20 տարվա խզումը - Mediamax.am
Ազատության հրապարակում եւ Բաղրամյան պողոտայում բողոքի ակցիաների մասնակիցներից շատ-շատերը երիտասարդ են՝ 20-25 տարեկան: Բնական է, որ նրանք չեն կարող հիշել այն իրադարձությունները, որոնք ծավալվում էին Հայաստանում 20 տարի առաջ` 1995 թվականի ամռանը:
1995 թվականի Ազգային ժողովի ընտրությունների եւ սահմանադրական հանրաքվեի նախօրեին 10 ընդդիմադիր քաղաքական ուժեր ստեղծել էին «Համագործակցություն հանուն արդարություն» միավորումը եւ իշխանություններին վերջնագիր էին ներկայացրել՝ պահանջելով 5-օրյա ժամկետում գրանցել մերժում ստացած կուսակցություններին եւ թեկնածուներին, ընտրությունները տեղափոխել ավելի ուշ ժամկետի, բոլոր կուսակցությունների համար հավասար պայմաններ ապահովել եւ ընդդիմությանը հնարավորություն տալ օգտվել ԶԼՄ-ներից:
Իշխանությունը վերջնագիրը չկատարեց, եւ ընդդիմությունը փողոցային պայքարի դիմեց: Ցուցարարները ՀՀ նախագահի նստավայրի մոտ այրեցին Լեւոն Տեր-Պետրոսյանի խրտվիլակը, Վազգեն Մանուկյանն ասաց, որ «նստավայրը կարելի է հեշտությամբ գրավել, սակայն դա անիմաստ է, որովհետեւ նախագահն այնտեղ չէ»: Այնուհետեւ Աշոտ Մանուչարյանի առաջնորդությամբ ցուցարարները գնացին Ազատության հրապարակ, որտեղ հավաքված էին երկրապահները: Արդյունքում բախումներ տեղի ունեցան, թեթեւ վնասվածքներ ստացան Վահան Հովհաննիսյանը եւ ընդդիմության այլ առաջնորդներ: Իրավիճակը հանդարտվեց միայն նրանից հետո, երբ երկրապահները սկսեցին օդ կրակել:
Հուլիսի 5-ին տեղի ունեցան ԱԺ ընտրությունները եւ սահմանադրական հանրաքվեն, որոնք, ընդդիմության պնդմամբ, կեղծվեցին: Միջազգային դիտորդներն էլ գործածության մեջ դրեցին մինչ այդ չլսված «ընտրություններն ազատ էին, բայց ոչ արդար» գնահատականը: Իսկ 1996 թվականի նախագահական ընտրություններից հետո ավելի լուրջ բախումներ տեղի ունեցան, ընդդիմությունը մի քանի ժամով «գրավեց» Ազգային ժողովը:
1995 թվականի հուլիսի 5-ի ընտրություններից անցել է ուղիղ 20 տարի: Այս թիվն արձանագրում է այն սարսափելի իրողությունը, որ մեր անկախության 25 տարիներից 20-ում մենք չենք ունեցել ընտրություններ, որոնց արդյունքը կասկած չի հարուցել ընտրողների զգալի մասի եւ արտաքին աշխարհի մոտ: Երեւի, միակ բացառությունը 1999 թվականի ԱԺ ընտրություններն էին՝ պայմանավորված Վազգեն Սարգսյանի եւ Կարեն Դեմիրճյանի տանդեմի մեծ հեղինակությամբ: Մնացած բոլոր ընտրությունների իրական արդյունքների մասին գիտի մարդկանց մի խումբ, որը երբեւէ այդ գաղտնիքը չի բացի: Ու զավեշտն այն է, որ այդ խմբի կազմը, մեծ հաշվով, այս 20 տարիների ընթացքում էապես չի փոխվել:
Մենք ապրում ենք երկրում, որտեղ առաջին ու վերջին չվիճարկվող ընտրություններն անցկացվել են 1991 թվականին` 24 տարի առաջ: Այսինքն, 20 տարի մենք ապրում ենք՝ վստահ չլինելով, որ մեզ ղեկավարում են այն մարդիկ, որոնց մենք վստահել ենք այդ իրավունքը: Հենց այստեղ է մեր բոլոր խնդիրների արմատը, եւ առանց այս խնդիրը լուծելու երբեք չենք կարողանա արմատական փոփոխությունների հասնել: Իհարկե, այս բոլոր տարիների ընթացքում ընդդիմությունը փորձել է պայքարել, վերականգնել իր իրավունքները, սակայն իշխանությունը միշտ հասել է իր ուզածին՝ ուժով, խորամանկությամբ կամ էլ փողով:
Կա՞ արդյոք ելք: Թվում է, թե միակ ելքը հեղափոխությունն է, քանի որ իշխանությունը հստակ ցուցադրում է, որ մտադիր չէ զիջել: Սակայն ո՞րն է երաշխիքը, որ հեղափոխություն անողները (եթե այդպիսիք գտնվեն) իսկապես ազատ ընտրություններ կանցկացնեն: Ընտրությունները կեղծելու կամ ձայներ գնելու «մշակույթն» ու տեխնոլոգիաներն այնքան են զարգացել, որ ընկալվում են քաղաքական պայքարի նորմալ ու անբաժան մաս:
Բացառված չէ, որ ոմանք որպես ելք կարող են դիտարկել ահաբեկչությունը՝ պատճառաբանելով, որ եթե իշխանությունը փոխելու այլ տարբերակ չկա, ուրեմն կարելի է դիմել տեռորի: Ակնհայտ է, որ եթե իրադարձությունները զարգանան այս ճանապարհով, դա կազդարարի մեր պետության վախճանը:
Ուստի պետք է փորձել արդար ընտրությունների շուրջ լայն հասարակական կոնսենսուս ձեւավորել: Բոլոր այն «օազիսները», որոնք ձեւավորվել են Հայաստանում բարեգործական, կրթական եւ որոշ բիզնես-նախագծերի շուրջ, պետք է սկսեն արդար ընտրությունների գաղափարի բարձրաձայնումը: Երիտասարդները, որոնք մասնակցում են Բաղրամյանի ցույցերին, պետք է ջանք չխնայեն արդար ընտրությունների գաղափարը իրենց ընկերներին փոխանցելու համար, անդամակցեն կուսակցություններին կամ ստեղծեն սեփական քաղաքական նախաձեռնությունները:
Առանց արդար ընտրությունների մենք երբեք չենք ունենա արդար դատարաններ, որոնք կպաշտպանեն ազնիվ գործարարներին օլիգարխներից եւ սովորական քաղաքացիներին՝ «թիկունք ունեցող» հանցագործներից:
Ընտրությունների արդյունքում երբեմն իշխանության են գալիս, մեղմ ասած, ոչ ժողովրդավարական ուժեր: Օրինակ, Ղազայի հատվածում ընտրվեց Համաս շարժումը: Եթե այս օրինակը չափազանց ծայրահեղական է թվում, վերցնենք Հունգարիան, որի վարչապետին շատերը «բռնակալ» են անվանում: Բայց մեզ իսկապես պետք է, որ Հայաստանում գոնե մեկ անգամ արդար ընտրություններ տեղի ունենան, ու թող իշխանության գա պայմանական «Համասը»: Միայն թե իսկապես ընտրված լինի:
Հաջորդ տարի տոնելու ենք Հայաստանի անկախության 25-ամյակը: Շատ ենք խոսում ռազմավարական ծրագրերի ու Հայաստանի զարգացման հայեցակարգերի մասին: Կարծում եմ, որ հասարակությունը կարող է հենց արդար ընտրությունների գաղափարը ձեւակերպել որպես հոբելյանի գլխավոր կարգախոս: Ցավալի է, իհարկե, որ անկախության քառորդ դարին մոտենում ենք ընդամենը անկախության առաջին տարվա ձեռքբերմանը հասնելու ցանկությամբ, բայց ինչ արած: Շատերս մեղքի մեր բաժինն ունենք այս 20 տարվա խզման համար, թեկուզ միայն այն պատճառով, որ լռում էինք 15, 10 կամ 5 տարի առաջ:

Разрыв длиной в 20 лет - Mediamax.am
Очень многие из участников акции протеста на проспекте Баграмяна молоды, им по 20-25 лет. Естественно, они не могут помнить событий, которые разворачивались в Армении 20 лет назад, летом 1995 года.
Накануне парламентских выборов и конституционного референдума 1995 года десять армянских оппозиционных партий создали альянс «Сотрудничество во имя
справедливости» и предъявили властям ультиматум: зарегистрировать незарегистрированные оппозиционные партии и кандидатов, перенести выборы на более поздний срок, обеспечить равные стартовые возможности для всех партий, сделать возможным доступ оппозиции к официальным средствам массовой информации.
Власти никак не отреагировали на ультиматум, и оппозиция перешла к уличной борьбе. У резиденции президента Армении демонстранты сожгли чучело Левона Тер-Петросяна. Координатор оппозиционного альянса Вазген Манукян объявил, что «взять резиденцию президента не составляет труда, однако это бессмысленно, поскольку президента там нет». Под руководством Ашота Манучаряна митингующие пошли к площади Свободы, где собрались члены Союза добровольцев-ополченцев «Еркрапа». Начались столкновения, легкие повреждения получили Ваган Оганисян и другие лидеры оппозиции. Противостояние прекратилось лишь после того, как еркрапа начали стрелять в воздух.
5 июля 1995 года состоялись выборы в парламент и конституционный референдум, которые, по утверждению оппозиции, были сфальсифицированы. А международные наблюдатели использовали неизвестную до того формулировку «выборы были свободными, но несправедливыми». После президентских выборов 1996 года имели место гораздо более серьезные столкновения, и оппозиция на несколько часов «захватила» здание Национального Собрания.
После выборов 5 июля 1995 года прошло ровно 20 лет. Эта цифра символизирует тот ужасный факт, что за 25 лет нашей независимости у нас в течение 20 лет не было выборов, итоги которых не вызывали бы сомнений у значительной части избирателей и внешнего мира. Наверное, единственным исключением можно считать парламентские выборы 1999 года - благодаря большому авторитету победившего на выборах тандема Вазгена Саргсяна и Карена Демирчяна. Об истинных итогах всех остальных выборов знает лишь группа людей, которая никогда не раскроет своих секретов. Причем ирония заключается в том, что состав этой группы, по большому счету, не сильно менялся за эти 20 лет.
Мы живем в стране, где первые и последние неоспариваемые выборы состоялись в 1991 году, 24 года назад. 20 лет мы живем, не будучи уверенными в том, что нами правят люди, которым мы действительно доверили это право. Именно здесь корень всех проблем, и без решения этого вопроса мы никогда не сможем добиться больших изменений. Конечно, все эти годы оппозиция пыталась бороться, восстановить свои права, но власть всегда добивалась желаемого результата: силой, хитростью или деньгами.
Есть ли выход? Кажется, что единственным выходом является революция, поскольку власть демонстрирует, что не намерена уступать. Но где гарантии, что революционеры (если таковые найдутся) проведут действительно свободные выборы? Технологии фальсификаций и покупки голосов избирателей развились настолько, что воспринимаются как нормальные компоненты политической борьбы.
Не исключено, что некоторые в качестве выхода станут рассматривать террор, аргументируя это тем, что если нет другого варианта сменить власть, то можно действовать как угодно. Очевидно, что если вдруг события пойдут таким путем, это будет означать конец нашего государства.
Надо попытаться сформировать широкий общественный консенсус вокруг идеи справедливых выборов. Все те «оазисы», которые сформировались в Армении вокруг благотворительных, образовательных и некоторых бизнес-проектов, должны говорить о необходимости справедливых выборов. Молодежь, которая участвует в акциях протеста на проспекте Баграмяна, не должна жалеть усилий для пропаганды идеи свободных выборов среди своих друзей, вступать в партии или выступать с собственными политическими инициативами.
Без справедливых выборов у нас никогда не будет справедливых судов, которые будут защищать честных бизнесменов от олигархов и обычных граждан от преступников с «крышей».
Да, в результате выборов к власти порой приходят силы, которые считаются недемократическими. Например, в секторе Газа по итогам выборов победило движение Хамас. Если этот пример кажется слишком радикальным, возьмем Венгрию, премьер-министра которой многие называют «диктатором». Но нам действительство необходимо, чтобы в Армении хоть раз состоялись справедливые выборы и пусть к власти придет условный «Хамас».
В следующем году мы будем праздновать 25-летие независимости Армении. Мы много говорим о необходимости стратегических программ и концепций развития Армении. Думаю, что общество может сделать идею справедливых выборов главным лозунгом предстоящего юбилея. Жаль, конечно, что к 25-летию мы подходим лишь с желанием вернуться к достижению первого года независимости, но что поделать. Многие из нас имеют свою долю вины за эти 20 лет, хотя бы потому, что молчали 15, 10 или 5 лет назад.