Հանկարծ նորից չսկսվի... - Mediamax.am
Տարեվերջից դպրոցում խժդժություններ կան. գերմանացի եւ սիրիացի աշակերտների հարաբերման ձեւն է փոխվել՝ եւ՛ հայհոյանքների տարափ, եւ՛ ծեծկռտուք, եւ՛ ոստիկանություն…
Իրավապահներին դիմողը գերմանացի աշակերտներն ու նրանց ծնողներն էին, մեղավորներն ըստ նրանց՝ սիրիացի աշակերտները, որոնք դպրոցում մարմնական վնասվածք էին հասցրել գերմանացի մի աշակերտուհու։ Վերջինս էլ, ըստ պատմածների, փորձել էր սիրիացիներից պաշտպանել սիրած տղային՝ boyfriend-ին։
Առաջին հայացքից ծեծկռտուքի պատճառը միայն երկկողմանի կամ գուցե միակողմանի ատելությունն էր… Սակայն, ինչպես պարզեց ոստիկանությունը, պատճառը ոչ միայն դա էր, այլեւ ամենասովորական հարաբերությունները. սիրած աղջկան վիրավորանք են հասցրել, ընկերը պատիվ է պահանջում...
Լարվածությունը դպրոցում գագաթնակետին էր։ Ծեծկռտուքը չխթանելու նկատառումներով՝ սիրիացի աշակերտները զրկվեցին դասամիջոցներին դասասենյակը լքելու իրավունքից։ Չօգնեց։ Երկար ժամանակ հորդորում, պարտադրում էի վերջ տալ այդ իրավիճակին։ Ի վերջո, Սիրիայից Գերմանիա հասած աշակերտներս խոստացան չշարունակել։ Մինչ այդ դեպքը երբեք ինձ չէին ստել։ Իրենց հանդեպ վստահությունս հիմնավոր էր։ Սակայն առավոտյան պարզեցի, որ նախորդ օրը սիրիացիները գերմանացիներին դասերից հետո հանդիպել էին փողոցում եւ երկկողմանի ծեծ ու ջարդ սարքել...
Դասարան մտա ու հայտարարեցի, որ նրանց այլեւս չեմ վստահում, որ իրենց խոսքը դրժել են... Ծեծկռտուքին մասնակից աշակերտը ոտքի կանգնեց, ներողություն խնդրեց ու հայտարարեց.
- Ֆռաու Պետրոսյան, վաղը բոլոր հարցերը լուծված կլինեն։
Հաջորդ օրը, դպրոց մտնելուս պես տնօրենն ասաց, որ կարծես ամեն բան կարգավորվել է, կողմերը խոսել են, միմյանցից ներողություն խնդրել եւ նույնիսկ ոստիկանությունից դիմումները հետ վերցրել։ Դասարան մտա, շնորհակալություն հայտնեցի եւ, կարծես, ամեն բան տեղն ընկավ։ Հիմա հարաբերական հանգիստ է՝ երբեմն միջադեպեր լինում են, որոնք մտահոգիչ են, բայց դեռեւս հուսադրող հանգամանքներ էլ կան։ Ամեն բան կորած չէ…
Դպրոցում գործող աշակերտական ակումբը պատի թերթ պատրաստելու, խաղեր կազմակերպելու, հմուտ ձեռքերի խմբակի համար շատ հարմար տարածք է։ Հենց այնտեղ աշակերտների հետ թեմատիկ պատի թերթ պատրաստելու գաղափարներն էինք ի մի բերում: Ոմանք նկարում էին, ոմանք՝ տեքստ գրում, երբ ակումբ մտավ ծեծկռտուքը գլխավորած գերմանացի աշակերտը։ Թեթեւակի լարվածություն զգացի՝ հանկարծ նորից չսկսվի... Անկյունում նստած Ռաֆաթը, որն արդեն մի քանի րոպե տանջվում էր ներկամանը բացելու համար, վեր կացավ ու մոտեցավ գերմանացի պատանուն։ Երկուսն էլ, չնայած տարիքին, պինդ ու հաղթանդամ են... Տեսա, որ գերմանացի պատանին, լարվեց ու ձեռքը բռունցք արեց, բայց Ռաֆաթը ներկամանը հանգիստ մեկնեց ու ասաց.
- Կարո՞ղ ես բացել, շատ պինդ է, չի ստացվում։
Գերմանացի պատանին հանկարծակիի եկավ, շտապ-շտապ ուսից գցեց պայուսակն ու բաճկոնը, եւ երկուսով սկսեցին տանջվել ներկամանը բացելու փորձերով։
Յուրաքանչյուր երեքշաբթի աշակերտների համար կինոդիտում ենք կազմակերպում, քննարկում ֆիլմը՝ գերմաներեն են լսում-խոսում, լեզուն զարգացնելու արդյունավետ միջոց է։ «Up» մուլտֆիլմը, որն արդեն ճանաչված ու սիրված է, երկու դասաժամ լարված նայելուց հետո, սկսեցինք քննարկել: Յուրաքանչյուրը մեկ բառով պետք է բնորոշեր մուլտֆիլմի ասելիքը։ Հնչեցին ընկերություն, սեր, տխրություն, երիտասարդ եւ ծեր ու էլի մի շարք բառեր: Ի վերջո Մամունը բարձրաձայնեց երազանք բառը.
- Ֆռաու Պետրոսյան, ամեն մեկն էլ երազանք ունի, թեկուզ թաքուն, բայց ունի… Իմ երազանքը Սիրիա գնալն է, կարոտել եմ...
Այս երազանքը շատերը կրկնեցին, իսկ Ռաֆաթը հայտարարեց, որ իր երազանքը գաղտնիք է ու միայն ինձ կասի երբեւէ, բայց ոչ հիմա եւ հարցրեց.
