Առաջարկ ՀՀ նախագահին` հարց ուղղեք Իլհամ [Ռամիլ] Ալիեւին - Mediamax.am
Ուղիղ մեկ շաբաթ առաջ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւը ներում շնորհեց մարդասպան Ռամիլ Սաֆարովին, եւ այդ օրվանից ի վեր չեն դադարում քննարկումներն այն մասին, թե ինչպիսի՞ ազդեցություն դա կունենա ԼՂ բանակցային գործընթացի վրա եւ ի՞նչ հնարավար փոփոխություններ պետք է անի իր դիրքորոշման մեջ պաշտոնական Երեւանը:
Օրինակ, նախկին ԱԳ նախարար Վարդան Օսկանյանը գտնում է, որ հիմա հարմար պահն է փոխել շեշտադրումները եւ կենտրոնանալ ԼՂՀ ինքնորոշված լինելու փաստը ամրագրելու վրա: Պարոն Օսկանյանը չի մանրամասնել` դա պետք է արվի՞ Հայաստանի կողմից ԼՂՀ ճանաչման միջոցով, ինչպես վերջին օրերին առաջարկում են շատերը, թե՞ այլ եղանակներով: Արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանն, իր հերթին, այս շաբաթ հայտնեց, որ Հայաստանը բանակցային գործընթացից դուրս գալու մտադրություն չունի եւ հիշեցրեց, որ հենց Ադրբեջանն է մերժում միջնորդ-երկրների բոլոր առաջարկները:
Իրականում ԼՂ բանակցային գործընթացը փաստացի սառեցված վիճակում է գտնվում ավելի քան մեկ տարի: Նրանից հետո, երբ նախորդ տարվա ամռանը Կազանում Ադրբեջանը ետ կանգնեց ձեռք բերված պայմանավորվածություններից, համանախագահները, ըստ էության, ակտիվ միջնորդություն չեն անում` ջանքերը կենտրոնացնելով գործընթացը քիչ թե շատ «կենդանի» վիճակում պահելու համար: Նույնիսկ մինչեւ Սաֆարովի ազատ արձակումը գործընթացում առաջընթաց արձանագրելու մեծ հույսեր չկային, իսկ այսօր դրանց առկայության մասին կարող են խոսել միայն անուղղելի լավատեսները:
ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը երեկ անուղղակի կերպով կշտամբեց միջազգային հանրությանը, ասելով որ Սաֆարովի ներման պատճառներից մեկն այն է, որ տարիներ շարունակ միջազգային տարբեր կառույցներ «քաղաքական կոռեկտություն» են դրսեւորում Ադրբեջանի նկատմամբ ու անընդհատ հավասարության նշան դնում կողմերի միջեւ:
Մեծ հույսեր չկան, որ միջազգային դերակատարները կխախտեն «քաղաքական կոռեկտությունը», ուստի ՀՀ նախագահին առաջարկում եմ դա անել ինքնուրույն: Ինչպե՞ս:
Հայաստանը պետք է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների միջոցով Սերժ Սարգսյանի եւ Իլհամ Ալիեւի հանդիպում նախաձեռնի: Յուրաքանչյուր նման հանդիպման առաջին 1-2 րոպեները բաց են լրագրողների համար` արարողակարգային նկարահանման համար: Սովորաբար այդ ընթացքում նախագահները եւ միջնորդները քաղաքավարի ժպիտներով խոսում են ոչնչի մասին` «ինչպե՞ս եք», «այսօր լավ եղանակ է» եւ այլն:
Առաջարկում եմ ՀՀ նախագահին խախտել այդ ավանդույթը եւ հանդիպման հենց արարողակարգային նկարահանման պահին հարց ուղղել Իլհամ Ալիեւին.
- Պարոն նախագահ, ինչպե՞ս եք քնում նրանից հետո, երբ ազատություն շնորհեցիք մարդասպանին, ով քնած մարդուն կացնով 16 հարված հասցրեց:

A proposal to the President: Ask Ilham [Ramil] Aliyev a question - Mediamax.am
A week ago, the President of Azerbaijan Ilham Aliyev granted pardon to murderer Ramil Safarov. The discussions about how it will affect the NK negotiation process and what changes official Yerevan should make in its position have not stopped since then.
For example, former FM Vardan Oskanyan thinks that it is a convenient time to change the accents and focus attention on fixing the de-facto realization of Nagorno Karabakhi people’s right for self-determination. Mr. Oskanyan did not explain whether it should be done through the recognition of NKR by Armenia or in any other way. For his part, Foreign Minister Nalbandyan said this week that Armenia is not going to withdraw from the talks and it’s is Azerbaijan that rejects all the proposals of the Co-Chair states.
In reality, the negotiation process has been actually frozen for almost over a year. After the Azerbaijani leader had denied the previously reached agreements in Kazan last summer, the Co-chairs do not mediate actively, focusing on efforts to maintain the process in a more or less “vivid” state. There were no big hopes for progress even before Safarov’s release and today only the hopeless optimists can speak about such hopes.
Yesterday, Armenian President Serzh Sargsyan reproached the international community, saying that one of the reasons for Safarov’s release was the fact that the world has been demonstrating “political correctness” towards Azerbaijan for many years and always puts an equality sign between the sides.
Since the hopes that the international players will ever give up that “political correctness” are not big, I would like to propose to the Armenian President to do it himself. How?
Armenia should initiate a Sargsyan-Aliyev meeting through the Co-Chairs of the OSCE Minsk Group. The first 1-2 minutes of such meetings are open for the reporters for protocol shooting. Usually, during this time the Presidents and the mediators exchange polite smiles and say nothing but: “how are you?”, “it’s a nice weather today” etc.
I propose to the President of Armenia to break this tradition and ask a question to Ilham Aliyev just during the protocol shooting: