Հանկարծ նորից չսկսվի... - Mediamax.am
Տարեվերջից դպրոցում խժդժություններ կան. գերմանացի եւ սիրիացի աշակերտների հարաբերման ձեւն է փոխվել՝ եւ՛ հայհոյանքների տարափ, եւ՛ ծեծկռտուք, եւ՛ ոստիկանություն…
Իրավապահներին դիմողը գերմանացի աշակերտներն ու նրանց ծնողներն էին, մեղավորներն ըստ նրանց՝ սիրիացի աշակերտները, որոնք դպրոցում մարմնական վնասվածք էին հասցրել գերմանացի մի աշակերտուհու։ Վերջինս էլ, ըստ պատմածների, փորձել էր սիրիացիներից պաշտպանել սիրած տղային՝ boyfriend-ին։
Առաջին հայացքից ծեծկռտուքի պատճառը միայն երկկողմանի կամ գուցե միակողմանի ատելությունն էր… Սակայն, ինչպես պարզեց ոստիկանությունը, պատճառը ոչ միայն դա էր, այլեւ ամենասովորական հարաբերությունները. սիրած աղջկան վիրավորանք են հասցրել, ընկերը պատիվ է պահանջում...
Լարվածությունը դպրոցում գագաթնակետին էր։ Ծեծկռտուքը չխթանելու նկատառումներով՝ սիրիացի աշակերտները զրկվեցին դասամիջոցներին դասասենյակը լքելու իրավունքից։ Չօգնեց։ Երկար ժամանակ հորդորում, պարտադրում էի վերջ տալ այդ իրավիճակին։ Ի վերջո, Սիրիայից Գերմանիա հասած աշակերտներս խոստացան չշարունակել։ Մինչ այդ դեպքը երբեք ինձ չէին ստել։ Իրենց հանդեպ վստահությունս հիմնավոր էր։ Սակայն առավոտյան պարզեցի, որ նախորդ օրը սիրիացիները գերմանացիներին դասերից հետո հանդիպել էին փողոցում եւ երկկողմանի ծեծ ու ջարդ սարքել...
Դասարան մտա ու հայտարարեցի, որ նրանց այլեւս չեմ վստահում, որ իրենց խոսքը դրժել են... Ծեծկռտուքին մասնակից աշակերտը ոտքի կանգնեց, ներողություն խնդրեց ու հայտարարեց.
- Ֆռաու Պետրոսյան, վաղը բոլոր հարցերը լուծված կլինեն։
Հաջորդ օրը, դպրոց մտնելուս պես տնօրենն ասաց, որ կարծես ամեն բան կարգավորվել է, կողմերը խոսել են, միմյանցից ներողություն խնդրել եւ նույնիսկ ոստիկանությունից դիմումները հետ վերցրել։ Դասարան մտա, շնորհակալություն հայտնեցի եւ, կարծես, ամեն բան տեղն ընկավ։ Հիմա հարաբերական հանգիստ է՝ երբեմն միջադեպեր լինում են, որոնք մտահոգիչ են, բայց դեռեւս հուսադրող հանգամանքներ էլ կան։ Ամեն բան կորած չէ…
Դպրոցում գործող աշակերտական ակումբը պատի թերթ պատրաստելու, խաղեր կազմակերպելու, հմուտ ձեռքերի խմբակի համար շատ հարմար տարածք է։ Հենց այնտեղ աշակերտների հետ թեմատիկ պատի թերթ պատրաստելու գաղափարներն էինք ի մի բերում: Ոմանք նկարում էին, ոմանք՝ տեքստ գրում, երբ ակումբ մտավ ծեծկռտուքը գլխավորած գերմանացի աշակերտը։ Թեթեւակի լարվածություն զգացի՝ հանկարծ նորից չսկսվի... Անկյունում նստած Ռաֆաթը, որն արդեն մի քանի րոպե տանջվում էր ներկամանը բացելու համար, վեր կացավ ու մոտեցավ գերմանացի պատանուն։ Երկուսն էլ, չնայած տարիքին, պինդ ու հաղթանդամ են... Տեսա, որ գերմանացի պատանին, լարվեց ու ձեռքը բռունցք արեց, բայց Ռաֆաթը ներկամանը հանգիստ մեկնեց ու ասաց.
- Կարո՞ղ ես բացել, շատ պինդ է, չի ստացվում։
Գերմանացի պատանին հանկարծակիի եկավ, շտապ-շտապ ուսից գցեց պայուսակն ու բաճկոնը, եւ երկուսով սկսեցին տանջվել ներկամանը բացելու փորձերով։
Յուրաքանչյուր երեքշաբթի աշակերտների համար կինոդիտում ենք կազմակերպում, քննարկում ֆիլմը՝ գերմաներեն են լսում-խոսում, լեզուն զարգացնելու արդյունավետ միջոց է։ «Up» մուլտֆիլմը, որն արդեն ճանաչված ու սիրված է, երկու դասաժամ լարված նայելուց հետո, սկսեցինք քննարկել: Յուրաքանչյուրը մեկ բառով պետք է բնորոշեր մուլտֆիլմի ասելիքը։ Հնչեցին ընկերություն, սեր, տխրություն, երիտասարդ եւ ծեր ու էլի մի շարք բառեր: Ի վերջո Մամունը բարձրաձայնեց երազանք բառը.
- Ֆռաու Պետրոսյան, ամեն մեկն էլ երազանք ունի, թեկուզ թաքուն, բայց ունի… Իմ երազանքը Սիրիա գնալն է, կարոտել եմ...
Այս երազանքը շատերը կրկնեցին, իսկ Ռաֆաթը հայտարարեց, որ իր երազանքը գաղտնիք է ու միայն ինձ կասի երբեւէ, բայց ոչ հիմա եւ հարցրեց.
-Իսկ ո՞րն է Ձեր երազանքը Ֆռաու Պետրոսյան։
-Դե, ես էլ մի անիրականանալի երազանք ունեմ, ուզում եմ երբեւէ մի մեծ, սպիտակ, փափուկ ամպի վրա նստած երկնքով ճախրել եւ երկրին ու մարդկանց նայել...
Երեխաներն ուրախացան, ծիծաղեցին։ Ալան ինձ լսելուց հետո, քաջ սիրտ կտրած, բարձրաձայնեց.
- Ես էլ ծիածանի վրա սահել եմ ուզում, ախր շատ գեղեցիկ է…
Ահմեդը հայացքով մասնակցում էր՝ ժպտում, դիմախաղով արձագանքում, բայց ոչ մի բառ չէր ասում։
- Ահմեդ, դե խոսիր, տեսնենք քո երազանքը որն է։
- Մի երազանք ունեմ միայն, ֆռաու Պետրոսյան, գոնե մի վերջին անգամ հորս ու մորս տեսնեմ։
Նրա հայրը վատառողջ է, Սիրիայում ապրել են գյուղում, բերքը հավաքելիս ծառից ընկել է, վնասվածք ստացել ու էլ չի կարողանում քայլել։ Հիմա ծնողները Սիրիայում են, Ահմեդը՝ եղբոր հետ Գերմանիայում։
Քարացա... Քիչ մնաց արցունքներս իրենց բնում չմնան... Ահմեդն անսպասելի տեղից վեր կացավ, իրեն բնորոշ ժպիտով ժպտաց ու ասաց.
- Ֆռաու Պետրոսյան, երբ վերեւում լինեք՝ ամպի վրա, խնդրում եմ, չմոռանաք սելֆի անել, ուզում եմ ես էլ տեսնել...
Ծիծաղը թնդաց ու զանգը հնչեց, իսկ իրականությունն հոսում է առանց զանգ ու առանց դադար …
Անուշ Պետրոսյանը Մեդիամաքսի նախկին աշխատակից է, ներկայում դասավանդում է փախստական դպրոցականներին Գերմանիայում:

Только бы не началось снова… - Mediamax.am
В конце года в школе начались трения между немецкими и сирийскми учениками. Поток ругательств, драки, полиция…
В правоохранительные органы обратились немецкие дети и их родители. По их мнению, виновными в этой ситуации были сирийские дети, которые нанесли телесные повреждения одной из немецких девочек. А она, как рассказывают, пыталась защитить от сирийцев своего бойфренда.