-Իսկ ո՞րն է Ձեր երազանքը Ֆռաու Պետրոսյան։
-Դե, ես էլ մի անիրականանալի երազանք ունեմ, ուզում եմ երբեւէ մի մեծ, սպիտակ, փափուկ ամպի վրա նստած երկնքով ճախրել եւ երկրին ու մարդկանց նայել...
Երեխաներն ուրախացան, ծիծաղեցին։ Ալան ինձ լսելուց հետո, քաջ սիրտ կտրած, բարձրաձայնեց.
- Ես էլ ծիածանի վրա սահել եմ ուզում, ախր շատ գեղեցիկ է…
Ահմեդը հայացքով մասնակցում էր՝ ժպտում, դիմախաղով արձագանքում, բայց ոչ մի բառ չէր ասում։
- Ահմեդ, դե խոսիր, տեսնենք քո երազանքը որն է։
- Մի երազանք ունեմ միայն, ֆռաու Պետրոսյան, գոնե մի վերջին անգամ հորս ու մորս տեսնեմ։
Նրա հայրը վատառողջ է, Սիրիայում ապրել են գյուղում, բերքը հավաքելիս ծառից ընկել է, վնասվածք ստացել ու էլ չի կարողանում քայլել։ Հիմա ծնողները Սիրիայում են, Ահմեդը՝ եղբոր հետ Գերմանիայում։
Քարացա... Քիչ մնաց արցունքներս իրենց բնում չմնան... Ահմեդն անսպասելի տեղից վեր կացավ, իրեն բնորոշ ժպիտով ժպտաց ու ասաց.
- Ֆռաու Պետրոսյան, երբ վերեւում լինեք՝ ամպի վրա, խնդրում եմ, չմոռանաք սելֆի անել, ուզում եմ ես էլ տեսնել...
Ծիծաղը թնդաց ու զանգը հնչեց, իսկ իրականությունն հոսում է առանց զանգ ու առանց դադար …
Անուշ Պետրոսյանը Մեդիամաքսի նախկին աշխատակից է, ներկայում դասավանդում է փախստական դպրոցականներին Գերմանիայում:

Hope it doesn’t start again
The end of the year was marked by conflicts in our our school. German and Syrian students got into swearing, fights, police stepped in…
It was the German pupils and their parents who brought the charges. They claimed the guilty party to be the Syrian students, who injured a German female student in the school. According to the story, the latter was trying to defend her boyfriend from the Syrians.
On the surface, the fight resulted from one-sided or mutual hatred… However, the police found out it was something else too – a very simple interaction – the girl took offense, her boyfriend demanded apology…
The tension in the school had reached its peak. To prevent further escalation, the school prohibited the Syrian students to leave the classroom during the breaks. That didn’t help. For a long time, I advised and ordered to cease the confrontation. Finally, my students, who escaped to Germany from Syria, promised to stop. They had never lied to me until that day. I had solid trust in them. But on the next morning I found out that the Syrians met the Germans in the street the previous day and started a big fight…
I came into the classroom and said, “I don’t trust you anymore. You broke your promise…” One of the fighters stood up and stated:
‘Frau Petrosyan, we will settle everything by tomorrow.”
The next day I barely entered the school when the director said that things seemed to be calm at last. The sides talked and apologized to each other, and even dropped the charges. I went to the classroom and thanked the students. It seemed that everything settled. Now we live in relative peace. There are worrying incidents sometimes, but there are hopeful signs too. Nothing is lost yet…
The students’ club is a good place for preparing a wall newspaper, organizing games or a skilled hands club. That’s why we chose to make our theme wall newspaper there. Some students were drawing, others writing, when the German student, who led his peers in the fight, entered the club. I sensed slight tension and thought, “Hope it doesn’t start again…” Rafat had been struggling to open a paint can for a few minutes. He rose from the corner where he was sitting and approached the German student… I saw the latter tense immediately and curl his hand into a fist, but Rafat calmly outstretched the can and said,
“Could you help me? It’s very tight, I can’t open it.”
The German student was taken aback. He quickly dropped his backpack and jacket, and joined Rafat in the efforts to open the paint can.
Every Tuesday we organize a screening for students, discuss the film, talk and listen in German. It’s an efficient method to develop language skills. We watched Up!, an already well-known and beloved cartoon, for two-lesson time, then started discussing. Each student was to describe the cartoon’s story in one word. I heard answers such as “friendship”, “love”, “sadness” and some others. In the end, Mamun said, “A dream.”
“Frau Petrosyan, everyone has a dream, even if it’s a secret… My dream is to go back to Syria. I miss it…”
Many Syrian students repeated his words, and Rafat said his dream was a secret and he would only tell it to me, just not at the moment, and asked,
“What is your dream, Frau Petrosyan?”
“Well, yes, I have a dream too. I want to hop on a big, white, fluffy cloud, fly above the ground and look at people…”
The students had a laugh at that. After what I said Ala suddenly stated,
“And I want to ride the rainbow. It’s so beautiful!”
Ahmed was following the conversation silently. He smiled, reacted with facial expressions but didn’t utter a word.
“Ahmed, speak up. What is your dream?”
“I only have one dream, Frau Petrosyan. I wish I could see my parents, even if just one last time.”
His father is sick. They lived in a village in Syria, and once, during the harvest season, Ahmed’s father fell off the tree and got injured. He cannot walk. Ahmed parents are still in Syria, while he and his brother live in Germany.
I was stunned… For a moment, I could feel tears escaping… Then Ahmed suddenly stood up and said with his usual smile,
“Frau Petrosyan, when you ride on the cloud, please don’t forget to take a selfie. I would like to see that picture…”