրիտանական կողմին իրենց աջակցությունը հայտնեցին Կանադան, Ավստրալիան եւ Հյուսիսատլանտյան դաշինքը (ՆԱՏՕ)՝ հայտարարելով եւս 7 դիվանագետների արտաքսման մասին: Պաշտոնական Մոսկվան Արեւմուտքի կողմից այդ քայլն անվանեց ոչ բարեկամական՝ խոստանալով ձեռնարկել համապատասխան հայելային միջոցներ: Վաշինգտոն-Բրյուսել-Լոնդոն-Մոսկվա շղթայում հարաբերությունների հերթական գերլարումը կարող է հանգեցնել երկարաժամկետ բացասական հետեւանքների, որոնք կանդրադառնան նաեւ ՀԱՊԿ-ի եւ ԵԱՏՄ-ի շրջանակում ՌԴ-ի մերձավոր դաշնակիցների վրա:
Արեւմուտք-Ռուսաստան հարաբերությունների համատեքստում Հայաստանը՝ որպես ԵԱՏՄ անդամ եւ ԵՄ ասոցացված գործընկեր, կարող է բախվել մի շարք մարտահրավերների եւ սպառնալիքների: Առաջին՝ տնտեսական դրության վատթարացում եւ միգրացիոն գործընթացների կտրուկ աճ: Էներգառեսուրսների միջազգային գների անկումը եւ պատժամիջոցների քաղաքականությունը հանգեցրին ռուսական տնտեսության թուլացմանը: Ներկայում Ռուսաստանի անվանական ՀՆԱ-ն կազմում է 1,33 տրիլիոն դոլար, որը շատ քիչ է գերազանցում չինական Գուանդուն նահանգի համանման ցուցանիշը (1,16 տրիլիոն դոլար): Վերջին երեք տարիներին երկրից հանվել է ավելի քան 200 միլիարդ դոլար, իսկ ՀՆԱ-ի աճն անցած տարի կանգ է առել 1,8 %-ի նշագծում: Ավելին, Ռուսաստանի ՀՆԱ-ն՝ դոլարային հաշվարկով անցած տարի ավելի ցածր է եղել, քան 2008-ին: Երեւանի համար դա երկու բան է նշանակում. ա) ռուսական ուղղակի ներդրումների բացասական ցուցանիշների պահպանում, բ) Հայաստանի ՀՆԱ-ում նշանակալի մաս կազմող Ռուսաստանից եկող տրանսֆերտների էական կրճատում:
Համաձայն Եվրասիական զարգացման բանկի զեկույցի՝ Հայաստանի ներկա դիրքերն օտարերկրյա ուղղակի ներդրումների (ՕՈւԻ) հոսքի առումով կարելի է դասել անկայունների շարքին: Ռուսաստանից եկող տրանսֆերտների մաքուր ներհոսքը կրճատվել է գրեթե երեք անգամ, իսկ տնտեսական ակտիվության ցուցանիշները կազմել են ընդամենը 0,5%: Այդ ֆոնին նկատվում է ադրբեջանական ուղղակի ներդրումների նշանակալի աճ դեպի ԵԱՏՄ երկրներ եւ Վրաստան: Առանձնակի ակտիվություն է նկատվում ռուսաստանյան եւ բելառուսական ուղղություններով: Նման աճը պաշտոնական Բաքվին թույլ է տալիս իր ֆինանսա-տնտեսական հաջողությունները փոխարկել իրական քաղաքական ազդեցության, ինչը միջնաժամկետ հեռանկարում սպառնալիք է Հայաստանի ազգային շահերի համար: Չնչին տնտեսական աճի ֆոնին Ադրբեջանի իշխանություններին հաջողվում է ամրապնդել եւ ընդլայնել տնտեսական երկխոսությունը Մեծ Բրիտանիայի, ԱՄՆ-ի, Գերմանիայի եւ Կանադայի հետ: Վերջին հինգ տարիներին բավական հետաքրքիր միտում է նկատվում՝ Միացյալ Նահանգներում աշխատող ադրբեջանական հիմնադրամներն էական միջոցներ են հատկացնում ամերիկյան առաջատար բուհերում եւ ուղեղային կենտրոններում իրականացվող գիտական խոշոր նախագծերին: Լուրջ միջոցներ են ուղղվում