Պատրիարքի վերջին աշունը, կամ պետք է գնալ Երուսաղեմ - Mediamax.am
2000թ. հունվարին մի արտասովոր տեսարանի ականատեսը դարձա: Բեթղեհեմի Ծննդյան տաճարում էինք: Բեթղեհեմյան աստղի մոտ լուռ կանգնած էին երեք մարդիկ` Պաղեստինի ինքնավարության առաջնորդ Յասիր Արաֆատը, ՀՀ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը եւ Ամենայն Հայոց Կաթողիկոս Գարեգին Բ-ն: Ինձ համար դա մեր` գլոբալ ազգ լինելու լավագույն ու պատկերավոր ապացույցներից մեկն էր:
Մի քանի օրից, հոկտեմբերի 22-ին, կկայանա Երուսաղեմի Հայոց Պատրիարք Թորգոմ Մանուկյանի հուղարկավորությունը: Տպավորություն կա, որ մեր պետության եւ եկեղեցու ղեկավարները որոշել են սահմանափակվել միայն ցավակցական հեռագրերով: Համենայնդեպս, մինչ այս պահը որեւէ հաղորդագրություն չի տարածվել այն մասին, որ Պատրիարքի հուղարկավորությանը մասնակցելու համար Երուսաղեմ են մեկնելու բարձրաստիճան պետական ու եկեղեցական այրեր:
Սիրիայում իրավիճակի սրումից հետո մեզանում չեն դադարում բանավեճերն այն մասին, թե ի՞նչ կարող է անել Հայաստանը հայ համայնքներին աջակցելու համար, երբ դրանք հայտնվում են դժվարին իրավիճակներում: Սա այն դեպքն է, երբ Երուսաղեմի հայ համայնքին աջակցելու համար շատ բան անել պետք չէ. պետության եւ եկեղեցու ղեկավարներին պետք է ինքնաթիռ նստել ու մի քանի ժամով մեկնել այնտեղ:
Երբ 2000 թվականին կայացավ ՀՀ նախագահի այցը Իսրայել եւ Պաղեստին, Երեւանում չէին թաքցնում, որ հիմնական նպատակներից մեկը հայ համայնքին քաջալերելն էր: Մասնավորապես, այն ժամանակ նախագահի մամուլի քարտուղար Վահե Գաբրիելյանն ասում էր, որ Երուսաղեմի կարգավիճակի խնդիրը վերաբերում է բոլոր հայերին, քանի որ այնտեղ կուտակված հոգեւոր եւ նյութական արժեքները պատկանում են ողջ հայությանը:
Իրականում, սակայն, այդ այցից հետո շատ բան չարվեց, իսկ Երուսաղեմի հայկական համայնքը շարունակեց աստիճանաբար հուսալքվել ու քայքայվել: Հասկանալի է, որ մեր պետության միջոցները սահմանափակ են ու թույլ չեն տալիս մեծ ծրագրեր իրականացնել երկրի սահմաններից դուրս: Հասկանալի է նաեւ, որ Իսրայել պետությունը դժվար թե մեծ խանդավառությամբ վերաբերի Հայաստանի նման փորձերին: Սակայն վստահ եմ, որ ցանկության դեպքում միշտ կարելի է լուծումներ գտնել` ցանկալի արդյունքին եթե ոչ ամբողջությամբ, ապա գոնե որոշ չափով հասնելու համար:
Բոլորս չափազանց հպարտ ենք այն հոգեւոր եւ նյութական ներկայության համար, որն ունենք Սուրբ Հողում: Իսկապես աննկարագրելի զգացմունքներ ես ապրում, երբ Երուսաղեմի Հարության տաճարում կամ Բեթղեհեմի Ծննդյան տաճարում տեսնում ես հայ հոգեւորականներին: Սակայն այդ հարստության պահպանման համար պետք է պայքարել: Եթե Հայաստանի եւ Հայ Առաքելական Եկեղեցու ղեկավարներից ոչ մեկը չգնա Հայոց Պատրիարքի հուղարկավորությանը, դա շատ ձեռնտու կլինի բոլոր նրանց համար, ովքեր «աչք ունեն» մեր ժառանգության վրա:
Կարծում եմ, որ Երուսաղեմի հայ համայնքին սատար կանգնելն առավել կարեւոր է այսօր, երբ Մերձավոր Արեւելքում տեղի են ունենում լրջագույն փոփոխություններ: Մենք չենք կարող մեզ թույլ տալ հրաժարվել այդ հզոր խաղաքարտից, որը կոչվում է Երուսաղեմի Հայկական թաղամաս: Չմոռանանք, որ Հայկական թաղամասի հետագա ճակատագիրը այն մի քանի սկզբունքային հարցերից մեկն էր, որի շուրջ հրեաները եւ պաղեստինցիները չկարողացան պայմանավորվել 2000 թվականին Քեմփ Դէվիդում:
Կարծում եմ, որ մեր պետության ու եկեղեցու ղեկավարները պետք է գնան Երուսաղեմ, հրաժեշտ տան Պատրիարքին ու ցույց տան ողջ աշխարհին, որ մենք տեր ենք կանգնում Հայկական թաղամասին, այնտեղ բնակվող հայերին եւ մեր ժառանգությանը: Այլապես կստացվի, որ «Հայկական Աշխարհի» հայեցակարգը իրականում անբովանդակ է:

Последняя осень патриарха или надо ехать в Иерусалим - Mediamax.am
В январе 2000 года я был свидетелем необычной сцены в Храме Рождества в Вифлееме. Около Вифлеемской звезды молча стояли три человека: глава Палестинской Автономии Ясир Арафат, президент Армении Роберт Кочарян и Католикос всех армян Гарегин Второй. Для меня это стало одним из лучших и наглядных доказательств того, что мы являемся глобальной нацией.
Через несколько дней, 22 октября, состоятся похороны Армянского Патриарха Иерусалима Торгома Манукяна. Создается впечатление, что руководители нашего государства и церкви решили ограничиться лишь телеграммами соболезнования. Во всяком случае, до сих пор не было объявлено о том, что для участия в похоронах Патриарха в Иерусалим отправятся высокопоставленные государственные или церковные лица.
После обострения ситуации в Сирии у нас не утихают споры о том, что может сделать Армения для содействия армянским общинам, когда последние оказываются в сложных ситуациях. Сегодня как раз тот случай, когда для поддержки армянской общины Иерусалима нужно совсем немного: государственным и церковным лидерам следует сесть в самолет и на несколько часов отправиться туда.
Когда в 2000 году состоялся визит президента Армении в Израиль и Палестину, в Ереване не скрывали, что одной из главных его целей было продемонстрировать моральную поддержку армянской общине. В частности, пресс-секретарь президента Ваге Габриелян говорил тогда, что вопрос статуса Иерусалима касается всех армян, поскольку накопленные там духовные и материальные ценности принадлежат всему армянству.
Однако, после этого визита сделано было немного, и армянская община Иерусалима продолжила уменьшатся и терять влияние. Понятно, что ресурсы Армении ограничены и не позволяют реализовывать большие проекты за пределами страны. Понятно и то, что Израиль вряд ли обрадуют подобные попытки Армении. Однако, при наличии желания, всегда можно найти пути для того, чтобы добиться если не стопроцентных, то хотя бы частичных результатов.
Мы гордимся тем духовным и материальным присутствием, которым обладаем на Святой Земле. Действительно, испытываешь неописуемые чувства, когда видишь армянских священнослужителей в храме Гроба Господня в Иерусалиме или в храме Рождества Христова в Вифлееме. Однако за сохранение этого богатства необходимо бороться. Если никто из руководителей Армении и Армянской церкви не поедет на похороны Патриарха, это будет однозначно на руку тем, кто «имеет виды» на наше наследие.
Полагаю, что поддержка армянской общины Иерусалима является особенно важной сегодня, когда на Ближнем Востоке происходят фундаментальные изменения. Мы не можем позволить себе отказаться от «карты», которая называется Армянский квартал Иерусалима. Не будем забывать, что вопрос о будущем Армянского квартала стал одним из тех принципиальных вопросов, о котором израильтяне и палестинцы не смогли договориться в 2000 году в Кэмп-Дэвиде.
Думаю, руководители нашего государства и церкви должны поехать в Иерусалим, чтобы достойно проводить в последний путь Патриарха и продемонстрировать всему миру, что мы стоим на страже интересов Армянского квартала, живущих там армян и нашего наследия. В противном случае, получится, что концепция «Армянского мира» лишена реального содержания.