Գոյատեւումից` բարգավաճո՞ւմ, թե՞ հավերժ ԵՄ-ի եւ ԱՊՀ-ի միջեւ - Mediamax.am
Այնպես ստացվեց, որ Ռուբեն Վարդանյանի հետ իմ հարցազրույցը համընկավ շահարկումների հերթական ալիքի հետ, որոնց համաձայն Հայաստանին «ստիպում են ընտրություն կատարել» Մաքսային Միությանը անդամակցելու եւ Եվրոպական Միության հետ մերձեցումը շարունակելու միջեւ:
Իմանալով այն մասին, թե ինչ հսկայական աշխատանք է տարվել ԵՄ-ի հետ Ասոցացման համաձայնագրի ստորագրման համար, կասկածում եմ, որ իշխանությունները պատրաստ են տապալել այն:  Եվրոպական Միության բազմիցս հստակ ասել են, որ անդամակցությունը Մաքսային միությանը անհնարին կդարձնի Հայաստանի մասնակցությունը ԵՄ-ի հետ Խորը եւ համապարփակ ազատ առեւտրի գոտում, որը Ասոցացման համաձայնագրի անբաժան մասն է:
Սակայն այսօր խոսքը դրա մասին չէ: «Բարգավաճման մոդելի» հիմնական սկզբունքը, որին անցնելու անհրաժեշտության մասին խոսում է Ռուբեն Վարդանյանը, սեփական ուժերի եւ միջոցների վրա հիմնվելն է: Դա, իհարկե, չի բացառում ԵՄ-ի եւ ԱՊՀ շրջանակներում ինտեգրման հնարավորությունը, սակայն սեփական ներուժի ավելի մեծ շեշտադրում է ենթադրում: Այդ կապակցությամբ ցանկանում եմ հիշել մի հետաքրքիր միջոցառման մասին, որի ականատեսը դարձա 8 տարի առաջ:
2005 թվականի սեպտեմբերին Երեւանի Մարզահամերգային համալիրի հարթակը լի էր մարդկանցով: Նրանք մարզիկներ կամ երաժիշտներ չէին`«սովորական ժողովրդի» շուրջ 500 ներկայացուցիչներ հավաքվել էին, որպեսզի մասնակցեն քննարկմանը եւ իրենց վերաբերմունքն արտահայտեն երկրի զարգացման հնարավոր ուղիներից մեկի վերաբերյալ:
Այդ քննարկումը հնարավոր դարձավ «Հայաստան 2020» նախագծի շնորհիվ, որը նախաձեռնել էր Ռուբեն Վարդանյանը` իր ընկերների եւ համախոհների հետ միասին: Նախագծի շրջանակներում պատրաստվել էին Հայաստանի զարգացման 4 սցենարներ. «30 տարի նամակագրության իրավունքով» [ներկա իրավիճակի պահպանում], «Հայաստան եւ Եվրոպական Միությունը.վերադարձ տուն» [ամբողջական ինտեգրում եվրոպական կառույցներ], «Ռուսաստանից`սիրով» [Ռուսաստանի հետ սերտ դաշինքի պահպանում] եւ «Գոյատեւումից դեպի բարգավաճում» [զարգացման սեփական ուղի, այսպես կոչված «Սինգապուրյան մոդել»]:
Քննարկումը կազմակերպվել էր Մարդկային զարգացման միջազգային կենտրոնի կողմից, յուրաքանչյուր սեղան ուներ իր վարողը եւ քարտուղարը:  Քննարկման վերջում անանուն քվեարկություն անցկացվեց, որի արդյունքներով տեղերը բաշխվեցին հետեւյալ կերպ.
«Գոյատեւումից դեպի բարգավաճում» [«Սինգապուրյան մոդել»] – 210 ձայն;
«Ռուսաստանից`սիրով»  [Ռուսաստանի հետ սերտ դաշինքի պահպանում] - 136 ձայն;
«Հայաստան եւ Եվրոպական Միությունը.վերադարձ տուն»  [ամբողջական ինտեգրում եվրոպական կառույցներ] - 120 ձայն;
«30 տարի նամակագրության իրավունքով» [ներկա իրավիճակի պահպանում] – 8 ձայն:
Ինչպես տեսնում ենք, 8 տարի առաջ քննարկմանը մասնակցած մարդկանց մեծամասնությունը նախընտրել են գնալ «սեփական ճանապարհով» եւ ոչ թե «ռուսամետ» կամ «եվրոպամետ» դիրքորոշում պահպանել:
Իհարկե, այդ 500 մարդու կարծիքները Հայաստանի հասարակական կարծիքի «բարոմետր» չի կարելի համարել, հատկապես եթե հաշվի առնենք, որ դրանք արտահայտվել են գրեթե մեկ տասնամյակ առաջ: Բայց, նախ, այդ կենդանի կարծիքներն ինձ ավելի շար վստահություն են ներշնչում, քան այսօր Հայաստանում անցկացվող սոցհարցումներից շատերը: Երկրորդը, կարծում եմ, որ տեխնոլոգիական առաջընթացը, ինտերնետի եւ սոցիալական ցանցերի տարածումը պետք է միայն ամրապնդեին «Գոյատեւումից դեպի բարգավաճում» մոդելի կողմնակիցների տեսակետները: Թեեւ, իհարկե, չի կարելի բացառել, որ այդ մոդելի օգտին իրենց ձայնը տված 210 մարդկանցից շատերը լքել են Հայաստանը վերջին 8 տարիների ընթացքում...
