Ղարաբաղյան կրակահերթի օգոստոսը - Mediamax.am
Անհանգիստ ամառն ավելի անհանգիստ դարձավ վերջին օրերին արձանագրված կրակահերթից՝  այս անգամ հայ-ադրբեջանական շփման գծում:
Դժվար է հավաստի տեղեկատվություն գտնել, թե ինչ է կատարվում հեռավոր Լեռնային Ղարաբաղի ռազմական գոտում: Սակայն երկու կողմերից ստացված տեղեկատվությունից կարելի է ենթադրել, որ վերջին օրերին առնվազն 30 զինվոր է զոհվել, գուցե եւ ավել: Հայկական աղբյուրները հայտարարում են 5 հայ եւ 25 ադրբեջանցի զինվորի մահվան մասին: Ադրբեջանցի գնդապետն ասել է, թե 71 հայ զինվոր է սպանվել, իսկ երկրի պաշտպանության նախարարության համաձայն` ադրբեջանական կողմի զոհերը 13-ն են:
Սա թույլ է տալիս ենթադրել, որ նախորդ մեկ շաբաթում սահմանին ավելի շատ զոհ է եղել, քան ողջ 2013 թվականի ընթացքում:
Ղարաբաղի առաջնագիծը Եվրոպայի ամենառազմականացված տարածքն է: Այստեղ խաղաղապահներ չկան, եւ հիմնականում անձնական շահն է ծանր զենքերով ու զինտեխնիկայով ապահովված` ընդհանուր հաշվով մոտ 20 հազարանոց բանակներին հետ պահում պատերազմից:
Վերջին 15 տարիների ընթացքում ամեն տարի շուրջ երկու կամ երեք տասնյակ մարդ է զոհվում սահմանային միջադեպերի հետեւանքով: Մի քանի գործոններ, ինչպիսիք են խաղաղ գործընթացի հանդեպ խորացող ցինիզմն ու Ռուսաստանի կողմից մատակարարվող սպառազինությունների շարունակական մրցավազքը, այս տարի իրավիճակը վատթարացրել են:
Հայաստանը ռուսամետ ուղի է բռնել՝ Եվրասիական միությանն անդամակցելու ուղղություն վերցնելով: Սա գուցե ամրապնդել է Երեւանի հավատը, որ հակամարտության սրման պարագայում Մոսկվան կմիջամտի եւ օգնության կհասնի Հայաստանին` կատարելով ՀԱՊԿ-ի շրջանակում ստանձնած դաշնակցային պարտավորությունները:
Ադրբեջանն ավելի անվստահ եւ ագրեսիվ է երեւում: Իրավապաշտպանների եւ քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչների հանդեպ լայնածավալ ճնշումները շարունակվում են: Այս տարվա ապրիլին ձերբակալված Արիֆ եւ Լեյլա Յունուսներին այս շաբաթ աբսուրդի հասնող մեղադրանքներ են առաջադրվել՝ պետական դավաճանություն եւ լրտեսություն: Դրանից հետո շաքարախտով հիվանդ Լեյլա Յունուսի առողջական վիճակը վատթարացել է բանտում:
Վերջին երկու ամիսների ընթացքում հայ-ադրբեջանական շփման գծում ավելի շատ բախումներ են արձանագրվել, անգամ այն սահմանամերձ տարածքներում, որտեղ իրավիճակը նախկինում համեմատաբար հանգիստ է եղել, օրինակ, Նախիջեւանում:
Հրադադարի ռեժիմի խախտման դեպքերից շատերը տեղային բնույթ ունեն եւ համակարգված չեն, բայց առավել լուրջ միջադեպերը, ինչպես, օրինակ, շփման գծի ամբողջ երկայնքով հարձակումները, չէին կարող կատարվել առանց քաղաքական ղեկավարության համաձայնության:
Այս հարձակումներն ամենայն հավանականությամբ գալիս են Ադրբեջանի կողմից, որը մերժել է դիպուկահարներին առաջին գծից դուրս բերելու ճանապարհով հրադադարի ռեժիմը կայունացնելու միջազգային նախաձեռնությունները: Որպես հակամարտության պարտված կողմ՝ ադրբեջանցիներն իրենց խնդիրն են համարում փոխել ստատուս-քվոն, լարման մեջ պահել մյուս կողմին եւ աշխարհին հիշեցնել հակամարտության մասին:
Սակայն հայկական կողմը եւս դեմ չէ ներկայացնել իր քաղաքական մոտեցումը:  Անցյալ շաբաթ հայկական կողմի հրապարակած լուսանկարները, որոնցում պատկերված էր առգրավված ռադիոտեխնիկան, ադրբեջանական դիրքերի վրա հարձակման վերաբերյալ ենթադրությունների տեղիք են տալիս: Ինչպես նշել է Ադրբեջանի նախագահի աշխատակազմի ներկայացուցիչ Նովրուզ Մամեդովը, հարձակումը դժվար թե նախաձեռնված լիներ իրենց կողմից, քանի որ թե՛ նախագահը, թե՛պաշտպանության նախարարը անցյալ շաբաթ երկրում չեն գտնվել:
Այսպիսով, վերջին բռնությունները կարող են հայկական կողմի` մեծ ռազմական գործողության կամ ադրբեջանցիների մի քանի փոքր հարձակումներին հաջորդած հակագործողությունների արդյունք լինել: Ռազմական գործողությունների մեկնարկից հետո «ո՞վ է սկսել» հարցը դառնում է անիմաստ:
Օգոստոսի 4-ին` Եվրոպայի «Օգոստոսյան կրակահերթի» 100 ամյա տարելիցին, բախումները փոքր-ինչ մեղմվել են հավանաբար այն պատճառով, որ մարդկային կորուստները ուշքի են բերել երկու կողմերին:
Նախագահներ Սերժ Սարգսյանն ու Իլհամ Ալիեւը հրավիրվել են Սոչի, որտեղ օգոստոսի 8-ին եւ 9-ին նախատեսված են նրանց առանձին բանակցությունները նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ, թեեւ դեռեւս հաստատված չէ երկու երկրների նախագահների` միմյանց հետ հանդիպումը:
Պուտինն, անշուշտ, այդ հանդիպմանն իր սեփական օրակարգը կունենա, որը կվերաբերի ինչպես Ուկրաինային, այնպես էլ Ղարաբաղին: Առանց առավել էական խաղաղ գործընթացի, որում երկու կողմերն էլ կարող են շահագրգռված լինել, բռնության ալիքի բարձրացման հավանականությունը շատ մեծ է:

