Պատրիարքի վերջին աշունը, կամ պետք է գնալ Երուսաղեմ - Mediamax.am
2000թ. հունվարին մի արտասովոր տեսարանի ականատեսը դարձա: Բեթղեհեմի Ծննդյան տաճարում էինք: Բեթղեհեմյան աստղի մոտ լուռ կանգնած էին երեք մարդիկ` Պաղեստինի ինքնավարության առաջնորդ Յասիր Արաֆատը, ՀՀ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը եւ Ամենայն Հայոց Կաթողիկոս Գարեգին Բ-ն: Ինձ համար դա մեր` գլոբալ ազգ լինելու լավագույն ու պատկերավոր ապացույցներից մեկն էր:
Մի քանի օրից, հոկտեմբերի 22-ին, կկայանա Երուսաղեմի Հայոց Պատրիարք Թորգոմ Մանուկյանի հուղարկավորությունը: Տպավորություն կա, որ մեր պետության եւ եկեղեցու ղեկավարները որոշել են սահմանափակվել միայն ցավակցական հեռագրերով: Համենայնդեպս, մինչ այս պահը որեւէ հաղորդագրություն չի տարածվել այն մասին, որ Պատրիարքի հուղարկավորությանը մասնակցելու համար Երուսաղեմ են մեկնելու բարձրաստիճան պետական ու եկեղեցական այրեր:
Սիրիայում իրավիճակի սրումից հետո մեզանում չեն դադարում բանավեճերն այն մասին, թե ի՞նչ կարող է անել Հայաստանը հայ համայնքներին աջակցելու համար, երբ դրանք հայտնվում են դժվարին իրավիճակներում: Սա այն դեպքն է, երբ Երուսաղեմի հայ համայնքին աջակցելու համար շատ բան անել պետք չէ. պետության եւ եկեղեցու ղեկավարներին պետք է ինքնաթիռ նստել ու մի քանի ժամով մեկնել այնտեղ:
Երբ 2000 թվականին կայացավ ՀՀ նախագահի այցը Իսրայել եւ Պաղեստին, Երեւանում չէին թաքցնում, որ հիմնական նպատակներից մեկը հայ համայնքին քաջալերելն էր: Մասնավորապես, այն ժամանակ նախագահի մամուլի քարտուղար Վահե Գաբրիելյանն ասում էր, որ Երուսաղեմի կարգավիճակի խնդիրը վերաբերում է բոլոր հայերին, քանի որ այնտեղ կուտակված հոգեւոր եւ նյութական արժեքները պատկանում են ողջ հայությանը:
Իրականում, սակայն, այդ այցից հետո շատ բան չարվեց, իսկ Երուսաղեմի հայկական համայնքը շարունակեց աստիճանաբար հուսալքվել ու քայքայվել: Հասկանալի է, որ մեր պետության միջոցները սահմանափակ են ու թույլ չեն տալիս մեծ ծրագրեր իրականացնել երկրի սահմաններից դուրս: Հասկանալի է նաեւ, որ Իսրայել պետությունը դժվար թե մեծ խանդավառությամբ վերաբերի Հայաստանի նման փորձերին: Սակայն վստահ եմ, որ ցանկության դեպքում միշտ կարելի է լուծումներ գտնել` ցանկալի արդյունքին եթե ոչ ամբողջությամբ, ապա գոնե որոշ չափով հասնելու համար:
Բոլորս չափազանց հպարտ ենք այն հոգեւոր եւ նյութական ներկայության համար, որն ունենք Սուրբ Հողում: Իսկապես աննկարագրելի զգացմունքներ ես ապրում, երբ Երուսաղեմի Հարության տաճարում կամ Բեթղեհեմի Ծննդյան տաճարում տեսնում ես հայ հոգեւորականներին: Սակայն այդ հարստության պահպանման համար պետք է պայքարել: Եթե Հայաստանի եւ Հայ Առաքելական Եկեղեցու ղեկավարներից ոչ մեկը չգնա Հայոց Պատրիարքի հուղարկավորությանը, դա շատ ձեռնտու կլինի բոլոր նրանց համար, ովքեր «աչք ունեն» մեր ժառանգության վրա:
Կարծում եմ, որ Երուսաղեմի հայ համայնքին սատար կանգնելն առավել կարեւոր է այսօր, երբ Մերձավոր Արեւելքում տեղի են ունենում լրջագույն փոփոխություններ: Մենք չենք կարող մեզ թույլ տալ հրաժարվել այդ հզոր խաղաքարտից, որը կոչվում է Երուսաղեմի Հայկական թաղամաս: Չմոռանանք, որ Հայկական թաղամասի հետագա ճակատագիրը այն մի քանի սկզբունքային հարցերից մեկն էր, որի շուրջ հրեաները եւ պաղեստինցիները չկարողացան պայմանավորվել 2000 թվականին Քեմփ Դէվիդում:
Կարծում եմ, որ մեր պետության ու եկեղեցու ղեկավարները պետք է գնան Երուսաղեմ, հրաժեշտ տան Պատրիարքին ու ցույց տան ողջ աշխարհին, որ մենք տեր ենք կանգնում Հայկական թաղամասին, այնտեղ բնակվող հայերին եւ մեր ժառանգությանը: Այլապես կստացվի, որ «Հայկական Աշխարհի» հայեցակարգը իրականում անբովանդակ է:

