Գոյատեւումից` բարգավաճո՞ւմ, թե՞ հավերժ ԵՄ-ի եւ ԱՊՀ-ի միջեւ - Mediamax.am
Այնպես ստացվեց, որ Ռուբեն Վարդանյանի հետ իմ հարցազրույցը համընկավ շահարկումների հերթական ալիքի հետ, որոնց համաձայն Հայաստանին «ստիպում են ընտրություն կատարել» Մաքսային Միությանը անդամակցելու եւ Եվրոպական Միության հետ մերձեցումը շարունակելու միջեւ:
Իմանալով այն մասին, թե ինչ հսկայական աշխատանք է տարվել ԵՄ-ի հետ Ասոցացման համաձայնագրի ստորագրման համար, կասկածում եմ, որ իշխանությունները պատրաստ են տապալել այն:  Եվրոպական Միության բազմիցս հստակ ասել են, որ անդամակցությունը Մաքսային միությանը անհնարին կդարձնի Հայաստանի մասնակցությունը ԵՄ-ի հետ Խորը եւ համապարփակ ազատ առեւտրի գոտում, որը Ասոցացման համաձայնագրի անբաժան մասն է:
Սակայն այսօր խոսքը դրա մասին չէ: «Բարգավաճման մոդելի» հիմնական սկզբունքը, որին անցնելու անհրաժեշտության մասին խոսում է Ռուբեն Վարդանյանը, սեփական ուժերի եւ միջոցների վրա հիմնվելն է: Դա, իհարկե, չի բացառում ԵՄ-ի եւ ԱՊՀ շրջանակներում ինտեգրման հնարավորությունը, սակայն սեփական ներուժի ավելի մեծ շեշտադրում է ենթադրում: Այդ կապակցությամբ ցանկանում եմ հիշել մի հետաքրքիր միջոցառման մասին, որի ականատեսը դարձա 8 տարի առաջ:
2005 թվականի սեպտեմբերին Երեւանի Մարզահամերգային համալիրի հարթակը լի էր մարդկանցով: Նրանք մարզիկներ կամ երաժիշտներ չէին`«սովորական ժողովրդի» շուրջ 500 ներկայացուցիչներ հավաքվել էին, որպեսզի մասնակցեն քննարկմանը եւ իրենց վերաբերմունքն արտահայտեն երկրի զարգացման հնարավոր ուղիներից մեկի վերաբերյալ:
Այդ քննարկումը հնարավոր դարձավ «Հայաստան 2020» նախագծի շնորհիվ, որը նախաձեռնել էր Ռուբեն Վարդանյանը` իր ընկերների եւ համախոհների հետ միասին: Նախագծի շրջանակներում պատրաստվել էին Հայաստանի զարգացման 4 սցենարներ. «30 տարի նամակագրության իրավունքով» [ներկա իրավիճակի պահպանում], «Հայաստան եւ Եվրոպական Միությունը.վերադարձ տուն» [ամբողջական ինտեգրում եվրոպական կառույցներ], «Ռուսաստանից`սիրով» [Ռուսաստանի հետ սերտ դաշինքի պահպանում] եւ «Գոյատեւումից դեպի բարգավաճում» [զարգացման սեփական ուղի, այսպես կոչված «Սինգապուրյան մոդել»]:
Քննարկումը կազմակերպվել էր Մարդկային զարգացման միջազգային կենտրոնի կողմից, յուրաքանչյուր սեղան ուներ իր վարողը եւ քարտուղարը:  Քննարկման վերջում անանուն քվեարկություն անցկացվեց, որի արդյունքներով տեղերը բաշխվեցին հետեւյալ կերպ.
«Գոյատեւումից դեպի բարգավաճում» [«Սինգապուրյան մոդել»] – 210 ձայն;
«Ռուսաստանից`սիրով»  [Ռուսաստանի հետ սերտ դաշինքի պահպանում] - 136 ձայն;
«Հայաստան եւ Եվրոպական Միությունը.վերադարձ տուն»  [ամբողջական ինտեգրում եվրոպական կառույցներ] - 120 ձայն;
«30 տարի նամակագրության իրավունքով» [ներկա իրավիճակի պահպանում] – 8 ձայն:
Ինչպես տեսնում ենք, 8 տարի առաջ քննարկմանը մասնակցած մարդկանց մեծամասնությունը նախընտրել են գնալ «սեփական ճանապարհով» եւ ոչ թե «ռուսամետ» կամ «եվրոպամետ» դիրքորոշում պահպանել:
Իհարկե, այդ 500 մարդու կարծիքները Հայաստանի հասարակական կարծիքի «բարոմետր» չի կարելի համարել, հատկապես եթե հաշվի առնենք, որ դրանք արտահայտվել են գրեթե մեկ տասնամյակ առաջ: Բայց, նախ, այդ կենդանի կարծիքներն ինձ ավելի շար վստահություն են ներշնչում, քան այսօր Հայաստանում անցկացվող սոցհարցումներից շատերը: Երկրորդը, կարծում եմ, որ տեխնոլոգիական առաջընթացը, ինտերնետի եւ սոցիալական ցանցերի տարածումը պետք է միայն ամրապնդեին «Գոյատեւումից դեպի բարգավաճում» մոդելի կողմնակիցների տեսակետները: Թեեւ, իհարկե, չի կարելի բացառել, որ այդ մոդելի օգտին իրենց ձայնը տված 210 մարդկանցից շատերը լքել են Հայաստանը վերջին 8 տարիների ընթացքում...