Karabakh’s Guns of August - Mediamax.am
More gunfire disturbed this unquiet summer over the last few days, this time across the Armenian-Azerbaijani ceasefire line.
Reliable information is hard to find from the remote war zone around Nagorny Karabakh. But information from both sides suggests that at least 30 soldiers have died in the last few days-and perhaps many more. Armenian sources claim that five Armenians and 25 Azerbaijanis have died.  An Azerbaijani general said that 71 Armenians had been killed, while the Azerbaijani defense ministry puts its losses at 13.
That suggests there have been many more casualties on the front-line in a week than in the whole of 2013.
The Karabakh front-line is the most militarized area of Europe. With no peacekeepers there, it is mainly rational self-interest that keeps the two armies of 20,000 or so men, backed up by heavy weapons, from going back to war.
In the last 15 years, around two or three dozen people have died every year in shooting incidents. This year, a number of factors, such as deeper cynicism about the peace process and the continuing arms race, fuelled by Russia, have made the situation much worse.
Armenia has lurched in a more pro-Russian direction, with the country’s course set on joining Russia’s Eurasia Union. That may have reinforced the belief in Yerevan that in the event of conflict, Moscow will step in to defend its treaty obligations under the CIS Collective Security Organization and come to the aid of Armenia.
Azerbaijan looks both more insecure and more aggressive. A full-scale crackdown on human rights and civil society activists continues. Last week Arif and Leyla Yunus, who were first detained in April, were accused of ludicrous charges of treason and espionage. Since then, the health of Leyla Yunus, who has diabetes, has worryingly deteriorated in prison.
For the last two months, there have been reports of more Armenian-Azerbaijani cross-border clashes, some in border areas that had formerly been mostly quiet, such as the one around Nakhichevan.
Many of the ceasefire violations are localized and uncoordinated, but more serious incidents, such as raids across the line, could not happen without political approval.
These attacks are more likely to come from the Azerbaijani side, which has rejected international initiatives to stabilize the ceasefire by removing snipers from the front-line. As the losing side in the conflict, the Azerbaijanis make it their business to challenge the status quo, make the other side nervous and remind the world of the conflict. That is the most plausible interpretation for the last major outbreak of violence in June 2012 which coincided with former secretary of state Hillary Clinton’s visit to the region.
However, the Armenian side is not averse to making a political point either. Photographs of captured bulky radio equipment published this week by Armenians suggest a raid on Azerbaijani positions. As presidential official Novruz Mammadov pointed out, it is unlikely his side ordered an offensive when both Azerbaijan’s president and defense minister were abroad last week.
So this latest violence may have been the result of a big Armenian operation or counter-operation that came after numerous smaller Azerbaijani attacks. Once fighting kicks off, of course, the issue of “Who started it,” rapidly becomes irrelevant.
On August 4, the centenary of the outbreak of Europe’s “Guns of August,” the fighting subsided somewhat-hopefully because the killing sobered both sides up. The two presidents, Ilham Aliyev and Serzh Sargsyan, have been invited to Sochi on August 8 and 9 for separate talks with President Vladimir Putin, although it is not confirmed that they will meet each other.
Putin, of course, will have his own agenda at the meeting, which may be just as much about Ukraine as Karabakh. Without a more substantial peace process that the two parties can buy into, the violence is all too likely to re-occur.