На первый взгляд, причиной инцидента была обоюдная, или, возможно, односторонняя ненависть… Однако, как выяснила полиция, причина была не только в этом, но и в обыкновенных человеческих отношениях: девушке нанесли оскорбление, и ее друг потребовал призвать к ответу…
Напряженность в школе достигла апогея. Чтобы не допустить дальнейших стычек, сирийским детям запретили на переменах выходить из класса. Не помогло. Долгое время детей призывали положить конец этой истории. Наконец, мои ученики, прибывшие в Германию из Сирии, обещали успокоиться. До этого они ни разу меня не обманывали, и мое доверие к ним было безмерным. Но уже на следующее утро мне сообщили, что вечером сирийцы встретились с немцами после уроков и устроили новую серьезную драку…
Я вошла в класс и сказала детям, что больше не доверяю им, поскольку они не сдержали своего слова… Ученик, участвовавший в драке, встал, попросил прощения и сказал:
- Фрау Петросян, завтра все вопросы будут решены.
На следующее утро директор сказал, что, кажется, все уладилось, стороны поговорили, попросили друг у друга прощения и даже отозвали заявление из полиции. Кажется, все встало на свои места, и теперь в школе относительно спокойно. Иногда случаются инциденты, вызывающие беспокойство, но еще есть надежда. Пока не все потеряно…
Школьный клуб – самое удобное место для подготовки школьной стенгазеты, игр и кружка «умелые руки». Там мы и обсуждали с учаниками идеи для тематической школьной газеты. Кто-то рисовал, кто-то составлял текст, когда вдруг зашел немецкий мальчик, бывший заводилой первой драки. Я почувствовала некоторое напряжение: только бы не началось снова … Сидящий в углу Рафат, который уже несколько минут бился над банкой с краской, встал и подошел к нему. Оба – крепкие и высокие ребята, несмотря на юный возраст... Я заметила, что немецкий мальчик напрягся и сжал пальцы в кулак, но Рафат спокойно протянул ему банку с краской и сказал:
- Можешь открыть? Крышка слишком крепко затянута.
Немецкий юноша удивился, быстро сбросил рюкзак и куртку, и вдвоем они вступили в «бой» с банкой.
Каждый понедельник мы организуем для учеников просмотр фильма, а потом обсуждаем его. Они слышат немецкую речь и говорят – это эффективный способ языкового развития. Мультфильм «Up», который все знают и любят, смотрели два урока подряд, а затем начали обсуждать. Каждый должен был одним словом описать суть мульфильма. Звучали слова «дружба», «любовь», много других. Наконец, Мамун произнес слово «мечта»:
- Фрау Петросян, у каждого своя мечта, пусть и тайная, но есть… Я мечтаю поехать в Сирию, я очень скучаю…
Многие разделили эту мечту, а Рафат заявил, что его мечта – это секрет, и он расскажет о ней только мне, и то не сейчас, а затем спросил:
- А Вы о чем мечтаете, фрау Петросян?
- Ну, у меня тоже есть неисполнимая мечта: хочу сидеть на белом пушистом облаке, летать по небу и смотреть вниз на людей…
Дети начали смеяться. Ала, услышав это, тоже набрался смелости и сказал:
- А я мечтаю скатиться вниз по радуге. Она такая красивая!
Ахмед следил за всеми взглядом, улыбался, реагировал мимикой и жестами, но не говорил ни слова.
- Ахмед, ну давай, скажи нам, о чем мечтаешь ты?
- Я мечтаю только об одном, фрау Петросян, хотя бы один последний раз увидеть маму и папу.
Его отец нездоров. В Сирии они жили в деревне и, собирая урожай, отец мальчика упал с дерева, и теперь не может ходить. Родители остались в Сирии, а Ахмед с братом – в Германии.
Я замерла со слезами на глазах. А Ахмед  неожиданно встал и со своей привычной улыбкой сказал:
- Фрау Петросян, когда будете наверху, на облаке, не забудьте сделать селфи, я тоже хочу посмотреть…
Раздался смех, а потом прозвучал звонок. Только вот реальность течет без звонков и перерывов…
Ануш Петросян – бывшая сотрудница Медиамакс. В настоящее время преподает немецкий беженцам в Германии.