Իսկ ի՞նչ էր գրված «Գոյատեւումից դեպի բարգավաճում» մոդելի սցենարում: Ահա դրա հիմնական դրույթները. օրենքի գերակայության ապահովում` որոշակի քաղաքական ազատությունների հնարավոր սահմանափակման պայմաններում; արտադրողականության կտրուկ աճ ռազմավարական ծրագրերի մշակման եւ իրականացման շնորհիվ; էլեկտրոնային կառավարման համակարգի ներդրում; կոռուպցիայի դեմ պայքար: Սցենարի վերջանական նպատակը մինչեւ 2020 թվականը բնակչության մեկ հոգու համար ՀՆԱ-ի տարեկան $ 11.200 ցուցանիշ ապահովելն էր:
«Հայաստան 2020» ծրագրի տնօրեն Արտաշես Ղազախեցյանը դեռ այն ժամանակ ասում էր, որ արդեն շատ ժամանակ ենք կորցրել, ու եթե անգամ պատկերացնենք, որ իշխանությունները անհապաղ կանեն այն ամենը, ինչը գրված է «Գոյատեւումից դեպի բարգավաճում» սցենարում, ապա 2020 թ. Հայաստանը կհասնի զարգացման այն մակարդակին, որն Էստոնիան ուներ արդեն 2008 թվականին...

От выживания к процветанию, или между ЕС и СНГ? - Mediamax.am
Так совпало, что мое интервью с Рубеном Варданяном совпало с очередной волной спекуляций, суть которых сводится к тому, что Армению «вынуждают сделать выбор» между вступлением в Таможенный Союз и продолжением сближения с Европейским Союзом.
Зная о том, какая большая работа проделана для подписания Соглашения об Ассоциации с ЕС, сомневаюсь в том, что власти готовы пустить ее «коту под хвост». Представители Европейского Союза не раз говорили, что вступление в Таможенный Союз сделает невозможным участие Армении в Зоне глубокой и всеобъемлющей свободной торговли, которая является неотъемлемой частью Соглашения об ассоциации.
Но сегодня речь не об этом. Главным принципом «модели процветания», о необходимости перехода к которой говорит Рубен Варданян, является опора на собственные силы и ресурсы. Это, конечно, не исключает возможности интеграции с ЕС или в рамках СНГ, но подразумевает больший акцент на собственный потенциал. И в этой связи хочу напомнить об интересном эксперименте, свидетелем которого я стал 8 лет назад.
В сентябре 2005 года арена ереванского Спортивно-концертного комплекса была полна людьми. Это не были спортсмены или музыканты - около 500 представителей «простого народа» собрались, чтобы принять участие в специальном обсуждении и выразить свое отношение к одному из возможных путей развития страны
Эксперимент стал возможным благодаря проекту «Армения 2020», инициатором которого выступил Рубен Варданян вместе с друзьями и единомышленниками. В рамках проекта были подготовлены 4 сценария развития Армении: «30 лет с правом переписки» [сохранение нынешней ситуации], «Возвращение. Армения и Европейский Союз» [полноценная интеграция в европейские структуры], «Из России с любовью» [сохранение тесного альянса с Россией] и «От выживания к процветанию» [собственный путь развития, так называемая «Сингапурская модель»].
За каждым из 25 столов на спортивной арене сидели по 10 человек, представляющих различные слои населения Еревана. Обсуждение было организовано Международным центром человеческого развития, каждый стол имел ведущего и секретаря.
В конце обсуждения прошло анонимное голосование, по итогам которого места распределились следующим образом:
«От выживания к процветанию» [«Сингапурская модель»] – 210 голосов;
«Из России с любовью» [сохранение тесного альянса с Россией] - 136 голосов;
«Возвращение. Армения и Европейский Союз» [полноценная интеграция в европейские структуры] - 120 голосов;
«30 лет с правом переписки» [сохранение нынешней ситуации] – 8 голосов.
Как видим, еще 8 лет назад большинство принявших участие в обсуждении предпочли идти «своим путем», а не придерживаться «пророссийской» или «проевропейской» ориентации.
Конечно, мнения эти 500 человек нельзя считать «барометром» общественного мнения Армении, особенно если учесть, что они были высказаны почти десятилетие назад. Но, во-первых, эти мнения вызывают у меня больше доверия, чем многие из профессиональных соцопросов, проводимых сегодня в Армении. Во-вторых, думаю, что технологический прогресс, распространение интернета и социальных сетей должно было лишь укрепить мнение сторонников модели «От выживания к процветанию» в ее жизнеспособности. Хотя, конечно, нельзя исключать того, что многие из 210 человек, отдавших свои голоса в пользу данной модели, покинули Армению за прошедшие 8 лет…
Что же было написано в сценарии «От выживания к процветанию», который оказался так популярен среди простых армян 8 лет назад? Вот его основные постулаты: обеспечение верховенства закона при возможном ограничении некоторых политических свобод; резкий рост производительности путем разработки и реализации стратегических программ; внедрение системы электронного управления; борьба с коррупцией. Конечной целью сценария являлось достижение до 2020 года показателя ВВП на душу населения в размере $ 11.200.
Впрочем, как говорил еще тогда директор проекта «Армения-2020» Арташес Казахецян, много времени уже упущено, и даже если предположить, что власти будут неукоснительно делать то, что написано в сценарии «От выживания к процветанию», то в 2020 году Армения достигнет лишь того уровня развития, который Эстония имела в 2008 году…