Հանրապետական եւ Դեմոկրատական կուսակցությունների հիմնադրամներ, համակարգային աշխատանք է տարվում տարաբնույթ հասարակական կազմակերպությունների հետ: Իրենց գործընկերների՝ իսրայելական եւ թուրքական ազդեցության խմբերի աջակցությամբ ադրբեջանցիներին կարճ ժամանակահատվածում հաջողվել է ստեղծել կիսամասնագիտացված խաչաձեւ լոբբիզմի համակարգ: Հիմա մոտենում է մասնագիտացված ցանցերի ձեւավորման փուլը (5-10 տարի), որի ավարտից հետո ադրբեջանամետ ուժերը կստանան արեւմտյան ճակատում լուրջ հաջողության հասնելու շանսեր:
Մեկ այլ խնդիր է Երեւանի եւ Մոսկվայի ռազմատեխնիկական համագործակցության հեռանկարը: Պատժամիջոցների մասին օրենքները նախատեսում են սահմանափակումների կիրառման հնարավորություն այն երկրների նկատմամբ, որոնք Ռուսաստանից մեծ ծավալներով զենք են գնում: Զգուշանալով պատժամիջոցներից՝ Սաուդյան Արաբիան ստիպված եղավ հրաժարվել Մոսկվայից С-400 համակարգերի գնման գործարքից, իսկ Սենատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովը միջոցներ է նախապատրաստում Թուրքիայի, ինչպես նաեւ Ռուսաստանի հետ զենքի գնման շուրջ բանակցություններ վարող մյուս երկրների նկատմամբ: Դեսպան Միլսն իր հարցազրույցներից մեկում նշել է, որ Երեւանի նկատմամբ եւս կարող են կիրառվել սահմանափակումներ: Այդ հայտարարությանը պետք է լուրջ վերաբերվել, քանի որ այսօր աշխարհը գործ ունի ամերիկյան պատմության «ամենաճուռակային» վարչակազմի հետ: Սպիտակ տան համար Հայաստանը վաղուց արդեն այն երկիրը չէ, որին նախագահ Բուշ Ավագը եւ նրա թիմը դիտում էին որպես տարածաշրջանում գլխավոր դաշնակից: Բանաձեւը բավական պարզ եւ պրագմատիկ է՝ ոչ մի բացառություն եւ ընտրողական վերաբերմունք Ռուսաստանի գործընկերների եւ դաշնակիցների նկատմամբ:
Դժբախտաբար, այդ ուղղությամբ չի կարելի հույս դնել նաեւ հայկական լոբբիի վրա, որն ճգնաժամի մեջ է: Խոշոր հայամետ կազմակերպություններն այսօր ունակ չեն միջնորդի դեր խաղալ Հայաստանի համար ԱՄՆ կառավարության ինդուլգենցիան ստանալու եւ Կոնգրեսի կուսակցական էլիտաների դիրքորոշման վրա ազդելու հարցերում: Ասվածի հաստատումն է այն, որ վերջին 17 տարվա ընթացքում առաջին անգամ Հայաստանը կարող է ամբողջությամբ զրկվել ամերիկյան կառավարական ծրագրերով նախատեսվող արտաքին անփոխհատույց ֆինանսական օգնությունից: Իհարկե, կրճատման են ենթարկվել շատ երկրներ, սակայն հենց այդպիսի իրավիճակներում են երեւում իրական եւ թվացյալ լոբբիստները: Իսրայելը all agenesis assignations բանաձեւով ոչ միայն պահպանել է ֆինանսավորման նախկին ծավալները, այլեւ ստացել է հավելյալ 200 միլիոն դոլար: Հայկական լոբբիի դեպքում ընդամենը 30 միջին մակարդակի կոնգրեսականներ հայտարարեցին հայկական կողմին տրվող օգնությունը մեծացնելու անհրաժեշտության մասին: Նման կարեւոր պահանջի համար աջակցության թիվը շատ համեստ էր: Հիշեցնենք, որ պաշտոնապես հայկական հարցերով հանձնաժողովում ներառված է 105 օրենսդիր, այդ թվում՝ Ներկայացուցիչների պալատի խոսնակ Փոլ Ռայանը: Նման ռեսուրսը, եթե այն միայն թղթի վրա չէ, հեշտությամբ թույլ է տալիս հասնել նրան, որ օտարերկրյա պետությանն առնվազն 150 միլիոն դոլար հատկացվի: Սակայն իրականությունն այլ է՝ պայքար է գնում խորհրդանշական 6 միլիոն դոլար օգնությունը պահպանելու համար (ավելի քիչ, քան Տաջիկստանին՝ 21 միլիոն, Ուզբեկստանին՝ 10 միլիոն եւ Ղրղըզստանին՝ 17 միլիոն):
Հայկական ԶԼՄ-ներում բավականին հաճախ կարելի է հանդիպել այն վարկածին, որ սպառազինությունների գնման նկատմամբ պատժամիջոցները կվերաբերեն ոչ միայն Հայաստանին, այլեւ՝ Ադրբեջանին, որն ակտիվորեն Ռուսաստանից միլիարդավոր դոլարների զենք է գնում: Տեսականորեն Բաքվի նկատմամբ պատժամիջոցներ կիրառելու շանսեր կան, սակայն գոյություն ունեն որոշակի վերապահումներ: Գործող վարչակազմը հակված է լուծելու «իրանական հարցը», որը Դոնալդ Թրամփի արտաքին քաղաքական օրակարգի կենտրոնական հարցերից մեկն է: Դրա մասին են վկայում ոչ միայն բազմաթիվ հայտարարությունները, այլեւ արմատական կադրային վերադասավորությունները: Աշխատանքից ազատվեցին պետքարտուղար Ռեքս Թիլերսոնը եւ ազգային անվտանգության գծով խորհրդական Հերբերտ Մքմասթերը, որոնք հանդես էին գալիս Իրանի նկատմամբ հավասարակշռված մոտեցման օգտին: Նրանց փոխարեն եկան վետերան-ճուռակներ Մայք Պոմպեոն եւ Ջոն Բոլթոնը, որոնք Թեհրանի իսլամական ռեժիմը բացարձակ չարիք են համարում: Պոմպեոն եւ Բոլտոնը համոզված են նրանում, որ Ադրբեջանը տարածաշրջանում ամերիկյան քաղաքականության կարեւոր գործոն է, որն կարող է նշանակալի դեր ունենալ «իրանական սպառնալիքը» վերացնելու հարցում:
Վարչակազմում առկա նման ընկալման եւ իսրայելական ու թուրքական լոբբիստական խմբերի աջակցության համագումարը Բաքվին կարող են բացառություն դարձնել Միացյալ Նահանգների պատժամիջոցների քաղաքականությունում: Իրենց ոչ պաշտոնական լոբբիստական դաշնակիցների, առաջատար ուղեղային կենտրոններում առկա գործընկերների (Heritage, Atlantic Council, RAND, Brookings) եւ ազդեցիկ սենատորների միջոցով Ադրբեջանը Վաշինգտոնին կհասցնի իրեն անհրաժեշտ ազդանշաններ այն մասին, որ ռուսական զենքի գնումը որեւէ կերպ չի սպառնում ամերիկյան շահերին: Ավելին, այդ երկրի իշխանությունները կստեղծեն բոլոր պայմանները՝ վստահեցնելու Նահանգներին, որ հաստատակամ են՝ աջակցություն ցուցաբերելու նրան ոչ միայն իրանական, այլեւ ռուսական ուղղություններով: Այդ քաղաքականությունն արդեն իրականացվում է տարբեր խողովակներով, եւ մոտ ժամանակներս բավականին լուրջ զարգացումներ են սպասվում: Նման պայմաններում Հայաստանը եւ հայամետ լոբբիստները պետք է մի շարք հիմնարար քայլեր ձեռնարկեն, որոնք եթե անգամ չկարողանան լիովին չեզոքացնել բացասական հետեւանքները, ապա գոնե կմեղմացնեն ապագա հարվածները:
Առաջին՝ Երեւանը պետք է սկսի պետական լոբբիի ձեւավորման գործընթացը: Ներկայումս գործող հայամետ հասարակական կազմակերպությունները, որոնք կազմված են ԱՄՆ-ի քաղաքացիներից, օբյեկտիվորեն ունակ չեն զբաղվելու Վաշինգտոնում Հայաստանի շահերի առաջմղմամբ: Սպիտակ տունը եւ Կոնգրեսի կուսակցական առաջնորդները ձգտում են լսել հայկական պետականության հստակ եւ պարզ ձայնը եւ ոչ թե կյանքի կոչել հայկական ծագմամբ իրենց քաղաքացիների հարյուրամյա երազանքները: Նոր լոբբիստները չպետք է նստեն Վաշինգտոնում կամ Լոս Անջելեսում: Անհրաժեշտ է ակտիվ աշխատանքներ տանել Ամերիկայի բողոքական հարավի հետ, որը Սպիտակ տունը եւ Կոնգրեսի երկու պալատները վերահսկող Հանրապետական կուսակցության շարժիչ ուժն է: Պատահական չէ, որ իսրայելական, թուրքական եւ ադրբեջանական հիմնադրամների եւ կազմակերպությունների խոշոր գրասենյակները գտնվում են Տեխասում: Հայկական կողմը երկրի այդ մասում աշխատելու լուրջ հաղթաթղթեր ունի, եւ այդտեղ բավական հեշտ է հազարամյա քրիստոնեական ժառանգությունը վերածել քաղաքական լոբբիստական գործիքի: Ճիշտ եւ հետեւողական աշխատանքի պարագայում Հայաստանը կարող է ԱՄՆ-ում լոբբիստական խումբ ստանալ, որն ունակ կլինի առաջ մղել ցանկացած կարեւորության եւ բարդության շահ:
Երկրորդ՝ Վաշինգտոնում Հայաստանի դեսպանատունը պետք է երկխոսություն հաստատի այն կենտրոնների հետ, որոնք պատասխանատու են արտաքին քաղաքական որոշումների վերլուծական ուղեկցման համար: Ուղեղային կենտրոնների հետ աշխատանքը սեփական դիրքորոշումը Սպիտակ տուն եւ Կապիտոլիական բլուր հասցնելու անհրաժեշտ պայման է: Աֆրինում գործողություններ սկսելուց առաջ Թուրքիան ակտիվ աշխատանքներ էր տանում RAND-ի փորձագետների հետ, որոնք, Սենատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի առջեւ հանդես գալով, հայտարարեցին, որ Անկարան ճիշտ է գործում, իսկ քրդերի դեմ կատարվող գործողությունները չեն հակասում ԱՄՆ-ի ազգային շահերին: Դժվար է գտնել խոշոր ուղեղային մի կենտրոն, որտեղ չաշխատեն հայկական ծագմամբ ամերիկացիներ: Սակայն այդ կապիտալը ցրված է, ինչը համայնքային աշխատանքի լուրջ ձախողում է, որը կողմնորոշված է դեպի Հայաստանի ազգային շահերի տեսանկյունից լոկալ եւ անէական խնդրի լուծումը՝ Ցեղասպանության ճանաչումը:
Երրորդ՝ Ռուսաստանում տեղեկատվական եւ քաղաքական թիկունքի ամրապնդում: Հայաստանը, լինելով ԵԱՏՄ-ի եւ ՀԱՊԿ-ի անդամ, իր մտահոգություններն ու գաղափարները քաղաքական որոշումների ընդունման համար պատասխանատու պաշտոնական անձանց հասցնելու լեգալ եւ լայն հնարավորություններ ունի: ԵԱՏՄ-ի եւ ՀԱՊԿ-ի անդամ պետությունների՝ Ռուսաստանի, Բելառուսի եւ Ղազախստանի հետ Ադրբեջանի տնտեսական եւ ռազմատեխնիկական հարաբերությունների ամրապնդումը զարգանում է սրընթաց տեմպերով եւ չի կարող անհանգստություն չպատճառել: Դեպքերի ճնշող մեծամասնությունում հայկական կողմը գտնվում է «պասիվ արձագանքողի» դիրքում, որն արդեն հանդիսանում է ռազմավարական պարտություն: Անհրաժեշտ է անցնել «ստեղծարարի» ակտիվ դիրքորոշմանը, որպեսզի ստիպենք Բաքվին՝ ի պատասխան մեր իրական հաջողությունների, իր ռեսուրսներն ուղղել անիմաստ, սակայն թանկարժեք «արձագանքների» ստեղծմանը: Այդ խնդրի լուծումը պահանջում է Մոսկվայում հայկական դեսպանատան կադրային վերադասավորումներ եւ եվրասիական բլոկի երկրներում դիվանագիտական ներկայացուցչությունների գործառնման նպատակների ամբողջական վերաիմաստավորում:

Геополитический тайфун: что делать Армении? - Mediamax.am
За последние две недели произошли мирополитические события, ставшие новыми индикаторами ухудшения взаимоотношений между Россией и странами Запада. Скандал, связанный с отравлением бывшего сотрудника ГРУ Сергея Скрипаля в британском Солсбери, привел к очередной дипломатической войне. Соединенные Штаты – ближайший стратегический союзник Великобритании – выслали из страны 60 российских дипломатов и объявили о закрытии консульства в Сиэтле, европейские страны (включая официальный Лондон) объявили персонами «non grata» более 70 россиян. Поддержку британской стороне также выразили Канада, Австралия и Североатлантический альянс (НАТО), объявивший о дополнительной высылке 7 дипломатов. Официальная Москва назвала этот шаг со стороны Запада недружественным, пообещав применить соответствующие зеркальные меры. Очередное перенапряжение отношений в цепочке Вашингтон-Брюссель-Лондон-Москва может привести к долгосрочным негативным последствиям, которые также отразятся на ближайших партнерах России по ЕАЭС и ОДКБ.
В контексте западно-российских отношений Армения, как член ЕАЭС и ассоциированный партнер ЕС, может столкнуться с рядом вызовов и угроз.
Первое – ухудшение экономической ситуации и резкий рост миграционных процессов. Падение международных цен на энергоресурсы и санкционная политика привели к ослаблению российской экономики. В настоящее время номинальный ВВП России составляет 1,33 триллиона долларов, что немногим больше аналогичного показателя в китайской провинции Гуандун (1,16 триллионов долларов). За последние три года из страны было вывезено более 200 млрд. долларов, а прошлогодний рост ВВП остановился на отметке в 1,8%. Более того, в пересчете на доллары ВВП России в прошлом году был ниже, чем в 2008 году. Для Еревана это означает две вещи: а) сохранение отрицательных показателей прямых российских инвестиций; б) существенное сокращение трансфертов из России, которые составляют значительную долю в ВВП.