Իսկ ի՞նչ էր գրված «Գոյատեւումից դեպի բարգավաճում» մոդելի սցենարում: Ահա դրա հիմնական դրույթները. օրենքի գերակայության ապահովում` որոշակի քաղաքական ազատությունների հնարավոր սահմանափակման պայմաններում; արտադրողականության կտրուկ աճ ռազմավարական ծրագրերի մշակման եւ իրականացման շնորհիվ; էլեկտրոնային կառավարման համակարգի ներդրում; կոռուպցիայի դեմ պայքար: Սցենարի վերջանական նպատակը մինչեւ 2020 թվականը բնակչության մեկ հոգու համար ՀՆԱ-ի տարեկան $ 11.200 ցուցանիշ ապահովելն էր:
«Հայաստան 2020» ծրագրի տնօրեն Արտաշես Ղազախեցյանը դեռ այն ժամանակ ասում էր, որ արդեն շատ ժամանակ ենք կորցրել, ու եթե անգամ պատկերացնենք, որ իշխանությունները անհապաղ կանեն այն ամենը, ինչը գրված է «Գոյատեւումից դեպի բարգավաճում» սցենարում, ապա 2020 թ. Հայաստանը կհասնի զարգացման այն մակարդակին, որն Էստոնիան ուներ արդեն 2008 թվականին...

It so happened that my interview with Ruben Vardanyan coincided with another wave of speculations the essence of which is that Armenia is “forced to make a choice” between entering the [CIS] Customs Union or continuing rapprochement with the European Union.
Being well aware of what a big work has been carried out to sign the Association Agreement with the EU, I doubt that the authorities are ready to throw it down the drain. EU officials have frequently stated that the accession to the Customs Union will make impossible Armenia’s participation in the Deep and Comprehensive Free Trade Area, which is an integral part of the Association Agreement.
But it’s not about that today. The basic principle of the “model of prosperity”, Ruben Vardanyan has been speaking about, is the reliance on personal power and resources. This, of course, does not rule out the possibility of integration with the EU or within CIS, but envisages a big accent on the personal potential. In this regard I would like to recall a very interesting experiment I witnessed several years ago.
In September 2005, the arena of Yerevan Sport and Concert Complex was full of people. These were not sportsmen or musicians, these were about 500 ordinary people, who have gathered there to take part in a discussion and express their attitude towards one of the possible ways of country’s development.
The experiment was realized thanks to “Armenia 2020” project initiated by Ruben Vardanyan and his friends.
4 scenarios of Armenia’s future development have been prepared within the framework of “Armenia 2020” project: Sentenced to Thirty Years with Correspondence [preservation of the current situation], Coming Home: Armenia and EU [full integration into European structures], From Russia with Love [preservation of the close alliance with Russia] and Dare to Excel [the so-called Singapore model].
The discussion was organized by the International Center for Human Development, and each table had its leader and a secretary. An anonymous voting was held following the discussion, the results of which were as follows:
Dare to Excel [the so-called Singapore model] - 210 votes;
From Russia with Love [preservation of the close alliance with Russia] – 136 votes;
Coming Home: Armenia and EU [full integration into European structures] - 120 votes;
Sentenced to Thirty Years with Correspondence [preservation of the current situation] – 8 votes.
As we can see, even 8 years ago the majority of those who participated in the discussion preferred to go “their own way” instead of sticking to “pro-Russian” or “pro-European” orientation.
Of course, the opinions of these 500 people cannot be considered as a public opinion barometer of Armenia, especially if we take into consideration the fact that they were expressed almost a decade ago. But, first of all, I trust these opinions more than many of the professional polls conducted in Armenia today. Secondly, I think the technological progress, the spread of Internet and social networks should have only reinforced the opinion of the supporters of “From survival to prosperity” model in its viability. Although it cannot be excluded that many of 210 people who had voted for this model have left Armenia over the last 8 years…
Well, what was the scenario of “From survival to prosperity” model, which was very popular among ordinary Armenians 8 years ago, about? Its basic postulates are: provision of the rule of law with the possible restriction of some political freedoms; sharp growth of productivity through the elaboration and implementation of strategic programs; introduction of an e-governance system; fight against corruption. The essence of the scenario certainly was to reach $11 200 GDP level per capita by 2020.
As the director of “Armenia 2020” project Artashes Kazakhetsyan said back then, much time has already been lost and even if we assume that the authorities will strictly follow the scenario “From survival to prosperity”, then in 2020 Armenia will reach only the development level that Estonia has had in 2008…