The last fall of the Patriarch or going to Jerusalem is a must - Mediamax.am
In January 2000, I happened to witness an exceptional scene in the Church of the Nativity in Bethlehem. Three people were quietly standing by the Star of Bethlehem – President of the Palestinian Autonomy Yasser Arafat, President of Armenia Robert Kocharyan and Catholicos of All-Armenians Garegin II. For me, it became one of the most vivid proofs to the fact that we are a global nation.
The funeral of the Armenian Patriarch of Jerusalem Torgom Manukyan will take October 22. It seems that the leaders of our state and church only decided to send telegrams of condolence. Top officials or church representatives weren’t announced to take part in the funeral of the Patriarch in Jerusalem yet.
After the aggravation of the situation in Syria the disputes on what Armenia can do for supporting the Armenian communities when they find themselves in severe situations aren’t ceasing in Armenia. It’s just the day now when not much is needed for supporting the Armenian community of Jerusalem - the country’s and church leaders should just get seated in the plane and set off there.
When the Armenian President visited Israel and Palestine in 2000, Yerevan didn’t conceal that demonstration of moral support to the Armenian community was one of his main goals. In particular, spokesman for the President Vahe Gabrielyan said then that the issue of Jerusalem’s status concerns all Armenians as the spiritual and material values accumulated there belong to the whole Armenian people.
However, after the visit just a little was done and the Armenian community of Jerusalem kept on shrinking in number and losing influence. It’s clear that Armenia’s resources are limited and don’t allow implementing big projects outside the country. It’s also clear that Armenia’s such attempts can hardly make Israel happy. However, one can always find ways to reach if not 100% but partial results if he wants to.
We are proud of the presence we have in the Holy Land. Indeed, one feels indescribable sensations while seeing Armenian clergymen in the Church of the Holy Sepulchre in Jerusalem or the Church of the Nativity in Bethlehem. But one should fight for preserving these riches. If none of Armenian leaders or leaders of the Armenian Church go to the Patriarch’s funeral it will be definitely beneficial for those who have “some intentions” on our heritage.
I suppose the support to the Armenian community in Jerusalem is of special importance now when tremendous changes take place in the Middle East. We can’t allow ourselves to reject the “card” called the Armenian Quarter of Jerusalem. Let’s not forget that the issue of Armenian Quarter’s future became one of the principal issues that Israeli and Palestinians couldn’t agree upon in Camp David in 2000.
I think the leaders of our state and church should go to Jerusalem to say their last farewell to the Patriarch as he deserves and demonstrate the whole world that we are protecting the interests of the Armenian Quarter, Armenians living there and our heritage. Otherwise, it will mean that the concept of “the Armenian world” lacks real content.