«100 վայրկյանն» ու մեր իրական բարեկամները - Mediamax.am
2015-ին Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի կապակցությամբ Մեդիամաքսն իրագործեց «100 վայրկյան» նախագիծը: Հիմնական ուղերձն այն էր, որ 1915-ին տեղի ունեցածը ոչ միայն հսկայական քաղաքական եւ մարդասիրական աղետ էր, այլեւ անձնական ողբերգությունների սարսափելի շղթա:
Վերցրել էինք 2013 թվականին Հայաստանի ազգային արխիվի կողմից հրատարակված Ցեղասպանության վերապրողների վկայությունները, առանձնացրել 100 վայրկյան տեւողության հատվածներ եւ տարբեր ազգությունների հայտնի մարդկանց առաջարկել էինք կարդալ դրանք առաջին դեմքից՝ իրենց «նույնացնելով» վերապրողների հետ: Երբ դա հնարավոր էր, մասնակիցներին խնդրում էինք վկայությունը կարդալ իրենց մայրենի լեզվով:
Նախագծի գործընկերը ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ն էր, ինչի շնորհիվ կարողացանք նկարահանումներ անել տարբեր երկրներում: Մի մասին էլ նկարեցինք Երեւանում. նրանք «Ոսկե Ծիրան» կինոփառատոնի հյուրերն էին: Նրանց թվում էին լեհ կինոռեժիսոր Կշիշտոֆ Զանուսին, սուպերմոդել եւ դերասանուհի Ադրիանա Սկլենարիկովա-Կարեմբոն, ֆրանսիացի դերասանուհի Աննա Մուգլալիսը:
Արտասահմանում նկարահանումները սկսեցինք իմ լավ բարեկամ Սալի Դեյից:
Նա Deep Purple-ի երգիչ Իեն Գիլանի օգնականն է, սակայն մասնագիտությամբ դերասանուհի է: Կարծում եմ՝ Սալին բոլորից տպավորիչ է կարդացել «իր» վկայությունը:
Ինձ համար շատ կարեւոր էր, որ նախագծին վրացիներ մասնակցեն: Որեւէ «քաղաքական նպատակ» չէի հետապնդում, պարզապես երեւի ուզում էի ինքս ինձ ապացուցել, որ չնայած Վրաստանի եւ Թուրքիայի սերտ կապերին, կգտնվեն մարդիկ, որոնց համար հայերի ցավը դատարկ բան չէ: Ուրախ եմ, որ չսխալվեցի: Առանց վարանելու վկայություններ կարդալու պատրաստակամություն հայտնեցին լրագրող Զվիադ Քորիձեն եւ Վրաստանի գրականության թանգարանի տնօրեն, պատմաբան եւ գրականագետ Լաշա Բաքրաձեն:
Այն ժամանակ Հայաստանում Լիտվայի դեսպանը Էրիկաս Պետրիկասն էր, նրան ասացի, որ շատ կցանկանայի՝ Լիտվայից մասնակից ունենանք: Էրիկասը խոստացավ մտածել ու որոշ մարդկանց տվյալներ փոխանցել: Մի քանի օր անց ինձ հեռախոսահամար ուղարկեց եւ կից գրություն՝ Ռեգիմանտաս Ադոմայտիսն է, զանգիր, խոսիր հետը: Թող անհամեստ չհնչի, բայց լրագրողական կարիերայիս ընթացքում բազմաթիվ հայտնի մարդկանց եմ հանդիպել: Բայց Ադոմայտիսին զանգելուց առաջ շատ հուզված էի. հավատս չէր գալիս, որ զրուցելու եմ մանկության ֆիլմերից շատերի հերոսի հետ:
Մոսկվայում լրագրող Սերգեյ Պարխոմենկոն եւ բլոգեր Անտոն Նոսիկը միանգամից համաձայնեցին: Նկարահանումները մեզ համար արեց Աննա Ալեշկովսկայան, ում հետ երբեւէ «կենդանի» հանդիպում չենք ունեցել, բայց հեռավար ընկերություն ենք անում: Աննան առաջարկեց նախագծում ներգրավել նաեւ իր եղբորը՝ Միտյային, որը, չնայած երիտասարդ տարիքին, վերջին տարիներին ահռելի հասարակական գործունեություն է ծավալել եւ հիմնել բարեգործական  հիմնադրամներ, որոնց շնորհիվ փրկվել են բազմաթիվ կյանքեր:
Նախագծին միացավ Ամբերին Զամանը՝ այն ժամանակ The Economist ամսագրի թղթակիցը Թուրքիայում: Ամբերինի հետ բոլորովին վերջերս հանդիպեցի Երեւանում եւ շնորհակալություն հայտնեցի «100 վայրկյանին» միանալու համար: Նա առանց այն էլ բարդ հարաբերություններ ուներ Թուրքիայի իշխանությունների հետ, եւ Հայոց ցեղասպանության վերապրողի վկայություն կարդալը հաստատ չէր նպաստելու դրանց բարելավմանը:
Ուկրաինայում պատերազմի սկսվելու առաջին օրերից այդ երկրում է աշխատում եւ Financial Times-ի համար հոդվածներ գրում մեր նախագծի մեկ այլ մասնակից Թիմ Ջուդան: Շատ եմ ցանկանում, որ նա անվնաս տուն վերադառնա:
Վաշինգտոնում նկարահանեցինք Թոմ դե Վաալին: Նկարահանումը կազմակերպեց իմ ընկեր եւ դասընկեր Յուլիա Պետրոսյան Բոյլը՝ National Geographic-ի ավագ փոխնախագահը: Շոտլանդիայում էլ նկարահանեցինք անգլիացի պատմաբան, Journal of Holocaust Education ամսագրի խմբագիր Դոնալդ Բլոքսհեմին:
Նախագծից չէր կարող անմասն մնալ հայերի եւ անձամբ իմ մեծ բարեկամ, Rock Aid Armenia նախագծի հեղինակ Ջոն Դին:
2020 թվականի նոյեմբերի 9-ից հետո հաճախ եմ հիշում «100 վայրկյան» նախագիծը: Պատերազմի ժամանակ մենք մեզ աշխարհի կողմից լքված էինք զգում: Բայց այս նախագիծը վկայում է, որ մենք ունենք իրական բարեկամներ, որոնք հասկանում են մեր ցավը: Եվ այսօր մեր խնդիրն է ստեղծել նոր բովանդակություն, որպեսզի ինչ-որ ժամանակ հետո մեր բարեկամները նաեւ մեզ համար ուրախանալու առիթներ ունենան:

“100 seconds” and our true friends - Mediamax.am
On the occasion of the 100th anniversary of the Armenian Genocide in 2015 Mediamax realized “100 seconds” project. The key message was that what happened in 1915 was not only a huge political and humanitarian catastrophe but a terrible chain of personal tragedies.
We took testimonies of Genocide survivors published by the National Archives of Armenia in 2013, selected excerpts lasting 100 seconds, and offered the renown people of different nationalities read them firsthand, “identifying” themselves with the survivors. When possible, participants were asked to read the testimony in their native language.
The partner of the project was VivaCell-MTS, thanks to which we managed to film in different countries. Part of filming was done in Yerevan: those were the guests of the Golden Apricot Film Festival. Among them were Polish film director Krzysztof Zanussi, supermodel and actress Adriana Sklenarikova-Karembeu, French actress Anna Mouglalis.
The filming abroad started with my good friend Sally Day. She is the personal assistant of Deep Purple singer Ian Gillan, but is an actress by profession. I think Sally read “her” testimony most impressively.
It was very important for me to engage Georgians in the project. I was not pursuing any “political goal,” I probably wanted to prove to myself that despite the close ties between Georgia and Turkey, there would be people for whom the pain of Armenians meant something. I am glad I was not mistaken. Journalist Zviad Koridze and director of the Georgian Literature Museum, historian and literary critic Lasha Bakradze without hesitation expressed readiness to read testimonies.
At that time the Lithuanian ambassador to Armenia was Erikas Petrikas, I told him that I would very much like to have a participant from Lithuania. Erikas promised to think and give contacts of some people. A few days later, he sent me a phone number and a note saying, “This is Regimantas Adomaitis, call and talk to him.” I have met many famous people during my journalistic career, but again, I was very excited before calling Adomaitis. I could not believe that I was going to talk to the hero of many of my childhood movies.
In Moscow journalist Sergey Parkhomenko and blogger Anton Nossik immediately agreed. The filming was done for us by Anna Aleshkovskaya with who we had never met “in person” but are distant friends. Anna also offered to involve her brother Mitya in the project, who was actively engaged in social activities and founded charitable foundations which saved many lives.
Amberin Zaman, then a correspondent for The Economist in Turkey, joined the project. I have just recently met with Amberin in Yerevan and thanked for joining “100 Seconds”. She already had complicated relations with the Turkish authorities, and reading the testimony of an Armenian Genocide survivor would certainly not contribute to their improvement.
Another member of our project was Tim Judah working in Ukraine since the first days of the war and writing articles for the Financial Times. I really want him to return home unharmed.
In Washington we filmed Thomas de Waal. The filming was organized by my friend and classmate Yulia Petrossian Boyle, senior vice president of National Geographic. In Scotland we filmed English historian, editor of Journal of Holocaust Education Donald Bloxham.
Jon Dee, a great friend of Armenians and my personally, the author of the Rock Aid Armenia project, could not stay out of the project.
After November 9, 2020, I often remember the “100 Seconds” project. During the war, we felt abandoned by the world. But this project proves that we have true friends who understand our pain. And today our task is to create new content to give our friends opportunities to be happy for us as well after some time.