Տեղափոխելով «հայակենտրոնությունը» Երեւան - Mediamax.am
Տարիքին զուգահեռ՝ յուրաքանչյուր մարդ փորձում է գտնել իրեն եւ իր տեղը գլոբալ աշխարհում: Կյանքի շատ որոշումներ մեզ տրվում են համեմատաբար ավելի արագ եւ հեշտ. սիրելի առարկաները դպրոցում, մասնագիտական կողմնորոշումը համալսարանում, սպորտաձեւը, սիրելի խոհանոցը, հագուստի ոճը եւ այլն: Սակայն մեր սեփական «Ես»-ի վերլուծման, գիտակցման եւ ընկալման հարցում մենք բախվում ենք լուրջ խնդիրների: Միջին դպրոցի ութերորդ դասարանում՝ իմանալով, որ մեր տոհմում եղել է պատմական գիտությունների չորս դոկտոր եւ մեկ ակադեմիկոս, ես սկսեցի լրջորեն զբաղվել պատմությամբ: Երեւի, ինքս ինձ ներշնչել էի, որ պատմության ուսումնասիրությամբ զբաղվելը նաեւ իմ կոչումն է: Հնարավոր է, որ պատմության եւ քաղաքականության ուսումնասիրությամբ զբաղվելը յուրատեսակ պաշտպանական ռեակցիա էր, որի շնորհիվ միակ էթնիկ հային հաջողվեց վերացարկվել 90-ականների վերջերի եւ 2000-ականների սկզբների բարդ միջէթնիկական փոխհարաբերություններից: Բարեբախտաբար, դեռեւս կյանքի այդքան վաղ տարիքում, անգամ ինքս դա չգիտակցելով, հասկացա, որ դրական գնահատական ստանալու համար ես պետք է մյուսներից տասն անգամ ավելի շատ իմանամ, քանի որ նրանց ամեն ինչ շատ ավելի հեշտ էր տրվում:
Բարեբախտաբար, ես  միշտ սկզբունքայնորեն եւ հետեւողականորեն հավատարիմ եմ մնացել իմ ուղուն՝ շարունակելով ուսումնասիրել պատմություն,  քաղաքագիտություն եւ միջազգային հարաբերություններ: Բայց, եթե դպրոցում լավագույնը լինելն ինձ համար անհրաժեշտություն էր՝ սեփական շահերը պաշտպանելու համար, ապա համալսարանում ես շարժվում էի այն անհրաժեշտության գիտակցմամբ, որ պետք է ինչ-որ բան անեմ Հայաստանի համար, որը երբեք չէի էլ տեսել: Առաջին կուրսից ինքս ինձ ձեւավորեցի որպես հայկական քաղաքակրթական կոդի կրող, եւ ինձ շատ էին բարկացնում իմ այն հայրենակիցները, ովքեր ձգտում էին իրենց մեջ ջնջել այդ կոդը: Ես, ինչպես եւ ժամանակակից սերնդի շատ հայեր, մեծացել եմ Մեծ Հայաստանի, «Նեմեսիս» գործողության, Մոնթե Մելքոնյանի եւ Քըրք Քըրքորյանի մասին պատմությունները լսելով: Մենք մեծացել ենք՝ գիտակցելով այդ մարդկանց անցած ճանապարհը՝ փորձելով դրանցում գտնել սեփական քաղաքակրթական կողմնորոշիչները: Զբաղվելով ամերիկագիտությամբ, ատենախոսությունը պաշտպանելով եւ տարբեր ռուսական եւ ամերիկյան պարբերականներում հրատարակվելով, իմ կյանքը հստակ բաժանվեց անձնականի եւ մասնագիտականի:
Սակայն, իմ կյանքի անձնական եւ մասնագիտական կողմերը, դե-յուրե լինելով տարաբաժանված եւ կարգավորված, դե-ֆակտո սերտորեն փոխկապակցված են: Ես ցանկանում էի, որպես մասնագետ կայանալ իմ գործում, որպեսզի հասնեմ իմ անձնական նպատակին՝ դառնալ հայ ազգի օգտակար տարր:
Հաճախ ես բախվում էի այն կարծիքին, որ հայկական բոլոր ածանցյալների բացառումը կյանքից կօգնի կայանալ եւ հասնել լուրջ հաջողությունների: Սակայն ես չէի հասկանում, թե ինչ լուրջ հաջողությունների մասին էին խոսում այդ մարդիկ: Միգուցե ֆինանսական բարեկեցությա՞ն, կամ կարիերայում հաջողության հասնելու՞: Ես այդ հարցի պատասխանը չունեմ, քանի որ շփումը այդպիսի մարդկանց հետ միանգամից ընդհատվում էր:
Ես ելնում եմ այն փիլիսոփայությունից, որ հոգեւոր գոյությունը վեր է նյութականից, այն պետք է դառնա վեհ գաղափարներին հասնելու գործիք: Իմ գաղափարը իմ նախնիների երկիրը հզոր եւ հաջողակ տեսնելն է: Երկիր, որտեղ ապրել եւ արարել են Մեծ մարդիկ, ովքեր հսկայական ժառանգություն են թողել ամբողջ մարդկությանը:
Ես հստակ գիտեմ, որ լինելով հայ, հանդիսանում եմ այն քաղաքակրթական հարստության ժառանգներից մեկը, որի կողքին մնացած ամեն ինչ խամրում է:
Մեր նախնիներից ստացած ժառանգությունը ոչ միայն  պարգեւ է, այլեւ՝ պարտականություն: Ես այս աշխարհում իմ գոյության գլխավոր նպատակներից մեկն եմ համարում  հայկական գլոբալ ժառանգության պաշտպանությունը, ամրապնդումն ու բազմապատկում: Որպեսզի հասցնեմ իրականացնել այդ նպատակը, ես ամեն օր առաջընթաց եմ գրանցում՝ փորձելով դառնալ ավելի լավը: Հայ ժողովրդի առաքելության կարեւորության գիտակցումը պահանջում է գլոբալ հայացք եւ մոտեցումներ: Մտածողության սահմանափակությունը եւ ինքներս մեզ վրա կենտրոնանալը անթույլատրելի ճոխություն է:  Հենց գիտակցության ընդարձակությունն է թույլ տալիս հասկանալ գլոբալ գործընթացները: Առանց դա հասկանալու, մենք չենք կարողանա գտնել եւ ամրապնդել մեր տեղը այս աշխարհում՝ որպես կարեւոր քաղաքակրթական սուբյեկտ:
Երեւանում բացված «The Armenian Interest» վերլուծական կենտրոնի առաքելությունը մարդկանց եւ գաղափարները հայկական շահերի շուրջ համախմբելն է: Այլ կերպ ասած՝ նոր կենտրոնի գործունեության հիմքում ընկած է հենց «հայակենտրոնությունը»՝ հավատարմությունը եւ նվիրվածությունը հայ ժողովրդին: Սակայն մենք հստակ սահմանազատում ենք դնում «նվիրվածություն» եւ «կույր հավատ» հասկացությունների միջեւ: Ես խորապես համոզված եմ, որ հայ ազգը չի կարող առաջ շարժվել առանց ժամանակակից աշխարհաքաղաքական գործընթացները հասկանալու:
Իհարկե, բավականին դժվար է հասնել օբյեկտիվության, բայց ամեն դեպքում պետք է ձգտել: Այն ազգերն ու պետությունները, որոնց հաջողվել է գտնել պատասխաններ հիմնարար հարցերին, կարողացել են հաղթահարել խոչընդոտներն ու ձախողումները: Այսօր մենք չունենք այն բնական ռեսուրսներն ու աշխարհագրական դիրքը, որ հայտարարենք մեր  իրավունքների մասին:  Սակայն մենք ավելի կարեւոր ռեսուրս ունենք՝ հսկայական ինտելեկտուալ ներուժը, որը ցրված է ամբողջ աշխարհով:
Յուրաքանչյուր հաջողակ հայ ատոմ է, որից մենք կարող ենք հավաքել մեր ինտելեկտուալ ատոմային ռումբը: Պատկերացրեք՝ ազդեցության ինչ հզոր գործիք ունեն ազգերը, որոնց ներկայացուցիչները մեծ ժառանգություն են թողել ամբողջ աշխարհում: Անձամբ ես ոչ մի կասկած չունեմ, որ մենք հենց այդպիսի ազգ ենք: Դրանից ելնելով՝ մեր կենտրոնի մյուս կարեւորագույն խնդիրներից մեկը հայկական ինտելեկտուալ կապիտալի համախմբումն է ամբողջ աշխարհում: Արդյո՞ք բարդ խնդիր է: Անխոս: Սակայն մենք պետք է առաջին քայլերն անենք այդ ուղղությամբ, եթե ցանկանում ենք հասկանալ՝ ո՞վ ենք մենք, եւ ո՞րն է մեր տեղը ժամանակակից աշխարհում:
Որպես գիտա-վերլուծական կենտրոն՝ մենք նաեւ գիտակցում ենք ամբողջ աշխարհի առաջատար ինտելեկտուալներին հայկական աշխարհ բերելու կարեւորությունը: Խոշոր համալսարաններում եւ առաջատար ուղեղային կենտրոններում աշխատող գիտնականներին եւ փորձագետներին ներգրավվելով՝ մենք ստեղծում ենք փոխադարձ ըմբռնման եւ ընկալման կամուրջ հայկական աշխարհի եւ արտաքին միջավայրի միջեւ: Այդ կարեւոր խնդրի լուծման համար մենք կօգտագործենք մեր փորձագետների արդեն իսկ կուտակած կապիտալը՝ մեծաթիվ կապերի եւ հնարավորությունների տեսքով: Այլ կերպ ասած՝ պետք է որակապես ավելի բարձր վերլուծական մակարդակում Հայաստանը բացահայտենք աշխարհի եւ աշխարհը՝ Հայաստանի համար:
Բացի այդ, մենք մեր գերակա ուղղություններից մեկն ենք համարում Հայաստանում վերլուծաբանների նոր սերնդի պատրաստումը, որոնք կշարունակեն զարգացնել «The Armenian Interest» կենտրոնը:  Մեր փորձագետներն արդեն իսկ ունեն որոշակի հեղինակություն ժամանակակից վերլուծական մտքի տարբեր ուղղություններում: Չափազանց անհեռատես քայլ կլիներ այդ գիտելիքներն ու փորձը ուսանողներին, մագիստրոսներին, ասպիրանտներին եւ երիտասարդ գիտնականներին չփոխանցելը, քանի որ նրանք մեր երկրի ապագա էլիտան են: Մենք արդեն հիմա վարում ենք անվճար դասախոսություններ, սեմինարներ եւ թրեյնինգներ «Վերլուծական գործունեության հիմքերը» թեմայով: Համոզված եմ, որ մենք մեզանից հետո պետք է թողնենք աշխատող «հայակենտրոն համակարգ», որը կպաշտպանի հայկական շահերը գիտավերլուծական աշխարհում:

Перенося «армяноцентризм» в Ереван - Mediamax.am
По мере взросления каждый человек пытается найти себя и свое место в глобальном мире. Многие жизненные состояния мы выбираем относительно быстро и просто: любимые предметы в школе, направление специальности в университете, вид спорта, любимую кухню, стиль одежды и т.д. Однако мы сталкиваемся с серьезными проблемами, связанными с анализом, осмыслением и пониманием своего «я».
В восьмом классе средней школы я начал серьезно интересоваться историей, узнав, что в моем роду было четыре доктора исторических наук и один академик. Наверное, я внушил себе, что заниматься изучением истории – это и мое предназначение. Может быть, это было своего рода защитным механизмом, благодаря которому единственный этнический армянин в классе мог абстрагироваться от сложных межэтнических взаимоотношений в конце 90-х – начале 2000-х гг. Уже на столь раннем этапе жизни я, сам того полностью не осознавая, понял, что мне нужно знать в десять раз больше, чтобы получить положительную оценку, которая остальным давалась гораздо проще.
Я всегда принципиально и последовательно следовал своему курсу, продолжая изучать историю, политологию и международные отношения. Если в школе мне нужно было быть лучшим, чтобы защищать свои интересы, то в университет я шел с пониманием необходимости сделать что-то для Армении, которую я никогда не видел. С первого курса я формировал себя как носителя армянского цивилизационного кода, и меня крайне возмущали соотечественники, старающиеся стереть этот код в себе.
Я, как и многие армяне современного поколения, воспитывался на рассказах о Великой Армении, об операции «Немезис», о Монте Мелконяне и Кирке Керкоряне. Мы взрослели, осмысливая путь этих людей, пытаясь найти свои цивилизационные ориентиры. Занимаясь американистикой, защитив диссертацию и попав в различные российские и американские издания, я четко разделил свою жизнь на личную и профессиональную.
Будучи разделенными и упорядоченными де-юре, эти два направления моей жизни находились в тесной связке де-факто. Я хотел стать профессионалом в своем деле, чтобы это помогло достичь личной цели – стать полезным элементом армянской нации. Часто я сталкивался с мнением, что избавление от всех армянских производных из жизни помогает состояться и добиться серьезных успехов. Однако я не понимал, о каких серьезных успехах говорят эти люди. Может быть, о финансовом благополучии? Или речь шла о карьерном успехе? Не знаю ответа на этот вопрос, так как общение с такими людьми сразу прерывалось. Я исхожу из философии, что духовное существование превыше материального, которое должно быть инструментом для достижения возвышенных целей. Моя идея – это желание видеть сильной и успешной страну моих предков, где жили и творили великие люди, оставившие грандиозное наследие всему человечеству. Я четко знаю, что я, будучи армянином, являюсь одним из наследников этого цивилизационного богатства, рядом с которым меркнет все остальное.
Полученное наследство – это не только дар, но и обязательство. Я считаю, что одна из главных задач моего существования в этом мире – это защита, укрепление и преумножение глобального армянского наследия. Чтобы преуспеть в решении этой задачи, я каждый день прогрессирую, пытаясь стать лучше. Осознание важности миссии армянской нации требует глобального взгляда и подходов. Ограниченность мышления и зацикленность на себе – это непозволительная роскошь. Именно широта познаний помогает понять глобальные процессы. Без этого мы не сможем найти свое место в этом мире и закрепиться в качестве важного цивилизационного субъекта. Миссия «The Armenian Interest» -  аналитического центра, открытого в Ереване, заключается в объединении людей и идей вокруг армянских интересов. Иными словами, именно «армяноцентризм» - лояльность и преданность армянской нации -лежит в фундаменте деятельности нового центра. Однако мы проводим четкие грани между понятиями «преданность» и «слепая вера». Я глубоко убежден, что армянский народ не сможет двигаться вперед без объективного понимания современных мирополитических процессов.
Конечно, достичь объективности сложно, но к ней нужно стремиться. Те народы и страны, которые смогли найти ответы на фундаментальные вопросы, сумели прорвать барьеры неудач и провалов. Сегодня мы не обладаем природными ресурсами и благоприятным географическим положением, чтобы заявить о своих правах. Однако у нас есть нечто большее – огромный интеллектуальный капитал, разбросанный по всему миру. Каждый успешный армянин – это составляющее, с помощью которого мы можем собрать свою интеллектуальную атомную бомбу. Представьте себе, каким мощным инструментом влияния обладают нации, представители которых оставили великое наследие по всему миру. Лично у меня нет никаких сомнений в том, что мы именно такая нация. Одной из важнейших задач нашего центра является объединение армянского интеллектуального капитала по всему миру. Труднодостижимо? Безусловно. Однако мы должны сделать первые шаги в этом направлении, если хотим понять, кто мы и где наше место в современном мире.
Как научно-аналитический центр, мы также осознаем важность вовлечения ведущих интеллектуалов различных стран в армянский мир. Сотрудничая с учеными и экспертами, работающими в крупнейших университетах и передовых мозговых центрах, мы создаем мост взаимопонимания и взаимовосприятия между армянским миром и внешней средой. Для решения этой важной задачи мы будем использовать уже имеющийся накопленный капитал наших экспертов в виде обширных связей и возможностей. Иными словами, мы должны на более высоком качественном аналитическом уровне открыть Армению для мира и мир для Армении.
Помимо этого, одним из основных приоритетов нашей работы является подготовка нового поколения аналитиков в Армении, способных продолжить и развивать центр «The Armenian Interest». Наши эксперты уже имеют определенный авторитет в различных направлениях современной аналитической мысли. Было бы крайне недальновидным не передать эти знания и опыт студентам, магистрантам, аспирантам и молодым ученым – будущей элите нашей страны. Уже сейчас мы проводим бесплатные лекции, семинары и тренинги по направлению «Основы аналитической деятельности». Я убежден, что мы должны оставить после себя работающую «армяноцентричную систему», которая будет защищать интересы армянской нации в научно-аналитическом мире.