Կարեն Կարապետյանը եւ մենք - Mediamax.am
Կարեն Կարապետյանի նշանակումը վարչապետի պաշտոնում շատերի մոտ էյֆորիկ տրամադրություններ առաջացրեց, ինչը որոշ չափով արդարացված էր: Անցավ մի քանի ամիս եւ ավելի հաճախ ենք այսպիսի պնդումներ լսում.
«Կարեն Կարապետյանը սրանցից ոչ մի բանով չի տարբերվում, նույն քրեաօլիգարխիկ համակարգի մասնիկն է»:
«Կարեն Կարապետյանը կոռուպցիայի դեմ պայքարելու իրական մտադրություն չունի, եթե ունենար, շատերն արդեն բանտերում կլինեին»:
«Կարեն Կարապետյանը Սերժ Սարգսյանի հետ պայմանավորվածություններ ունի որոշակի ոլորտներ չմտնելու մասին»:
Պնդումների եւ ենթադրությունների ցանկը կարելի է շարունակել: Արդարության դեմ չմեղանչելու համար ասեմ, որ վարչապետը հաճախ ինքն է նման պնդումների առիթ տալիս, երբ իր «ֆիրմային» լակոնիկ պատասխաններով փաստացի խուսափում է կարեւոր շեշտադրումներ անելուց:
Եկենք հիշենք, որ «քաղաքականությունը հնարավորի արվեստ է» ու պատասխանենք մի քանի հարցի.
Կարեն Կարապետյանին հաջողվե՞լ է կառավարություն բերել նոր մարդկանց եւ այնպես անել, որ իր կաբինետը քիչ թե շատ թիմի տպավորություն թողնի:
Կարեն Կարապետյանին հաջողվե՞լ է պետական միջոցներ տնտեսել՝ փակելով մի շարք «կորմուշկաներ»:
Կարեն Կարապետյանին հաջողվե՞լ է մարզպետների, գործարարների, երիտասարդների հետ խոսել հասկանալի ու մարդկային լեզվով ու փորձել այնպես անել, որ իրեն ընկալեն որպես գործընկերոջ եւ ոչ թե սոսկ գոռոզ վերադասի:
Բոլոր այս հարցերին ես պատասխանում եմ՝ այո, ինչը, սակայն, չի նշանակում, որ բավարարված եմ վարչապետի քայլերով:
Ամենամեծ խնդիրն, իմ կարծիքով, այն է, որ Կարեն Կարապետյանը չի ցանկանում քաղաքական գործիչ դառնալ: Հասկանալի է, որ գործարարի եւ տեխնոկրատ կառավարչի կերպարն իրեն ավելի հոգեհարազատ է, բայց վարչապետը պետք է գիտակցի, որ քաղաքական գործիչ չդառնալով՝ չի կարողանա իր նպատակները լիարժեք իրագործել:
Կարեն Կարապետյանն այսօր մի մեծ առավելություն ունի: Պարզ խոսենք՝ իշխող կուսակցությունը եւ նախագահն իր կարիքն ավելի շատ ունեն, քան ինքն՝ իրենցը: Կարծում եմ, վարչապետը պետք է մինչեւ ընտրությունները կապիտալիզացնի այդ առավելությունը, ընդ որում, անի դա հանրային տիրույթում: Մենք չգիտենք, թե որոնք էին հինգ տարի առաջ Երեւանի քաղաքապետի պաշտոնից նրա հրաժարական տալու իրական պատճառները, սակայն ենթադրում ենք, որ խնդիրը որոշակի պայմանավորվածությունների խախտումն էր: Այս սցենարի կրկնությունից խուսափելու համար վարչապետը պետք է հանրային տիրույթում ամրագրի այն առանցքային կետերը, որոնց խախտումը ինքը կհամարի անհամատեղելի իր հետագա աշխատանքի հետ:
Իրականությունն այն է, որ անգամ ՀՀԿ առաջին փոխնախագահ դառնալով, Կարեն Կարապետյանը կուսակցության ներսում մեծ հենարան ձեռք չբերեց: Մեդիայի շրջանում վարչապետը ազդեցության լուրջ լծակներ եւս չունի:
Սակայն Կարեն Կարապետյանն ունի այն, ինչը չունեն շատ այլ քաղաքական գործիչներ՝ մարդկանց զգալի հատվածի վստահությունը: Այն երբեմն զգացական ու իռացիոնալ է, բայց, որքան էլ տարօրինակ հնչի, դա վստահությունը դարձնում է իսկական ու անկեղծ: Իրական քաղաքական եւ մեդիա հենարանների բացակայության պարագայում հասարակությունը դառնում է վարչապետի միակ օրգանական դաշնակիցը:
Պետք է գործեն երկու կողմերը: Վարչապետը պետք է ապացուցի, որ եթե ինչ-որ բան «այնպես չգնաց», ինքը չի թողնի ու հեռանա, ինչպես արեց 5 տարի առաջ՝ շատ-շատերին հիասթափեցնելով: Եթե վստահում ենք վարչապետին, ապա ցանկանում ենք համոզված լինել, որ եթե նա հանդիպի արհեստական խոչընդոտներին, գոնե բարձրաձայն կխոսի դրանց մասին, որպեսզի մենք էլ հասկանանք, թե ինչպես արձագանքենք:
Ի՞նչ պետք է անենք մենք: Կարող եք ինձ մեղադրել իդեալիզմի եւ քաղաքական միամտության մեջ, բայց չպետք է թողնենք, որ վարչապետը հիասթափվի: Պետք է փորձենք յուրաքանչյուրս իր ուժերի չափով աջակցենք Կարեն Կարապետյանին: Դա կարող ենք անել ամենատարբեր ձեւերով՝ լավ գաղափար առաջարկելով, թերությունները մատնացույց անելով, կատարվող սխալների մասին բարձրաձայն, բայց կառուցողական խոսելով:
Իհարկե, ընտրություններից առաջ հայտնվել ենք յուրահատուկ ծուղակում: Եթե ցանկանում ենք, որ Կարեն Կարապետյանը շարունակի պաշտոնավարել, ստացվում է, որ պետք է քվեարկենք ՀՀԿ օգտին: Դժվար է պատկերացնել, թե ինչ գերբնական ջանքեր պետք է գործադրի վարչապետը, որպեսզի համոզի մարդկանց քվեարկել մի ուժի օգտին, որին շատերը մեղադրում են այն վիճակի համար, որից դուրս գալու համար հրավիրել են Կարեն Կարապետյանին: Եվ այստեղ առավել մեծ արժեք է ձեռք բերում այն հարցը, որն արդեն հիշատակել եմ. մարդը, որը սեփական կամքին հակառակ է գնալու եւ Կարեն Կարապետյանի «խաթր» ընտրելու է իշխող կուսակցությանը, պետք է համոզված լինի, որ այնուհետեւ վարչապետը չի թողնի եւ առանց «կռիվ տալու» հեռանա:
Չգիտեմ, արդյո՞ք վարչապետն իրեն պատկերացնում է այն մարդու դերում, որ այս վիճակից մեզ հանելու համար պատրաստ է գնալ որոշակի զոհողությունների: Ակնհայտ է, որ Կարեն Կարապետյանն իր էությամբ «հեղափոխական» չէ եւ որքան էլ ցանկանանք, մենք նրան այդպիսին չենք դարձնի: Խնդիրն այլ է՝ պետք է փորձենք ապացուցել միմյանց, որ իշխանավորն ու հասարակությունը կարող են իսկապես միմյանցից կախված լինել: Եթե դա ստացվի, մեր երկրում բան կփոխվի:

The appointment of Karen Karapetyan as Armenia’s Prime Minister caused euphoria among many people, and that feeling was justified in a way. However, a few months later we hear claims of a different tune:
“Karen Karapetyan is no different from the rest of them. He’s a part of that criminal, oligarchic system!”
“Karen Karapetyan has no real intention to fight corruption. If he did, certain people would be serving prison sentences by now.”
“Karen Karapetyan agreed with Serzh Sargsyan to stay out of some sectors.”
The list of claims and assumptions goes on. To keep the conversation honest, I admit that Prime Minister often gives a reason for those assumptions when he avoids making important statements by giving laconic answers.
Let’s keep in mind that “politics is the art of the possible” and answer several questions:
Was Karen Karapetyan able to bring new people to the Government and made his cabinet look more or less like a team?
Was Karen Karapetyan able to save state finances by closing a range of “bird feeders”?
Was Karen Karapetyan able to speak to governors, business people and the youth in a manner which positioned himself as a partner and not an arrogant superior?
I answer to all those questions, “Yes,” but that doesn’t mean I am satisfied with Prime Minister’s actions.
In my opinion, the biggest problem is that Karen Karapetyan doesn’t want to become a political figure. I understand that the image of a businessman and technocrat manager is more familiar to him, but Prime Minister should realize he won’t be able to achieve his goals fully unless he becomes a politician.
Today Karen Karapetyan has a significant advantage. I will speak openly, the ruling RPA party and the President need him more than he needs them. I believe that Prime Minister should capitalize that advantage ahead of the elections, and do that in the public domain. We don’t know the real reasons of his resignation from the position of Yerevan Mayor five years ago, but we assume that breach of certain agreements was the problem. To avoid repetition of that scenario, Prime Minister needs to publicly fix the key points, which, if overstepped, will make it impossible for him to govern.
The fact is that even after taking the position of First Vice President in the ruling RPA, Karen Karapetyan didn’t acquire a significant stand within the party. Prime Minister doesn’t have any serious levers of influence in the media either.
However, Karen Karapetyan has something many other political figures don’t – the trust of a large group of the society. At times it’s emotional and irrational, but no matter how strange it sounds, that’s what makes trust real and sincere. In the absence of real political and media stands the society becomes Prime Minister’s only organic ally.
Both sides must act. Prime Minister should prove that if something “goes wrong”, he will not simply leave like he did five years ago, disappointing many people. If we trust Prime Minister, then we want to be sure that he will at least tell about artificial obstacles when he faces them, so that we know how to respond.
What should we do? You can accuse me of idealism and political naivety, but we cannot allow Prime Minister to get disappointed. We should each of us try to support Karen Karapetyan to the best of our abilities. We can do it in various ways: by suggesting a good idea, pointing out failures, voicing problems.
Of course, we found ourselves in some trap ahead of the elections. If we want Karen Karapetyan to remain on his position, we’ll have to vote for RPA. It is difficult to imagine what supernatural efforts Prime Minister has to make to convince the people to vote for the power that many blame for the situation, which required appointment of Karen Karapetyan to get fixed. Now the following issue, which I already mentioned, is important more than ever: a person, who will vote in favor of the ruling party “for the sake” of Karen Karapetyan against their own will, needs to be sure that later said Prime Minister will not step down and leave “without a fight”.
I don’t know if Prime Minister sees himself as a man who’s ready to make sacrifices to bring us out of this situation. It’s evident that Karen Karapetyan is not a revolutionary by his nature and however hard we wish, we cannot make him one. The issue at hand is different. We need to try to prove to each other that top official and the public can really depend on one another. If that works out, things will change in Armenia.