«Ինչո՞ւ ազդակները տեղ չեն հասնում» - Mediamax.am
Մարտի 14-ին Հայաստանի նախագահը ելույթ ունեցավ Ոստիկանության կոլեգիայի նիստին եւ սպաներին ու գեներալներին ասաց. «Ես ձեր փոխարեն ամաչում եմ»:
Երկրի ղեկավարն ամաչեց նրա համար, որ հաճախ ոստիկանը փողոցում տեսնում է իրավախախտում, սակայն մեջքով է շրջվում: Նրա համար, որ, իմանալով մարդասպանության կոնկրետ հեղինակներին, ոստիկանները հաճախ պատժում են անմեղ մարդկանց: Երեւի այս ցուցակը կարելի է երկար շարունակել, քանի որ արարքների պակաս, որոնց համար ոստիկանները պետք է ամաչեն, կարծես թե չի զգացվում:
Սերժ Սարգսյանը խոսեց նաեւ ճանապարհային ոստիկանության մասին:
«Մենք շատ հաճախ ենք անդրադառնում ճանապարհային ոստիկանության խնդիրներին, որոշ դեպքերում արձանագրում ենք փոփոխություններ, հետո ժամանակի ընթացքում դիտարկում հետընթաց: Սա, կարծես, սովորական է դարձել»,- նշեց երկրի ղեկավարը:
Եկեք երկու տարով հետ գնանք եւ վերհիշենք այն հարցն ու պատասխանը, որոնք հնչեցին 2009 թվականի ապրիլի 10-ին` Սերժ Սարգսյանի պաշտոնավարման առաջին տարվան նվիրված մամլո ասուլիսում.
- Պարոն նախագահ, չե՞ք կարծում, որ իշխանությունների ամենամեծ խնդիրներից մեկը ոչ հետեւողական լինելն է։ Մոտ մեկ տարի առաջ ոստիկանության նոր ղեկավարն ու նրա ենթակաները հայտարարեցին, որ կարգազանց, անձեռնմխելի վարորդներ եւ մեքենաներ այլեւս չեն լինի։ Սակայն դա տեւեց ընդամենը մի քանի ամիս։ Հիմա ամենուր կարելի է հանդիպել երեւույթների, երբ կարգազանց վարորդը զանգում է իրեն հովանավորող ինչ–որ մեկի, եւ դրանից հետո մենք ականատես չենք լինում համապատասխան պատժի։ Չե՞ք կարծում, որ հենց նման երեւույթներն են, որ իշխանությունների նկատմամբ մարդկանց վստահությունը վերացնում են։
- Ես չեմ կիսում Ձեր կարծիքն այն մասով, որ այսօր հայտնվել են շատ մարդիկ, ովքեր անձեռնմխելի են։ Ամեն օր Երեւանի փողոցներում կարելի է ականատես լինել, թե ինչպես են շքեղ մեքենաներ տարվում տուգանային հրապարակ, թե ինչպես են տուգանքի ենթարկվում, եւ այլն։ Մյուս կողմից, մենք պետք է հասկանանք, որ եթե հեշտ լիներ կարճ ժամանակում այդ խնդիրը հաղթահարել, ապա վաղուց արդեն այն հաղթահարված կլիներ։ Սա ոչ միայն մեր երկրի, այլեւ բոլոր երկրների խնդիրն է, եւ մանավանդ զարգացող ժողովրդավարությամբ երկրների պրոբլեմն է։ Ես չեմ կիսում ձեր կարծիքը նաեւ այն մասով, որ իշխանությունները կամ ես հետեւողական չենք։ Կարող էիք ինձ մեղադրել անհետեւողականության մեջ, եթե ես իմ ազդակները փոխեի, եթե ես ամեն անգամ ազդակ չուղարկեի ոստիկանությանը, որ պետք է խիստ լինել, որ պետք է գործել օրենքին հարիր, օրենքի տառին համապատասխան, որ պետք է կաշառակերներին ձերբակալել, որ պետք է խախտողներին տուգանել, եւ այլն։ Եթե ես դա մշտապես չանեի, կասեիք՝ անհետեւողական եք, խոսեի ուրիշ բաների մասին։ Բայց պետք է հասկանանք, որ ծանր պրոցեսներ են, որ շատ մեծ, տեւական ժամանակ է պետք, պետք է հասկանանք, որ համակարգերում «ավանդույթներ» են ձեւավորվել, եւ դրանք ջարդելը ծանրագույն խնդիր է։ Կարեւորն այն է, որ մենք մեր հույսը չկորցնենք, որ մենք մեր պայքարը շարունակենք։ Մեզ չի հաջողվի՝ ուրիշներին կհաջողվի։ Բայց մենք մեր լուման պիտի ներդնենք։ Արդար չէ անհետեւողականության մեջ մեղադրելը։