Согласно докладу Евразийского банка развития, современные позиции Армении в потоках прямых иностранных инвестиций (ПИИ)  можно отнести к категории нестабильных. Чистый приток трансфертов из России сократился почти в три раза, а показатель экономической активности составил всего лишь 0,5%. На этом фоне наблюдается значительный рост азербайджанских  прямых инвестиций в страны ЕАЭС и Грузию. Особенная активность наблюдается в российском и белорусском направлениях. Подобный рост позволяет официальному Баку конвертировать финансово-экономические успехи в реальное политическое влияние, что носит угрозу национальным интересам Армении уже в среднесрочной перспективе. На фоне незначительного экономического роста азербайджанским властям удается укреплять и расширять  экономический диалог с Великобританией, США, Германией и Канадой. За последние пять лет наблюдается весьма интересная тенденция – азербайджанские фонды, работающие в Штатах, выделяют значительные средства на реализацию крупных научных проектов в ведущих американских университетах и мозговых центрах. Большие средства направляются в фонды Республиканской и Демократической партий, ведется системная работа с общественными организациями различного толка. При поддержке своих партнеров - израильских и турецких групп влияния - азербайджанцам за короткий срок удалось создать систему полупрофессионального перекрестного лоббизма. Сейчас проходит стадия перехода к формированию профессиональных сетей (5-10 лет), по завершению которой про-азербайджанские силы получат шанс добиться серьезного успеха на западном фронте.
Другая проблема – перспективы военно-технического сотрудничества Еревана и Москвы. Законы о санкциях предусматривают возможность введения ограничений против стран, которые закупают российское вооружение в крупных объемах. Из-за опасений попасть под санкции Саудовской Аравии пришлось отказаться от сделки по покупке систем С-400 у Москвы, а сенатский комитет по международным делам готовит меры в отношении Турции и других стран, ведущих переговоры с Россией о закупке оружия. Посол Миллс в одном из своих интервью заявил, что Ереван также может попасть под ограничения. К этому заявлению следует отнестись серьезно, ведь сегодня мир имеет дело с одной из самых ястребиных администраций в американской истории. Для Белого дома Армения уже давно не та страна, которую президент Буш - старший и его команда рассматривали в качестве главного стратегического союзника в регионе. Формула достаточно простая и прагматичная – никаких исключений и избирательности в отношении партнеров и союзников России.
К сожалению, в этом направлении не приходится рассчитывать и на армянское лобби, находящееся в кризисе. Крупные про-армянские организации сегодня не способны сыграть роль медиатора, способного выбить у администрации индульгенцию для Армении и повлиять на позицию партийных элит в Конгрессе. Это подтверждается тем, что впервые за 17 лет Армения может полностью лишится внешней безвозмездной финансовой помощи по линии американских правительственных программ. Конечно, сокращению подверглись многие страны, но именно в таких ситуациях выявляются реальные и мнимые лоббисты. Израиль по формуле «all agenesis assignations» не просто сохранил прежние объемы финансирования, но и получил дополнительные 200 миллионов долларов. В случае с армянским лобби лишь 30 конгрессменов среднего уровня заявили о необходимости увеличения помощи армянской стороне. Цифра поддержки для столь важного требования очень скромная. Напомним, что официально в группе по армянским делам состоит 105 законодателей, в том числе Пол Райан – спикер Палаты представителей. Подобный ресурс, если он не просто на бумаге, легко позволяет добиться выделения иностранному государству минимум 150 миллионов долларов. Но реальная ситуация иная – идет борьба за сохранение символичной помощи в 6 миллионов долларов (меньше, чем Таджикистану – 21 млн.,  Узбекистану – 10 млн., и Киргизии - 17 млн.).
В армянских СМИ можно достаточно часто встретить гипотезу о том, что санкции по вооружениям коснутся не только Армении, но и Азербайджана, который активно закупается у России на миллиарды долларов. Теоретически есть шансы на введение санкций против Баку, однако существуют определенные оговорки. Нынешняя администрация намерена решить «иранский вопрос», который занимает одно из центральных мест во внешнеполитической повестке Дональда Трампа. Об этом свидетельствуют не только многочисленные заявления, но и кардинальные кадровые перестановки. В отставку были отправлены госсекретарь Рекс Тиллерсон и советник по национальной безопасности Герберт Макмастер, которые выступали за сбалансированный подход в отношении Ирана. На их место пришли ветераны-ястребы Майк Помпео и Джон Болтон, считающие исламский режим в Тегеране абсолютным злом. Помпео и Болтон убеждены в том, что Азербайджан является важным пазлом американской политики в регионе, который может сыграть значимую роль в устранении «иранской угрозы».
