Առաջարկ ՀՀ նախագահին` հարց ուղղեք Իլհամ [Ռամիլ] Ալիեւին - Mediamax.am
Ուղիղ մեկ շաբաթ առաջ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւը ներում շնորհեց մարդասպան Ռամիլ Սաֆարովին, եւ այդ օրվանից ի վեր չեն դադարում քննարկումներն այն մասին, թե ինչպիսի՞ ազդեցություն դա կունենա ԼՂ բանակցային գործընթացի վրա եւ ի՞նչ հնարավար փոփոխություններ պետք է անի իր դիրքորոշման մեջ պաշտոնական Երեւանը:
Օրինակ, նախկին ԱԳ նախարար Վարդան Օսկանյանը գտնում է, որ հիմա հարմար պահն է փոխել շեշտադրումները եւ կենտրոնանալ ԼՂՀ ինքնորոշված լինելու փաստը ամրագրելու վրա: Պարոն Օսկանյանը չի մանրամասնել` դա պետք է արվի՞ Հայաստանի կողմից ԼՂՀ ճանաչման միջոցով, ինչպես վերջին օրերին առաջարկում են շատերը, թե՞ այլ եղանակներով: Արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանն, իր հերթին, այս շաբաթ հայտնեց, որ Հայաստանը բանակցային գործընթացից դուրս գալու մտադրություն չունի եւ հիշեցրեց, որ հենց Ադրբեջանն է մերժում միջնորդ-երկրների բոլոր առաջարկները:
Իրականում ԼՂ բանակցային գործընթացը փաստացի սառեցված վիճակում է գտնվում ավելի քան մեկ տարի: Նրանից հետո, երբ նախորդ տարվա ամռանը Կազանում Ադրբեջանը ետ կանգնեց ձեռք բերված պայմանավորվածություններից, համանախագահները, ըստ էության, ակտիվ միջնորդություն չեն անում` ջանքերը կենտրոնացնելով գործընթացը քիչ թե շատ «կենդանի» վիճակում պահելու համար: Նույնիսկ մինչեւ Սաֆարովի ազատ արձակումը գործընթացում առաջընթաց արձանագրելու մեծ հույսեր չկային, իսկ այսօր դրանց առկայության մասին կարող են խոսել միայն անուղղելի լավատեսները:
ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը երեկ անուղղակի կերպով կշտամբեց միջազգային հանրությանը, ասելով որ Սաֆարովի ներման պատճառներից մեկն այն է, որ տարիներ շարունակ միջազգային տարբեր կառույցներ «քաղաքական կոռեկտություն» են դրսեւորում Ադրբեջանի նկատմամբ ու անընդհատ հավասարության նշան դնում կողմերի միջեւ:
Մեծ հույսեր չկան, որ միջազգային դերակատարները կխախտեն «քաղաքական կոռեկտությունը», ուստի ՀՀ նախագահին առաջարկում եմ դա անել ինքնուրույն: Ինչպե՞ս:
Հայաստանը պետք է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների միջոցով Սերժ Սարգսյանի եւ Իլհամ Ալիեւի հանդիպում նախաձեռնի: Յուրաքանչյուր նման հանդիպման առաջին 1-2 րոպեները բաց են լրագրողների համար` արարողակարգային նկարահանման համար: Սովորաբար այդ ընթացքում նախագահները եւ միջնորդները քաղաքավարի ժպիտներով խոսում են ոչնչի մասին` «ինչպե՞ս եք», «այսօր լավ եղանակ է» եւ այլն:
Առաջարկում եմ ՀՀ նախագահին խախտել այդ ավանդույթը եւ հանդիպման հենց արարողակարգային նկարահանման պահին հարց ուղղել Իլհամ Ալիեւին.
- Պարոն նախագահ, ինչպե՞ս եք քնում նրանից հետո, երբ ազատություն շնորհեցիք մարդասպանին, ով քնած մարդուն կացնով 16 հարված հասցրեց:

Предложение президенту Армении: задайте вопрос Ильхаму [Рамилю] Алиеву - Mediamax.am
Ровно неделю назад президент Азербайджана Ильхам Алиев помиловал убийцу Рамиля Сафарова, и с того дня не прекращаются обсуждения о том, какое влияние это будет иметь на переговорный процесс и какие изменения в своей позиции должен сделать официальный Ереван.
Например, бывший министр иностранных дел Вардан Осканян считает, что настало удобное время изменить акценты и сфокусировать внимание на закреплении фактической реализации народом Нагорного Карабаха своего права на самоопределение.  Господин Осканян не объяснил, должно ли это быть сделано посредством признания НКР Арменией, либо другими способами. В свою очередь, министр иностранных дел Эдвард Налбандян заявил на этой неделе, что Армения не намерены выходить из переговоров и именно Азербайджан отвергает все предложения стран-посредников.
В действительности, переговорный процесс находится в фактически замороженном состоянии уже более года. После того, как летом прошлого года в Казани Азербайджан отказался от достигнутых договоренностей, сопредседатели, по сути, активно не посредничают, акцентируя усилия на том, чтобы сохранять процесс в более ли менее «живом» состоянии.  Даже до освобождения Сафарова не было больших надежд на достижение прогресса, а сегодня о таковых могут говорить только безнадежные оптимисты.
Президент Армении Серж Саргсян вчера упрекнул международное сообщество, сказав, что одной из причин помилования Сафарова стало то, что на протяжении многих лет мир проявляет «политкорректность» по отношению к Азербайджану и постоянно ставит знак равенства между сторонами.
Поскольку нет больших надежд на то, что международные игроки откажутся от «политкорректности», поэтому, предлагаю президенту Армении сделать это самому. Как?
Армения должна инициировать встречу Сержа Саргсяна и Ильхама Алиева посредством сопредседателей Минской группы ОБСЕ. Первые 1-2 минуты подобных встреч открыты для журналистов для протокольной съемки. Обычно, в это время президенты и посредники с вежливыми улыбками на лицах говорят ни о чем – «как вы?», «сегодня хорошая погода» и т.д.
Предлагаю президенту Армении нарушить эту традицию и прямо во время протокольной съемки встречи задать вопрос Ильхаму Алиеву:
- Господин президент, как вы спите после того, как помиловали убийцу, нанесшего 16 ударов топором спящему человеку?