Անցել է երկու տարի եւ, դատելով մարտի 14-ի ՀՀ նախագահի բավականին խիստ ելույթից, կարելի է ենթադրել, որ Սերժ Սարգսյանի կողմից ուղարկվող ազդակները ցանկալի արդյունք չեն տալիս: Ո՞րն է պատճառը: Կարծում եմ, այն շատ պարզ է. դա հենց այն անհետեւողականությունն է, որի մասին նախագահին հարցրեց լրագրողն երկու տարի առաջ: Եթե հետեւողականության պակաս չլիներ, նախագահը ստիպված չէր լինի այսօր թվարկել բոլոր այն արատավոր երեւույթները, որոնք կան ոստիկանությունում:
Փաստորեն, այս երկու տարվա ընթացքում ոստիկանության աշխատանքում էական փոփոխություն չի գրանցվել: Հասկանալի է, որ բարեփոխումների համար տեւական ժամանակ է պետք: Սակայն այստեղ է թաքնվում մյուս խնդիրը. երբ որեւէ գործընթաց չունի հստակ սահմանված վերջնաժամկետ, այն կարող է գրեթե անվերջ տեւել:
Եթե խոսում ենք ճանապարհային ոստիկանների մասին, ապա վստահ եմ, որ տեսուչները բոլորից շատ են շահագրգռված, որպեսզի բոլոր կարգազանց վարորդները պատժվեն ամենայն խստությամբ: Կամ գոնե տեսուչների մեծ մասը: Չէ՞ որ այդ կարգազանց վարորդները առաջին հերթին դիպչում են հենց տեսուչների մարդկային արժանապատվությանը` ցույց տալով, որ վերադասի հեռախոսահամարը պարունակող բջջայինը վեր է թե օրենքից, թե սպայի պատվից:
Իհարկե, ինչպես ասաց նախագահը, պետք է տեղադրել տեսախցիկներ` կարգազանց վարորդների հետ առավել արդյունավետ պայքարելու համար: Սակայն եկեք ինքներս մեզ գոնե այս անգամ չխաբենք. այդ տեսախցիկները «կախարդական փայտիկ» չեն դառնա: Եթե այսօր ոստիկանը թեքում է երեսը, որպեսզի չնկատի ակնհայտ ու լկտի խախտումը, վաղը նա կամովի, կամ էլ իր կամքին հակառակ ստիպված է լինելու ջնջել այդ խախտումը արձանագրած տեսաերիզը: Եվ ոչինչ չի փոխվի այնքան ժամանակ, քանի դեռ Հայաստանում կան անձեռնմխելի մարդիկ իրենց անձեռնմխելի թիկնապահներով կամ «օգնականներով»: Իսկ որ նրանք քիչ չեն, գիտեն բոլորը. պետք է ընդամենը դուրս գալ փողոց եւ հետեւել երթեւեկությանը Երեւանի կենտրոնում գոնե մեկ ժամվա ընթացքում:
Ոստիկանությունը իրոք դրական իմիջի կարիք ունի: Սակայն Ոստիկանության ղեկավարները պետք է հասկանան, որ դրական իմիջը ստեղծվում է իրական կյանքի, ոստիկանական իրական սխրագործությունների, այլ ոչ թե "Ոստիկաններ" սերիալի միջոցով, որի նկարահանման համար ծախսվում են պատկառելի միջոցներ:

«Почему не доходят импульсы?» - Mediamax.am
14 марта президент Армении выступил на заседании коллегии Полиции и сказал офицерам и генералам: «Я стыжусь вместо вас». Президенту стыдно за то, что полицейский видит правонарушение, но отводит глаза. За то, что зная конкретных убийц, полицейские часто наказывают невиновных людей. Наверное, этот список можно продолжить, поскольку недостатка в поступках, которых полицейские должны стыдиться, наверное, нет.
Серж Саргсян упомянул также Дорожную полицию
«Мы очень часто обращаемся к проблемам дорожной полиции, в некоторых случаях фиксируем изменения, затем со временем замечаем регресс. Это, кажется, стало обычным явлением»,- отметил глава государства.
В теперь давайте обратимся к вопросу и ответу, прозвучавшим два года назад, 10 апреля 2009 года, на пресс-конференции, посвященной первому году пребывания Сержа Саргсяна на посту президента Армении:
- Господин Президент, не считаете ли Вы, что одна из самых больших задач правительства - быть последовательными. Около года назад новый руководитель полиции и его подчиненные заявили, что больше не будет неприкасаемых водителей и автомобилей, которые могут нарушать правила. Однако это продлилось всего несколько месяцев. Сейчас везде можно встретить ситуации, когда нарушивший правила водитель звонит своему покровителю и после этого мы не становимся свидетелями соответствующего наказания. Не считаете ли Вы, что именно из-за подобных явлений подрывается доверие людей к властям?
- Я не разделяю Ваше мнение в той части, что сегодня появилось много людей, которые неприкасаемы. Каждый день на улицах Еревана можно быть свидетелями того, как шикарные машины препровождаются на штрафную площадку, как штрафуют и прочее. С другой стороны мы должны понимать, что если бы было легко в короткие сроки преодолеть эту проблему, то давно бы уже она была преодолена. Это проблема не только нашей страны, но и всех стран, и, в особенности, - стран с развивающейся демократией. Я не разделяю Ваше мнение также в той части, что власти или я непоследовательны. Вы могли бы обвинить меня в непоследовательности, если бы я изменил свои импульсы, если бы я каждый раз не посылал полиции импульс, что нужно быть строгими, что нужно действовать соответственно букве закона, что нужно арестовывать взяточников, что нужно штрафовать нарушителей и так далее. Если бы я этого постоянно не делал, вы бы сказали, что я непоследователен. Но мы должны понимать, что это тяжелые процессы, что нужно длительное время. Нужно понимать, что в структурах сформировались "традиции" и сломать их - тяжелейшая задача. Важно то, чтобы мы не теряли надежду, чтобы мы продолжали свою борьбу. Нам не удастся - другим удастся. Но мы должны внести свой вклад. Несправедливо - обвинять в непоследовательности.
Прошло два года и если судить по жесткому выступлению президента 14 марта, можно предположить, что посылаемые Сержем Саргсяном импульсы не дают  желаемого результата. Думаю, причина очевидна: это именно та непоследовательность, о которой журналист спрашивал президента 2 года назад. Если бы с последовательностью было все в порядке, президенту не пришлось бы сегодня перечислять все те порочные явления, которые есть в полиции.
Фактически, за эти два года в работе полиции не отмечено существенных изменений. Понятно, что для реформ нужно время. Однако, здесь таится другая проблема – когда тот или иной процесс не имеет четкого дедлайна, он может длиться бесконечно.
Если говорить о дорожных полицейских, то уверен, что инспектора более всех заинтересованы в том, чтобы нарушители наказывались со всей строгостью закона. Ну или хотя бы большинство инспекторов. Ведь нарушители в первую очередь играют с достоинством инспекторов, демонстрируя, что звонок их начальству стоит выше закона и чести офицера.
Конечно, как сказал президент, следует разместить камеры для более эффективной борьбы с нарушителями дорожного движения. Только давайте не будем обманывать сами себя хотя бы сейчас – камеры не станут «палочкой-выручалочкой». Если сегодня полицейский отворачивается, чтобы не замечать очевидное и наглое нарушение, завтра он добровольно или под давлением будет вынужден стереть запись с камеры, зафиксировавшей нарушение. И ничего не изменится до тех пор, пока в Армении есть неприкасаемые люди со своими неприкасаемыми охранниками или «помощниками». А то, что таковых немало, знают все - следует просто выйти на улицу и в течение часа наблюдать за движением в центре Еревана.
Полиция действительно нуждается в положительном имидже. Однако руководители полиции должны понять, что положительный имидж создается посредством реальной жизни и реальных подвигов полицейских, а не ТВ-сериала «Полицейские», для съемок которого тратятся немалые средства.