Подобное восприятие в администрации вкупе с поддержкой израильских и турецких лобби-групп могут превратить Баку в исключение в рамках санкционной политики Соединенных Штатов. Посредством своих неформальных лобби-союзников, партнеров в ведущих мозговых центрах (Heritage, Atlantic Council, RAND, Brookings) и влиятельных сенаторов Азербайджан донесет до Вашингтона нужные сигналы о том, что покупка оружия у России никак не угрожает американским интересам. Более того, власти этой страны создадут все условия, при которых Штаты не усомнятся в решительности их поддержки не только в иранском, но и в российском направлениях. Эта политика уже осуществляется по разным каналам, и в ближайшее время будет набирать серьезные обороты. В подобных условиях Армении и про-армянским лоббистам необходимо предпринять ряд фундаментальных шагов, которые помогут если не девальвировать негативные последствия, то хотя бы смягчить будущие удары.
Первое – Ереван должен начать процесс формирования государственного лобби. Нынешние про-армянские общественные организации, состоящие из граждан США, объективно не способны заниматься продвижением интересов Армении в Вашингтоне. Белый дом и партийные лидеры в Конгрессе стремятся услышать четкий и ясный голос армянской государственности, а не воплощать в жизнь столетние мечты своих граждан армянского происхождения. Новые лоббисты не должны отсиживаться в Вашингтоне и Лос-Анджелесе. Необходимо активно работать с протестантским югом Америки – мотором Республиканской партии, которая контролирует Белый дом и обе палаты Конгресса. Не случайно многие крупные офисы израильских, турецких и азербайджанских фондов и организаций находятся в штате Техас. У армянской стороны имеются сильные козыри для работы в этой части страны, где достаточно легко превратить тысячелетнее христианское наследие в политический лоббистский инструмент. При правильной и последовательной работе Армения может получить в Штатах лоббистскую группу, способную продвигать интерес любой важности и сложности.
Второе – посольство Армении в Вашингтоне должно наладить диалог с центрами, которые отвечают за аналитическое сопровождение внешнеполитических решений. Работа с мозговыми центрами является необходимым условием для донесения своей позиции в Белый дом и Капитолийский холм. Перед операцией в Африне Турция активно работала с экспертами RAND, которые во время выступления перед сенатским комитетом по международным делам заявили, что Анкара действует правильно, и операция против курдов не противоречит национальным интересам США. Сложно найти какой-либо крупный мозговой центр, где бы не работали американцы армянского происхождения. Однако этот капитал заброшен, что является серьезным провалом общинной работы, ориентированной на решение локальной и незначимой с точки зрения национальных интересов Армении задачи - признания геноцида.
Третье – укрепление информационных и политических тылов в России. Армения, будучи членом ЕАЭС и ОДКБ, имеет легальные и широкие возможности донести свои опасения и идеи до лиц, ответственных за принятие политических решений. Укрепление экономических и военно-технических отношений Азербайджана с Россией, Беларусью и Казахстаном – членами ЕАЭС и ОДКБ – развивается стремительными темпами и не может не вызывать беспокойства. В подавляющем большинстве случаев армянская сторона находится в позиции «пассивного реагирующего», что уже является стратегическим поражением. Необходимо перейти в позицию активного созидающего, чтобы заставить Баку направлять свои ресурсы на создание бессмысленных, но дорогостоящих «реакций» в ответ на наши реальные успехи. Решение этой задачи требует тщательной кадровой перестановки в армянском посольстве в Москве и полного переосмысления целей функционирования дипломатических представительств в странах евразийского блока.